021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/10/17
120 بازدید

فریمورک جانگو چیست؟

فریمورک جانگو چیست؟

جانگو چیست؟ مزایا و معایب

پایتون یکی از معروفترین زبان های برنامه نویسی در جهان است و دومین زبان پر کاربرد در پروژه های GitHub در سال 2017 بود. بنابراین اگر به پایتون و توسعه وب علاقمند هستید، احتمالاً نام جانگو را شنیده اید. امروزه با افزایش شهرت فریمورک‌ های وب، یادگیری یک فریمورک جدید و انتخاب آن فریمورکی که می ‌خواهید با آن کار کنید امری کاملاً گیج‌ کننده شده است. امروز ما نگاهی گسترده به جانگو می اندازیم تا بتوانیم بیشتر با این فناوری شگفت انگیز آشنا شویم.

جانگو چیست؟

جانگو یک فریمورک وب MVT است که برای ساخت اپ های تحت وب استفاده می شود. جانگو خود را به عنوان یک فریمورک وب دارای باتری تعریف می کند چرا که دارای استحکام و سادگی برای کمک به توسعه دهندگان وب برای نوشتن کدهای تمیز، کارآمد و قدرتمند است. جانگو یکی از معروفترین فریمورک های وب در جهان است و همچنین یکی از پر استفاده ترین فریمورک ها است. اینستاگرام، یوتیوب، گوگل و حتی ناسا از آن برای وب سایت خود استفاده می کنند. بنابراین اجازه دهید آن را بیشتر تجزیه کنیم و در مورد آن بیشتر بدانیم.

ساختار

جانگو چیست؟

 

جانگو از معماری MVT پیروی می کند که مخفف Model-View-Template است. MVT یک نسخه جانگو از ساختار معروف MVC است، به همین دلیل است که فکر می‌ کنید کاملاً شبیه به نحوه کار سایر فریمورک ‌ها است. هنگامی که سرور جانگو درخواستی را دریافت می کند، روتر URL درخواست را به ویوی مناسب نگاشت می کند. سپس نمایش داده ها را از طریق مدل ها واکشی می کند، فریم را پر می کند و برای کاربر ارسال می کند.

مدل های جانگو

جانگو چیست؟

 

جانگو در چه مواردی استفاده می شود؟

مدل جانگو از یک لایه ORM قدرتمند استفاده می کند که کار با پایگاه داده و داده ها را ساده می کند و روند توسعه را تسریع می بخشد.

بدون Object-Relational-Mapping، توسعه ‌دهندگان باید جداول را خودشان ایجاد کنند و کوئری ها یا رویه‌ ها را تعریف کنند که گاهی اوقات به مقدار زیادی SQL تبدیل می ‌شود که مستعد پیچیدگی است و ردیابی آن سخت می شود.

لایه ORM به شما امکان می دهد تمام تعاریف جدول را با کد ساده پایتون بنویسید و از ترجمه آن به زبان کوئری مناسب انتخاب شده پشتیبانی می کند و همچنین عملیات CRUD را تسهیل می کند.

در واقع، توسعه ‌دهنده لزوماً نیازی به دانستن SQL پیچیده یا ترجمه آن ندارد، هرچند، شایان ذکر است که درک SQL به شما امکان می ‌دهد کوئری های بهتر و سریعتری بنویسید و همچنین وب‌ سایت خود را ایمن ‌تر کنید.

بر خلاف سایر فریمورک‌ ها، مدل‌ ها همه در یک فایل قرار می ‌گیرند، معمولاً models.py، که ممکن است برای پروژه‌ های بزرگتر احساس شلوغی ایجاد کند.

جانگو از بسیاری از سیستم های پایگاه داده پشتیبانی می کند. SQLite برای آزمایش و توسعه واقعاً خوب است زیرا می ‌توان از آن بدون نیاز به نصب نرم ‌افزار بیشتر استفاده کرد. برای تولید، می توانید به سراغ MYSQL یا PostgreSQL بروید و اگر به دنبال پایگاه داده NoSQL هستید، می توانید از MongoDB با جانگو استفاده کنید.

قالب های جانگو

جانگو چیست؟

 

لایه قالب برای جدا کردن داده ها از نحوه ارائه و مشاهده واقعی آن ها توسط کاربر استفاده می شود. لایه فریم مشابه لایه View MVC است. اگر با قالب ‌بندی به زبان ‌های دیگر آشنا هستید، در جانگو نیز کار سختی نخواهید داشت. از قالب هایی مانند HTML استفاده می کنید که بعداً با تمام داده های مربوطه وارد شده به HTML کامپایل می شود. البته اگر می خواهید اسناد XML یا فایل های JSON و غیره را تولید کنید، قالب هایی غیر از HTML نیز وجود دارد.

DRY یکی از اصول اصلی طراحی قالب جانگو است و یک الگوی طراحی است که مخفف عبارت Don’t-Repeat-Yourself است. این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد، به این معنی که حداقل در بیشتر موارد، نباید کد را کپی و پیست کنید. در عوض، به عنوان مثال، الگوی شما باید به اجزای قابل استفاده مجدد مانند نوار ناوبری کناری، نوار ناوبری اصلی، هدر صفحه، پاورقی صفحه و غیره تقسیم شود. این کار تکرار را به حداقل می رساند و باعث می شود کدها کارآمد و تمیزتر باشند.

یکی از چیزهایی که جانگو را متمایز می کند این است که چقدر امنیت را جدی می گیرد. این در واقع بر نوشتن الگو تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، در Rails، می‌ توانید کد روبی را در ویوهای خود بنویسید (نه اینکه بگویید این کاری است که باید انجام دهید) و همچنین می‌ توانید مقادیری را به متغیرها اختصاص دهید.

در جانگو اصلاً اینطور نیست، نمی ‌توانید کد پایتون را در قالب اجرا کنید و نمی ‌توانید مقداری را به یک متغیر اختصاص دهید. به بیان ساده، جانگو اجرای کد را در لایه قالب ممنوع می کند و فقط به منطق ویویش اجازه دسترسی می دهد، که یک راه حل ساده و در عین حال بسیار موثر برای بسیاری از آسیب پذیری های وب است.

ویوهای جانگو

View در جانگو لایه منطق تجاری است. مسئول پردازش درخواست کاربر و ارسال پاسخ معتبر است. داده ‌ها را از مدل واکشی می ‌کند، به هر قالب دسترسی به داده‌ های خاصی را برای نمایش می‌ دهد، یا می ‌تواند قبل از آن پردازش روی داده ‌ها را انجام دهد. امروزه، ویوهای جانگو می ‌توانند توابعی باشند که درخواست را پردازش می ‌کنند و یک پاسخ را بر می ‌گردانند، یا می ‌توانند کلاس ‌هایی باشند که به شیوه ‌ای مشابه با کنترل‌ کننده‌ های Laravel و Rails قادر به انجام کارهای بسیار بیشتری هستند.

روتر URL

روتر URL در جانگو پیچیده تر از سایر فریمورک ها، مثلاً Rails یا Laravel است. مشکل این است که از عبارات منظم استفاده می کند که استفاده از آن ها برای مبتدیان آسان نیست. با این حال، ساختار خود روتر URL اصلاً پیچیده نیست، فقط ممکن است در ابتدا با آن راحت نباشید.

مزایای جانگو

1. باتری تعبیه شده

جانگو خود را به عنوان یک فریمورک مجهز به باتری می داند. این به این معنی است که چیزهای زیادی را ارائه می دهد، که ممکن است بسته به برنامه خود از آن ها استفاده کنید. به جای اینکه مجبور باشید کد خود را بنویسید، فقط باید بسته هایی را که می خواهید استفاده کنید وارد کنید.

این بخشی از پارادایم کنوانسیون پیکربندی است که جانگو بخشی از آن است و به شما امکان می دهد از راه حل های پیاده سازی شده توسط متخصصان در سطح جهانی استفاده کنید. باتری های جانگو طیف گسترده ای از موضوعات را در بر می گیرند که عبارتند از:

  • احراز هویت با بسته احراز هویت
  • رابط مدیریت با بسته مدیریت
  • مدیریت جلسه با بسته Sessions
  • مدیریت پیام های موقت یا مبتنی بر جلسه با بسته پیام ها
  • ایجاد نقشه سایت گوگل XML با بسته نقشه سایت
  • ویژگی های Postgres با بسته Postgres
  • اتصال به انواع محتوا با فریمورک انواع محتوا

2. پایتون

از آنجایی که جانگو از پایتون استفاده می کند، بخشی از شهرت و قدرت پایتون را به نفع خود به کار می گیرد. Python مسلماً یکی از ساده‌ ترین، اگر نگوییم ساده ‌ترین زبان برنامه ‌نویسی برای مبتدیان است، و همچنین در دوره‌ های مقدماتی علوم کامپیوتر در سراسر جهان بسیار محبوب است. نظرسنجی توسعه ‌دهندگان Stackoverflow در سال 2017 نشان داد که Python در حال حاضر رایج تر از PHP است و مشاغل Python بهتر از C# و C++ پرداخت می ‌کنند.

3. جامعه

انجمن جانگو یکی از بهترین نکات در مورد آن است. انجمن ها کمک می کنند و فعالانه روی ایجاد یک فریمورک مبتدی تر و تثبیت فریمورک در حالی که ویژگی های جدید اضافه می کنند، کار می کنند. مستندات جانگو کامل است و به عنوان یک آموزش مستقل مفید است. به شما کمک می کند از ویژگی های مختلف استفاده کنید تا بتوانید از آن به عنوان منبع اصلی اطلاعات استفاده کنید.

4. مقیاس پذیر

اکثر توسعه دهندگان، زمانی که در مورد انتخاب یک طرح فریمورک برای آینده فکر می کنند به سراغ جانگو می روند. به همین دلیل است که انتخاب یک فریمورک مقیاس پذیر برای بسیاری بسیار ضروری است و جانگو دقیقاً همان چیزی است که می خواهند. این به شما اجازه می دهد تا اقدامات مختلفی را در رابطه با مقیاس پذیری انجام دهید؛ مانند اجرای سرورهای جداگانه برای پایگاه داده، رسانه و خود برنامه یا حتی استفاده از خوشه بندی یا تعادل بار برای توزیع برنامه در چندین سرور.

5. ادمین داخلی

تیم جانگو هنگام ایجاد فریمورک کاملاً متفکرانه عمل کرد و رضایت کاربر و مشتری را در ذهن داشت. این کاملا غیر منطقی است که رابط مدیریتی خود را در باطن ایجاد کنید تا بتوانید داده های خود را با عملیات اولیه CRUD مدیریت کنید. به همین دلیل است که جانگو یک رابط مدیریتی را به طور مستقیم ارائه می دهد که هم حرفه ای و هم همه کاره است و طبق اسنادی است که توسعه دهنده اکنون می تواند با در نظر گرفتن آن ها ارائه دهد.

معایب جانگو

در حالی که جانگو یک فریمورک شگفت ‌انگیز است، چند عیب دارد که ممکن است برای شما مشکل ساز باشد یا نباشد. اول، مشخص کردن URL با عبارات معمولی، حداقل برای مبتدیان کار آسانی نیست. همچنین برای پروژه ‌های کوچک کمی پیچیده است، و برخی افراد آن را مناسب پروژه‌ های بزرگ می ‌دانند، زیرا برای مثال، مدل‌ ها همه در یک فایل واحد گنجانده شده‌ اند. خطاهای قالب به طور پیش فرض بدون هشدار قبلی از کار می افتند، بنابراین اگر این را نمی دانید، ممکن است زمان زیادی را برای کشف مشکل برنامه تلف کنید، یا حتی بدتر از آن، ممکن است حتی ندانید که برنامه شما مشکل دارد. همچنین این فریمورک احساس یکپارچگی به دست می دهد. یک روش محبوب و توصیه شده برای انجام کارها وجود دارد و شما باید از آن پیروی کنید.

چگونه جانگو یاد بگیریم

ابتدا باید با پایتون شروع کنید و جریان طبیعی اپ های وب را درک کنید.

می‌ توانید بر اساس سبک یادگیری خود، بهترین آموزش را انتخاب کنید: آموزش مبتنی بر ویدیو یا کتاب. برای مبتدیان یا برای زبان آموزان پیشرفته می ‌توانید با سخنرانی ‌های CS50 در مورد توسعه وب شروع کنید و همچنین در مورد Python و نحوه استفاده از آن توضیحاتی خواهید یافت.