021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1401/06/09
356 بازدید

هاردهای SAS و SATA و NVMe چه تفاوت هایی دارند؟

هاردهای SAS و SATA و NVMe چه تفاوت هایی دارند؟

بررسی تفاوت هاردهای SAS و SATA و NVMe

هاردهای SAS و SATA و NVMe چه تفاوتی دارند؟ انتخاب نوع رابط ذخیره سازی تاثیر بسزایی در عملکرد و کارکرد کلی دستگاه دارد. اما باید ویژگی‌‌ها و تفاوت‌‌های انواع هارد و رابط آنرا مد نظر داشت تا بهترین گزینه را انتخاب نمود.

 SAS چیست؟

 SAS یا Serial Attached SCSI آخرین نسخه استاندارد SCSI است و برای انتقال نقطه به نقطه‌ی داده بین دستگاه‌‌های سخت افزاری و به منظور ایجاد راهکارهای ذخیره سازی در سطح سازمانی استفاده ‌می‌شود.

مزایای کلیدی SAS چیست؟

 SAS دارای مزایای بسیاری است که به شرح زیر هستند:

  • SAS ها قابلیت بسط‌پذیری بیشتری را ارائه ‌می‌دهد و از نظر تئوری قادر به پشتیبانی حداکثر 16384 دستگاه هستند.
  • درایوهای SAS دارای افزونگی داخلی هستند که در هنگام خرابی دستگاه به کاربران کمک ‌می‌کند.
  • سرعت انتقال بسیار بالایی دارند و موجب بهبود عملکرد دستگاه ‌می‌شوند.

ویژگی های SAS

عملکرد و قابلیت توسعه

رابط SAS با فناوری‌‌های مجتمع ساخته شده و این ویژگی باعث ‌می‌شود که در مقایسه با SATA عملکرد بهتری داشته باشد. علاوه بر این، این واحدهای SAS قابلیت توسعه‌ی پیش‌فرضی را به دستگاه‌‌ها ارائه ‌می‌دهند.

انعطاف پذیری

SAS در مقایسه با سایر رابط‌‌ها به دستگاه‌‌های متفاوت‌تری متصل می‌شود و حتی در سطح معماری نیز انعطاف پذیری بهتری دارد.

آیا هاردهای SAS سریعتر از SATA هستند؟

بله، درایوهای SAS به طور قابل توجهی سریعتر از درایوهای SATA هستند چون سرعت خواندن/نوشتن بهتری نسبت به SATA دارند. این ویژگی باعث می‌شود که دستگاه‌‌ها، داده‌‌ها را با سرعت بهتری بازیابی و ارسال کنند.

درایوهای SAS و SATA و NVMe چه تفاوت هایی دارند؟

 SATA چیست؟

SATA یا Serial ATA رابط ذخیره سازی است که هارد دیسک‌‌های ATA را به مادربرد دستگاه‌‌ها متصل ‌می‌کند و از ارتباط سری برای انتقال داده‌‌ها استفاده ‌می‌کند.

 SATA چگونه کار ‌می‌کند؟

 SATA داده‌‌ها را به صورت فیزیکی روی دیسک ثبت ‌می‌کند و نیاز به یکپارچه‌سازی منظم دارد. درایوهای SATA در مقایسه با سایر رابط‌های ذخیره‌سازی ارزان‌تر هستند و  حجم بالایی از ذخیره‌سازی را مدیریت می‌کنند.

 

ویژگی‌‌های SATA

عملکرد و توسعه پذیری

SATA به طور قابل توجهی کندتر از SAS است و سرعت انتقال داده آن به دلیل عملکرد محدود پورت که بر عملکرد درایو تأثیر ‌می‌گذارد، محدود است. همچنین، درایوهای SATA در صورت نصب در زیرساخت‌های مبتنی بر SAS توسعه‌پذیر می‌شوند.

انعطاف پذیری

رابط SATA نسبت به سایر رابط‌‌های ذخیره سازی انعطاف پذیری کمتری دارد.

آیا ‌می‌توانم هاردهای SATA را با SAS جایگزین کنم؟

امکان جایگزینی اسلات SATA با اسلات SAS وجود ندارد، اما برعکس آن ممکن است. بنابراین مثلاً اگر من یک پانل پشت SAS داشته باشم، با توجه به اینکه آنها دارای ضریب شکلی مشابهی هستند، ‌می‌توانم درایوهای SAS یا SATA را در آن نصب کنم.

NVMe چیست؟

NVMe یا حافظه ذخیره سازی غیر فرّار جدیدترین پروتکل اتصال میزبان به زیر سیستم حافظه است و بهترین گزینه برای اجرای گردش‌‌های کاری فشرده‌ی ذخیره سازی به شمار می‌رود.

درایوهای SAS و SATA و NVMe چه تفاوت هایی دارند؟

NVMe چگونه از گردش کار پشتیبانی ‌می‌کند؟

NVMe برای دسترسی به فضای ذخیره سازی پرسرعت به اسلات PCIe متصل شده است. این پروتکل از مسیرهای موازی داده برای ارائه عملکرد بالا و تاخیر کم استفاده ‌می‌کند. اسلات‌‌های رابط آن در ابتدا برای کارت‌‌های گرافیک طراحی شده بودند، بنابراین سرعت بهتری را برای دستگاه‌‌ها فراهم می‌کنند.

ویژگی‌‌های NVMe

عملکرد و توسعه‌پذیری

درایوهای ذخیره‌سازی NVMe دستورات را دریافت می‌کنند و آنها را با IOPS بالاتر از طریق کاهش نرخ دفعات نوشتن پردازش می‌کنند، در نتیجه همواره عملکرد بالایی دارند. علاوه بر این، NVMe در مورد توسعه‌پذیری در سطح دستگاه مزایای بیشتری دارد.

انعطاف پذیری

NVMe بسیار انعطاف پذیر است. به طوری که SATA/SAS ها فقط از دو ضریب شکلی پشتیبانی ‌می‌کند، اما NVMe از طیف وسیعی از ضرایب شکلی پشتیبانی ‌می‌کند و با انعطاف پذیری خود، بهره‌وری عملیاتی را افزایش ‌می‌دهد.

راهکار ایده‌آل ذخیره سازی در میان این سه مورد کدام است؟

وقتی صحبت از راهکار های ذخیره سازی به میان ‌می‌آید، نمی‌تواند گزینه ایده آل را بدون در نظر گرفتن نیازهای کاربر تعیین کرد.

نکته پایانی

هنگام انتخاب اجزای ذخیره سازی عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند. اگر بودجه کمی دارید و به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارید، SATA برایتان مفید است؛ اگر به فضای ذخیره‌سازی سریع‌ اما زیر 2 ترابایت نیاز دارید، SAS ‌می‌تواند انتخاب مناسبی باشد؛ و در نهایت NVMe به شما کمک می‌کند تا نیازهای ذخیره‌سازی رده بالای خود را با کمترین تأخیر برآورده کنید. انتخاب شما باید کاملاً متناسب با نیازهای مالی، ظرفیت و حجم کاری شما باشد.

برای کسب و کار خود نیاز به سرور دارید؟

یک تیم حرفه ای و آشنا به تمام سرورها و قطعات در شرکت رسام سرور آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند.