021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/10/09
129 بازدید

ده فونت منفور تاریخ

ده فونت منفور تاریخ

معرفی ده فونت منفور تاریخ!

زمانی را که Comic Sans مورد توجه بود به یاد دارید؟ زمانی از فونت Impact لذت ‌می‌بردیم اما حالا چطور؟ در این لیست، ده تا از منفورترین فونت‌‌های تمام دوران را ارائه ‌می‌کنیم.

از Bleeding Cowboys روی تی‌ شرت ‌ها و Trajan روی پوسترهای فیلم گرفته تا Brush Script در منوی غذا و Comic Sans که همیشه مورد استفاده بوده اند، در طول سالیان شاهد این بوده ایم که فونت ‌های بسیاری مورد تنفر قرار گرفتند و منسوخ شدند. اما دنیا از کدام فونت‌‌ها بیشتر متنفر است؟ در این لیست، ما به دنبال این فونت‌‌ها هستیم. به ما بپیوندید تا ده فونت منفور تمام دوران را بررسی کنیم.

پیش از شروع، بیایید در وهله اول در مورد آنچه که یک فونت را «منفور» می‌ کند، بحث کنیم. چه چیزی باعث ‌می‌شود یک فونت منفور باشد؟

در نگاه اول، ممکن است وسوسه انگیز باشد که فکر کنیم همه فونت‌‌های این لیست از نظر عینی بد هستند، طراحی ضعیفی دارند یا برای هدف مناسب نیستند. اما این نمی تواند دور از واقعیت باشد. در واقع، بسیاری از فونت‌‌های ذکر شده در زیر در واقع فونت‌‌هایی عالی هستند. در این صورت چگونه ‌می‌توان از آنها متنفر بود؟

اولین چیزی که یک فونت معتبر را به یک فونت منفور تبدیل ‌می‌کند استفاده بیش از حد مداوم از آن است. خواه استفاده از فونت اسکریپت برای دست نویس جلوه دادن منو باشد یا قرار دادن یک فونت جدید روی یک سند قانونی، استفاده از فونت‌‌‌ها به روش اشتباه آن هم بارها و بارها، سریعترین راه برای تبدیل یک مفهوم جالب به حروفی منفور است.

اکنون که این را توضیح دادیم، بیایید وارد لیست شویم. در اینجا ده فونت منفور در تمام دوران‌‌ها، رتبه بندی شده است.

  1. Courier

فیلمنامه ‌می‌نویسید؟ به این کار ادامه دهید و از Courier استفاده کنید. در حال توسعه کد هستید و به خوانایی آسان نیاز دارید؟ مطمئنا، Courier یک انتخاب خوب است.

courier

 

از Courier برای چیز دیگری استفاده ‌می‌کنید؟ احتمالاً زمان آن رسیده است که انتخاب‌‌های خود را دوباره ارزیابی کنید.

سبک صریح Courier آن را به فونتی عالی برای خوانایی آسان تبدیل ‌می‌کند. اما فراتر از این کاربردهای عملی، فوق العاده ساده است. ریشه‌‌‌های سودمند فونت، که به ماشین‌‌‌های تایپ گرد و خاکی و دست نوشته ‌های قدیمی باز می‌ گردد، فاقد معیارهای لازم برای ایجاد هر نوع علاقه است. روزی که یک طراح از آن برای کپی وب سایت استفاده ‌می‌کند، زمان آن فرا رسیده است که با سایت خود خداحافظی کند.

  1. Arial

شاید تعجب کنید اگر بدانید که Arial در این فهرست جای گرفته است، به خصوص که امروزه نیز به طور گسترده از آن استفاده ‌می‌شود.

Arial Unicode MS

دلیل اینکه این تایپ فیس بی ادعا در بین طراحان مورد علاقه نیست، در تاریخچه آن نهفته است. ظاهراً، مایکروسافت برای جلوگیری از پرداخت حق امتیاز به Linotype ، Arial را به ‌عنوان زیر مجموعه ای از Helvetica ایجاد کرده است.

در حال حاضر این داستان یک شهرت بد ایجاد ‌می‌کند، اما مشکل بزرگ این است که Arial از هر نظر کاملاً از Helvetica پایین تر است. البته تقریباً یکسان است. اما هر تغییری که ایجاد ‌می‌کند، آن را به طرز وحشتناکی انجام ‌می‌دهد.

زمانی که Arial برای اولین بار به فونت پیش ‌فرض مایکروسافت تبدیل شد، مورد تمسخر قرار گرفت، به طوری که مارک سیمونسون، تایپوگرافر، آن را به ‌عنوان «درخواست Jimmy Stewart و دیدن Rich Little» توصیف کرد.

  1. Neuland Inline

آیا تا به حال فیلمی را تماشا کرده‌ اید که در یک مکان عجیب و غریب روی ‌می‌دهد که شیرها یا دایناسورها در آن حضور دارند؟ اگر چنین است، احتمالاً با Neuland Inline آشنایی دارید.

Neuland Inline

 

این همان چیزی است که طراحان تایپ فیس زمانی از آن استفاده ‌می‌کنند که ‌می‌خواهند کارشان عجیب، بدوی و قدیمی به نظر برسد. حروف زاویه ای شکل فرد فلین استون، در ابتدا بیشترین جذابیت را داشت. در دهه 1930، بازاریابان از این تایپ فیس غیر معمول در همه چیز از سیگار گرفته تا موتور سیکلت استفاده ‌می‌کردند.

امروزه ما آن را فقط به خاطر رواج آن در پوسترهای فیلم فرنچایزهایی مانند پارک ژوراسیک به یاد ‌می‌آوریم. همچون بسیاری از تایپ ‌فیس‌‌‌های قدیمی، این یکی نیز با استفاده نادرست مزمن از بین رفت.

  1. Bleeding Cowboys

Bleeding Cowboys برنده جایزه اول «فونتی با نامی به اندازه ظاهرش افتضاح» شد.

bleeding cowboys

 

پس از انتشار در سال 2007، Bleeding Cowboys محبوبیت زیادی پیدا کرد. به دلیل زیبایی شناسی ناهموار و انحناهای تندش که به طور گسترده مورد استقبال قرار گرفت، به سرعت به عنوان برجسته خالکوبی‌‌های بد و تی شرت‌‌های ارزان تبدیل شد.

طبیعتاً تبلیغات چندان دوام نیاورد. استفاده بیش از حد از فونت در آن زمان به یک کلیشه طراحی تبدیل شده است.

گناه اصلی Bleeding Cowboys این است که ذاتاً غیرقابل پیش بینی است. حروف تصادفی محو ‌می‌شوند. خطوط انحنای عجیبی دارند. یک “I” که شبیه خنجر است. اگر به دنبال فونتی هستید که احساس ناراحتی عجیبی در شما ایجاد ‌می‌کند، این فونت برای مناسب شماست.

  1. Impact

‌می‌دانیم! Impact عالی به نظر ‌می‌رسد. دید بالایی دارد و به خوبی طراحی شده است. تأثیرگذار است. بنابراین، کجا همه چیز اشتباه پیش رفت؟

Impact

 

همچون بسیاری از فونت‌‌های دیگر در این لیست، مشکل Impact استفاده بیش از حد از آن است. حروف چاپی مورد استفاده در همه حا مترادف با لیست‌‌های پستی بزرگ و وب سایت‌‌های آماتوری شده است که سعی در جلب توجه شما دارند.

تأثیر ممکن است قابل توجه باشد، اما اکنون آنقدر به طور گسترده استفاده ‌می‌شود که به هیچ وجه نمی تواند تأثیر گذار باشد. بسیاری از طراحان از استفاده از آن امتناع ‌می‌ورزند و بسیاری از مصرف کنندگان آن را منفی ‌می‌دانند. در عصر دیجیتال امروزی، برای جلب توجه گیرندگان خود، باید از فونت‌‌های پررنگ استفاده کنید.

  1. Times New Roman

متیو باتریک در راهنمای تحسین ‌شده ‌اش، تایپوگرافی برای وکلا، بیان ‌می‌‌کند که «Times New Roman زمانی انتخاب ‌می‌شود که هیچ فونت دیگری وجود نداشته باشد، مانند سیاهی فضای عمیق که یک رنگ نیست».

times-new-roman

 

و پس از تحمل بیش از سه دهه طولانی از حروف بسیار مطرود، سخت است که موافق نباشیم.

Times New Roman فونت پیش ‌فرض Word مایکروسافت بین سال‌‌‌های 1992 تا 2007 بود. این فونت تمام آنچه را که باید بدانید به شما ‌می‌‌گوید. تایپ فیس کسل کننده، غیر اصلی و کاملاً قدیمی در عصر دیجیتال است.

  1. Trajan

تعداد کمی از فونت‌‌ها مانند Trajan برای «پوستر فیلم حماسی بزرگ» مناسب هستند.

trajan

 

این تایپ فیس برای چندین دهه است که فونت اصلی تولیدکنندگان فیلم بوده است. از تایتانیک و ارباب حلقه‌‌‌ها گرفته تا جنگ ‌های ستارگان و بازی تاج و تخت، به نظر ‌می‌‌رسد هر طراح تولیدی حداقل یک بار در کار خود با فونت Adobe Creative Suite برخورد ‌می‌‌کند.

مطمئنا، Trajan فونت جالبی است. شکل حروف آن کلاسیک، بلند و معتبر است و به طور ایده ‌آل برای پوسترهای فیلم پرفروشی که حروف چاپی به طور معمول در آن زنده ‌می‌شوند، مناسب است.

با این حال، متأسفانه، جذابیت کلاسیک فونت پس از سال‌‌ها استفاده نادرست، درخشش خود را از دست داده است. حروف الهام گرفته از رومی در طراحی‌‌‌های معاصر کاملاً نامناسب است.

  1. Brush Script

Brush Script فونتی که قرار است شبیه دست خط باشد و جز این نیست.

Brush Script

 

متأسفانه، مگر اینکه در تمام عمر خود در رمان جین آستن زندگی کرده باشید، به احتمال زیاد هرگز کسی را ندیده اید که واقعاً اینگونه بنویسد.

از منوهای زیبای رستوران‌‌‌های محلی گرفته تا پوسترهای «دست ‌نویس»، Brush Script تایپ استانداردی برای هر فرد خلاقی است که ‌می‌‌خواهد طراحی خود را معتبر، پیچیده و انسانی جلوه دهد. این فونت تا زمانی انتخاب ‌می‌شود که فردی بخواهد متنی کاملاً زیبا، بدون اشتباه و یکنواخت بنویسد.

همچون تمام تایپ ‌فیس ‌های دیگری که از Brush Script الهام گرفته‌ اند، مشکل فونت‌‌‌های دست ‌نویس این است که به‌ شدت سعی ‌می‌‌کنند شما را به این باور برسانند که آنچه به آن نگاه ‌می‌‌کنید در عرض پنج دقیقه روی کامپیوتر طراحی نشده است. و متأسفانه هرگز نتوانستند ما را متقاعد کنند.

  1. Papyrus

Papyrus، فونت مشخصه پوسترهای فیلم وحشتناک و تبلیغات بیلبورد است.

Papyrus

 

این حروف تایپ تند، الهام گرفته از خاورمیانه و کمی فرسوده، در دو دهه گذشته جای خود در دل فونت‌‌‌های وحشتناک تثبیت کرده است و دلیل خوبی هم دارد.

مورد اصلی علیه Papyrus استفاده بیش از حد مزمن آن است. از کارت ‌های تولد کودکانه و صابون‌‌‌های کاملاً طبیعی دست گرفته تا داروهای سلامت معنوی و آواتار جیمز کامرون، به نظر ‌می‌‌رسد Papyrus از آغاز هزاره به بعد به هر صنعتی راه یافته است.

کریس کاستلو با الهام از حروف سنتی کتاب مقدس، اولین بار پاپیروس را در سال 1982 ایجاد کرد. چیزی که زمانی یک پروژه جانبی برای یک طراح نوظهور بود، در نهایت به مایکروسافت فروخته شد. این آغاز سقوط فونت بود، زیرا فونت به طور گسترده در صدها میلیون رایانه در سراسر جهان در دسترس قرار گرفت.

دومین مشکل بزرگ این است که Papyrus یک فونت خاص است و نه یک تایپ فیس عمومی. حروف، مطمئناً جذابیت زیادی دارند. اگر امروز معرفی ‌می‌شد (و کم استفاده ‌می‌شد)، مطمئن هستیم که طراحان به طور گسترده ای آن را تحسین ‌می‌کردند.

با این حال، متأسفانه، Papyrus در همه جا وجود دارد. و برای فونتی که متکی به عجیب بودن آن است، استفاده بیش از حد یک راه مطمئن برای تبدیل یک مفهوم جالب به پوستری کم محتوا است.

  1. Comic Sans

اگر فکر نمی‌ کردید Comic Sans در این فهرست رتبه اول را بگیرد، کاملا در اشتباه بوده اید.

Comic Sans

 

Comic Sans در سال 1994 وارد صحنه تایپوگرافی شد. این فونت که توسط وینسنت کونار طراحی شد، در ابتدا برای ارائه کمی سرگرمی به زمینه‌‌های معمولی بود.

متأسفانه، به نظر ‌می‌رسد که جهان از این جاه طلبی فروتنانه استفاده کرده و از آن به عنوان فرصتی برای تزریق آنچه که باید یک تایپ فیس جدید باشد به تقریباً هر چیزی که تا کنون ساخته شده است، استفاده کرده است.

پوسترهای دولتی ارائه پاورپوینت کالج، سلب مسئولیت‌‌های قانونی دعوت عروسی، دستورالعمل بازی رومیزی تابلوی، بازار کشاورزی، جزوات نظافت حیوانات خانگی، رزومه کاری، تابلوهای اعلانات سطح جامعه، پوسترهای فیلم، پوسترهای انگیزشی، پوسترهای باشگاه، کتاب، جلد لیموناد، چیزی را از قلم انداختیم؟

Comic Sans جهان را گشته و راه خود را در تمام جنبه‌‌های وجودی انسان پیدا کرده است. این در حالی بود که به سادگی هرگز برای این نوع استفاده در همه جا ساخته نشده بود.

شاید ما از Comic Sans کار زیادی ‌می‌کشیم. از این گذشته، فقط قرار بود ک‌می‌سرگرم کننده باشد. این فونت برای محصولات کودکان، بنرهای تولد و حباب‌‌های گفتار کامیک بوک بسیار عالی است. سقوط تایپ فیس نتیجه استفاده بیش از حد مضحک آن در شرایطی است که هیچ گونه استفاده ای در آن زمینه نداشته است.

اگر Comic Sans احساساتی داشت، مطمئن هستیم که حس قوی سندروم فریبنده را تجربه می ‌کرد. شاید وقت آن رسیده باشد که به این فونت بدیع کمی استراحت بدهید.

سخن پایانی

ما از این فهرست چه آموختیم؟ استفاده بیش از حد ساده ترین راه برای از بین بردن یک مفهوم جالب است. فونت‌‌های عجیب و غریب به ندرت در کارهای جدی استفاده ‌می‌شوند. و اگر به دنبال سریع ترین راه برای از بین بردن یک تایپ فیس برای همیشه باشید، آن را به عنوان فونت پیش فرض در Microsoft Word قرار خواهید داد.