021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/10/10
364 بازدید

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

بررسی تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

امروزه بازی‌‌های آنلاین بسیار گسترده‌تر شده و افراد زیادی به سمت آنها تمایل پیدا ‌می‌کنند. در واقع صنعت بازی‌‌ها از زمان شروع به کار خود، بسیار پیشرفت کرده و در حال تبدیل شدن به بخشی بسیار بزرگی از زندگی روزمره افراد ‌می‌شود.

در گذشته ما فقط ‌می‌توانستیم در خانه خودمان به بازی کردن بپردازیم، اما اکنون این فرصت را داریم که با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار کرده و بازی‌‌های مورد علاقه‌مان را با دیگران انجام دهیم. این قابلیت به دلیل مواردی مانند سرورهای بازی امکان پذیر شد.

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

بنابراین در این مقاله تمام جزئیات مربوط به موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • سرور بازی چیست؟
 • چه تفاوتی بین سرورهای بازی با وب سرورها وجود دارد؟
 • هنگام دریافت یک سرور بازی، باید چه مواردی را در نظر گرفت؟

سرور بازی چیست؟

بهترین پاسخ این است که سرور بازی تقریباً شبیه هر سرور دیگری ‌می‌باشد. با این حال بزرگترین تفاوت بین سرور بازی و سرورهای دیگر این است که این نوع سرورها بسیار قدرتمندتر هستند.

محبوبیت بازی‌‌های MMO یا همان نقش آفرینی چندنفره، باعث بروز پیشرفت‌‌های فوق العاده‌ای در فناوری پهنای باند و حتی خود بازی‌‌ها شده است. این موضوع باعث ‌می‌شود که بازی‌‌ها، نیازمند سرورهای قدرتمندی باشند.

برای مقابله با حجم بالا بارهای ناشی از بازی‌‌های آنلاین، سرورها باید دارای CPU قوی، محیط ذخیره سازی و پهنای باند بسیار بالایی باشند. نکته‌ مهم اینکه حتی اگر سروری بسیار قدرتمند بوده اما تأخیر بالایی داشته باشد، دیگر کاربرد و استفاده‌ای نخواهد داشت.

نکته مهم در سرورهای بازی این است که آن سرور علاوه بر عملکرد بسیار بالا و قوی، زمان تأخیر کمی هم داشته باشد.

جهت راهنمایی برای خرید سرور HP و جمع آوری قطعات سخت افزاری آن با رسام سرور تماس بگیرید.

سرورهای بازی چه تفاوتی با دیگر سرورها دارند؟

تفاوت اصلی این است که عملکرد یک سرور بازی یا گیم سرور باید درجه یک باشد؛ چراکه فقط در این صورت ‌می‌تواند از حجم باری که گیمرهای سراسر جهان حین بازی ایجاد ‌می‌کنند پشتیبانی کند. بازیکنانی از سراسر جهان هستند که به صورت شبانه روزی در این سرورها بازی ‌می‌کنند، بنابراین نباید هیچ گونه مشکلی در این نوع سرورها وجود داشته باشد.

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

از آنجایی که یک سرور CPU-intensive یا IO-intensive ‌می‌تواند ده‌‌ها هزار اتصال را پردازش کند، برای یک سرور بازی مناسب به نظر ‌می‌رسد. همانطور که گفتیم عملکرد بالا و ثبات سرور برای گیمرها بسیار مهم بوده و اگر یک سرور مداوم دچار مشکلات مختلف شود و پاسخگو نباشد، دیگر هیچ کس در آن بازی نخواهد کرد.

به علاوه یک سرور بازی باید دارای ظرفیت حمل و پردازش داده‌‌های صوتی را نیز داشته باشد. زمانی که به دنبال یک سرور بازی هستید، باید مواردی را انتخاب کنید که عملکرد CPU بسیار عالی دارند.

معمولاً سرورهای بازی به دلیل تحمل بار گرافیکی بازی‌‌ها، در مقایسه با سرورهای عمومی قدرت بیشتری دارند. همچنین گزینه‌‌های کانفیگ سخت افزاری سرور بازی مانند هسته‌‌ها، رم ، دیسک‌‌های SSD ، قدرت شبکه و غیره نیز پیشرفته‌تر هستند.

مواردی که باید حتما در نظر بگیرید:

 • کارایی بالای سرور
 • پایداری بالا
 • نزدیکترین سرور به شما از نظر فیزیکی
 • پهنای باند بالا
 • امکان راه اندازی فایروال‌‌ها
 • امکان به روزرسانی سیستم
 • قابلیت بهینه سازی

تا به این لحظه شما تصوری از سرورهای بازی در ذهن خود ایجاد کرده‌اید. با این حال در ادامه اطلاعات بیشتری وجود دارد که برای شما مفید خواهند بود. وقتی ‌می‌خواهید یک سرور بازی را انتخاب کنید، حتما بررسی کنید که سرور مربوطه دارای قابلیت DDOS protection باشد.

از آنجایی که سرورهای بازی همیشه پر از ترافیک هستند، احتمال هدف قرار گرفتن آنها برای حمله‌‌های DDOS بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است در نظر بگیرید که ارائه دهنده سرور، این معیار امنیتی را اعمال کرده باشد تا در حین بازی، ناگهان سرور قطع نشود.

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

همچنین بهتر است سروری را انتخاب کنید که به شما نزدیکتر باشد. برای بازی‌‌های تیراندازی، شرایط مطلوب داشتن پینگ (ابزاری برای تشخیص سالم بودن سرور مقصد و مشخص کننده مقدار تاخیر برحسب میلی‌ ثانیه) کمتر از 50 میلی ثانیه است. با این حال تا 100 میلی ثانیه نیز پاسخگو خواهد بود. اگر سرور بازی شما این میزان را پشتیبانی ن‌می‌کند، بهتر است یک سرور دیگری را انتخاب کنید.

سرویس‌‌های هاست استاندارد مانند سرورهای بازی، نیازی به زمان تأخیر بسیار کم و پینگ سریع ندارند؛ چرا که بیشتر وب سایت‌‌ها با میزان تاخیر 350 میلی ثانیه به درستی کار ‌می‌کنند.

وقتی صحبت از بازی‌‌های MMORPG ‌می‌شود، بهترین حالت پینگ زیر 150 میلی ثانیه ‌می‌باشد.

تفاوت بین سرورهای بازی و وب سرورها

نکته دیگر اینکه گیمرها به جای مدیریت تنطیمات سرور، ترجیح ‌می‌دهند فقط به بازی بپردازند؛ بنابراین میزبان سرور بازی باید ویژگی‌‌هایی مانند به روزرسانی خودکار، انتخاب پنل‌‌های کنترل مدیریت، نرم افزارهای لازم برای نصب و KernelCare را ارائه دهد. در این صورت سرور ‌می‌تواند بروزرسانی‌‌های لازم هسته سیستم عامل را بدون راه اندازی مجدد آن، به صورت خودکار انجام دهد.

شرکت‌‌های شناخته شده در زمینه هاستینگ سرورها، همواره دارای کارکنان متخصصی بوده و نوع سرور را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که استفاده از آن آسان باشد. به همین دلیل گیمرها باید به دنبال یک هاستینگ دائمی باشند تا خدمات مدنظر آنها را رصد کرده و پشتیبانی 24 ساعته در شبانه روز را ارائه دهد.

در انتخاب یک سرور بازی، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید:

 • منابع مورد نیاز بازی‌‌ها
 • تعداد کاربران همزمان
 • بودجه
 • میزان پایداری سرور

به طور کلی یک سرور اختصاصی برای گیم بهترین گزینه است. اما با این حال یک سرور مجازی پیشرفته نیز بسته به نوع بازی و تعداد کاربران آن ‌می‌تواند گزینه خوبی بوده و نیاز شما را رفع کند.

بررسی و خرید مدلهای مختلف سرور:

خرید سرور HPE