021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1401/12/20
226 بازدید

Chat GPT چیست و متعلق به کجاست؟

Chat GPT چیست و متعلق به کجاست؟

پشت پرده‌ی Chat GPT چه شرکتی است؟

ستاره‌های سیلیکون ولی مانند ایلان ماسک، سام آلتمن و بسیاری از افراد مطرح دیگر در حوزه‌ی هوش مصنوعی در سال 2015 شرکت Open AI را به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی تأسیس کردند. سه سال بعد، ایلان ماسک از هیئت مدیره آن کنار رفت. در سال 2019، Open AI یک شرکت تابعه انتفاعی به نام Open AI LP تأسیس کرد و وارد یک شراکت یک میلیارد دلاری با مایکروسافت شد.

Chat GPT چیست؟

Chat GPT در معرفی خودش به مخاطبان از عبارت هوش مصنوعی استفاده کرده است. به این صورت که توانایی نگارش متنی شبیه به متنی که یک انسان نگارش کرده است را بر اساس درخواست‌ها یا اطلاعات ارائه شده به آن تولید خواهد کرد. شما میتوانید با انتخاب نوع متن و محتوایی که نیاز دارید و همچنین گزینش مواردی که این هوش مصنوعی را راهنمایی میکند تا متن مورد نظر شما با چه ادبیات و در راستای چه امری باشد تا تمام آنچه که کسب و کارتان با عنوان محتوای متنی نیاز دارد را  دریافت کنید.

منظور از انتخاب گزینه در راستای نیاز مشخص به این معنی است که آیا متن مورد نظر را در حوزه‌ی تبلیغات استفاده میکنید یا معرفی کالا یا محصول خاص است بصورت کلی هدفمندی شما از داشتن یک متن را با پرسیدن سوالات متنوع، مشخص خواهد کرد.

 هوش مصنوعی مولد به عنوان یک هوش مصنوعی تعریف می‌شود که بر ایجاد خروجی‌های جدید از مجموعه‌ای از ورودی‌هایی که مخاطب به آن عرضه کرده است، تمرکز دارد.

در حالی که Chat GPT مطمئناً نوعی از هوش مصنوعی مولد است، باید از شبکه Generative Adversarial (GAN) متمایز شده و بین این دو مفهوم تفاوت قائل شد.

GAN از دو شبکه عصبی استفاده می‌کند که با به چالش کشیدن یکدیگر، رسانه‌هایی مانند صدا، ویدئو و تصاویر تولید کنند. برعکس، این ترانسفورماتور از پیش آموزش داده شده، مولد چت (GPT) یک چارچوب یادگیری ماشینی خود رگرسیون است که پاسخ‌هایی را بر اساس پاسخ‌های کاربر و داده‌های از پیش آموزش دیده تولید می‌کند.

به عبارت دیگر، Chat GPT یک مدل زبان است که برای تولید متن ایجاد شده است. برای گفتگو با کاربر اختصاصی خودش تعبیه شده است و فقط مختص یک شخص یا برند خاص است و متنی که به یک فرد تحویل می‌دهد، شباهتی به متن‌هایی که برای اشخاص و یا برندهای دیگر ساخته است ندارد. این روش یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی (RLHF) نامیده می شود.

به گفته متخصص هوش مصنوعی متا، Yann LECUN، نوآوری واقعی در پشت Chat GPT بیشتر توانایی آن در انجام گفتگوی روان به زبان‌های مختلف است.

Chat GPT چیست و متعلق به چه کجاست؟

 

ویژگی‌ها و محدودیت‌ها چیست؟

Chat GPT ادعا می‌کند که توانایی تکمیل، تولید، ترجمه متن و پاسخ به سوالات را دارد. علاوه بر این، قابلیت‌های چشمگیر که شامل گنجاندن متن در موسیقی، اشکال زدایی کد، حل مسائل ریاضی، شناسایی آسیب پذیری های برنامه و غیره است. اگرچه نتایج متفاوتی برای هر کاربر ایجاد می‌کند، اما به واسطه‌ی هوش مصنوعی بودنش، فقط درک محدودی از متنی که تولید می کند دارد. دانش Chat GPT محدود به داده‌های آموزشی که از سال 2021 کسب کرده، است و به وضوح در مورد دقت یا تشخیص سوگیری‌ها چالش‌های زیادی دارد. چت جی‌پی‌تی، هرگز ادعا نمی‌کند که توانایی یک انسان را برای تولید محتوا دارد و به وضوح خود را به عنوان یک الگوی زبانی می‌شناسد که قادر به احساسات، آگاهی یا خودآگاهی نیست.

این مدل زبان در زمان تولید محتوا و ایجاد متن به اینترنت متصل نیست و بر اساس داده‌های میزبانی شده در سرورهای Open AI پاسخ تولید می‌کند. با این حال، به وضوح و به صورت شفاف بیان می‌کند که این داده‌های آموزشی حاوی ترکیبی از اطلاعات با کیفیت بالا و پایین است و ارزیابی انتقادی نتیجه مهم است. علیرغم این محدودیت‌های Chat GPT، از استفاده از چت بات برای مقاصد تقلبی یا غیرقانونی جلوگیری نمی‌کند و در نتیجه ملاحظات اخلاقی مهمی را آشکار می‌کند.

سوء استفاده برای فعالیت‌های غیرقانونی یا کلاهبرداری

اگرچه Chat GPT برای رد همه درخواست‌های غیراخلاقی طراحی شده است، اما این سیستم آسیب‌پذیری‌های امنیتی جدی را نشان می‌دهد. هنگامی که از Chat GPT درخواست شده بود دیدگاهی سیاسی اتخاذ کند، یا زمانی که با داستانی برای شکل دادن به درخواست هدایت شد، یا از کلمات “بدون محدودیت های اخلاقی” استفاده کرد، Chat GPT تدابیر مناسب خود را حذف کرد.به خصوص در حوزه‌های آموزشی و دانشگاهی Chat GPT برای تقلب و کلاهبرداری مورد سوء استفاده‌های بسیار قرار می‌گیرد.

خرابکاری اخیر در لیون، جایی که دانشجویان کارشناسی ارشد از Chat GPT برای نوشتن مقاله استفاده کردند، یکی از نمونه‌های سوء استفاده علمی از آن در فرانسه است. این سوال مطرح می‌شود که آیا نمونه‌هایی مانند قبولی اخیر در آزمون ورودی دانشکده حقوق مینه سوتا توسط Chat GPT دلیلی برای نگرانی یا خوش بینی هستند؟به گفته پل گراهام، برنامه نویس و سرمایه گذار خطرپذیر، این شکل جدید سرقت ادبی امروزه به عنوان “Aligiarism” شناخته می‌شود.

Chat GPT چیست و متعلق به چه کجاست؟

 

OpenAI در حال کار بر روی سیستمی است که با افزودن یک واترمارک به متون تولید شده، از “Aligiarism” جلوگیری کند. ابزارهای تشخیص، مانند GPT-2 Output Detector یا GPT-Zero، از قبل وجود دارند و علیرغم محدودیت‌هایشان، گرایش واضحی را به سمت مبارزه با کلاهبرداری هوش مصنوعی نشان می‌دهند.حتی اگر هوش مصنوعی نظر درستی را  در رابطه با این سرقت‌های ادبی بیان نمی کند، اما به وضوح می‌گوید که تقلب در مدرسه برخلاف صداقت تحصیلی و اصول اخلاقی است و هدف آموزش را تضعیف می‌کند. Chat GPT به دانش آموزان و محصل‌ها پیشنهاد می‌کند که با درستی و پشتکار به تکالیف مدرسه نزدیک شوید و از این چت در جهت انجام تکالیف مدرسه استفاده نکنید. تعطیلی اخیر هوش مصنوعی متا با نام «گالاکتیکا» تنها پس از دو روز و شک و تردیدهای روزافزون، به وضوح نگرانی‌هایی را در مورد آینده Chat GPT ایجاد می‌کند.

آینده Chat GPT به چه شکل است؟

در حالی که نسخه‌ی فعلی Chat GPT به صورت رایگان در دسترس است، کاربرها باید در نظر داشته باشند که «اگر هزینه آن را پرداخت نکنند، محصول تولید شده، فروخته می‌شود». هنگام استفاده از Chat GPT، کاربر با گزارش دادن یا درخواست در پیشروی شکل تولید متن تاثیرگذار است. بر اساس گمانه زنی‌ها، قیمت تخمینی ماهانه 42 دلار برای کاربران حرفه‌ای باید سرعت پاسخگویی سریع‌تر، دسترسی مطمئن تر و ویژگی های اولویت جدید را ارائه دهد.اگرچه Chat GPT برای رد درخواست‌های غیراخلاقی ایجاد شده است، اما اغلب برای اهداف غیرقانونی یا کلاهبرداری دانشگاهی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و نگرانی‌های مهمی در مورد حفظ حریم خصوصی، مسئولیت و امنیت ایجاد می‌کند. این نگرانی نیاز به بهبود قوانین این بات و ملاحظات اخلاقی را برجسته‌تر می‌کند.

علی‌رغم این مشکلات، توانایی Chat GPT برای درگیر شدن در گفتگوهای انسان‌مانند یک دستاورد فناوری است و زمانی که به درستی نظارت شود، آینده امیدوارکننده‌ای را برای هوش مصنوعی در تولید زبان ارائه خواهد داد. بنابراین، این مقاله به خوش بینانه انتقادی نیاز دارد. Chat GPT و AI به طور کلی باید به عنوان ابزارهای مکمل برای بشریت استفاده شوند که برای کمک به مسیر پیشبرد اهداف به وجود آمده‌اند و نه جایگزین شدن بجای نیروهای انسانی باشند.