021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/06/27
3154 بازدید

بررسی HPE iLO 5

بررسی HPE iLO 5

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

بررسی HPE iLO 5

در هر جای دنیا اگر شما ابزارها و راه حلهای مناسبی نداشته باشید، مدیریت سرورها در مرکز داده ‌‌می‌تواند به یک کار سخت و پیچیده تبدیل شود. iLO  که معادل انگلیسی آن Integrated Lights-Out ‌می‌باشد، یکی از روش‌های خارج از باند (OOB) برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه است.

iLO یک فناوری تعبیه شده در سرورهای HPE ProLiant است که روش‌های مختلفی را برای پیکربندی، نظارت و به روزرسانی سرورهای HPE از یک مکان راه دور ارائه ‌می‌دهد. در واقع iLO زمانی به کار می‌ رود که شما به هر دلیلی بخواهید از راه دور به سرور خود دسترسی داشته باشید.‌

iLO پایه و اساس اصلی هوشمندی سرورهای HPE است. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC بوده که بخشی از برد سرور و سیستم عامل قدرت دهنده ASIC ‌می‌باشد. iLO دارای یک اتصال شبکه و آدرس IP اختصاصی است که به پردازنده مدیریت اجازه ‌می‌دهد تا نام دستگاه خود را با DNS و WINS ست کند. همچنین لازم است بدانید نسل‌های مختلف سرورهای ProLiant ارائه شده با نسخه‌های مختلفی از iLO ASIC سازگار هستند.

در اکوسیستم iLO ویژگی‌هایی که بهره وری مدیریت سرور را افزایش ‌می‌دهند از طریق یکسری مجوزها یا لایسنس‌‌ها در دسترس هستند. با استفاده از فریمور iLO 5  نسخه v1.40 ، مجوز iLO Advanced شامل ویژگی‌هایی از جمله موارد زیر می‌شود:

 • نظارت بر عملکرد سرور و ارائه مشاوره بلادرنگ یا real-time برای انتخاب تنظیمات فریمور.
 • داشبورد امنیتی iLO که نشان ‌می‌دهد آیا سرور HPE ProLiant شما در معرض خطر امنیتی ‌می‌باشد یا خیر.
 • قفل پیکربندی سرور. پیکربندی سیستم را فعال کرده و هنگام انتقال اطلاعات از طریق گذرواژه BIOS سیستم را قفل می‌کند.

تمام ویژگی‌های iLO 5 Firmware نسخه v1.40 عبارتند از:

 • ویژگی‌هایی که در گذشته برای استفاده به نسخه پیشرفته و پریمیوم iLO نیاز داشتند، اکنون با مجوز iLO Advanced فعال شده و قابل استفاده هستند.
 • داشبورد امنیتی که وضعیت‌های کلی و اضطراری امنیتی سیستم به همراه پیکربندی قابلیت‌های Security State و Server Configuration Lock را نشان ‌می‌دهد.
 • امکان پاک کردن امن سرور فقط از طریق یک دکمه که برای از کار انداختن یا استفاده مجدد از سرورها طراحی شده است.
 • پشتیبانی از برنامه‌های امنیتی SafeNet و SafeNet AT
 • قابلیت NIC مجازی که امکان دسترسی ایمن و معتبر به iLO را از طریق سیستم عامل فراهم می‌کند.
 • امکان دسترسی به تنظیمات LDAP یا دایرکتوری از طریق Redfish
 • اعمال Patch ها و مدیریت و آپدیت فریمور
 • نمایش عمر NVMe
 • امکان ویرایش Windows Maintenance در بخش نرم افزار و سیستم عامل
 • قابلیت مدیریت رمز عبور
 • فعال یا غیر فعال کردن ویدیویی که خلاصه سلامت سرور را نشان ‌می‌دهد.
 • فعال کردن قفل پیکربندی سرور از طریق BIOS

رابط وب iLO 5

iLO یک کنسول مبتنی بر وب (web-based console) از راه دور فراهم می‌کند که ‌‌می‌تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. به علاوه ‌‌می‌تواند یک رابط کاربری گرافیکی ثابت برای پیکربندی ، آن هم صرف نظر از اینکه سیستم عامل میزبان چیست ایجاد کند. علاوه بر همه ویژگی‌های جدیدی که در iLO 5 قرار داده شده، کنسول مبتنی بر وب بیشترین تغییر را در مقایسه با نسخه قبلی خود یعنی iLO 4 داشته است.

روش‌های دیگر مدیریت HPE iLO 5 استفاده از کنسول ریموت یا از راه دور، اسکریپت‌های پیکربندی و کنترل XML ، SMASH CLP یا iLO RESTful API هستند. در این مقاله ما بیشتر روی رابط وب iLO تمرکز کرده و سعی ‌می‌کنیم همه گزینه‌‌ها و صفحات را پوشش دهیم. رابط وب iLO به مرورگر نیاز دارد تا از JavaScript استفاده کند. همچنین کوکی‌‌ها، پنجره‌های پاپ آپ و TLS باید فعال باشند.

برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از نام میزبان iLO یا آدرس IP وارد شوید. سپس اطلاعات کاربری و رمز ورود را وارد کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

این رابط دارای یک لیست ناوبری در صفحه سمت چپ ‌می‌باشد. شما ‌می‌توانید روی یکی از گزینه‌های لیست کلیک کرده و سپس تب مورد نظرتان را انتخاب کنید. در واقع اولین صفحه‌ای که به طور پیش فرض در رابط وب ‌می‌بینیم تب Overview است که زیر مجموعه گزینه اطلاعات یا Information ‌می‌باشد. در این قسمت یکسری اطلاعات کلی و مرتبط با iLO و سرورها را مشاهده ‌می‌کنیم. همچنین در سمت راست بالا صفحه نماد‌های کنترل iLO برای دسترسی سریع به گزینه‌های پاور،UID ، زبان ، سلامت ، کاربر و راهنما وجود دارند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب جدید داشبورد امنیتی موجود که در HPE iLO 5 ارائه شده، وضعیت‌های کلی و اضطراری امنیتی سیستم به همراه پیکربندی قابلیت‌های Security State و Server Configuration Lock را نشان ‌می‌دهد. همچنین شما ‌می‌توانید از این داشبورد برای ارزیابی سیستم و امکان وجود خطرات احتمالی استفاده کنید. حتی ‌می‌توانید تنظیمات امنیتی ارائه شده را غیر فعال کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در بخش اطلاعات ‌می‌توان تب‌های دیگری را مشاهده کرد، از جمله لیست Sessionها، گزارش رویداد iLO ، مدیریت یکپارچه، سلامت سیستم فعال و وضعیت کلی. مورد آخر یعنی صفحه Diagnostics نتایج خودآزمایی iLO را نمایش ‌می‌دهد و به شما این امکان را ‌می‌دهد تا iLO را دوباره تنظیم کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی از لیست سمت چپ اطلاعات سیستم (System Information) است. تب اول این صفحه گزینه خلاصه (Summary) بوده که وضعیت زیر سیستم‌‌ها و دستگاه‌های نظارت شده را نمایش ‌می‌دهد. برای دیدن اطلاعات به روز شده وضعیت سلامت نیز باید سیستم را روشن نگه دارید. در غیر این صورت اطلاعات ارائه شده به روز نبوده و اطلاعات قدیمی به شما نمایش داده می‌شود. این شرایط برای کلیه صفحات تحت گزینه System Information اعمال می‌شود.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب اطلاعات پردازنده ‌می‌توان اسلات‌های پردازنده موجود، نوع پردازنده نصب شده در هر اسلات و خلاصه‌ای از زیر سیستم پردازنده را پیدا کرد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب اطلاعات حافظه نیز ‌می‌توان خلاصه‌ای از وضعیت حافظه سیستم را مشاهده کرد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب بعدی برای بررسی اطلاعات NIC ‌می‌باشد. در این قسمت نیز اطلاعات فقط هنگامی که سرور روشن بوده و POST کامل باشد به روز ‌می‌شوند. آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه و وضعیت NIC سرور تنها در صورت نصب و اجرای Agentless Management Service (AMS)  بر روی سرور نمایش داده ‌می‌شوند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب Device Inventory اطلاعات مربوط به دستگاه‌های نصب شده در سرور را پیدا ‌می‌کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب ذخیره سازی نیز اطلاعات کنترل کننده SAS / SATA نمایش داده می‌شود. (فقط در صورت نصب و اجرای AMS بر روی سرور) به علاوه اطلاعات نمایش داده شده در این قسمت به پیکربندی فضای ذخیره سازی شما بستگی دارد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

با رفتن به پایین تب ذخیره سازی ‌می‌توانید اطلاعات اضافی در مورد خود مانند اطلاعات مربوط به NVM Express Controller را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه سوم در لیست نرم افزار سیستم عامل و فریمور (Firmware & OS Software) ‌می‌باشد. در تب Firmware این گزینه اطلاعات سیستم عامل اجزای مختلف سرور را مشاهده ‌می‌کنیم. تب‌های دیگری نیز در این قسمت وجود دارند که عبارتند از: نرم افزار، تعمیر و نگهداری ویندوز، مخزن iLO ، دستگاه‌های نصب شده و صف نصب (Installation Queue)

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی از لیست موجود iLO Federation ‌می‌باشد. یک سرور ‌‌می‌تواند پردازنده‌های iLO دیگر را از طریق چندین روش از جمله multicast پیدا کند. در این قسمت ‌می‌توانید iLO Federation و تنظیمات multicast  را پیکربندی کرده و سرورها را در مقیاس گسترده‌تری مدیریت کنید. تب‌های دیگری در این گزینه وجود دارند که شامل نمایش چند سیستمی، نقشه چند سیستمی، رسانه مجازی گروهی، Group Power ، تنظیمات Group Power ، به روزرسانی نرم افزار گروهی، مجوز و پیکربندی گروه.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

اکنون به گزینه Remote Console & Media ‌می‌رویم. در این قسمت متوجه ‌می‌شویم که ‌می‌توان از کنسول مبتنی بر وب HPE iLO 5 برای دسترسی از راه دور به صفحه نمایش‌های گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور میزبان استفاده کرد. این یکی از ویژگی‌های کلیدی iLO محسوب می‌شود. از طریق تب Launch ‌می‌توانید انتخاب کنید که برای شروع کنسول مبتی بر وب ‌می‌خواهید از کدام گزینه استفاده کنید. گزینه‌های این قسمت عبارتند از: کنسول NET ، کنسول HMTL 5 ، Java IRC و HEP iLO Mobiel App

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب رسانه مجازی یاVirtual Media  نیز به شما این امکان را ‌می‌دهد تا رسانه‌های محلی از جمله درایوهای فیزیکی، فایل‌های تصویری محلی و پوشه‌های مجازی را مشاهده و کنترل کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب Hot Keys به شما این امکان را ‌می‌دهد تا حداکثر شش Hot Key را برای استفاده در session‌های کنسول از راه دور تعریف کنید. این گزینه یک افزونه عالی برای مدیریت از راه دور سرور ‌می‌باشد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

آخرین تب این قسمت یعنی امنیت (Security) امکان پیکربندی تنظیمات امنیتی کنسول از راه دور را فراهم می‌کند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه Power & Thermal دارای ویژگی‌های بسیار جالب و کاربردی ‌می‌باشد. قسمت Virtual Power Button که در تب Power Server وجود دارد وضعیت فعلی سرور و همچنین گزینه‌هایی برای کنترل از راه دور Power سرور را نشان ‌می‌دهد. در این قسمت ‌می‌توانید عملیات زیر را انجام دهید:

 • power off
 • force power off
 • force power cycle
 • force a system reset

همچنین ‌می‌توانید برخی از تنظیمات System Power Restore را پیکربندی کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی لیست که Power Meter است میزان مصرف برق اخیر سرور را نشان ‌می‌دهد. هنگامی که iLO ریست شده و یا سرور از مدار خارج می‌شود، داده‌های این نمودار هم پاک می‌شود.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

صفحه Power Settings نیزشما را قادر ‌می‌سازد تا ویژگی‌های مربوط به قدرت و توان سرور را مشاهده و کنترل کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

اطلاعات نمایش داده شده در صفحه Power Information بسته به نوع سرور متفاوت است.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب فن‌‌ها (Fans)، اطلاعات مربوط به فن‌های سرور را مشاهده ‌می‌کنیم. اطلاعات مهم در این قسمت وضعیت سلامتی فن و سرعت آن را به درصد نشان ‌می‌دهد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب دما نیز ‌می‌توانیم نمودار زیبایی از درجه حرارت را مشاهده کنیم که در دو حالت دو بعدی و سه بعدی موجود ‌می‌باشد. این نمودار به دلیل وجود سنسور‌های دما در داخل اتاق‌های سرور ایجاد شده است.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه‌های بعدی لیست سمت چپ صفحه ILO Dedicated Network Port و iLO Share Network Port هستند. بسته به نوع پیکربندی شبکه ‌می‌توانید روی یکی از آنها کلیک کرده و تب‌های خلاصه، عمومی، IPv4 ، IPv6 و SNTP را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی Remote Support ‌می‌باشد. این یک ویژگی پشتیبانی از راه دور تعبیه شده در HPE iLO 5 است که به شما این امکان را ‌می‌دهد تا سرور‌های پشتیبانی شده را برای کنترل آنها از راه دور ثبت کنید. در این قسمت ‌می‌توانید تب‌های ثبت نام، رویداد خدمات (Service Events) و جمع آوری داده‌‌ها را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

با پایین رفتن و رسیدن به گزینه‌های آخر لیست، به گزینه مدیریت یا Administration ‌می‌رسیم. در بخش مدیریت تب‌هایی با عنوان تنظیمات SNMP ، AlertMail و Remote Syslog وجود داشته که ‌می‌توانید آنها را مشاهده و پیکربندی کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

آخرین گزینه لیست ما Intelligent Provisioning ‌می‌باشد. در این قسمت ‌می‌توانید به نرم افزار پیکربندی سرور HPE (رابط وب) برای استقرار سیستم عامل و جزئیات مربوط به پیکربندی سخت افزار دسترسی پیدا کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

بررسی و خرید سرور HP:

خرید سرور HP