بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

بررسی HPE iLO 5

در هر جای دنیا اگر شما ابزارها و راه حل های مناسبی نداشته باشید، مدیریت سرورها در مرکز داده می تواند به یک کار سخت و پیچیده تبدیل شود. iLO  که معادل انگلیسی آن Integrated Lights-Out می باشد، یکی از روش های خارج از باند (OOB) برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه است. iLO یک فناوری تعبیه شده در سرورهای HPE ProLiant است که روش های مختلفی را برای پیکربندی، نظارت و به روزرسانی سرورهای HPE از یک مکان راه دور ارائه می دهد. در واقع iLO زمانی به کار می‌ رود که شما به هر دلیلی بخواهید از راه دور به سرور خود دسترسی داشته باشید.‌

iLO پایه و اساس اصلی هوشمندی سرورهای HPE است. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC بوده که بخشی از برد سرور و سیستم عامل قدرت دهنده ASIC می باشد. iLO دارای یک اتصال شبکه و آدرس IP اختصاصی است که به پردازنده مدیریت اجازه می دهد تا نام دستگاه خود را با DNS و WINS ست کند. همچنین لازم است بدانید نسل های مختلف سرورهای ProLiant ارائه شده با نسخه های مختلفی از iLO ASIC سازگار هستند.

در اکوسیستم iLO ویژگی هایی که بهره وری مدیریت سرور را افزایش می دهند از طریق یکسری مجوزها یا لایسنس ها در دسترس هستند. با استفاده از فریمور iLO 5  نسخه v1.40 ، مجوز iLO Advanced شامل ویژگی هایی از جمله موارد زیر می شود:

 • نظارت بر عملکرد سرور و ارائه مشاوره بلادرنگ یاreal-time برای انتخاب تنظیمات فریمور.
 • داشبورد امنیتی iLO که نشان می دهد آیا سرور HPE ProLiant شما در معرض خطر امنیتی می باشد یا خیر.
 • قفل پیکربندی سرور. پیکربندی سیستم را فعال کرده و هنگام انتقال اطلاعات از طریق گذرواژه BIOS سیستم را قفل می کند.

تمام ویژگی های iLO 5 Firmware نسخه v1.40 عبارتند از:

 • ویژگی هایی که در گذشته برای استفاده به نسخه پیشرفته و پریمیوم iLO نیاز داشتند، اکنون با مجوز iLO Advanced فعال شده و قابل استفاده هستند.
 • داشبورد امنیتی که وضعیت های کلی و اضطراری امنیتی سیستم به همراه پیکربندی قابلیت های Security State و Server Configuration Lock را نشان می دهد.
 • امکان پاک کردن امن سرور فقط از طریق یک دکمه که برای از کار انداختن یا استفاده مجدد از سرورها طراحی شده است.
 • پشتیبانی از برنامه های امنیتی SafeNet و SafeNet AT
 • قابلیت NIC مجازی که امکان دسترسی ایمن و معتبر به iLO را از طریق سیستم عامل فراهم می کند.
 • امکان دسترسی به تنظیمات LDAP یا دایرکتوری از طریق Redfish
 • اعمال Patch ها و مدیریت و آپدیت فریمور
 • نمایش عمر NVMe
 • امکان ویرایش Windows Maintenance در بخش نرم افزار و سیستم عامل
 • قابلیت مدیریت رمز عبور
 • فعال یا غیر فعال کردن ویدیویی که خلاصه سلامت سرور را نشان می دهد.
 • فعال کردن قفل پیکربندی سرور از طریق BIOS

رابط وب iLO 5

iLO یک کنسول مبتنی بر وب (web-based console) از راه دور فراهم می کند که می تواند برای مدیریت سرور از راه دور استفاده شود. به علاوه می تواند یک رابط کاربری گرافیکی ثابت برای پیکربندی ، آن هم صرف نظر از اینکه سیستم عامل میزبان چیست ایجاد کند. علاوه بر همه ویژگی های جدیدی که در iLO 5 قرار داده شده، کنسول مبتنی بر وب بیشترین تغییر را در مقایسه با نسخه قبلی خود یعنی iLO 4 داشته است.

روش های دیگر مدیریت iLO 5 استفاده از کنسول ریموت یا از راه دور، اسکریپت های پیکربندی و کنترل XML ، SMASH CLP یا iLO RESTful API هستند. در این مقاله ما بیشتر روی رابط وب iLO تمرکز کرده و سعی می کنیم همه گزینه ها و صفحات را پوشش دهیم. رابط وب iLO به مرورگر نیاز دارد تا از JavaScript استفاده کند. همچنین کوکی ها، پنجره های پاپ آپ و TLS باید فعال باشند.

برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از نام میزبان iLO یا آدرس IP وارد شوید. سپس اطلاعات کاربری و رمز ورود را وارد کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

این رابط دارای یک لیست ناوبری در صفحه سمت چپ می باشد. شما می توانید روی یکی از گزینه های لیست کلیک کرده و سپس تب مورد نظرتان را انتخاب کنید. در واقع اولین صفحه‌ای که به طور پیش فرض در رابط وب می بینیم تب Overview است که زیر مجموعه گزینه اطلاعات یا Information می باشد. در این قسمت یکسری اطلاعات کلی و مرتبط با iLO و سرورها را مشاهده می کنیم. همچنین در سمت راست بالا صفحه نماد های کنترل iLO برای دسترسی سریع به گزینه های پاور،UID ، زبان ، سلامت ، کاربر و راهنما وجود دارند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب جدید داشبورد امنیتی موجود که در iLO 5 ارائه شده، وضعیت های کلی و اضطراری امنیتی سیستم به همراه پیکربندی قابلیت های Security State و Server Configuration Lock  را نشان می دهد. همچنین شما می توانید از این داشبورد برای ارزیابی سیستم و امکان وجود خطرات احتمالی استفاده کنید. حتی می توانید تنظیمات امنیتی ارائه شده را غیر فعال کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در بخش اطلاعات می توان تب های دیگری را مشاهده کرد، از جمله لیست Sessionها، گزارش رویداد iLO ، مدیریت یکپارچه، سلامت سیستم فعال و وضعیت کلی. مورد آخر یعنی صفحه Diagnostics نتایج خودآزمایی iLO را نمایش می دهد و به شما این امکان را می دهد تا iLO را دوباره تنظیم کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی از لیست سمت چپ اطلاعات سیستم (System Information) است. تب اول این صفحه گزینه خلاصه (Summary) بوده که وضعیت زیر سیستم ها و دستگاه های نظارت شده را نمایش می دهد. برای دیدن اطلاعات به روز شده وضعیت سلامت نیز باید سیستم را روشن نگه دارید. در غیر این صورت اطلاعات ارائه شده به روز نبوده و اطلاعات قدیمی به شما نمایش داده می شود. این شرایط برای کلیه صفحات تحت گزینه System Information اعمال می شود.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب اطلاعات پردازنده می توان اسلات های پردازنده موجود، نوع پردازنده نصب شده در هر اسلات و خلاصه‌ای از زیر سیستم پردازنده را پیدا کرد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب اطلاعات حافظه نیز می توان خلاصه‌ای از وضعیت حافظه سیستم را مشاهده کرد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب بعدی برای بررسی اطلاعات NIC می باشد. در این قسمت نیز اطلاعات فقط هنگامی که سرور روشن بوده و POST کامل باشد به روز می شوند. آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه و وضعیت NIC سرور تنها در صورت نصب و اجرای Agentless Management Service (AMS)  بر روی سرور نمایش داده می شوند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب Device Inventory اطلاعات مربوط به دستگاه های نصب شده در سرور را پیدا می کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب ذخیره سازی نیز اطلاعات کنترل کننده SAS / SATA نمایش داده می شود. (فقط در صورت نصب و اجرای AMS بر روی سرور) به علاوه اطلاعات نمایش داده شده در این قسمت به پیکربندی فضای ذخیره سازی شما بستگی دارد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

با رفتن به پایین تب ذخیره سازی می توانید اطلاعات اضافی در مورد خود مانند اطلاعات مربوط به NVM Express Controller را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه سوم در لیست نرم افزار سیستم عامل و فریمور (Firmware & OS Software) می باشد. در تب Firmware این گزینه اطلاعات سیستم عامل اجزای مختلف سرور را مشاهده می کنیم. تب های دیگری نیز در این قسمت وجود دارند که عبارتند از: نرم افزار، تعمیر و نگهداری ویندوز، مخزن iLO ، دستگاه های نصب شده و صف نصب (Installation Queue)

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی از لیست موجود iLO Federation می باشد. یک سرور می تواند پردازنده های iLO دیگر را از طریق چندین روش از جمله multicast  پیدا کند. در این قسمت می توانید iLO Federation و تنظیمات multicast  را پیکربندی کرده و سرورها را در مقیاس گسترده‌تری مدیریت کنید. تب های دیگری در این گزینه وجود دارند که شامل نمایش چند سیستمی، نقشه چند سیستمی، رسانه مجازی گروهی، Group Power ، تنظیمات Group Power ، به روزرسانی نرم افزار گروهی، مجوز و پیکربندی گروه.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

اکنون به گزینه Remote Console & Media می رویم. در این قسمت متوجه می شویم که می توان از کنسول مبتنی بر وب iLO برای دسترسی از راه دور به صفحه نمایش های گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور میزبان استفاده کرد. این یکی از ویژگی های کلیدی iLO محسوب می شود. از طریق تب Launch می توانید انتخاب کنید که برای شروع کنسول مبتی بر وب می خواهید از کدام گزینه استفاده کنید. گزینه های این قسمت عبارتند از: کنسول NET ، کنسول HMTL 5 ، Java IRC و HEP iLO Mobiel App

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب رسانه مجازی یاVirtual Media  نیز به شما این امکان را می دهد تا رسانه های محلی از جمله درایوهای فیزیکی، فایل های تصویری محلی و پوشه های مجازی را مشاهده و کنترل کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

تب Hot Keys به شما این امکان را می دهد تا حداکثر شش Hot Key را برای استفاده در session های کنسول از راه دور تعریف کنید. این گزینه یک افزونه عالی برای مدیریت از راه دور سرور می باشد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

آخرین تب این قسمت یعنی امنیت (Security) امکان پیکربندی تنظیمات امنیتی کنسول از راه دور را فراهم می کند.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه Power & Thermal دارای ویژگی های بسیار جالب و کاربردی می باشد. قسمت Virtual Power Button که در تب Power Server وجود دارد وضعیت فعلی سرور و همچنین گزینه هایی برای کنترل از راه دور Power سرور را نشان می دهد. در این قسمت می توانید عملیات زیر را انجام دهید:

 • power off
 • force power off
 • force power cycle
 • force a system reset

همچنین می توانید برخی از تنظیمات System Power Restore را پیکربندی کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی لیست که Power Meter است میزان مصرف برق اخیر سرور را نشان می دهد. هنگامی که iLO ریست شده و یا سرور از مدار خارج می شود، داده های این نمودار هم پاک می شود.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

صفحه Power Settings نیزشما را قادر می سازد تا ویژگی های مربوط به قدرت و توان سرور را مشاهده و کنترل کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

اطلاعات نمایش داده شده در صفحه Power Information بسته به نوع سرور متفاوت است.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب فن ها (Fans)، اطلاعات مربوط به فن های سرور را مشاهده می کنیم. اطلاعات مهم در این قسمت وضعیت سلامتی فن و سرعت آن را به درصد نشان می دهد.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

در تب دما نیز می توانیم نمودار زیبایی از درجه حرارت را مشاهده کنیم که در دو حالت دو بعدی و سه بعدی موجود می باشد. این نمودار به دلیل وجود سنسور های دما در داخل اتاق های سرور ایجاد شده است.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه های بعدی لیست سمت چپ صفحه ILO Dedicated Network Port و iLO Share Network Port هستند. بسته به نوع پیکربندی شبکه می توانید روی یکی از آنها کلیک کرده و تب های خلاصه، عمومی، IPv4 ، IPv6 و SNTP را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

گزینه بعدی Remote Support می باشد. این یک ویژگی پشتیبانی از راه دور تعبیه شده در HPE iLO 5 است که به شما این امکان را می دهد تا سرور های پشتیبانی شده را برای کنترل آنها از راه دور ثبت کنید. در این قسمت می توانید تب های ثبت نام، رویداد خدمات (Service Events) و جمع آوری داده ها را مشاهده کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

با پایین رفتن و رسیدن به گزینه های آخر لیست، به گزینه مدیریت یا Administration می رسیم. در بخش مدیریت تب هایی با عنوان تنظیمات SNMP ، AlertMail و Remote Syslog وجود داشته که می توانید آنها را مشاهده و پیکربندی کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

آخرین گزینه لیست ما Intelligent Provisioning می باشد. در این قسمت می توانید به نرم افزار پیکربندی سرور  HPE (رابط وب) برای استقرار سیستم عامل و جزئیات مربوط به پیکربندی سخت افزار دسترسی پیدا کنید.

بررسی HPE iLO 5 ، بررسی کامل ویژگی ها

بررسی و خرید سرور HP:

خرید سرور HP