021-91003839
تهران، خ قائم مقام فراهانی، نرسیده به بهشتی، کوچه دهم، پ 11، واحد 14

تاریخ ایجاد : 1400/05/06
81 بازدید

مقایسه پردازنده های اینتل Xeon Scalable نسل های اول ، دوم و سوم

مقایسه پردازنده های اینتل Xeon Scalable نسل های اول ، دوم و سوم

مقایسه پردازنده های Intel Xeon Scalable نسل های اول ، دوم و سوم

شرکت اینتل از معتبر ترین مجموعه ها در طراحی و تولید پردازنده های کامپیوتری شناخته می شود که  در رده های مختلف با در نظر گرفتن نوع کاربری و ظرفیت مورد نیاز کاربران ، مدل های گوناگونی از پردازنده ها را در دسته بندی های مختلف به بازار عرضه کرده است. اینتل در مجموع بیش از 19 دسته بندی مختلف از سی پی یو ها را معرفی کرده است که یکی از مهمترین سری های پردازنده های اینتل که در انواع سرور های کامپیوتری و سیستم های رندرینگ مورد استفاده قرار می گیرد سری Intel Xeon می باشد که خود در دسته بندی و رده های مختلفی توسط اینتل طراحی شده اند.

یکی از سری پردازنده های این رده سری Intel Xeon Scalable می باشد که تا زمان تنظیم این مقاله سه نسل از آن توسط کمپانی اینتل معرفی شده است . در ادامه مطلب به بررسی ویژگی های هر نسل از این سری پردازنده ها می پردازیم و با تفاوت های آن ها بیشتر آشنا می شویم. اما قبل از بررسی این سری از پردازنده ها به معرفی خصوصیات کلی پردازنده های سری Intel Xeon می پردازیم و با ویژگی های منحصر به فرد این پردازنده ها بیشتر آشنا می شویم.

مقایسه پردازنده های Intel Xeon Scalable

 

ویژگی های پردازنده های سری Intel Xeon

از خصوصیات پردازنده های سری زئون می توان به مواردی مانند

  • کار به صورت چند پردازنده در یک سیستم ( این میزان با هشت سی پی یو در یک سیستم توسط این پردازنده ها قابل پشتیبانی است )
  • بهینه شده برای پردازش های با ظرفیت بالا
  • بهینه شده برای پردازش دیتا به طور دائمی در مدت زمان بالا
  • کار با چند فرکانس در یک پردازنده ( این قابلیت برای تمام پردازنده های این رده امکان پذیر نمی باشد)
  • بهینه شده برای مجازی سازی اشاره کرد

 

بررسی پردازنده های Intel Xeon Scalable

پردازنده های این رده به چهار دسته:

  • Intel Xeon Scalable Platinum Series
  • Intel Xeon Scalable Gold Series
  • Intel Xeon Scalable Silver Series
  • Intel Xeon Scalable Bronze Series

تقسیم بندی می شود.

مقایسه پردازنده های Intel Xeon Scalable

 

تفاوت ها از نظر میزان پشتیبانی از رم

این پردازنده با توجه به نسل آن ها از ظرفیت های مختلفی از رم های سرور پشتیبانی می کنند . در واقع یکی از فاکتور هایی که کمپانی اینتل به شدت در این نسل آن را ارتقا داده است میزان پشتیبانی رم در نسل سوم این پردازنده ها می باشد به طوری که در نسل اول این پردازنده ها ازحداکثر  768GB حافظه رم پشتیبانی میکنند و حداکثر از باس رم 2666 پشتیبانی می کند.

در نسل دوم این سی پی یو ها حداکثر از 1TB حافظه رم با باس 2933 پشتیبانی می کنند . اما در نسل سوم پردازنده های Intel Xeon Scalable این ظرفیت به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است به طوری که پردازنده های این نسل حداکثر از 6TB حافظه رم باس 3200 را پشتیبانی می کند.

تفاوت ها از نظر هسته قابل پردازش (Core)

پردازنده های نسل اول و دوم Intel Xeon Scalable حداکثر از 28 هسته پردازشی پشتیبانی می کنند که از این حیث تفاوتی در میزان پشتیبانی آن ها از نظر تعداد هسته قابل پردازش وجود ندارد اما این امر در سی پی یو های نسل سوم Scalable به این صورت نمی باشد . پردازنده های نسل سوم در این رده حداکثر از چهل هسته پردازشی ( 40-Core) پشتیبانی می کند که این ظرفیت نسبت به نسل های قبلی بیش از 40 درصد رشد داشته است که خود از اصلی ترین تفاوت های میان نسل سوم با نسل های قبلی می باشد .

تفاوت ها از نظر میزان حافظه Cache

از مهمترین فاکتورها در قابلیت های یک پردازنده می توان به میزان حافظه Cache آن اشاره کرد به طوری که میزان بالای حافظه Cache در عملکرد سرور ها به خصوص در سرورهایی که مجازی سازی در آن نجام شده است از اهمیت بالایی برخوردار است . البته این نکته باید در نظر گرفته شود که منظور از میزان حافظه Cache حافظه لایه سوم آن می باشد.

پردازنده های نسل اول و دوم Scalable از حداکثر حافظه کش لایه سوم 38.5MB برخوردار است که از این حیث تفاوتی بین نسل اول و دوم پردازنده های این سری نمی توان قائل شد . میزان حافظه کش لایه سوم در پردازنده های نسل سوم این سری با بیش از 50 درصد افزایش میزان حافظه کش تا 60MB افزایش پیدا کرده است به طوری که برای مثال هر عدد پردازنده مدل Intel Xeon Scalable Platinum 8380 از 60MB حافظه Cache Level 3 پشتیبانی می کند.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن فاکتورهای اصلی پردازنده ها که همان فرکانس سی پی یو ، میزان هسته قابل پردازش ، میزان پشتیبانی از حافظه رم و میزان حافظه کش لایه سوم است می توان به این نتیجه رسید که سی پی یو های مقیاس پذیر زئون در هر نسل تفاوت های چشم گیری در میزان پشتیبانی از پهنای باند رم ها و همچنین حافظه کش و در نسل سوم در تعداد هسته داشته اند که این امر با توجه به نیاز روز افزون  کاربران برای ظرفیت های بالاتر پردازشی می تواند پاسخ این نیاز کاربران را با بالاترین عملکرد ممکن فراهم سازد. شما کاربران گرامی می توانید با ثبت نظرات خود در رابطه با این مقاله و دیگر مقالات سایت رسام سرور ما را در ارائه بهتر خدمات مربوط به سرور یاری نمایید.

 

اگر به نیاز به CPU سرور دارید، از بخش خرید CPU سرور وبسایت ما دیدن فرمایید یا در صورت نیاز به مشاوره، با ما تماس بگیرید.

خرید CPU سرور

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.