021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/05/13
440 بازدید

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرور

کارت‌‌های شبکه یا Network Adapter به سخت افزاری اطلاق ‌می‌شود که برای اتصال هر سیستم به بستر شبکه مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد . به طور کلی برای ارتباط  بین بستر شبکه و سیستم از این ماژول استفاده ‌می‌شود و در تمامی سرورها در مدل‌‌های گوناگون از جمله سرور‌‌های HPE مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند .

کارت‌‌های شبکه سرورهای HPE در مدل‌‌های گوناگون و با کارایی‌‌های مختلف توسط کمپانی HPE طراحی و تولید شده اند که در این مطلب قصد داریم این کارت‌‌های شبکه را معرفی و بررسی نماییم . از نظر سخت افزاری کارت شبکه سرور HP به سه دسته تقسیم ‌می‌شوند:

 • دسته اول کارت‌‌های شبکه Onboard
 • دسته دوم کارت‌‌های شبکه FLR
 • دسته سوم کارت‌‌های شبکه PCle

کارت شبکه Onboard

دسته اول که کارت‌‌های در اصطلاح آنبرد گفته ‌می‌شود به کارت‌‌هایی اطلاق ‌می‌شود که به صورت پیش فرض بر روی مادر برد‌‌های سرورهای hpe نصب شده اند . این ماژول‌‌های شبکه معمولا به صورت Ethernet ‌می‌باشند و از سرعت 1Gb بر ثانیه پشتیبانی ‌می‌کنند . معمولا شرکت HPE برای سرورهای سری تاور یا ایستاده به صورت پیش فرض از این مدل کارت‌‌های شبکه استفاده ‌می‌کند البته در مدل‌‌هایی از سری رکمونت نیز از این رده کارتهای شبکه نیز استفاده ‌می‌شود . برای مثال سرور هایی که به صورت پیش فرض از این رده کارت‌‌ها استفاده ‌می‌کنند مدل‌‌هایی مانند:

 • HPE ProLiant ML10 G9
 • HPE ProLiant ML30 G10
 • HPE ProLiant ML350 G10
 • HPE ProLiant ML350 G9
 • HPE ProLiant DL380 G9

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

‌می‌باشند . مزیت این رده از ماژول‌‌های شبکه در این است که چون به صورت پیش فرض بر روی مادر برد سرور تعبیه شده است ، فضایی از اسلات‌‌های رایزر را اشغال نمی‌کند و این امر برای کاربرانی که قصد استفاده از چند ماژول شبکه را دارند بسیار کاربردی ‌می‌باشد.

از مدل‌‌های  این رده که کمپانی HPE بر روی سرورهای خود استفاده ‌می‌کند ‌می‌توان به مدل‌‌هایی مانند HPE Ethernet 331i 4-Port 1Gb و HPE Ethernet 1Gb 2-port 361i اشاره کرد.

 کارت شبکه‌‌های FLR

اچ پی در سرورهای نسل هشتم به بعد خود در سری رکمونت یک اسلات ویژه طراحی کرده است که به اسلات FLR معروف است . این اسلات که بر روی مادر برد‌‌های سرورهای رکمونت اچ پی نصب شده است برای نصب و استفاده انواع کارت‌‌های شبکه مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد . بر روی این اسلات انواع کارت‌‌ها Ethernet و SFP برای بستر های Lan و فیبر نوری قابل نصب ‌می‌باشد . معمولا کارت‌‌هایی که بر روی این اسلات نصب ‌می‌شوند حداکثر از سرعت 10Gb بر ثانیه پشتیبانی ‌می‌کنند.) البته این سرعت در بعضی مدل‌‌ها تا 25Gb تا 40Gb و یا بیشتر متغیر است).

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

از کارتهای شبکه این رده ‌می‌توان به مدلهای زیر اشاره کرد:

 • HPE 366FLR 4-Port 1Gb Adapter
 • HPE 331FLR 4-Port 1Gb Adapter
 • HPE 530FLR 2-Port 10Gb Adapter
 • HPE 533FLR 2-Port 10Gb Adapter
 • HPE 640FLR 2-Port 10/25Gb Adapter

 کارت‌‌های شبکه PCle

این دسته از ماژول‌‌های شبکه HPE همانطور که از نامشان پیداست بر روی اسلات PCle سرور‌‌ها نصب ‌می‌شوند . از مزیت این کارت‌‌های شبکه ‌می‌توان به استفاده از بیش از یک کارت در سرور اشاره کرد به طوری که کاربرانی که نیاز به تعداد بالایی پورت شبکه دارند ، این کارت‌‌ها گزینه ای مناسب برای نصب و استفاده بر روی سرور ها ‌می‌باشند . از دیگر ویژگی‌‌های این رده از کارت‌‌های شبکه سرور در مقایسه با دو مدل دیگر ‌می‌توان به این نکته اشاره کرد که سرورهای اچ پی از یک اسلات FLR و یک کارت شبکه onboard استفاده ‌می‌کنند . در صورتی که کارت‌‌های PCle را ‌می‌توان بیش از یک عدد بر روی سرور ها نصب کرد.

بررسی انواع کارت شبکه قابل نصب روی سرورها

 

برای سرور خود نیاز به کارت شبکه مناسب دارید؟

خرید کارت شبکه سرور