021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/11/01
144 بازدید

راهنمای هیبریدی کردن زیرساخت

راهنمای هیبریدی کردن زیرساخت

راهنمای هیبریدی کردن زیرساخت [دلایل و مطالعه موردی]

امروزه طیف وسیعی از انواع زیرساخت ها وجود دارد که می توان انتخاب کرد. از On-premise و Colocation گرفته تا زیرساخت های تمام فیزیکی و مبتنی بر فضای ابری، هر رویکرد دارای نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود است. فضای ابری فوق ‌العاده مقیاس‌ پذیر است (اما بسیار گران است)، colocation مقرون‌ به ‌صرفه است (اما برای مدیریت آن به یک تیم متخصص نیاز دارید) و هاست تمام فیزیکی حد وسطی بین این دو است.

اما موضوع این است که لازم نیست فقط یک زیرساخت را انتخاب کنید. گاهی اوقات بهترین راه برای بهینه سازی پشته زیرساخت خود این است که آن را با هم ترکیب کنید و یک رویکرد زیرساخت هیبریدی را اتخاذ کنید.

زیرساخت هیبریدی چیست؟

زیرساخت هیبریدی ترکیبی از انواع زیرساخت های مختلف به عنوان بخشی از پشته زیرساخت کلی است. این زیرساخت می ‌تواند هر ترکیبی از هاست اصلی، کولوکیشن، هاست تمام فیزیکی یا هاست ابری باشد. این محیط ‌های مختلف معمولاً از طریق یک پلتفرم واحد که سازمان می ‌تواند برنامه ‌های خود را مدیریت و نظارت کند، یکپارچه سازی می ‌شوند.

4 دلیل مهم برای هیبریدی کردن زیرساخت ها

معمولاً از زیرساخت های هیبریدی برای ایجاد تعادل بین هزینه، مقیاس پذیری و عملکرد استفاده می شود. جدول زیر نشان می دهد که چگونه هر نوع زیرساخت به طور کلی بر اساس این سه معیار جمع می شود.

کمترین حد میانه بیشترین
هزینه colocation تمام فیزیکی ابری
مقیاس پذیری colocation تمام فیزیکی ابری
عملکرد ابری تمام فیزیکی colocation

اما دلایل بسیاری وجود دارد که چرا یک سازمان ممکن است رویکرد زیرساخت هیبریدی را اتخاذ کند. به عنوان مثال، برخی از کسب و کارها به دلیل نیازهای کاربردی خاص، زیرساخت های خود را هیبریدی می کنند و برخی دیگر به دلیل ملاحظات جغرافیایی این کار را می کنند.

 1. متعادل کردن هزینه و مقیاس پذیری

ایجاد زیرساخت هیبریدی می تواند به شما کمک کند هزینه کلی زیرساخت خود را کاهش دهید. می ‌توانید با استفاده از راه‌ حل ‌های زیرساختی کم‌ هزینه ‌تر مانند کولوکیشن و هاست تمام فیزیکی برای منابع قابل پیش ‌بینی مورد نیاز خود و استفاده از فضای ابری در صورت نیاز (مثلاً در زمان افزایش تقاضا) به این هدف دست یابید.

این رویکرد به شما این امکان را می ‌دهد تا در عین متعادل کردن هزینه‌ های IaaS و ملاحظات مقیاس ‌پذیری، از قدرت هر نوع زیرساخت استفاده کنید. محیط ‌های ابری مقیاس ‌پذیر ترین محیط ‌ها هستند، بنابراین در سازمان ‌هایی که به آزادی استفاده از ماشین ‌های مجازی در آخرین لحظه نیاز دارند، این کار حیاتی است. اما از آنجایی که فضای ابری نیز بسیار گران است، استفاده از هاست تمام فیزیکی یا کولوکیشن برای گردش کار قابل پیش بینی به این معنی است که مجبور نخواهید بود با هزینه سرسام آور فضای ابری دست و پنجه نرم کنید.

مثلاً فرض کنید که یک توسعه ‌دهنده بازی هستید که آماده راه ‌اندازی یک بازی جدید هستید. شما نمی دانید که در روز راه اندازی چند بازیکن قرار است وارد بازی شوند. بنابراین، می توانید با یک لایه پایه ای از هاست فیزیکی شروع کنید و با افزایش تقاضا، آن را به فضای ابری گسترش دهید. در نهایت، هنگامی که نیازهای منابع پایه شما واضح تر شد، می توانید دوباره استفاده از فضای ابری خود را کاهش دهید.

 1. بهینه سازی عملکرد

رویکرد زیرساخت ترکیبی نیز می تواند به بهینه سازی عملکرد کمک کند. در فضای ابری مقیاس ابری همیشه خطر استفاده بیش از حد توسط دیگران وجود دارد. یعنی جایی که ماشین‌ های مجازی دیگر کاربران از بخش بزرگی از منابع موجود سرور استفاده می‌ کنند و بر عملکرد برنامه شما در این فرآیند تأثیر می ‌گذارند.

هیچ خطری برای مناقشه منابع در هاست کولوکیشن یا فیزیکی وجود ندارد زیرا کسب و کار یا مالک سرور فیزیکی است یا به طور کامل آن را اجاره می گیرد. اتخاذ یک معماری زیرساخت هیبریدی به این معنی است که یک کسب ‌و کار می ‌تواند انعطاف ‌پذیری و مدل کسب ‌و کار مبتنی بر پرداخت ابری را حفظ کند، با علم به اینکه در صورت بروز اختلاف منابع در محیط ابری، منبع محاسباتی ثابتی نیز دارند.

 1. ملاحظات جغرافیایی

زیرساخت های ترکیبی فقط در بهینه سازی حجم کاری تاثیر ندارد، بلکه می تواند بر انطباق با رشد جغرافیایی نیز تاثیر بگذارد. در سازمانی که در خارج از یک مکان مستقر است، با حضور 100 درصد نیروی کار خود در آن مکان، مدیریت زیرساخت در هم‌ مکانی منطقی است. تا زمانی که شما تخصص لازم برای مدیریت این زیرساخت را دارید، کولوکیشن هم سطوح بالایی از عملکرد را با قیمت‌ های مقرون به صرفه ارائه می ‌دهد.

اما تصور کنید که با رشد کسب و کارتان، شروع به جذب مشتریان خارج از کشور کنید. چرخاندن سرورها در یک مرکز داده جدید در نزدیکی آن مکان مستلزم استخدام یک تیم کاملاً جدید برای راه اندازی و مدیریت سخت افزار است. ناگهان همه چیز بسیار پیچیده می شود.

استفاده از زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) از یک ارائه دهنده هاست فیزیکی یا ابری برای این شرایط منطقی تر است. شما قادر خواهید بود سرورها را به سرعت در سراسر PoP (نقاط حضور) ارائه دهنده سرور ابری یا فیزیکی خود بچرخانید و نیازی به استخدام یک تیم تخصصی داخلی برای مقابله با مدیریت روزانه نخواهید داشت. سخت افزار فیزیکی

در این شرایط، اتخاذ یک رویکرد هیبریدی با ترکیبی از محل سکونت (در خانه) و IaaS (خارج از کشور) مدیریت بسیار آسان تر خواهد بود.

 1. الزامات برنامه

برخی از برنامه ها فقط روی انواع زیرساخت های خاصی بهتر عمل می کنند. به عنوان مثال، برنامه های پایگاه داده معمولاً در سرورهای تمام فیزیکی عملکرد بهتری نسبت به محیط های مجازی مانند فضای ابری دارند. این به این دلیل است که معمولاً سطحی از کاهش عملکرد ناشی از فرآیند مجازی سازی وجود دارد.

اگر برخی یا بخشی از اپ های شما در هاست فیزیکی و برخی دیگر برای محیط‌ های ابری مناسب باشند، محیط‌ های هیبریدی راه‌ حلی عالی هستند. به عنوان مثال، اگر محیط تولید شما پایدار است (و در نتیجه برای زیرساخت های فیزیکی مناسب است) اما محیط توسعه شما مناسب نیست می توانید گزینه هیبریدی را در نظر بگیرید (بنابراین برای پرداخت ساعتی در فضای ابری مناسب تر است).

زمان هایی که زیرساخت های هیبریدی ممکن است ایده خوبی نباشد

شرایطی وجود دارد که هیبریدی کردن زیرساخت شما ممکن است ایده خوبی نباشد. مثلا:

 • وقتی تازه شروع به کار کرده اید و هنوز در مرحله توسعه هستید. شما نمی دانید که برنامه شما در کجا قرار خواهد گرفت.
 • وقتی حجم کاری بسیار پایدار دارید. شما می دانید که نیازهای شما چیست و کدام نوع زیرساخت برای برنامه شما مناسب تر است.

صرف نظر از اینکه آیا یک محیط هیبریدی اکنون برای شما مناسب است، مهم است که به یاد داشته باشید که زیرساخت های مورد نیاز یک سازمان در طول زمان تغییر می کند. ممکن است در آینده به یک راه حل هیبریدی نیاز داشته باشید. به همین ترتیب، اگر در حال حاضر از یک رویکرد زیرساخت هیبریدی استفاده می کنید، ممکن است زمانی فرا برسد که استفاده از یک نوع زیرساخت منطقی باشد.

اشتباهات رایج هنگام هیبریدی کردن زیرساخت

این روزها، راه اندازی و مدیریت یک محیط زیرساخت هیبریدی نسبتاً ساده است. با این حال، برخی از اشتباهات رایج میزبانی زیرساخت های هیبریدی وجود دارد که باید سعی کنید و از آن ها اجتناب کنید.

برای مثال:

 • بهینه سازی زیرساخت خود برای مقیاس پذیری بدون در نظر گرفتن اینکه برنامه شما چگونه در آن محیط اجرا می شود. به عنوان مثال، اگر برنامه شما تک رشته ای و محدود به CPU باشد، نمی تواند از بیش از یک هسته CPU استفاده کند. تنها راه برای مقیاس بندی یک برنامه از این نوع، اجرای چندین نمونه از آن است.
 • برنامه ریزی برای مقیاس بندی سریع افزایشی بدون در نظر گرفتن چالش های ناشی از کاهش مقیاس (که بسیار پیچیده تر است). تصور کنید که چهار سرور دارید که تحت یک بار معمولی کار می کنند، اما ناگهان با افزایش تقاضا مواجه می شوید. شما فقط می توانید سرورهای بیشتری را در اختیار بگیرید. اما اگر تقاضا مجدداً کاهش یابد، مشکلاتی ایجاد می شود. بار در تمام سخت افزار شما پخش شده است و چرخش چند سرور باعث قطع ارتباط برخی از کاربران می شود. مدیریت نوسانات تقاضا چالش برانگیز است، اما می توان با پیش بینی نیازهای شما از قبل و آموزش موتور مقیاس خود به واکنش به پارامترهای انتخابی شما دست یافت.
 • انتخاب تامین کنندگان اشتباه. این یکی از رایج ترین اشتباهات است که به راحتی قابل اجتناب است. بسیاری از کسب و کارها، به ویژه آنهایی که شروع به کار می کنند، شناخته شده ترین تامین کننده را انتخاب می کنند. آنها تحقیقات زیادی در مورد اینکه کدام یک از ارائه دهندگان زیرساخت های مختلف موجود به بهترین وجه نیازهای آن ها را برآورده می کند، انجام نمی دهند. در درازمدت این منجر به انواع مشکلات از هزینه های بیش از حد گرفته تا مسائل مربوط به عملکرد یا مقیاس پذیری می شود.
 • ادغام ناکارآمد انواع مختلف زیرساخت ها. اغلب سازمان ها در برنامه ریزی فراتر از بهترین سناریو شکست می خورند. به عنوان مثال، ممکن است نوع خاصی از نمونه ماشین را که می خواهند از آن استفاده کنند، بدون در نظر گرفتن اینکه تامین کننده آن ها همیشه آن نوع نمونه را در دسترس نخواهد داشت، را انتخاب کنند. مهم است که در این موقعیت ‌ها از قبل برنامه ‌ریزی کنید، گزینه «پشتیبان» خود را انتخاب کنید و الگوریتم مقیاس ‌بندی خود را برای محاسبه هر احتمالی تغییر دهید.
 • نظارت ناکارآمد. 76 درصد از سازمان ‌های دارای زیرساخت هیبریدی از ابزارهای نظارتی جداگانه برای پشته‌ های داخلی و ابری خود استفاده می‌ کنند. اما همانطور که CDO Trends اشاره می‌ کند، روش ‌های نظارتی مانند اینها تنها می ‌تواند منجر به ایجاد نقاط کور شود. مهم است که از ابزار نظارتی استفاده کنید که به شما کل پشته زیرساخت را نشان دهد.

قبل از هیبریدی کردن زیرساخت خود این را در نظر بگیرید

به طور معمول، پیاده سازی یک محیط هیبریدی نیازی به تیم بزرگتر ندارد. با این حال، برای مدیریت معماری زیرساخت هیبریدی، مهارت‌ های بیشتری لازم است. محیط های هیبریدی اغلب به تمرکز بیشتر DevOps نیاز دارند. به ویژه، اگر یک محیط هیبریدی را برای بهینه‌ سازی مقیاس‌ پذیری انتخاب می‌ کنید، به افرادی نیاز دارید که بتوانند گردش کار سازمان شما را برای افزایش و کاهش ظرفیت خودکار سازی کنند. این کار جواب نمی دهد مگر اینکه گردش کار خود را خودکار کنید و برنامه خود را طوری تنظیم کنید که به طور موثر مقیاس پذیر شود.

Gameye: ایجاد زیرساخت هیبریدی مناسب

Gameye یک پلتفرم برای ناشران و توسعه دهندگان بازی است که به دنبال میزبانی بازی های چند نفره آنلاین هستند. این پلتفرم یک پلتفرم ارکستراسیون مبتنی بر docker را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا بازی های چند نفره خود را در سرورهای فیزیکی و ابری اجرا کنند، مدیریت و مقیاس کنند.

مشتریان Gameye با استفاده از یک رویکرد ترکیبی و ناشناس فروشنده، به سرورهایی در مکان ‌های بهینه تا حد امکان نزدیک به بازیکنان خود دسترسی پیدا می‌ کنند. و Gameye می تواند اطمینان ایجاد کند که زیرساختش می تواند به راحتی مقیاس بندی شود تا اطمینان حاصل شود که همیشه ظرفیت سرور اضافی در دسترس است.

نمونه ای از زیرساخت های هیبریدی

زیرساخت هیبریدی هر ترکیبی از مکان یابی، میزبانی تمام فیزیکی و/یا میزبانی ابری است. به عنوان مثال، سازمانی که از رویکرد زیرساخت ترکیبی استفاده می کند ممکن است از میزبانی تمام فیزیکی برای نیازهای منابع قابل پیش بینی خود و فضای ابری مقیاس پذیر برای افزایش تقاضا استفاده کند. سازمان دیگری ممکن است از سرورها در موقعیت مکانی برای محل کسب و کار اصلی خود و فلزی یا ابری IaaS برای خدمات رسانی به مشتریان خارج از کشور استفاده کند.

چرا یک سازمان باید از زیرساخت های هیبریدی استفاده کند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک سازمان ممکن است از زیرساخت های هیبریدی استفاده کند، به عنوان مثال:

 • برای متعادل کردن هزینه و مقیاس‌پذیری. با استفاده از هاست فیزیکی یا کولوکیشن برای نیازهای منابع قابل پیش ‌بینی و فضای ابری برای افزایش ترافیک.
 • برای بهینه سازی عملکرد. کاهش خطر اختلاف منابع در محیط ابری با پیاده سازی برخی از سرورهای اختصاصی.
 • الزامات برنامه. اگر برخی یا بخشی از برنامه های شما در انواع مختلفی از زیرساخت بهتر عمل می کند.
 • ملاحظات جغرافیایی. اگر مشتریان خارج از کشور را قبول می کنید و نمی خواهید تیمی را برای مدیریت سخت افزار در کشور جدید استخدام کنید.

تفاوت زیرساخت ابری و زیرساخت هیبریدی چیست؟

تفاوت اصلی بین زیرساخت ابری و هیبریدی این است که فضای ابری نوع خاصی از زیرساخت است در حالی که هیبریدی به ترکیبی از چندین نوع زیرساخت مختلف (هر زیرساخت هیبریدی از میزبانی اصلی، کولوکیشن، هاست فیزیکی و/یا هاست ابری) اشاره دارد.