021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1398/06/06
360 بازدید

انتخاب منبع تغذیه مناسب برای سرور اچ پی

انتخاب منبع تغذیه مناسب برای سرور اچ پی

چه منبع تغذیه ای (Power Supply) برای سرور اچ پی انتخاب کنیم؟

انتخاب منبع تغذیه سرور

برای نصب یک سرور در یک سازمان، متغیرهای زیادی را باید در نظر گرفت. یکی از قطعاتی که برای سرور لازم است، منبع تغذیه یا پاور (Power Supply) ‌می‌باشد. اما انتخاب منبع تغذیه سرور و دانستن اینکه منابع تغذیه چه تفاوتی با یکدیگر دارند ممکن است پیچیده و چالش برانگیز باشد.

برای سرورهای HPE پاورهای بخوصصی طراحی شده است. در این مطلب به تفاوت منابع تغذیه Titanium, Platinum و Gold، ولتاژهای مختلف، منبع تغذیه اضافه و … ‌می‌پردازیم.

راهنمای انتخاب منبع تغذیه مناسب سرور های اچ پی

در زیر مواردی از کلیدی ترین نکاتی که باید برای انتخاب منبع تغذیه مناسب در نظر گرفت آمده است:

راندمان منابع تغذیه سرور

به طور کلی منابع تغذیه با راندمان بالاتر، انرژی کمتری را مصرف ‌می‌کنند. اگر همزمان چند سرور در یک رک در حال کار باشند هزینه‌‌های مصرف برق در سال نکته مهمی خواهد بود.

منابع تغذیه Titanium که از نسل دهم به بعد معرفی شده اند، بالاترین راندمان را در بین دیگر انواع دارند. بازدهی آنها 96% در مصرف برق است. بعد از آن منابع تغذیه Platinum با راندمان 94% بالاترین بازدهی را دارند. راندمان منابع تغذیه Gold نیز 92% است.

راهنمای انتخاب منبع تغذیه مناسب سرور های اچ پی

محاسبه ی راندمان یک منبع تغذیه بر این اساس است که نشان ‌می‌دهد برای مقدار مشخصی توان خروجی، چه مقدار توان ورودی لازم است. برای مثال منبع تغذیه ای که برای تامین توان خروجی 270 وات، نیازمند مصرف 300 وات در توان ورودی است، بازدهی یا راندمان 90% دارد. (270/300=0.9)

این 30 وات که تفاوت توان ورودی و خروجی است به صورت گرما در منبع تغذیه هدر ‌می‌رود. علاوه بر این که راندمان کمتر منبع تغذیه هزینه بیشتری را به دلیل مصرف بیشتر برق تحمیل ‌می‌کند، نیازمند سیستم خنک کننده قوی تری برای خنک کردن سیستم است، چرا که منبع تغذیه با راندمان کمتر طبیعتاً گرمای بیشتری تولید ‌می‌کند.

راهنمای انتخاب منبع تغذیه مناسب سرور های اچ پی

البته رابطه راندمان و مقدار توان خروجی منبع تغذیه خطی نیست. اکثر منابع تغذیه وقتی با توان بالاتری کار ‌می‌کنند راندمان بهتری دارند. برای مثال یک منبع تغذیه 1200 وات وقتی با توان 400 وات و 30% ظرفیت کار ‌می‌کند (یعنی توان خروجی که از آن ‌می‌گیریم 400 وات است) راندمان پایین تری دارد نسبت که یک منبع تغذیه 500 واتی که با 80% ظرفیت کار ‌می‌کند و توان خروجی آن همان 400 وات است.

در منابع تغذیه Common Slot و Flexible Slot شرکت اچ پی، این حداکثر راندمان وقتی است که منبع تغذیه با 50% توان کار ‌می‌کند. این نکته در انتخاب سناریوی استفاده همزمان از دو منبع اهمیت فوق العاد ای دارد.

هنگام انتخاب یک منبع تغذیه ‌می‌بایست راندمان را لحاظ کرد، اما در کنار آن تخمین اینکه سرور ما چه مقدار توان نیاز دارد نکته مهم تری است. در اینصورت ‌می‌توان منبع تغذیه ای را انتخاب کرد که دقیقا مناسب مصرف توان سرور باشد تا منبع تغذیه با توان حداکثری و راندمان بالا کار کند.

در دیتاسنترهایی با چندین سرور، توان تلف شده به دلیل کار کردن چندین سرور ‌می‌تواند مهم باشد. برای محاسبه دقیق میزان توان مصرفی مورد نیاز سرورها باید پیکربندی احتمالی سرورها در نظر گرفته شود تا بتوان دریافت که توان مصرفی سرورها در حال کارکردن چقدر است.

منبع تغذیه اضافی (Redundant)

پاور اضافی به دلیل امنیت بالاتر در صورت از کار افتادن یکی از منابع تغذیه مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. منبع تغذیه اضافی جایی استفاده ‌می‌شود که برای کاربر مهم است که سرور در صورت وقوع خرابی یکی از منابع تغذیه، بتواند به کار خود ادامه دهد.

راهنمای انتخاب منبع تغذیه مناسب سرور های اچ پی

کارکرد سرورهای مختلف در صورت وجود منبع تغذیه اضافه متفاوت است. بعضی از سرورها از منبع تغذیه اولی تا 100% توان استفاده ‌می‌کنند مادامی که از کار بیافتد، که در اینصورت منبع تعذیه دوم را وارد مدار ‌می‌کنند و از آن استفاده ‌می‌کنند. بقیه سرورها انرژی مورد نیاز سرور را بین دو منبع تغذیه متعادل ‌می‌کنند. به طور معمول تنظیم اینکه سرور چگونه از دو منبع تغذیه استفاده کند، توسط کاربر امکان پذیر است.

محاسبه هزینه کارکرد سرور

در مورد یک منبع تغذیه خاص محاسبه ی هزینه و سطح نویز امر مهمی است.

برای محاسبه ی هزینه‌‌های مصرفی یک منبع تغذیه باید کیلو وات ساعت آن را محاسبه و در قیمت هر کیلو وات ساعت ضرب ‌می‌کنیم. برای مثال اگر یک منبع تغذیه 800 واتی را در نظر بگیریم که در 24 روز فعال است، 800*24=19200Wh=19.2KWh کیلو وات ساعتی است که در هر 24 ساعت توسط این منبع تغذیه مصرف ‌می‌شود. با ضرب آن در قیمت هر کیلو وات ساعت ‌می‌توان میزان هزینه مصرفی برای یک روز را محاسبه کرد.

مشاوره برای انتخاب منبع تغذیه

اگر هنوز برای انتخاب بهترین منبع تغذیه برای سرور خود مطمئن نیستید، ‌می‌توانید با کارشناسان فروش رسام سرور تماس بگیرید. کارشناسان ما ‌می‌توانند با توجه به نیاز شما در انتخاب بهترین منبع تغذیه به شما کمک کنند.

02191008063

از بخش فروش پاور سرور ما دیدن فرمایید:

پاور سرور HP