021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/07/21
318 بازدید

تاریخچه توسعه سرور

تاریخچه توسعه سرور

تاریخچه توسعه و شکل‌گیری سرورها

تاریخچه سرور

سرور چیست؟

سرور دستگاهی است که منابع، داده‌‌ها، امکانات یا برنامه‌‌های موجود در شبکه را در اختیار سایر کامپیوترها قرار ‌می‌دهد که به آنها کلاینت گفته ‌می‌شود. از نظر تئوری کامپیوترها به عنوان سرور در نظر گرفته ‌می‌شوند چرا که خدمات را با ماشین‌‌های کلاینت سرویس گیرنده به اشتراک ‌می‌گذارند. چندین نوع سرور وجود دارد که ‌می‌توان از جمله آنها به سرورهای پایگاه داده ، سرورهای ایمیل ، سرورهای مجازی و غیره اشاره کرد.

تاریخچه توسعه سرور

فهرست مطالب:

1.سرور چیست؟

2.تاریخ توسعه سخت افزار سرور

  • الف) 1990: اولین سرور آنلاین جهان
  • ب) 1993: توسعه سرورهای رک
  • ج) 2001: توسعه سرورهای بلید
  • د) 2005: تکامل چارچوب‌‌های مدیریت سرورهای مختلف
  • ه) 2013: معرفی اولین سرور مبتنی بر نرم افزار جهان
  1. سیستم‌‌های عامل سرور
  • الف) مایکروسافت ویندوز سرورز
  • ب) لینوکس/یونیکس سرورز
  • ج) NetWare
  • د) سرورهای ابری

4.نتیجه گیری

 

ممکن است یک دستگاه به صورت جداگانه خدماتی را ارائه دهد در حالی که هنوز در حال استفاده کردن از منابع دیگر است. مصرف از منابع دیگر نشان ‌می‌دهد که یک کامپیوتر ‌می‌تواند همزمان به عنوان یک سرور و یک سرویس گیرنده عمل کند. قبل از بررسی سرورها، چالش‌‌های مرتبط با نصب و پیکربندی سرورها در کل سیستم یک سازمان را در نظر بگیرید. یکی از چالش‌‌های مهم سازمانها، انتخاب صحیح نوع سرور بر اساس نیاز آنها است.

تاریخ توسعه سخت افزار سرور

سرورهای برنامه، سرورهای پروکسی، سرورهای فایل، سرورهای خط مشی (Policy) و سرورهای مجازی از جمله انواع سرورهایی هستند که امروزه در دسترس هستند. مهمترین رویداد در تاریخ سخت افزار سرور در سال 1990 با اختراع اولین وب سرور جهان رخ داد.

1990: اولین سرور آنلاین جهان

شبکه جهانی وب در CERN در سال 1989 توسط تیم برنرز لی، دانشمند انگلیسی توسعه یافت. وی شبکه جهانی وب را برای رفع نیاز جهانی به اشتراک گذاری اطلاعات کامپیوتری بین محققان ایجاد کرد. برنرز لی اولین سرور وب جهان را در دستگاه NeXT در 25 دسامبر 1990 توسعه داد. این سیستم دارای یک دیسک حافظه 2 گیگابایتی، یک صفحه نمایش خاکستری و یک پردازنده 256 مگاهرتز بود.

اولین وب سایت شامل لینک‌‌هایی به دانش مربوط به پروژه شبکه جهانی وب و اطلاعات فنی در مورد توسعه سرور وب بود. در دسامبر 1991، مرکز شتاب دهنده خطی استنفورد کالیفرنیا اولین سرور وب جهان را در خارج از اروپا نصب کرد. در اواخر سال 1992، شبکه جهانی وب گسترش یافت و لیستی از سایر سرورهای وب موجود در آن زمان را شامل شد.

تاریخچه توسعه سرور

1993: توسعه سرورهای رک

ظهور سخت افزار سرور باعث ایجاد سرورهای رکمونت شد که در سال 1993 معرفی شدند. یک سیستم رک از چندین شکاف نصب تشکیل شده است که هر کدام برای قرار دادن یک سرور پیکربندی شده اند.

چرا بدین صورت ساخته شدند؟

از آنجا که یک رک واحد ‌می‌تواند مجموعه ای از چندین سرور را در خود جای دهد، فضای فیزیکی کمتری مورد نیاز است. این مزیت به شرکت‌‌ها این توانایی را ‌می‌دهد تا سرورهای بیشتری را در فضاهای کمتری قرار دهند. با این حال محدود کردن یک رک منجر به تجمیع غیر ضروری گرما ‌می‌شود و استفاده از سیستم‌‌های خنک کننده پیچیده را برای حفظ دمای ایده آل به امری ضروری بدل ‌می‌کند.

تاریخچه توسعه سرور

در همین حال مشاغل قابلیت‌‌های تکنولوژیکی خود را افزایش دادند و همه کامپیوترها و امکانات را در یک فضای واحد، که معمولا با عنوان اتاق سرور نامیده ‌می‌شود، ادغام کردند. این اتاقها مناطقی داخل سازمان هستند. در نهایت شرکت‌‌ها طراحی اتاق‌‌های سرور اختصاصی و رسیدگی به مشکلات مربوط به کنترل دما و حفاظت را آغاز کردند. این تحول تکنولوژی راه را برای مرکز داده باز کرد.

 

2001: تاریخچه توسعه سرورهای بلید

کریستوفر هیپ و دیوید کرکبی در سال 2000 درخواست ثبت اختراع برای یک سرور بلید را ثبت کردند. یک سال بعد RLX Technologies شرکتی که هیپ و کرکبی در آن فعالیت ‌می‌کردند، اولین سرور بلید تجاری را در دسترس همگان قرار داد. سرورهای بلید نقطه عطفی در تاریخ سخت افزار سرور محسوب ‌می‌شوند چرا که بسیاری از نقص‌‌های موجود در معماری سرور رکمونت را برطرف ‌می‌کنند. سرورهای بلید اجزای کمتری نسبت به سرورهای رک دارند، به این معنی که از توان کمتری استفاده ‌می‌کنند و حجم کمتری را نیز اشغال ‌می‌کنند.

تاریخچه توسعه سرور

چرا بدین صورت ساخته شدند؟

اغلب ممکن است سرورهای بلید در قفس یا قاب تیغه قرار گیرند و چندین سرور بلید را در خود جای دهند. محفظه تیغه ‌می‌تواند اجزای مختلفی از جمله سخت افزار خنک کننده و شبکه را در خود جای دهد و هر قسمت قابل نصب روی رک است.

سرورهای بلید با حفظ کارایی تکنولوژی، اندازه آن را کاهش دادند و به مشاغل اجازه دادند تا تراکم سرورهای اختصاصی را در داخل یک مرکز داده افزایش دهند. مزایای سرورهای بلید منجر به بهبود بهره وری قابل توجهی شد. این موضوع به شرکت‌‌ها این امکان را داد تا از منابع محاسباتی به طور کارآمدتر و استراتژیک تری استفاده کنند.

 

2005: تکامل چارچوب‌‌های مدیریت سرورهای مختلف

در پی ظهور سرور بلید، اولویت از توسعه تکنولوژی مدرن به مدیریت بهبود ثبات و بهره وری تغییر یافت. به عنوان مثال خوشه‌‌های سرور این اطمینان را حاصل ‌می‌کنند که مصرف کنندگان زمان کار بیشتری دارند. خوشه سرور مجموعه ای از سرورهاست که به یک دستگاه متصل شده اند. اگر یکی از کامپیوترها آفلاین شود، مرکز داده بار را به سرور دیگری انتقال ‌می‌دهد و از خرابی‌‌های پیش فرض جلوگیری ‌می‌کند.

برنامه ریزی خارج از گروه، که به مدیریت از راه دور نیز معروف است، نیز وارد عمل شد. یک تیم IT ‌می‌تواند سرورها را کنترل، پیکربندی و تنظیم کند بدون اینکه هرگز وارد مرکز داده شود. این نوع مدیریت سرور از راه دور قابلیت اطمینان را بیشتر ‌می‌کند و تعداد مدیران IT مورد نیاز برای مدیریت فضای سرور را کاهش ‌می‌دهد.

 

2013: معرفی اولین سرور مبتنی بر نرم  افزار جهان

HP Labs Moonshot ، اولین فضای ابری تعریف شده توسط نرم افزار در جهان را در سال 2013 معرفی کرد. در مقایسه با سرورهای معمولی، سرورهای Moonshot بر روی ریزپردازنده‌‌های کم مصرف کار ‌می‌کنند و از قدرت و حجم کمتری استفاده ‌می‌کنند. این سرورها برای حجم کاری مختلف مرکز داده از جمله حجم زیادی از داده‌‌ها و محاسبات ابری با کارایی بالا بهینه شده اند.

در این دوره یک جنبش مدرن ظهور کرد: مجازی سازی. یک سرور مجازی، که با عنوان سرور ابری نیز شناخته ‌می‌شود، شامل تمام ویژگی‌‌های یک سرور واقعی است و نیاز به قابلیت مجازی سازی دارد که یک سرور فیزیکی را به چندین سرور مجازی تقسیم ‌می‌کند.

از آنجایی که سرورهای مجازی برای حجم کاری بسیار پیچیده مناسب هستند، سازمانهایی که نیازهای متغیری دارند ‌می‌توانند مقیاس پذیری ارائه شده توسط سرورهای ابری را ترجیح دهند. مجازی سازی، بسیاری از نیازهای مدیریت مربوط به سرورهای فیزیکی را حذف ‌می‌کند.

 

سیستم‌‌های عامل سرور

مایکروسافت ویندوز سرورز

‌می‌توان گفت که اولین سیستم عامل ابری مایکروسافت Windows for Workgroups بود. ممکن است کاربران چنین کامپیوترهایی را برای به اشتراک گذاشتن منابع و واکنش به درخواستهای مشتری پیکربندی کرده و آنها را به طور موثری  تبدیل به سرور کنند. Windows NT اولین سیستم عامل سرور واقعی مایکروسافت بود.

تاریخچه توسعه سرور

مدلهای 3.5 و 3.51 آن پیش از اینکه مایکروسافت خط ویندوز سرور را معرفی کند، در انواع مختلف شبکه‌‌های سازمانی استفاده ‌می‌شد و هنوز هم در حال استفاده است. ویندوز سرور 2016 جدیدترین به روز رسانی ویندوز سرور است. این نسخه شامل پشتیبانی از برنامه‌‌ها و پایگاه‌‌های داده مختلف و یک ماشین مجازی است که توسعه سرورهای مجازی را امکان پذیر ‌می‌کند.

لینوکس/یونیکس سرورز

دنیای لینوکس/یونیکس دیگر رقیب بزرگ در سیستم عامل‌‌های ابری است. لینوکس/یونیکس در انواع و مدلهای مختلف از جمله Red Hat Enterprise Linux ، Debian و CentOS موجود است. به دلیل منبع باز بودن، به عنوان یک سرور وب محبوب است و عمدتا در ارتباط با سرور برنامه وب Apache استفاده ‌می‌شود.

تاریخچه توسعه سرور

NetWare

اگرچه NetWare دیگر توسعه نیافته است، در دوره کلاینت-سرور یک رقیب قوی در بازار دستگاه‌‌های سرور بود. سرانجام NetWare پس از انتقال به هسته لینوکس (OES)، سیستم عامل ابری را به نام Novell Open Enterprise Platform تغییر نام داد.

تاریخچه توسعه سرور

سرورهای ابری

سرورهای ابری سرورهای مجازی هستند که بر روی یک زیرساخت شخص ثالث روی یک شبکه باز مانند اینترنت کار ‌می‌کنند. این روزها فروشندگان مختلف سرور ابری از جمله Google Cloud Platform ، Microsoft Azure ، IBM Cloud و AWS وجود دارند. با این حال شبکه AWS آمازون پیشگام اصلی ذخیره سازی ابری بود.

در ابتدا با استفاده از فضای اضافی در سرورها و شبکه‌‌های آمازون، در حال حاضر AWS مصرف کنندگان را قادر ‌می‌سازد تا به سرعت یک ابر مجازی بسازند و تعداد منابع سرور را به صورت پویا تغییر دهند. امروزه یک سرور چیزی بیش از داده‌‌های ذخیره شده در زیرساخت مجازی از جمله چندین پردازنده، درایوهای دیسک، حافظه و اتصالات شبکه نخواهد بود. با این حال، حتی امروزه، سرور فقط دستگاهی است که به درخواست کلاینت واکنش نشان ‌می‌دهد.

نتیجه گیری

با گسترش مراکز داده برای پشتیبانی از طیف وسیع تری از زیرساخت‌‌های فناوری اطلاعات، سرورها باید برای برآوردن حجم، عملکرد و قابلیت اطمینان مورد نیاز خود را با شرایط وفق دهند. تجارت جهانی سرور همچنان در حال رشد است و IDC فروش 25.4 میلیارد دلار را در سال 2019 گزارش داده است. سخت افزار سرور در آینده با تاکید قوی بر مجازی سازی در آینده، تقریبا کوچکتر، قابل حمل تر و ساده تر ‌می‌شوند.