021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1401/09/01
319 بازدید

افزونگی سرور یا Redundancy چیست؟

افزونگی سرور یا Redundancy چیست؟

افزونگی سرور (Redundancy) چیست؟

افزونگی سرور یا Redundancy

هنگامی که آپتایم بسیار مهم باشد و در هنگام بروز مشکل به سرورهای اضافی نیاز دارید در زیرساخت سرور، افزونگی بخش مهمی از اطمینان نسبت به ادامه کار همه چیز، علی‌رغم مفاهیم این کلمه است.

در دنیای فناوری اطلاعات، اصطلاح افزونگی تکراری از عملکردها یا اجزای ضروری یک سیستم است که سعی در افزایش قابلیت اطمینان این سیستم دارد. افزونگی معمولاً به شکل یک Fail-Safe یا پشتیبان ظاهر می‌شود. بنابراین، داشتن این به اصطلاح سرورهای اضافی در هر کسب و کاری ضروری است، زیرا بخش مهمی از استراتژی‌های پشتیبان‌گیری، نگهداری یا تعادل بار را تشکیل می‌دهد.

افزونگی سرور معمولاً در محیط‌های فناوری اطلاعات که به قابلیت اطمینان سرور در مقیاس بزرگ متکی هستند یافت می‌شود. سرور اضافی یک سرور مولد را منعکس می‌کند تا تصویری آینه‌ای از آن بسازد. این بدان معناست که حافظه، برنامه‌ها و ظرفیت محاسباتی یکسانی دارد که همگی تحت پیکربندی‌های مشابه اجرا می‌شوند.

با این حال تفاوت اصلی در اینجا این است که سرور اضافی آنلاین نیست و تا زمانی که به آن نیاز نباشد به عنوان یک سرور در حال کار (Live) استفاده نمی‌شود. با وجود این، هنوز هم اتصال شبکه آماده راه‌اندازی است و در صورت نیاز می‌تواند توان دریافت کند. این عمل معمولاً در هنگام ترافیک شدید یا خرابی (Downtime) اتفاق می‌افتد. سرور اضافی برای گسترش حجم کاری یا پشتیبان‌گیری شبکه استفاده می‌شود.

افزونگی سرور یا Redundancy چیست؟

 

متأسفانه این سرور شامل معایبی است که می تواند هزینه‌ها را افزایش دهد زیرا اجرای سرور، چه به صورت آنلاین و چه غیرآنلاین، هنوز هزینه دارد. به طور مشابه، باید خنک و تمیز نگه داشته شود و همچنین فضا را اشغال می‌کند اما از طرف دیگر، شبکه شما به طور کامل پشتیبان‌گیری می‌شود.

چرا افزونگی سرور مهم است؟

همانطور که از سال 2020 آموختیم (همه‌گیری)، اگر سازمانی امیدوار به بقا و پیشرفت است، باید برای موارد غیرمنتظره آماده شود. نه تنها از نظر تئوری، بلکه با قابلیت اجرای آن، باید یک استراتژی کامل بازیابی مختص به بلایا ایجاد شود. این امر می‌تواند تفاوتی بین شرکت شما که دست به این کار زدید، در مقایسه با شرکتی که این کار را نکرده است ایجاد کند. این استراتژی بسیار مهم است.

در دنیایی که بیشتر سازمان‌ها حول زیرساخت‌های دیجیتال ساخته شده‌اند، سرورهای اضافی باید یک عنصر ضروری از یک طرح موفق بازیابی فاجعه را تشکیل دهند. نه تنها برای سازمان شما مهم است که بتواند به داده‌ها پس از یک فاجعه دسترسی پیدا کند، بلکه در عین حال به معنای از دست دادن داده می‌تواند به معنای اختلال شدید و بالقوه طولانی‌مدت باشد.

خرابی سخت‌افزار، خطاهای برنامه، مشکلات شبکه و سایر مسائل از این قبیل می‌تواند از عملکرد صحیح سرورهای اولیه جلوگیری کند و کاربران نتوانند به خدمات و داده های حیاتی دسترسی داشته باشند. در بهترین حالت، این مشکل بهره‌وری را کاهش می‌دهد.

کسب‌وکار شما می‌تواند با استفاده از افزونگی سرور از این موارد احتمالی جلوگیری کند. با در اختیار داشتن داده‌های حیاتی کپی شده در مکان دوم، می‌توان آن ها را به سرعت و به راحتی در صورت بروز خطا در سرور زنده بازیابی کرد. اگر یکپارچگی و دسترسی به داده‌ها برای برنامه‌ها و عملکرد سازمان شما حیاتی است (همانطور که برای بسیاری مهم است) سرورهای اضافی ضروری هستند.

برای کسب و کار خود نیاز به سرور دارید؟

یک تیم حرفه ای و آشنا به تمام سرورها و قطعات در شرکت رسام سرور آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند.

مزایای تجاری افزونگی سرور چیست؟

سرورهای اضافی به کسب‌وکارها در صورت بروز فاجعه و آفلاین شدن سرور زنده، یک نسخه پشتیبان مقرون به صرفه برای دسترسی به داده‌های حیاتی ایجاد می‌کنند. اگر سروری از کار بیفتد، سرور پشتیبان می‌تواند تا زمانی که مشکل سرور از کار افتاده برطرف شود، این مشکل را برطرف ‌کند.

این سرورها همچنین دارای نظارت بر سیستم لحظه‌ای هستند که خرابی احتمالی را اسکن می‌کند، این بدان معناست که کسب‌وکار شما همیشه از سلامت سرورهای خود مطلع است.

با این حال، منافع باید با سطح ریسک و هزینه‌های قابل توجه مرتبط با آن متعادل شود.

انواع سرورهای اضافی

سرورهای اضافی ممکن است اشکال مختلفی داشته باشند.

سرورهای اضافی دامنه، فرانت‌اند و اعتبارسنجی: این سرورها برای متعادل کردن بار استفاده می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که کاربران همیشه می‌توانند به یک سرویس دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، سرور ثانویه Windows Active Directory دسترسی کاربر به دامنه را در صورتی که سرور AD اولیه از کار بیفتد یا مشغول باشد، تأیید می‌کند.

سرورهای تکراری (Replicated): یک سرور پشتیبان تکرار شده را می‌توان با یک سرور تولیدی جفت (Pair) کرد. هر تغییری در سرور مولد با استفاده از ابزارهای مبتنی بر نرم‌افزار یا سخت‌افزار به سرور پشتیبان تکرار می‌شود. در صورت خرابی سرور، سرور تکراری را می‌توان به خدمت گرفت.

سرورهای بازیابی فاجعه: اینها قطعات یدکی نیمه داغ (Semi-hot) هستند که می‌توانند فایل‌های پشتیبان را به سرعت بازیابی کنند و در صورت بروز فاجعه، پردازش را دوباره راه‌اندازی کنند.

نحوه ایجاد افزونگی سرور

برای ایجاد افزونگی سرور در زیرساخت خود، به دو سرور نیاز دارید که داده‌های یکسان را در خود جای دهند: یک سرور اصلی و یک سرور ثانویه.

یک سرور نظارت بر خطا، سرورهای اولیه را برای هر گونه مشکل بررسی می‌کند. اگر مشکلی شناسایی شود، به طور خودکار رکوردهای DNS را به‌روز می‌کند تا ترافیک شبکه به یک سرور ثانویه هدایت شود.

هنگامی که سرور اصلی دوباره به درستی کار می‌کند، ترافیک به سرور اصلی بازگردانده می‌شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن تحویل و بازگرداندن، کاربران نباید تفاوتی در خدمات مشاهده کنند.

IP failover چیست؟

IP failover یک تکنیک محبوب برای افزونگی سرور است. سرورها یک فرآیند به اصطلاح ضربان قلب را اجرا می‌کنند و در صورتی که یکی از سرورها نتواند ضربان قلب سرور دیگر را ببیند، آدرس IP سرور خراب را می‌گیرد.

افزونگی سرور یا Redundancy چیست؟

 

تصاحب IP زمانی پیاده‌سازی می‌شود که دو سرور روی یک سوئیچ متصل شده و در یک زیر شبکه در حال اجرا هستند.

چه چیز دیگری باید افزونه باشد؟

علاوه بر یک سرور اضافی، زیرساخت شما باید مطمئن شود که دارای بخش‌های دیگری است که در مواقع اضطراری و برای اطمینان از حداکثر زمان کار می‌تواند تکرار شود.

پشتیبان‌گیری: پشتیبان‌گیری‌ها را می‌توان به کار گرفت تا اطمینان حاصل شود که داده‌هایی که به صورت محلی نگهداری می‌شوند در جای دیگری نیز ذخیره می‌شوند (بر روی یک فضای ابری یا مرکز داده دیگری در یک مکان دور). این به شما امکان می‌دهد در صورت بروز فاجعه به سرعت داده‌ها را بازیابی کنید.

درایوهای دیسک: قطعات یدکی داغ یا Hot Plug باید در دسترس باشند تا اگر یک درایو دیسک در سرور اصلی از کار بیفتد، درایو دیگری بتواند بلافاصله جایگزین شود. استفاده از آرایه RAID اطمینان حاصل می‌کند که سرور می‌تواند در صورت بروز خرابی یک دیسک به کار خود ادامه دهد.

منابع تغذیه: منابع تغذیه اضافی باید روی سرورهای حیاتی مستقر شوند تا در صورت خرابی منبع تغذیه اصلی، بتواند به کار خود ادامه دهد.

اتصال به اینترنت: اگر سرور شما باید همیشه به اینترنت متصل باشد، داشتن خط از یک شرکت مخابراتی دیگر مهم است. اگر یک خط از کار بیفتد (مثلاً اگر یک کارگر کابل را قطع کند)، ترافیک می‌تواند به یک خط سالم منتقل شود.