021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/02/06
234 بازدید

معرفی جدیدترین پردازنده اینتل

معرفی جدیدترین پردازنده اینتل

 جدیدترین پردازنده اینتل

اینتل یک پردازنده جدید با 144 هسته را معرفی کرده است که برای کارهای ساده مرکز داده به صورت کم مصرف طراحی شده است.

این پردازنده Xeon که Sierra Forest نامیده می‌شود، بخشی از سری E-Core (Efficiency Core) اینتل است که از ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند AVX-512 که به هسته‌های قوی‌تری نیاز دارند، چشم پوشی می‌کند.

این ویژگی یکی از ویژگی‌های قابل ارتقا اینتل است، «مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های جدید که می‌تواند عملکرد را برای بارهای کاری و استفاده‌هایی مانند شبیه‌سازی‌های علمی، تحلیل‌های مالی، هوش مصنوعی (AI)/یادگیری عمیق، مدل‌سازی و تحلیل سه‌بعدی، تصویر و صدا تسریع بخشد. به گفته اینتل، پردازش ویدئو، رمزنگاری و فشرده سازی داده‌ها از خدماتی است که در آپدیت جدید قابلیت اجرا دارد.

Sierra Forest نشان دهنده‌ی یک تغییر ویژه برای اینتل است که خط تولید مرکز داده خود را به دو شاخه E-Core و P-Core (Performance Core ) تقسیم می‌کند، که طراحی سنتی مرکز داده Xeon است که از هسته‌های با کارایی بالا استفاده می‌کند.

ساندرا ریورا، معاون اجرایی و مدیر کل مرکز داده و گروه هوش مصنوعی در اینتل در یک نشست توجیهی گفت: 144 هسته Sierra Forest  این باور اینتل (Intel) را نشان می‌دهد که درآمد  CPU x86 تغییر روندهای اصلی را بیشتر از روندهای انواع سوکت در سال‌های آینده دنبال می‌کند. همچنین خطاب به سرمایه گذاران مرکز داده و هوش مصنوعی اینتل تا سال 2027 فرصتی بیش از 110 میلیارد دلار برای مراکز داده و تجارت سیلیکونی هوش مصنوعی خود می‌بیند.

ویژگی‌های مهم پردازنده اینتل و AMD چیست ؟

به نوعی، Sierra Forest بی‌شباهت به آنچه Ampere با پردازنده‌های Altra خود انجام می‌دهد و AMD با خط Bergamo خود انجام می‌دهد، با تعداد زیادی هسته‌های کوچک و کارآمد برای حجم کاری کم‌تر، نیست. مانند  Ampere، اینتل ابری را هدف قرار داده است که در آن بسیاری از ماشین‌های مجازی وظایف غیر فشرده‌ای مانند اجرای کانتینرها را انجام می‌دهند.

اینتل قصد دارد Sierra Forest را در نیمه اول سال 2024 به بازار عرضه کند.

اینتل همچنین جانشین Sierra Forest، Clearwater Forest را معرفی کرد. به جزییات این محصول، بیشتر از تاریخ عرضه در بازه زمانی 2025 نپرداخته است و از فرآیند 18A برای ساخت تراشه استفاده خواهد کرد. این اولین تراشه زئون با فرآیند 18A خواهد بود که اساساً 1.8 نانومتر است. انتشار این خبر نشان دهنده‌ی این است که اینتل در مسیر اجرای نقشه راه تعیین شده توسط مدیرعامل شرکت پت گلسینگر در سال 2021 است.

جدیدترین پردازنده اینتل

جدیدترین Xeon اینتل (اینتل زئون) ، Sapphire Rapids، در ژانویه منتشر شد و در حال حاضر 2023 به عنوان تاریخ انتشار جانشین آن، Emerald Rapids تعیین شده است. نسبت به Sapphire Rapids عملکرد سریعتر، بهره وری انرژی بهتر و هسته‌های بیشتری را ارائه می‌دهد و با سوکت سازگار خواهد بود. به این معنا که اعتبار سنجی سریعتر توسط شرکای OEM ساخت سرور است زیرا آنها می‌توانند از سوکت فعلی استفاده کنند.

معرفی جدیدترین پردازنده اینتل

 

پس از آن، Granite Rapids  در سال 2024 می‌آید. ریورا در خلال این گزارش کوتاه، یک سرور دو سوکتی را به نمایش گذاشت که یک نسخه پیش از انتشار Granite Rapids را با پهنای باند حافظه باورنکردنی 1.5 ترابایت بر ثانیه DDR5 اجرا می‌کند. برای چشم انداز، سوپرتراشه CPU Grace انویدیا 960 گیگابایت بر ثانیه و نسل Genoa پردازنده Epyc AMD دارای حداکثر سرعت 920 گیگابایت بر ثانیه است.

این نسخه‌ی نمایشی برای اولین بار نوع جدیدی از حافظه را که اینتل با SK Hynix توسعه داده بود به نام DDR5-8800 Multiplexer Combined Rank (MCR) DRAM ارائه کرد. این حافظه از نظر پهنای باند بهینه شده است و بسیار سریعتر از DRAM سنتی است MCR از 8000 مگاترانسفر (MT) در ثانیه شروع می‌شود که بسیار بالاتر از 6400 MT/s DDR5 و 3200 MT/s DDR4 است.

اینتل همچنین در مورد قطعات غیرx86 مانند FPGA ها، GPU ها و شتاب دهنده‌های هدفمند صحبت کرد. اینتل اعلام کرد که 15 FPGA جدید را در سال 2023 عرضه خواهد کرد که بیشترین تعداد در یک سال است. در این جلسه در مورد نحوه قرارگیری FPGA ها در بازار به جزئیات اشاره نشده است.

آیا اینتل با CUDA رقابت می‌کند؟

یکی از مزایای کلیدی و ویژه‌ای که انویدیا داشته است، زبان برنامه نویسی GPU آن به نام CUDA بوده است که به برنامه نویسان و آی‌تی بازان این امکان را می‌دهد که مستقیماً به GPU برنامه نویسی کنند.  در این جلسه توجیهی، گرگ لاوندر، مدیر ارشد فناوری اینتل و مدیر کل گروه نرم افزار و فناوری پیشرفته، چشم انداز نرم افزاری خود را برای این شرکت بیان کرده و یکی از اولویت‌های خود را این دانسته است که یک رویکرد جامع و کامل در سطح سیستم به نرم افزار هوش مصنوعی در اینتل هدایت کند.

طبق گفته‌های او در این جلسه هدف کمپانی اینتل این است که برای دستیابی به “دموکراتیزه کردن هوش مصنوعی”، اینتل در حال توسعه یک اکوسیستم نرم افزاری با هوش مصنوعی است که بهینه سازی نرم افزار در بالادست چارچوب‌های هوش مصنوعی مانند PyTorch و TensorFlow و چارچوب‌های یادگیری ماشین را برای ارتقای برنامه ریزی، قابلیت حمل و پذیرش اکوسیستم امکان پذیر می‌کند.

در ماه مه 2022، اینتل یک جعبه ابزار منبع باز به نام Cyclomatic را منتشر کرد تا به برنامه نویسان کمک کند که کدهای خود را راحت تر از CUDA به Data Parallel C++ خود برای پلتفرم های اینتل منتقل کنند. Lavender گفت که این ابزار معمولاً قادر است 90 درصد از کد منبع CUDA را به طور خودکار به کد منبع C++ منتقل کند و تنظیم دستی برای برنامه نویسان بسیار کم خواهد شد.