021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/11/15
198 بازدید

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) چیست؟

آیا به عنوان یک ارائه دهنده خدمات با یک زیرساخت کار ‌می‌کنید؟ اگر چنین است، به جای درستی مراجعه کرده اید. این راهنمای ساده به شما کمک ‌می‌‌کند تصمیم بگیرید که آیا زیرساخت به‌ عنوان یک سرویس مسیر مناسبی برای شما است یا خیر، همچنین مزایای زیرساخت به‌ عنوان یک سرویس و نحوه انتخاب ارائه ‌دهنده مناسب برای کار را بهتر درک خواهید کرد، که شامل موارد زیر می‌ شود:

 • زیرساخت به عنوان یک سرویس چیست؟
 • زیرساخت به عنوان یک سرویس چگونه کار ‌می‌کند؟
 • 6 مزیت زیرساخت به عنوان یک سرویس
 • نحوه انتخاب زیرساخت مناسب به عنوان ارائه دهنده خدمات

زیرساخت به عنوان یک سرویس که بازاری که به طور مداوم در حال گسترش است، ارزش بازارش از 51.3 میلیارد دلار در سال 2020 به 481.8 میلیارد دلار پیش بینی شده تا سال 2030 افزایش یافته است. با توجه به تقاضا برای زیرساخت‌‌های مقرون به صرفه و انعطاف پذیر که کسب و کارها را قادر به رشد سودآوری ‌می‌کند، امروزه زیرساخت به عنوان یک سرویس توسط شرکت‌‌های مختلف مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. اندازه شرکت‌‌هایی که از آن استفاده ‌می‌کنند: از نهادهای کوچکی که تیم ‌های فناوری اطلاعات داخلی ندارند، تا شرکت‌‌‌های بزرگی که ‌می‌‌خواهند تلاش ‌های خود را به‌ جای مدیریت زیرساخت ‌ها معطوف به خدمت رسانی به مشتریان کنند.

زیرساخت به عنوان یک سرویس چیست؟

زیرساخت به عنوان یک سرویس یا IaaS مدلی برای اجاره سرور هایی است که در مرکز داده شخص دیگری میزبانی ‌می‌شوند و از طریق محیط ابری به آنها دسترسی پیدا ‌می‌کنند. این سرورها ‌می‌توانند ماشین‌‌های فیزیکی یا ماشین‌‌های مجازی باشند.

زیرساخت به عنوان یک ارائه‌ دهنده خدمات، میزبان زیرساخت فیزیکی فناوری اطلاعات در مراکز داده است و زیرساخت فناوری اطلاعات (از جمله: سخت ‌افزار، محاسبات، ذخیره‌سازی و شبکه) را به عنوان سرویسی که مشتریان به صورت ساعتی، روزانه، ماهانه، سالانه یا چند ساله پرداخت ‌می‌‌کنند، ارائه ‌می‌‌کند. ارائه دهنده همچنین نگهداری و نظارت مداوم زیرساخت را مدیریت خواهد کرد. اگر بسته مدیریت شده IaaS را انتخاب کنید، خدمات اضافی در بالا در دسترس است.

 • مدیریت نشده: ارائه دهنده‌‌هاست محیط سرور را تنظیم ‌می‌کند. سپس مشتری مسئول پیاده سازی و مدیریت اپ‌‌ها در آن زیرساخت است. یک ارائه دهنده‌‌هاست مدیریت نشده دسترسی سطح ریشه را به مشتری واگذار ‌می‌کند.
 • مدیریت شده: ارائه دهنده‌‌هاست محیط سرور را تنظیم ‌می‌کند و همچنین اپ‌‌ها را در آن زیرساخت پیاده سازی و مدیریت ‌می‌کند. یک ارائه دهنده‌‌هاست مدیریت شده دسترسی سطح ریشه را حفظ ‌می‌کند.

زیرساخت به عنوان یک سرویس چگونه کار ‌می‌کند؟

زیرساخت به عنوان یک سرویس در بنیاد خود، با دسترسی از راه دور به سرورهایی که تحت مالکیت شما نیستند، اما تحت کنترل شما هستند، کار ‌می‌کند. وقتی صحبت از زیرساخت‌‌هاست ‌می‌شود، چهار عنصر حیاتی وجود دارد:

 • فضا: برای قرار دادن زیرساخت. در غیر این صورت به عنوان مرکز داده شناخته ‌می‌شود.
 • برق: از طریق اتصال قابل توجه به شبکه ملی یا محلی تحویل داده ‌می‌شود.
 • اینترنت: از طریق اتصال به چندین ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) از جمله ISP‌‌های محلی و ISP‌‌های سطح 1 و 2 از راه دور ارائه ‌می‌شود.
 • سرورها: شامل تمام سخت افزارهای درگیر در تامین انرژی آنها.

بر خلاف‌ هاست هم‌ مکانی که فقط دو عنصر اول ارائه ‌می‌‌شود، زیرساخت به ‌عنوان سرویس هاست شامل هر چهار مورد می‌ شود. زیرساخت به‌ عنوان یک ارائه‌ دهنده خدمات، سرورها را در مرکز (مراکز) داده خود، که معمولاً در مکان ‌های مختلف در سراسر جهان هستند، قرار ‌می‌‌دهند، آن مرکز داده را به برق متصل ‌می‌‌کنند، و روابط با ISP ها را راه ‌اندازی و مدیریت ‌می‌‌کنند. در یک زیرساخت به عنوان سرویس وظایف ارائه دهندگان خدمات تعبیه شده است:

 • تامین قدرت و فضای محاسباتی
 • به روز نگه داشتن زیرساخت مرکز داده
 • محافظت از مرکز داده در برابر تأثیرات خارجی
 • ارائه ساختارهای سرور و شبکه
 • ارائه یک محیط، به عنوان مثال یک پورتال مشتری، که از طریق آن مشتریان ‌می‌توانند به منابع سرور خود و خدمات ارائه دهنده دسترسی داشته باشند

 

زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

6 مزیت زیرساخت به عنوان یک سرویس

کاهش هزینه‌‌های سربار زیرساخت

هزینه‌‌های اجرای محیط دیتا سنتر بین تمام کاربران آن مرکز داده مشترک است. این شامل هزینه ساخت تجهیزات مسیریابی به چندین ISP، مدیریت روابط با ISP ها، تامین انرژی مرکز داده و همچنین تیمی است که تمامی مدت شبانه روز سخت افزار فیزیکی را نظارت و مدیریت ‌می‌کند. زیرساخت به‌ عنوان یک ارائه ‌دهنده خدمات همچنین ‌می‌‌تواند معاملات بهتری در مورد خود سخت ‌افزار داشته باشد، زیرا آنها را به صورت عمده از یک شرکت در مقابل تعداد انگشت شماری سرور در یک زمان خریداری ‌می‌‌کنند.

پشتیبانی بهتر و مقرون به صرفه تری دریافت ‌می‌کنید

برای نظارت بر زیرساخت‌‌ها به صورت شبانه روزی نیاز به یک تیم حداقل 7-8 نفر برای پوشش شیفت و غیبت است. این یک سربار عملیاتی بزرگ است. با کار با یک ارائه دهنده IaaS، این هزینه تقسیم ‌می‌شود. شرکت‌‌ها همچنین به یک تیم پشتیبانی 24 ساعته دسترسی دارند که کار را به خوبی انجام ‌می‌دهد، زیرا آنها آن را در مقیاس بزرگ انجام ‌می‌دهند.

زیرساخت‌‌ها را به راحتی بزرگ یا کوچک کنید

در زیرساخت به عنوان یک سرویس ارائه دهندگان ‌می‌توانند سرورها را در عرض چند دقیقه تهیه و مستقر کند. با اکثر قراردادهای ماه به ماه ارائه ‌می‌شود، ‌می‌توانید تعداد سرورهایی را که استفاده ‌می‌کنید افزایش یا کاهش دهید، و نیاز به زیرساخت‌‌های بیش از حد یا کمتر از آن را کاهش دهید. این میزان انعطاف ‌پذیری به این معنی است که شرکت ‌ها ‌می‌‌توانند زیرساخت ‌ها را به ‌عنوان یک سرویس به همان قیمت ارزان انجام دهند که انگار خودشان زیرساخت ‌ها را روی دارایی ‌های مستهلک شده بلند مدت میزبانی ‌می‌‌کنند.

تمرکز بر کسب و کار نه زیرساخت

این شاید کم ارزش ترین مزیت پشت زیرساخت به عنوان یک سرویس باشد. این به شرکت ‌ها این توانایی را ‌می‌‌دهد که به جای کار روی زیرساخت ‌های خود، روی کارهایی که باعث درآمدزایی ‌می‌‌شوند تمرکز کنند. این را در نظر بگیرید: اگر به یک سیستم ایمیل برای شرکت خود نیاز داشتید، آیا بسته ایمیل خود را ‌می‌نوشتید؟ احتمالا نه. احتمالاً می‌ توانید برای Microsoft Outlook یا Gmail هزینه کنید زیرا توسط متخصصان آن حوزه برای آن شغل خاص طراحی شده ‌اند. همین امر را ‌می‌توان در مورد زیرساخت به عنوان یک سرویس گفت. به متخصصان زیرساخت اجازه دهید آنچه را که در آن بهترین هستند انجام دهند تا شما بتوانید کاری را که در آن بهترین هستید انجام دهید.

امنیت را افزایش دهید

شرکت ‌های IaaS تیم ‌های امنیتی اختصاص داده ‌اند که با آخرین تغییرات دولتی در مکان‌‌‌های مراکز داده سروکار دارند و روی الزامات امنیتی و انطباق در سطح صنعت کار ‌می‌‌کنند. این به آنها اجازه ‌می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که زیرساخت مشتری با قوانین محلی مطابقت دارد. دسترسی به آن تخصص با هزینه مشترک یکی از بزرگترین مزایای زیرساخت به عنوان یک سرویس است.

زیرساخت را به چندین مکان گسترش دهید

برای شرکت‌‌هایی که به زیرساخت در مکان‌‌های مختلف در سراسر جهان نیاز دارند، کار با یک زیرساخت به عنوان ارائه دهنده خدمات ساده ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه هاست است. شرکت‌‌‌ها ‌می‌‌توانند به سرعت سرورها را در مکانی که نیاز دارند اجاره کنند و بسته به موفقیت آن مکان، مقیاس را افزایش یا کاهش دهند.

چگونه ‌می‌توان زیرساخت مناسب را به عنوان ارائه دهنده خدمات انتخاب کرد؟

موفقیت و تقاضا برای زیرساخت به عنوان یک خدمات به این معنی است که بازار مملو از ارائه دهندگان مختلف است. انتخاب بهترین گزینه برای کسب و کار شما ‌می‌تواند چالش برانگیز باشد. ما معتقدیم که الزامات خاصی وجود دارد که به شناسایی بهترین شرکت‌‌های IaaS کمک ‌می‌کند.

انعطاف پذیری مناسب خود را پیدا کنید

ارائه دهنده ای را پیدا کنید که به شما انعطاف پذیری متناسب با نیازهای کسب و کارتان را بدهد. به عنوان مثال، از راه اندازی فعلی خود ‌می‌دانید که نیازمندی‌‌های بسیار قابل پیش بینی و پایداری از زیرساخت‌‌های خود دارید. در این صورت، یک قرارداد بلند مدت با یک زیرساخت به عنوان ارائه‌ دهنده خدمات ممکن است گزینه بهتری برای کمک به صرفه ‌جویی در هزینه باشد. از طرف دیگر، شما شرکتی هستید که در حال رشد است و فناوری مورد استفاده شما مرتباً در حال تغییر است. یک شریک IaaS که انعطاف پذیری بیشتری را با قراردادهای ماه به ماه ارائه ‌می‌دهد، در این نمونه گزینه بهتری خواهد بود. نکته کلیدی این است که مشخص کنید چه سطحی از انعطاف ‌پذیری برای نیازهای مقیاس پذیری خود، چه بالا و چه پایین، نیاز دارید.

به دنبال حمایتی باشید که فراتر از رفع مشکل باشد

تکنولوژی اشتباه ‌می‌کند. این یک واقعیت است. سیستم‌‌‌های امروزی پیچیده و متکی به عناصر مختلف هستند که با هم کار ‌می‌‌کنند که گاهی اوقات خرابی و قطعی رخ ‌می‌‌دهد. به همین دلیل است که حمایتی که یک زیرساخت به عنوان یک شرکت خدماتی ارائه ‌می‌کند، کاملاً حیاتی است. بسیاری به سیستم‌‌های تیکت تکیه ‌می‌کنند که ممکن است روزها طول بکشد تا به درخواست مشتری پاسخ دهند. وقتی موضوع فوری است، خیلی مفید نیست.

هنگامی که همه چیز اشتباه پیش ‌می‌رود، افراد ‌می‌خواهند ارتباط برقرار کنند و احساس کنند که شنیده ‌می‌شود. بدانند که مشکل آنها در حال حل شدن است و آنها در مورد پیشرفت کار مطلع ‌می‌شوند. بنابراین، به دنبال ارائه‌ دهنده ‌ای باشید که به کاربران IaaS دسترسی به پشتیبانی شبانه روزی را، با گزینه تعامل با یک انسان به جای یک سیستم یا ربات بدون چهره ارائه ‌می‌‌دهد.

همچنین بهترین ارائه دهندگان IaaS به هر مشتری یک تیم حساب اختصاص ‌می‌دهند که در صورت بروز مشکلات برای پشتیبانی در دسترس است. آنها همچنین برای ارائه راهنمایی‌‌های مداوم در مورد بهینه سازی زیرساخت و اطمینان از اینکه راه اندازی سرور از اهداف گسترده تر تجارت پشتیبانی ‌می‌کند، به شما مشورت ‌می‌دهند.

اثبات کامل مفاهیم

همانطور که پیش از این گفته شده است اثبات مفاهیم (POC ها) بخش بسیار مهمی از خرید زیرساخت هستند. اما راه‌‌‌های مختلفی برای نزدیک شدن به POC‌ ها وجود دارد و بهترین راه این است که از جنبه‌‌‌های فنی فراتر رفته و تجارت با یک ارائه ‌دهنده را تجربه کنید. از منظر فنی، معیارهای خاص خود را برای موفقیت مشخص کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه صرفاً عملکرد شبکه را به طور کلی آزمایش کنید، یک هدف عملکرد خاص برای شبکه در نظر داشته باشید.

از منظر تجاری، به چگونگی فرآیند فاکتور نگاه کنید. آیا تیم حسابداری من فرمت فاکتور را دوست دارد؟ آیا فاکتور صحیح است؟ چند وقت یکبار فاکتور دریافت خواهم کرد؟ و ارتباطات با ارائه دهنده و از طرف ارائه دهنده چگونه است. به عنوان مثال، آیا به من یک مدیر حساب اختصاص داده شده است و چقدر طول ‌می‌کشد تا به یک درخواست پاسخ دهند؟ آیا تیمی که من را در خرید اولیه راهنمایی ‌می‌کند، تیمی خواهد بود که حساب من را در حرکت رو به جلو مدیریت ‌می‌کند؟ در آخر، پشتیبانی را تست کنید. عمداً چیزی را خراب کنید، یک تیکت بفرستید یا به خط پشتیبانی پیام دهید و ببینید که آیا پاسخ آنها با SLA های آنها مطابقت دارد یا خیر. تجربه پورتال مشتری و خرید چیز دیگری را امتحان کنید. اگر بخواهم چیزی را لغو کنم، روند آن چگونه است؟ آیا ‌می‌توانم به تصمیم گیرندگان ارشد در شرکت دسترسی داشته باشم؟

به جزئیات توجه کنید

همه مؤلفه‌‌ها برابر نیستند و مهم است که بدانید هر شرکت IaaS چه چیزی ارائه ‌می‌دهد. به عنوان مثال SSD‌‌ها را در نظر بگیرید. SSD‌‌های ارزان قیمت و SSD‌‌های گران قیمت وجود دارد. همانطور که انتظار ‌می‌رود، عملکرد SSD‌‌های ارزان قیمت به طور قابل توجهی ضعیف تر از گزینه‌‌های پرهزینه تر است. به طور مشابه، از منظر شبکه، اغلب سرورهایی را مشاهده ‌می‌کنید که با سرعت پورت 10 گیگابیت بر ثانیه یا بیشتر ارائه ‌می‌شوند، که در تئوری باید به هر سرور در آن رک اجازه دهد که تقریباً 100 درصد از سرعت پورت موجود را همزمان استفاده کند. چیزی که اغلب نادیده گرفته ‌می‌شود ظرفیت اتصال بین بالای سوئیچ رک و سوئیچ توزیع است و در بیشتر موارد، این عامل محدود کننده در مورد توان است. نگاه کردن به زیر کاپوت محصول پیشنهادی احتمالاً کمی بیشتر شما را از ناامیدی نجات دهد.