021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/11/28
115 بازدید

چگونه یک طراح UI/UX شویم

چگونه یک طراح UI/UX شویم

چگونه یک طراح UI/UX شویم – راه طراح UI/UX شدن

هدف طراحی UI/UX ایجاد یک تجربه کاربری مثبت است که مشتریان را تشویق می ‌کند به یک برند یا محصول پایبند باشند. در حالی که یک طراح UX تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار کند، طراح UI تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر برسد. این مقاله راهنمای جامعی در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک طراح UI/UX است و سایر موضوعات مرتبط با زمینه UI/UX را مورد بحث قرار می دهد. برای موفقیت در بازار امروز، سازمان ها باید از تفکر محصول محوری به سمت تفکر مشتری محور حرکت کنند. آنها باید از داده ‌ها و اصول طراحی UI/UX برای درک خواسته ‌های مصرف‌ کننده به‌ جای راه‌ اندازی آنچه که تصور می ‌کنند کاربران می‌ خواهند استفاده کنند. علاوه بر طراحان گرافیک و مدیران خلاق، طراحان UX نیز در شرکت ها تقاضای زیادی دارند. کار برای استخدام در طیف گسترده ای از صنایع برای نامزدهایی که دارای اعتبار طراحی UI/UX در رزومه خود هستند، آسان تر می شود.

طراحی UI چیست؟

رابط های کاربر پسند برای محصولات دیجیتالی که قرار است توسط عموم استفاده شود ضروری است. طراحی ظاهر رابط کاربری یک اپلیکیشن یا وب سایت را طراحی رابط کاربری می گویند. مهم است که زیبایی شناسی نماد نگاری دیجیتال، از جمله نحوه نمایش آنها در یک وب سایت و روابط بین آنها را در نظر بگیرید. طراحی رابط شامل ویژگی هایی مانند فونت، رنگ، گرافیک، دکمه ها و منوها می شود. همه این تصمیمات طراحی با هم کار می کنند تا برای کاربران روشن شود که چه چیزی را می توان کلیک کرد، لمس کرد یا درگ کرد و کدام یک از این سری دکمه ها مهمتر هستند.

طراحی UX چیست؟

طراحی UX یا طراحی تجربه کاربر، روشی است که توسط آن تیم ‌های طراحی محصولاتی را می‌ سازند که با وعده ‌های برند یک شرکت مطابقت داشته باشند و در عین حال تجربیات کاربری معناداری را برای مشتریان فراهم کنند. تمام جنبه های طراحی و قابلیت استفاده محصول باید در نظر گرفته شود تا از تجربه کاربری مثبت اطمینان حاصل شود. از جمله مسئولیت ‌های یک طراح UI/UX، انجام تحقیق و درک نیازهای کاربر است. کل فرآیند خرید، مالکیت و حتی عیب یابی یک محصول در هنگام طراحی محصولی که تجربه کاربری عالی را ارائه می دهد در نظر گرفته می شود. در بیشتر موارد، طراحی تجربه کاربری (UX) با هدف ایجاد یک سفر لذت ‌بخش و موثر مشتری است که کاربر را قادر می ‌سازد به نتایج دلخواه خود دست یابد. طراحان متخصص در تجربه کاربری (UX) نحوه استفاده مردم از محصولات را مطالعه می کنند، آزمایش های قابلیت استفاده را انجام می دهند و با توجه به این ورودی، طرح های خود را تکرار می کنند.

چگونه یک طراح UI/UX شویم

 

طراحان UX چه می کنند؟

تمام جنبه های توسعه یک محصول، از طراحی گرفته تا قابلیت استفاده و عملکرد، بر عهده یک طراح UX است. تماس سرتاسری کاربران با یک محصول، از جمله دیدن چشم‌ اندازهای جدید برای محصول و شرکت در قلب کار آنها قرار دارد. با توجه به دامنه وسیع آنها، جای تعجب نیست که طراحان UX بر روی طیف گسترده ای از پروژه ها و برای طیف گسترده ای از شرکت ها کار کنند. طبق یک نظرسنجی، طراحی UX دارای بیش از 200 عنوان شغلی مختلف و طیف وسیعی از وظایف است. تحقیقات کاربر، توسعه شخصیت، معماری اطلاعات (IA)، فریم ورک، نمونه سازی و طراحی با وفاداری بالا و تست کاربر برخی از مسئولیت های یک طراح UX هستند.

چگونه یک طراح UI/UX شویم؟

اکثر طراحان بزرگ UI/UX، حداقل در هنگام شروع حرفه خود، خودآموز هستند. بنابراین، دقیقاً چگونه می خواهید یاد بگیرید که به چه شکل آیتم های دیجیتالی جذاب بصری را برای استفاده شخصی خود ایجاد کنید؟ هیچ راه درست یا نادرستی برای یادگیری طراحی UI/UX وجود ندارد زیرا گزینه های بسیار زیادی وجود دارد. تئوری و عمل طراحی تنها چیزهایی هستند که شما را به جایی که می خواهید می رساند. بیایید به مراحلی که برای تبدیل شدن به یک طراح UI/UX باید دنبال کنید نگاه کنیم.

1. مفاهیم اولیه طراحی UX را بیاموزید

از آنجایی که تجربه کاربری (UX) یک وب سایت برای موفقیت آن بسیار مهم است، درک مفاهیم اساسی طراحی UX بسیار مهم است. هدف طراحی UX این است که با توجه به نیازها و خواسته های کاربر و همچنین آرایش روانشناختی، تجربه کاربر را تا حد امکان لذت بخش کند. درک اینکه چرا کاربران کاری را که انجام می ‌دهند و اینکه چرا در یک سایت می‌ مانند یا آن را ترک می ‌کنند برای طراحی یک محصول دیجیتالی که هم با خواسته‌ های کاربر و هم با نیازهای کسب ‌و کار مطابقت داشته باشد، حیاتی است.

2. حس زیبایی شناسی را توسعه دهید

با مطالعه اصول اولیه، فقط می توانید در درک اصول طراحی پیشرفت کنید. طرح ‌های وب ‌سایت ‌ها و اپلیکیشن ‌های موبایلی را که از آنها لذت می‌ برید با نگاهی انتقادی مطالعه کنید تا مهارت ‌های خود را بهبود ببخشید. دفعه بعد که از وب سایتی که دوست دارید بازدید می کنید چند دقیقه وقت بگذارید و به این فکر کنید که چرا آن را خیلی دوست دارید. آیا این طرح رنگ، تعامل طراحی یا سبک قلم است؟ سلسله مراتب بصری سایت، فاصله بین عناصر و تک تک تصاویر و نمادهای استفاده شده، همه باید در هنگام ارزیابی طرح در نظر گرفته شوند. دریابید که چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند. برای داشتن چشمی قوی برای طراحی، این امر ضروری است.

3. روی نرم افزار طراحی مناسب سرمایه گذاری کنید

در مرحله بعد، باید نرم افزار UI/UX را نصب کنید تا بتوانید همه چیزهایی را که یاد گرفته اید در عمل پیاده کنید. برای کمک به محدود کردن گزینه ‌های خود، توصیه می‌ کنیم برخی از پیشگامان صنعت مانند Figma، Sketch و Adobe XD را بررسی کنید تا ببینید کدامیک بیشتر با نیازهای شما مطابقت دارد.

4. یک نمونه کار ایجاد کنید

شما فقط با خواندن کتاب ها و مقالات و دنبال کردن همراه با آموزش های آنلاین می توانید چیزهای زیادی در مورد طراحی بیاموزید. برای تسلط بر UI/UX، ابتدا باید کالاهای دیجیتالی ایجاد کنید و شروع به ساختن یک مجموعه قابل توجه از کار خود کنید. توصیه می‌ کنیم چند کیت UI (یا کیت ‌های رابط کاربری) رایگان برای تازه‌ کارها دانلود کنید تا طرح ‌های خود را پیاده سازی کنید. این مجموعه ای از اجزای طراحی از پیش ساخته شده است شامل جنبه های بصری اساسی برای یک طراحی UI خاص است (دکمه ها، نمادها، فونت ها، منوها و غیره).

5. درخواست بازخورد مشتری

بازخورد منفی ممکن است واقعا مفیدتر از بازخورد مثبت باشد. این یک راه عالی برای بهبود توانایی های طراحی، یادگیری تکنیک های جدید و ارائه آیتم های جدید و بهبود یافته است. پذیرای انتقاد سازنده باشید و از آن برای بهبود طرح های خود با جستجوی فعال و پذیرش آن استفاده کنید. از انجمن Dribbble بخواهید تا با ارسال کار در آنجا بازخورد خود را در مورد کار شما ارائه دهند. در نهایت، بازخورد منفی ممکن است یکی از سازنده ترین چیزهایی باشد که می تواند در حرفه طراحی شما اتفاق بیفتد. فراموش نکنید که لازم نیست توانایی های خود را در یک روز به طور کامل تغییر دهید. یک درصد پیشرفت در هر روز منجر به پیشرفت مداوم به سمت موفقیت خواهد شد.

6. تجربه کاری عملی به دست آورید

پس از ایجاد مجموعه ای از کارهایی که از آن راضی هستید و به توانایی های خود اطمینان دارید، پیشرفت کنید و از نردبان شرکت بالا بروید. برای کارهای طراحی UI/UX، باید یک نمونه کار آنلاین از بهترین کارهای خود و فرآیند طراحی که در آن انجام شده است، تهیه کنید. جستجوی خود را برای موقعیت های طراحی UI/UX سطح ابتدایی از امروز شروع کنید! اگر فوراً استخدام نشوید اشکالی ندارد. جستجوی کار یک روش فوق العاده برای تقویت مهارت های نرم مهم مانند برقراری ارتباط و توضیح استدلال پشت ایده های شما است. مدیران استخدام برای این ویژگی ها در چشم انداز طراحی ارزش زیادی قائل هستند.

چگونه یک طراح UI/UX شویم

 

مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک طراح UX

اگر می خواهید بدانید چگونه یک طراح UX شوید، باید این توانایی ها را داشته باشید.

1. مهارت های تحقیق UX

محققان و تحلیلگرانی که روی پروژه‌ های تجربه کاربری کار می ‌کنند باید بتوانند داده ‌های کمی و کیفی را در مورد موضوعات خود جمع ‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند. روش ‌های تحقیق مورد استفاده شامل مصاحبه‌ های کاربر (چه با پایان باز یا ساختار یافته)، مشاهده کاربر در دنیای واقعی یا یک محیط آزمایش کنترل‌ شده، توزیع نظرسنجی و گروه ‌های تمرکز است.

2. قابلیت Wireframe و نمونه اولیه

Wireframe یک نمایش بصری از طرح صفحه برای یک وب سایت است. یک تجربه کاربری موثر با تصمیمات طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر (UI/UX) کاملاً اندیشیده شده شروع می‌ شود که در مورد اینکه کدام ویژگی‌ ها باید نشان داده شوند و کدام ‌ها باید پنهان شوند، همچنین کجا و چگونه باید به ‌صورت بصری نمایش داده شوند. شما باید بتوانید نمودارهای عناصر رابط کاربری مانند تصاویر، دکمه های CTA و منوها را ترسیم کنید. ماکت ‌ها یا نسخه ‌های اولیه یک محصول، برای آزمایش یک مفهوم یا رویه پس از پذیرفته شدن وایرفریم‌ ها ساخته می‌ شوند.

3. مهارت های UX Writing

نوشتن در مورد تجربه کاربری (UX) یک مجموعه مهارت تخصصی است. میکروکپی، یا کلماتی که هنگام استفاده از یک محصول دیجیتالی می خوانیم یا می شنویم، جزء مهمی از قابلیت navigation وب سایت و تجربه کلی است. داشتن توانایی های قوی در نوشتن UX می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند.

4. مهارت های طراحی تعامل

رابط های کاربر پسند برای محصولات دیجیتالی که قرار است توسط عموم استفاده شود ضروری است. عوامل متعددی وجود دارد که بر نحوه استفاده از یک محصول توسط کاربر تأثیر می گذارد، مانند زیبایی شناسی، حرکت، صدا و فضای فیزیکی که محصول در آن استفاده می شود. توجه به جریان کاربر، دسترسی به اطلاعات و چیدمان صفحه ضروری است.

5. مهارت های ارتباط بصری

وقتی صحبت از تجربه کاربر به میان می آید، طراحی بصری چیزی فراتر از ظاهر و احساس یک وب سایت است. هنگامی که یک قطعه رابط کاربری استاندارد شده را تصور می کنید، به دکمه پخش یا حتی منوی همبرگر فکر کنید. برای همه کسانی که این نمادها را می بینند واضح است که قابل کلیک هستند و معنی آنها را می دانند.

طراحان رابط کاربری چه کاری انجام می دهند؟

طراحی رابط های کاربری زیر چتر رشته طراحی UI قرار می گیرد. اولین برداشت کاربر از یک برنامه، وب سایت یا نرم افزار توسط رابط کاربری آن شکل می گیرد. این یک شکل از طراح بصری است، درست مانند یک طراح وب یا یک طراح گرافیک. طراحان متخصص در رابط های کاربری برای محصولات دیجیتال، مانند وب سایت ها، برنامه ها و سایر رسانه های دیجیتال، طراحان UI (واسط کاربری) هستند. یک رویکرد انسان محور توسط طراحان UI، درست مانند طراحان UX اتخاذ می شود. وقتی صحبت از طراحی رابط های کاربری به میان می آید، مسئولیت اصلی یک طراح UI این است که مطمئن شود که هر دو زیبا و شهودی هستند (به این معنی که یک فرد می تواند به سرعت حول آنها حرکت کند بدون اینکه نیازی به فکر کردن زیاد در مورد کاری که انجام می دهد داشته باشد). طراحی رابط کاربری (UI) بر ادراک مشتری از یک برند تأثیر می گذارد.

چگونه یک طراح UI/UX شویم

 

مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به طراح رابط کاربری

طراحان رابط کاربری برتر باید چند ویژگی مهم داشته باشند. قبل از درخواست شغل، بررسی کنید که آیا توانایی ها و ویژگی های زیر را دارید یا خیر:

  1. خلاقیت و نوآوری در طراحی رابط کاربری (طراحی UI): طراحان به طور منظم در حال ارائه طرح های جدید و نوآورانه هستند. همچنین باید به دنبال راه‌ حل ‌های نوآورانه بود که در عین رفع نگرانی ‌های کاربران، مرزهای زیبایی ‌شناسی طراحی را کنار زد.
  2. توجه به جزئیات: بهترین طراحان UX/UI به جای تمرکز بر تصویر کلی، به کوچکترین جزئیات توجه زیادی دارند.
  3. ارتباطات: طراحان رابط کاربری عموماً به صورت گروهی برای تولید محصولات نهایی کار می کنند. بنابراین آنها باید مهارت های ارتباطی بین فردی و کلامی عالی داشته باشند. شما باید بتوانید مفهوم طراحی خود را به مشتریان، توسعه دهندگان و سایر اعضای تیم طراحی منتقل کنید.
  4. همدلی: کاربر در مرکز فرآیند طراحی رابط کاربری قرار دارد. شما نه تنها رابط کاربری جذابی ایجاد می کنید. بلکه در حال ایجاد رابط های کاربر پسند هستید که از نظر بصری جذاب هستند.
  5. تجربه با ابزارهای طراحی و نمونه سازی: دانش کاری ابزارهای طراحی UX/UI مانند Adobe Illustrator، Adobe Photoshop، Figma، io، Sketch، Adobe XD و Invision Studio برای هر طراح ضروری است.
  6. آگاهی از اصول طراحی: برای طراحان UI و UX مهم است که مفاهیم طراحی را درک کنند. طراحی یک وب سایت، نرم افزار یا محصول با پیروی از این مفاهیم آزمایش شده آسان تر است. مفاهیم دیگری مانند تئوری رنگ نیز مورد نیاز خواهد بود.

تفاوت بین طراحان UX و UI

تعامل و تجربه ای که مشتریان با محصولات و خدمات یک شرکت دارند، تجربه کاربری (UX) نامیده می شود. به عنوان بخشی از فرآیند جمع‌ آوری بینش UX، می ‌توانید به نحوه درک کاربران از یک تجربه خاص نگاه کنید و سپس آنچه را که از آن مطالعه می ‌آموزید برای ایجاد پیشرفت ‌هایی که به نفع کاربران آینده است، به کار ببرید. رابط کاربری (UI) بخشی از برنامه است که کاربران می بینند و از آن استفاده می کنند. به عنوان مثال، UI می تواند اصول سنتی مانند طرح های رنگی و تایپوگرافی را مدیریت کند. همچنین می ‌تواند عملکرد صفحه نمایش یا سیستم ‌های کمتر متعارف، مانند سیستم‌ های وابسته به صدا را بررسی کند. رابط های کاربری شامل همه چیزهایی است که یک مشتری برای تعامل با یک محصول یا خدمات در ساده ترین سطح ممکن نیاز دارد. با این حال، تجربه کاربری (UX) به احساس یک فرد پس از تعامل با یک محصول یا خدمات اشاره دارد.

چگونه یک طراح UI/UX شویم

 

به عنوان مثال به گوگل نگاه کنید. یک تجربه خارق ‌العاده به سر و صدای زیادی نیاز ندارد، همانطور که توسط UI بدنام مینیمالیستی آن نشان داده شده است. با تمرکز بر روی کاربر، گوگل متوجه می شود که آنها هنگام بازدید از سایت فقط دنبال یک چیز هستند: حقایق. آن را هم سریع می خواهند. به عنوان گواهی بر میزان پاسخگویی گوگل به نیازها و انتظارات مشتریان، کلمه “google” به یک فعل تبدیل شده است. امروزه تعداد کمی از موتورهای جستجو وجود دارند که می توانند تقریباً به هر چیزی که یک فرد ممکن است بخواهد بداند دسترسی فوری را فراهم کند. به عنوان مثال، تصور کنید هر چیزی را در گوگل جستجو کنید و در عرض 15 ثانیه پاسخ دریافت کنید. از دیگر موتورهای جستجو بلافاصله پاسخی دریافت نمی کنید. تجربه Google شما بسیار متفاوت خواهد بود حتی اگر رابط کاربری بدون تغییر باقی بماند. توسعه مهارت ها و دانش لازم برای شروع حرفه ای به عنوان طراح UI/UX ضروری است. ثبت نام در بوت کمپ UI/UX راهی موثر برای رسیدن به این هدف است.

1. آیا UI/UX نیاز به کدنویسی دارد؟

اگر به دنبال حرفه ای در طراحی UX/UI هستید، کدنویسی یک نیاز ضروری نیست. برای تبدیل شدن به یک طراح UI/UX، باید مهارت در طراحی بصری، درک روانشناسی تعامل انسان و کامپیوتر و دانش طراحی وب همراه با مهارت های خلاقانه و فنی قوی داشته باشید.

2. UI از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کند؟

حتی اگر فقط از HTML و CSS برای تعامل با سایر اعضای تیم خود استفاده می کنید، داشتن یک پایه محکم در HTML و CSS به شما در ایجاد رابط های کاربری برای وب کمک زیادی می کند.

3. رابط کاربری فرانت اند است یا بک ‌اند؟

فرانت اند و رابط کاربری در این زمینه اصطلاحات قابل تعویض هستند. توسعه دهندگان فرانت اند را می توان توسعه دهندگان رابط کاربری نیز نامید. با این حال، این هنجار صنعت نیست. در عوض، نقش ‌های توسعه و طراحی بین بخش فرانت و رابط کاربری تقسیم می ‌شوند. بک اند بیشتر سمت سرور مورد کدنویسی قرار می‌گیرد.

4. آیا بازار رو به رشدی برای طراحان UX وجود دارد؟

بله، طراحان UX در طیف وسیعی از زمینه ها تقاضای زیادی دارند. نزدیک به 90 درصد از مدیران و روسای بخش های مورد نظر ادوبی اعلام کردند که افزایش تعداد طراحان UX در سازمانشان یک اولویت اصلی است و 73 درصد نیز گفتند که قصد دارند در پنج سال آینده طراحان UX بیشتری را استخدام کنند.

5. برای تبدیل شدن به یک طراح UI/UX به چه مدارکی نیاز دارم؟

اگرچه همیشه یک الزام سختگیرانه نیست، اما مدرک لیسانس در زمینه هایی مانند طراحی گرافیک، طراحی تعامل، تعامل انسان و رایانه یا حوزه های مرتبط می تواند پایه ای قوی ایجاد کند و به شما کمک کند تا مهارت های لازم را برای تبدیل شدن به یک طراح UI/UX داشته باشید.

6. چقدر طول می کشد تا یک طراح رابط کاربری شوید؟

زمان لازم برای تبدیل شدن به یک طراح UI (رابط کاربری) می تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله نقطه شروع شما، منابع یادگیری در دسترس، تعهد شما و سرعت درک مهارت های مورد نیاز متفاوت باشد. اما به طور کلی، برای تبدیل شدن به یک طراح رابط کاربری حداقل به 12 هفته زمان نیاز دارید.