021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/10/29
466 بازدید

هرآنچه که باید درباره برند HPE بدانید

هرآنچه که باید درباره برند HPE بدانید

هرآنچه که باید درباره HPE بدانید

HPE برآمده از HP است و بر محصولات و خدمات سازمانی تمرکز دارد. شرکت Hewlett Packard Enterprise (HPE) در سال 2015 زمانی که HP عملیات خود را به دو بخش تقسیم کرد، ایجاد شد. در یک طرف HP Inc، بازوی تولیدی چاپگر و کامپیوتر شخصی این شرکت است و از طرف دیگر HPE با محصولات و خدمات سازمانی سروکار دارد.

از زمانی که HPE شکل گرفته است، به طور مداوم از نظر درآمد و حاشیه سود رشد کرده است و به خرید کسب و کار و راه‌اندازی محصولات و خدمات جدید برای عقب نماندن از رقبا پرداخته است. با این حال، این شرکت گسترده نشده است و در طول پنج سال گذشته واحدهای تجاری مختلف، به ویژه بخش‌های نرم‌افزار و خدمات سازمانی خود را منحل کرده است.

هرآنچه که باید درباره HPE بدانید

اطلاعات اجمالی:

  • تاسیس: 1 نوامبر 2015
  • مدیر عامل: آنتونیو نری
  • رئیس: پاتریشیا روسو
  • مقر: هیوستون، تگزاس
  • درآمد سالانه: 98/26 میلیارد دلار (2020)

اعلامیه مبنی بر اینکه HP قرار است به دو بخش تقسیم شود در سال 2014 منتشر شد و این تقسیم بندی در اواخر سال 2015 تکمیل شد. شرکت Hewlett Packard، همانطور که از نام آن پیداست، بر محصولات سخت‌افزاری سازمانی مانند سرورها و تجهیزات شبکه متمرکز است، در حالی که HP Inc چاپگر، لپ‌تاپ و کامپیوترهای شخصی می‌فروشد.

علی‌رغم گذراندن دوران بسیار سخت، HPE همچنان یکی از پیشتازان در عرصه خود است، به خصوص در بازار فضای ابری که در آن با Dell Technologies (به ویژه Dell EMC) برای کسب بیشترین سهم درآمد زیرساخت فناوری اطلاعات در فضای ابری رقابت ‌می‌کند.

HPE چه چیزی می‌فروشد؟

استراتژی محصول HPE طی پنج سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در حالی که هنوز هم لوازم سخت‌افزاری را، چه به طور مستقیم و چه از طریق شرکای کانال خود، می‌فروشد، این شرکت اکنون بیشتر بر GreenLake متمرکز شده است؛ محصولی مبتنی بر خدمات و مصرف.

به طور خلاصه، GreenLake تجربه‌ای شبیه به فضای ابری را به یک محیط داخلی می‌اورد، به گونه‌ای که مشتریان صرف‌نظر از میزان سخت‌افزاری که در واقع دارند، فقط برای آنچه در حال حاضر استفاده می‌کنند، پرداخت می‌کنند. این شامل تمام عناصر پورتفولیوی شرکت، از ذخیره‌سازی گرفته تا سرورها و حتی عناصر شبکه از Aruba و نرم‌افزار Ezmeral است.

گفته شده است GreenLake آینده HPE است و در سال 2021 اظهار می‌دارند که «این محصول پیشرو، عرضه پیشرو و تجربه پیشرو ما خواهد بود، جایی که هر چیز دیگری بخشی از آن تجربه است». هر چیز دیگری، در این مورد، پیشنهادات سخت افزاری سنتی HPE است.

این موضوع شامل دسته‌های محصول مانند ذخیره‌سازی تمام فلش و هیبریدی، زیرساخت‌های ابری همگرا، سرورهای رک و تاور ، زیرساخت‌های قابل ترکیب (یکی از بزرگترین تمرکزهای HPE قبل از ورود GreenLake)، سیستم‌های Blade همگرا زیر چتر Edgeline، فضای ذخیره‌سازی پیشرفته Primera آن است. سیستم‌ها و محاسبات ابری با کارایی بالا (HPC) نیز می‌شود. همانطور که در بالا ذکر شد، در حالی که این شرکت دوست دارد مشتریان بالقوه و موجود را به سمت GreenLake سوق دهد، اکثر این محصولات نیز برای خریدی سنتی‌تر نیز در دسترس هستند.

گرین‌لیک فقط به دنبال نگه داشتن همه چیز در مرکز داده مشتری نیست. این شرکت در سال 2018 شروع به استقبال فعالانه از فضای ابری هیبریدی کرد و اذعان داشت که فروشندگان فضای ابری عمومی مقیاس بزرگ چیزی برای ارائه دارند. به عنوان بخشی از این استراتژی، این شرکت در آوریل 2019 با Nutanix همکاری کرد تا خدماتی از قبیل AWS، Microsoft Azure و Google Anthos را به مشتریان خود البته از طریق پلت فرم GreenLake ارائه دهد.

تاریخچه HPE

در حالی که HPE تنها پنج سال است که به عنوان شرکت ثبت شده است اما میراث آن به 80 سال قبل یعنی به سال 1939 باز می‌گردد، زمانی که در گاراژی توسط دو فارغ‌التحصیل مهندسی برق دانشگاه استنفورد به نام‌های بیل هیولت و دیوید پاکارد تاسیس شد. در 30 سال اول فعالیت خود، این شرکت در طول جنگ جهانی دوم بر روی تجهیزات الکترونیکی کوچک مانند نوسانگرهای صوتی، ماشین حساب و فناوری ضد رادار تمرکز کرد.

تنها در سال 1966 بود که با یک سری کامپیوترهای کوچک وارد تجارت محاسباتی شد. با این حال، در دهه‌های بعد، گام‌های بزرگی در معماری سرور، پایانه‌های ASCII «هوشمند»، محاسبات و پرینتر رو میزی برداشت. در طول دهه 2000 و اوایل دهه 2010، این شرکت پس از تعدادی خرید مشکل‌دار، به ویژه Compaq، EDS و Autonomy، دوران پرتلاطمی را تجربه کرد. بین سال‌های 1999 تا 2011، HPE سه مدیر عامل (بدون احتساب مدیران اجرایی موقت) داشته است. سرانجام، در سپتامبر 2011، مگ ویتمن وارد عرصه مدیر عاملی شد و این او بود که بر تقسیم HP به HPE و HP Inc اصرار ورزید.

ویتمن پس از تاسیس HPE در سال 2015، به عنوان رئیس HPE ادامه کار داد و این مسئولیت را برای محدود کردن بیشتر تمرکز شرکت بر روی سخت‌افزار سازمانی، از بین بردن کسب‌وکارهای نرم‌افزاری و خدمات آن رهبری کرد (اگرچه این روند اخیر در سال 2017 با راه‌اندازی PointNext معکوس شد). او همچنین بر ایجاد تلاش‌های محاسباتی درون حافظه‌ای شرکت، که در دوران تصدی او به عنوان The Machine شناخته می‌شد، و قابلیت‌های محاسباتی لبه‌ای، و همچنین تمرکز بر فناوری اطلاعات ترکیبی، تمرکز کرد.

در نوامبر 2017، ویتمن اعلام کرد که از سمت مدیرعاملی خود بازنشسته خواهد شد، و آنتونیو نری، رئیس وقت شرکت، در فوریه 2018 مسئولیت را بر عهده گرفت. نری تا به امروز به عنوان مدیرعامل باقی ‌می‌ماند. در سال 2020، پس از بیش از 80 سال در منطقه خلیج سانفرانسیسکو، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد دفتر مرکزی خود را از سن خوزه، کالیفرنیا به هیوستون، تگزاس منتقل کند. پردیس جدید قرار است در اوایل سال 2022 افتتاح شود.

خریدهای HPE

از زمان تاسیس در سال 2015، HPE در تلاش است تا فناوری‌های جدید را از طریق خرید به مجموعه خود وارد کند.

اولین مورد احتمالا شبکه آروبا است که در فاصله زمانی بین اعلام اسپین آف و تکمیل آن خریداری شد. از آن زمان به بعد، به بخشی جدایی ناپذیر از شرکت تبدیل شده است. در کنفرانس سالانه Discover شرکت در سال 2019، Keerti Melkote، یکی از بنیانگذاران آروبا، به مدیرعامل آنتونیو نری روی صحنه پیوست تا در مورد سیستم مدیریت ابری جدید شرکت که زیربنای فناوری آروبا است، صحبت کنند.

او و برخی از همکارانش در آروبا اکنون به چهره‌هایی آشنا برای شرکت کنندگان در Discover تبدیل شده اند. یکی دیگر از خریدهای کلیدی این شرکت، Nimble Storage بود که در سال 2017 آن را به مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری کرد. فناوری ارائه شده به عنوان بخشی از این خرید، به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از جواهر شرکت در تاج تجارت ذخیره سازی آن، Primera، تبدیل شده است.

یکی دیگر از زمینه‌‌های قابل توجه که در آن خرید انجام می‌دهد، محاسبات با عملکرد بالا (HPC) است. در سال 2016، SGI را خرید و این حرکت را با خرید نام بزرگ دیگری در HPC، Cray، در سال 2019 دنبال کرد. هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML) و محاسبات ریشه‌ای exascale در برخی از جدیدترین محصولات و اطلاعیه‌های استراتژی این شرکت قابل لمس است. به دور از سخت‌افزار، این شرکت در سال 2017 با خرید شرکت امنیتی Niara، خرید نرم‌افزاری قابل توجهی انجام داد. فناوری که پس از خرید وارد شده است، اکنون تا حد زیادی در آروبا گنجانده شده است تا امنیت شبکه آن را تقویت کند.

در حالی که در سال 2020 همه چیز در این زمینه بی سر و صدا دنبال می‌شد، این شرکت در سال 2021 چند خرید انجام داد، که برجسته ترین آنها Zerto بود، یک شرکت مدیریت داده‌های ابری و شرکت حفاظتی که آن را به قیمت 374 میلیون دلار در جولای همان سال خریداری کرد. فناوری آن از آن زمان در HPE GreenLake و Data Services Cloud Console استفاده شده است.