021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/06/10
361 بازدید

PDU و PSU چه هستند؟

PDU و PSU چه هستند؟

PDU و PSU چه هستند و چه استفاده‌ای دارند؟

PSU چیست و چه کاربردی دارد؟ PSU مخفف واحد منبع توان است و یک قطعه سخت افزاری داخلی در حوزه فناوری اطلاعات است. به جای تامین برق سیستم‌ها، منبع برق را به ولتاژی صحیح تبدیل ‌می‌کند. با دریافت توان از پریز برق، جریان را از AC (جریان متناوب) به DC (جریان مستقیم) تبدیل می‌کند.

چرا PSU مهم است؟

منبع تغذیه یک جزء مهم برای هر سرور است. بدون آن زیرساخت فناوری اطلاعات نمی‌تواند کار کند. هنگام انتخاب PSU، مهم است که سازگاری آن را با فاکتور فرم سرور و مادربرد خود بررسی کنید. برای تعیین میزان توان مورد نیاز کامپیوترها، باید نرخ PSUها را در نظر بگیرید. هرچه نرخ وات بالاتر باشد، واحد می‌تواند توان بیشتری را تامین کند.

PDU و PSU چه هستند؟

PSUها عملکردهای پایه‌ای دارند و بسته به دستگاه متفاوت عمل ‌می‌کنند. می‌تواند ولتاژ را تغییر دهد، توان را از AC به DC تبدیل کند یا آن را برای داشتن ولتاژی صافتر تنظیم کند. معمولا اجزای اصلی شامل منبع AC، ترانسفورماتور، یکسو کننده، فیلتر، رگولاتور و خروجی DC می‌باشند. همه منابع تغذیه حاوی این اجزا نیستند، اما دارای عملکردهای ضروری هستند.

  • تغذیه AC: جریان متناوب
  • ترانسفورماتور: ولتاژ ورودی را به ولتاژ خروجی لازم تغییر می‌دهد
  • یکسو کننده: توان ورودی را از AC به DC تبدیل می‌کند. به صورت نیم موج، تمام موج یا پل است
  • فیلتر: جریان را از AC به DC برای داشتن ولتاژی صاف تنظیم می‌کند
  • رگولاتور: ولتاژهای موج‌دار باقی مانده از فیلتر را کاهش می‌دهد و هرگونه افزایش یا افت ولتاژ را برطرف می‌کند و از آسیب به دستگاه‌های متصل به منبع تغذیه جلوگیری می‌کند
  • خروجی DC: جریان مستقیم

واحد توزیع توان

PDUها وظیفه توزیع توان شبکه به صورتی قابل اعتماد به چندین دستگاه شما را بر عهده دارند. می‌تواند برق AC یا DC را از منبع تغذیه بی وقفه، ژنراتور یا منبع تغذیه به تجهیزات منتقل کند. PDUها که معمولا در مراکز داده استفاده می‌شوند، نیروی الکتریکی را به سرورهای متصل توزیع می‌کنند. پایه‌ای‌ترین شکل PDU یک چند راهی قدرت بزرگ صنعتی است که برای تغذیه سرورها و تجهیزات مخابراتی استفاده می‌شود.

از چند راهی‌های الکتریکی برای تامین برق به منظور تامین توان نصب تجهیزات مانند سرورها، سوئیچ‌ها و روترها استفاده می‌شود. چند راهی‌های الکتریکی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پریزهای آن‌ها به صورت پریزهای استاندارد الکتریکی است و نیازی به نظارت یا قابلیت دسترسی از راه دور ندارند. این چند راهی‌های الکتریکی همچنین می‌توانند از جلو یا انتهای دستگاه تغذیه شوند.

PDU و PSU چه هستند؟

PDUهای رک را می‌توان مستقیما در رک سرورهای استاندارد صنعتی نصب کرد و منبع تغذیه را به سرورها، سوئیچ‌ها و دستگاه‌های مرکز داده توزیع کرد. عرض رک سرورها 19 یا 23 اینچ است. PDU قابل نصب روی رک است و با سایر PDUهایی که به صورت دیواری طراحی شده‌اند یا در کنار تجهیزات نصب شده اند، متفاوت است. PDUهای پایه‌ای که توان را به سرورهای رک بدون عملکرد پیشرفته تامین می‌کنند، گزینه‌های توزیع توان کم‌هزینه هستند.

اگر چندین دستگاه دارید، چند راهی الکتریکی به شما کمک می‌کند همه آنها را مستقیما به منبع تغذیه خود وصل کنید. این امر ممکن است چرا که PDUها می‌توانند یک ورودی برق را به چندین خروجی برق تبدیل کنند.