021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/06/31
409 بازدید

چگونه یک سرور را داخل رک نصب کنیم؟

چگونه یک سرور را داخل رک نصب کنیم؟

چگونه یک سرور را رک کنیم : نصب گام به گام

معمولاً یک شاسی سرور نوع رکمونت با قابلیت نصب شدن بر روی رک طراحی می‌شود. با گذشت زمان صنعت استانداردهایی را تصویب کرد تا نصب رک سرور برای همه آسان شود. این امر به ویژه برای کسانی که اغلب کار تعمیر و نگهداری را انجام می‌دهند یا اتاق سرور خود را گسترش می‌دهند بسیار مهم است.

بنابراین اگر برخی از این استانداردها را می‌دانید، داخل رک کردن یک سرور چندان کار سختی نخواهد بود. یادگیری بهترین شیوه‌های نصب سرور مهم است چرا که می‌توانید خطر آسیب رساندن به قطعات را کاهش داده و پایداری را تضمین کنید.

پیش از نصب ریل‌ها و قفسه‌ها

با ابعاد سرور و رک خود آشنا باشید. قبل از هر چیزی، باید عرض، عمق و ارتفاع سرور خود را بدانید. پس از آن مطمئن شوید که سرور با عرض، عمق و ارتفاع رک شما سازگار است. به طور خلاصه، ارتفاع توسط واحدهای رک اندازه گیری می‌شود که برابر با سه سوراخ روی قفسه شما است. عرض معمولا 19 اینچ است، استثنائات بسیار کمی در این استاندارد وجود دارد. عمق متغیرترین بعد رک‌های سرور و تجهیزات نصب است به همین دلیل است که ریل‌ها و قفسه‌ها معمولا دارای عمق قابل تنظیم هستند.

چگونه یک سرور را داخل رک نصب کنیم؟

اگر سرور شما با رک شما سازگار نیست، یک نظم دهنده یا براکت پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند. سرور با اندازه کامل بدون یک کیت آداپتور یا یک کیت ریل 2 پست یا 4 پست روی یک رک 2 پست نصب نمی‌شود. آداپتورها همچنین می‌توانند زمانی که تجهیزات شما به اندازه کافی برای رک گسترده یا خیلی عمیق و یا به اندازه کافی عمیق نیستند، کمک کنند.

بدانید که رک سرور شما چه نوع حفره‌هایی دارد. رک شما یا دارای سوراخ‌های رزوه‌دار، بدون رزوه یا مربعی است. اگر از ریل یا قفسه بدون ابزار استفاده می‌کنید، احتمالا فقط با رک با سوراخ مربعی کار می‌کند. اگر می‌خواهید یک ریل سوراخ رزوه‌دار را به یک قفسه سوراخ مربعی وصل کنید، ابتدا باید مهره‌های قفس را نصب کنید.

قفسه‌ها یا ریل های رک سرور را متناسب با عمق تنظیم کنید. بسیاری از ریل‌ها و قفسه‌های تولید شده در چند سال گذشته دارای عمق قابل تنظیم هستند. بر خلاف تجهیزات نصب غیر قابل تنظیم، اینها دارای مکانیزم کشویی هستند که به شما این امکان را می‌دهد که تناسب دقیقی در سرور خود داشته باشید. برای تنظیم عمق نصب، باید براکت عقب را روی براکت بیرونی ریل یا قفسه خود بکشید.

چگونه یک سرور را رک کنیم؟

ریل یا قفسه سرور را در رک نصب کنید. پس از تنظیم عمق، اکنون می‌توانید ریل‌ها و قفسه‌های خود را نصب کنید. بسته به نوع سوراخ قفسه و مکانیزم نصب تجهیزات، دستورالعمل‌ها متفاوت خواهد بود. در اینجا دستورالعمل‌های نصب را با انواع پیچ، بدون ابزار و سوراخ مربعی با انواع مهره قفس ارائه می‌دهیم.

چگونه یک سرور را رک کنیم : نصب گام به گام

ریل داخلی را از طریق پیچ شانه (برای ریل‌های مخصوص سرور) روی سرور نصب کنید. ریل‌هایی که به طور خاص برای کار با سرورهایی مانند HP و Dell طراحی شده‌اند دارای پیچ شانه هستند. اینها از سرورها خارج شده و شبیه دستگیره‌های کوچک به نظر می‌رسند. به شکاف j ریل سرور متصل می‌شوند تا در جای خود قفل شده و طوری ساخته می‌شوند که فلزی در بالا یا پایین سرور وجود نداشته باشد.

چگونه یک سرور را رک کنیم : نصب گام به گام

سرور را به درون رک سر دهید. اگر از ریل مخصوص سرور استفاده می‌کنید، ریل‌های داخلی روی سرور خود را با ریل‌های خارجی نصب شده بر روی رک مطابقت داده و آن را به درون سر می‌دهید. اگر از ریل یونیورسال استفاده می‌کنید، چیزی روی شاسی سرور خود نصب نمی‌کنید و قادر خواهید بود آن را روی ریل سر دهید.

چگونه یک سرور را رک کنیم : نصب گام به گام

در صورت استفاده از سروری سازگار، پیچ شستی را نصب کنید. ریل‌های یونیورسال از پیچ‌های شستی پشتیبانی می‌کنند که سرور را در سوراخ وسط یک واحد رک قفل می‌کنند. همه شاسی سرورها از پیچ‌های شستی پشتیبانی نمی کنند اما اگر این کار را انجام می‌دهید، استفاده از آنها ایده خوبی است.

ملاحضات بیشتر پیش از نصب

ما تاکنون اصول اولیه را پوشش داده‌ایم اما برنامه‌ریزی قبل از اولین نصب بخش مهمی از راه‌اندازی سرورها است.

راه‌هایی برای اثبات این موضوع که سرور رک شما در آینده کار خواهد کرد وجود دارد مانند اطمینان از وجود فضا برای نصب PDU، مدیریت کابل و KVM. همچنین ممکن است بخواهید به طور انحصاری ریل‌های یونیورسال را خریداری کنید تا بتوانید به راحتی تجهیزات را در آینده عوض کنید.

با افزودن تجهیزات بیشتر به رک، مدیریت کابل اهمیت فزاینده‌ای پیدا می کند. بارهای مدیریت کابل افقی و عمودی بهترین لوازم جانبی برای مرتب نگه داشتن کابل‌ها هستند. کابل‌ها از بارهای افقی تا زمانی که از بارهای عمودی خارج شده و یا به مقصد خود وارد شوند پایین می‌روند. روشهای مختلفی برای مدیریت کابل‌ها وجود دارد، اما این موضوع ایده کلی است.

KVMهای کامل قادر به تعویض میان خروجی‌های صفحه نمایش در چندین سرور هستند. بسته به وسعت اتاق سرور، این ویژگی ضروری است. حتی اگر تنظیمات شما فقط یک خروجی داشته باشد، 1 کنسول KVM پورت وجود دارد که در 1U فضای رک قرار می‌گیرد. این کار می‌تواند کل رک شما را به تجهیزاتی مستقل و بدون نیاز به صفحه نمایش یا صفحه کلید خارجی تبدیل کند.

در نهایت باید فضایی را برای نصب PDU در نظر بگیرید. این دستگاه می‌تواند در قسمت جلویی یا پشتی رک شما نصب شود و توان را برای کل رک تامین کند. به تجمیع بیشتر کابل‌ها کمک می‌کنند، اما ناگزیر فضای نصب روی رک را اشغال می‌کنند. می‌توانید کمی فضا را برای نصب آنها باز بگذارید یا آنها را با آداپتور دکمه نصب روی بار مدیریت کابل خود نصب کنید.