021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/03/21
596 بازدید

تفاوت های میان UEFI و Legacy Boot

تفاوت های میان UEFI و Legacy Boot

تفاوت‌های میان UEFI و Legacy Boot هنگام بوت کامپیوتر و سرور

تفاوت اصلی میان UEFI و Legacy Boot این است که UEFI جدیدترین روش راه‌اندازی (بوت) رایانه و سرور ها است که برای جایگزینی بایوس (BIOS) طراحی شده است، در حالی که Legacy Boot فرآیندی است که رایانه را با استفاده از سیستم عامل بایوس راه‌اندازی می‌کند.

UEFI روشی جدید برای راه‌اندازی رایانه است که مشکلات بایوس را رفع می‌‌کند. این روش جدید توسط گروهی از فروشندگان تراشه، سخت افزار، رایانه و سیستم عامل موسوم به انجمن UEFI مدیریت می‌شود. Legacy Boot روش راه‌اندازی مرسوم فعلی است که از بایوس برای راه‌اندازی رایانه بهره می‌برد.

به طور خلاصه روش UEFI ویژگی‌های امنیتی و سرعت بیشتری را برای راه‌اندازی رایانه در دسترس قرار می‌دهد. در این روش راه‌اندازی رایانه با امنیت بیشتری انجام شده و از اجرای ویروس‌هایی که در حین راه‌اندازی فعال هستند، جلوگیری ‌می‌شود.

نکات کلیدی موجود در مقاله

 1. UEFI چیست؟
 2. Legacy Boot چیست؟
 3. تفاوت‌های بین UEFI و Legacy Boot
مقایسه UEFI و Legacy Boot
Legacy Boot UEFI
فرآیند راه‌اندازی رایانه که از بایوس استفاده می‌کند فرآیند راه‌اندازی در رایانه‌های جدید که قابلیت‌های بیشتری نسبت به بایوس فراهم می‌کند
از بایوس برای فرآیند راه‌اندازی بهره می‌برد از URFI که دارای فهرستی از حجم‌های راه‌اندازی صحیح است به عنوان سرویس پارتیشن EFI برای فرآیند راه‌اندازی استفاده می‌کند
کاربرپسندی کمتر کاربرپسندی بیشتر
از رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) برای طرح پارتیشن‌بندی استفاده می‌کند از جدول پارتیشن GUID (GPT) استفاده می‌کند

 

UEFI چیست؟

UEFI مخفف (Unified Extensible Firmware Interface) رابط متحد توسعه‌پذیر سیستم‌عامل است. اکثر مادربوردهای جدید از این روش استفاده می‌کنند. این روش‌ برتری‌های زیادی نسبت به بایوس دارد. مهم‌ترین برتری آن ارائه‌‌ی رابط کاربری گرافیکی (GUI) کاربرپسندتر است.

بایوس یک صفحه آبی رنگ با تعدادی گزینه را نمایش می‌دهد. اکثر بایوس‌های معمولی درایوهای ذخیره سازی با حجم بالا را شناسایی نمی‌کنند. در این حالت هم UEFI گزینه بهتری است و درایوهای ذخیره سازی بزرگ را هم شناسایی می‌نماید.

تفاوت های میان UEFI و Legacy Boot

در بایوس‌ از صفحه کلید برای انتخاب گزینه‌ها استفاده می‌شود اما در UEFI امکان استفاده از موشواره (ماوس) هم وجود دارد. به علاوه، UEFI دارای قابلیت راه‌اندازی ایمن است. این ویژگی از بارگیری هرگونه درایو ناشناخته جلوگیری کرده و به پیشگیری از اجرای بدافزارها کمک می‌کند. برخی از رایانه‌های دارای UEFI به کاربر اجازه می‌دهند که از Legacy BIOS هم استفاده کنند.

راه‌اندازی به شیوه UEFI، از سیستم عامل UEFI استفاده می‌کند. این سیستم عامل دارای فهرستی از حجم‌های راه‌اندازی صحیح است که سرویس پارتیشن EFI نامیده می‌شود. در حین خودآزمایی هنگام روشن شدن (POST) که عملکرد مناسب همه سخت افزارها آزموده می‌شوند، سیستم عامل UEFI تمامی دستگاه‌های قابل راه‌اندازی (Bootable) متصل به رایانه را برای یافتن جدول پارتیشن GUID یا GPT اسکن می‌کند.

سیستم عامل به صورت خودکار GPT را بررسی می‌کند تا پارتیشن EFI را یافته و رایانه را راه‌اندازی کند.

Legacy Boot چیست؟

Legacy Boot فرایندی است که توسط سیستم عامل بایوس برای راه‌اندازی رایانه استفاده می‌شود. این روش فهرستی از دستگاه‌های ذخیره سازی قابل راه‌اندازی نظیر درایوهای فلاپی دیسک، درایوهای هارد دیسک، درایوهای دیسک نوری و غیره را بر اساس اولویت مورد نظر در خود ذخیره می‌کند. وقتی رایانه روشن می‌شود، بایوس خودآزمایی هنگام روشن شدن را انجام می‌دهد. در صورتی که فرآیند راه‌اندازی مشکلی نداشته باشد، بلندگوی داخلی رایانه یک بوق کوتاه می‌زند.

کدهای پخش شده توسط بلندگو می‌تواند به کاربر کمک کند که مشکل را سریع‌تر پیدا کند.

تفاوت های میان UEFI و Legacy Boot

شکل1: بایوس

پس از پایان فرآیند خودآزمایی هنگام روشن شدن، سیستم عامل اولین سکتور هر یک از دیسک‌های ذخیره سازی هدف را در حافظه بارگذاری کرده، سپس آن‌ها را برای یافتن رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) اسکن می‌کند. اگر MBR صحیح یافت شود، سیستم عامل روند را ادامه داده و از پارتیشن صحیح، رایانه را راه‌اندازی می‌کند. اگر در یک دستگاه MBR مناسب یافته نشود، فرآیند در دستگاه با اولویت بعدی ادامه پیدا کرده و راه‌اندازی انجام خواهد شد.

تفاوت‌های UEFI و Legacy Boot

تعریف

UEFI فرآیند راه‌اندازی در رایانه‌های روزآمد است که قابلیت‌های پیشرفته‌تری نسبت به بایوس ارائه می‌کند. Legacy Boot فرآیندی است که رایانه با استفاده از سیستم عامل بایوس راه‌اندازی می‌شود. این مورد تفاوت اساسی میان UEFI و Legacy Boot است.

کارکرد

 UEFI از سیستم عامل URFI استفاده می‌کند، این سیستم عامل دارای فهرستی از حجم‌های راه‌اندازی صحیح موسوم به سرویس پارتیشن EFI است که برای راه‌اندازی به کار برده می‌شود. Legacy Boot از سیستم عامل بایوس برای فرآیند راه‌اندازی استفاده می‌کند.

قابلیت‌ها

تفاوت مهم دیگری که میان UEFI و Legacy Boot وجود دارد این است که UEFI دارای قابلیت‌های امنیتی بیشتری نسبت به Legacy Boot است.

کاربردپسند بودن

UEFI کاربرپسندتر از Legacy Boot است.

بررسی درایوهای ذخیره سازی قابل راه‌اندازی

UEFI از جدول پارتیشن GUID (GPT) و Legacy Boot از رکورد راه‌انداز اصلی (MBR) برای بررسی پارتیشن‌ها استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

تفاوت میان UEFI و Legacy Boot این است که UEFI جدیدترین روش راه‌اندازی رایانه است که برای جایگزینی بایوس طراحی شده است، در حالی که Legacy Boot فرآیندی است که از بایوس برای راه‌اندازی رایانه بهره می‌برد. به طور خلاصه، UEFI جانشین Legacy Boot است.

از بخش خرید سرور ما دیدن فرمایید:

خرید سرور HP

دیدگاه کاربران

2 thoughts on “تفاوت های میان UEFI و Legacy Boot

 1. آیا،ویندوز 11،بر سخت افزارهای 64بیتی قدیمی،نصب می شود

  1. ویندوز 11 از سخت افزارهای 64 بیتی حداقلی با ویژگی‌های خاصی پشتیبانی می‌کند. این سیستم‌ها حداقل باید دارای مشخصات سخت‌افزاری زیر باشند: پردازنده : اسکندالیک یا فراتر از آن
   حافظه : حداقل 4 گیگابایت (GB)
   فضای ذخیره‌سازی: حداقل 64 گیگابایت (GB)
   کارت گرافیک: DirectX 12 یا بالاتر با درایور WDDM 2.0
   صفحه نمایش: دارای وضوح 720p یا بالاتر و حداقل 9 اینچ
   اتصال اینترنت: اتصال به اینترنت (مورد نیاز برای به‌روزرسانی و فعال‌سازی)
   TPM (Trusted Platform Module): TPM version 2.0 (مورد نیاز برای ویندوز 11 Pro)
   به علاوه، ویندوز 11 نیاز به سیستم UEFI برای نصب دارد و از BIOS سنتی پشتیبانی نمی‌کند. اگر کامپیوتر شما دارای مشخصات سخت‌افزاری مناسب است و UEFI دارد، آنگاه شما می‌توانید ویندوز 11 را نصب کنید. اما در هر صورت، پیشنهاد می‌شود قبل از نصب ویندوز 11، سازگاری سخت‌افزاری خود را با این سیستم عامل بررسی کنید و همچنین از پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم خود قبل از نصب اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *