021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/05/20
357 بازدید

نکاتی در مورد استفاده NVMe در سرور

نکاتی در مورد استفاده NVMe در سرور

نکاتی در مورد استفاده NVMe در سرورها

بسیاری از کاربران از سرورهای اختصاصی (سرور فیزیکی) استفاده ‌می‌کنند، ما بر آن شدیم تا قابلیت‌های آن‌ها را به وسیله توانمندسازی به منظور استفاده از درایوهای NVMe (معادل فارسی رابط کنترل‌کننده‌ی میزبان حافظه غیرفرار) به عنوان حافظه اصلی دستگاه‌ها برای داشتن توان عملیاتی ورودی/خروجی بهتر، ارتقا ببخشیم. SSDهای NVMe انتقال داده میان درایو حافظه و مادربرد را سرعت ‌می‌بخشند. بنابراین، در مقایسه با درایوهای SATA SSD، استفاده از درایوهای NVMe SSD به سازمان‌ها کمک خواهد کرد تا به شدت تاخیر را کاهش دهند.

تکنولوژی NVMe

NVMe مخفف رابط کنترل‌کننده‌ی میزبان حافظه غیرفرار است.

NVMe چیست؟ پروتکل استاندارد جدیدی برای دسترسی به درایوهای حافظه است. NVMe جانشین SATA (رابط پیشرفتهٔ متوالی) است که به طور خاص برای چرخاندن دیسک‌‌های حافظه ساخته شده است اما توسط درایوهای اولیه حالت جامد پذیرفته شده است. NVMe علاوه بر افزایش سرعت انتقال داده (تا 6 برابر سریع از نسخه SATA) دارای مزایای بسیاری است. SSD های NVMe بسیار کمتر از SATA توان مصرف ‌می‌کنند. NVMe SSD (درایوهای حالت جامد) نیز دارای فاکتورهای شکل فشرده تری مانند M.2 هستند که به صرفه جویی در فضای درون رک کمک ‌می‌کند.

برای کسب و کار خود نیاز به سرور دارید؟

یک تیم حرفه ای و آشنا به تمام سرورها و قطعات در شرکت رسام سرور آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند.

نکاتی در مورد استفاده NVMe در سرور

نیازهای مادربرد

در حالی که NVMe بهبود عملکرد قابل توجهی را ارائه ‌می‌دهد ، به یک کانکتور اصلی M.2 یا U.2 در مادربرد نیاز دارد. همچنین باید از ارتقاء صحیح سیستم عامل (BIOS ، UEFI) برای استفاده از درایوهای NVMe به عنوان درایوهای بوت، پشتیبانی کنند تا بتوانید سیستم عامل خود را بر روی درایوهای اصلی NVMe نصب کنید. از آنجا که مادربردها نیز به طور مداوم بر اساس آخرین پردازنده‌‌ها بازطراحی ‌می‌شوند، بسیاری از مادربردهای قدیمی نمی‌توانند از درایوهای SSD NVMe پشتیبانی کنند زیرا به شکاف‌های PCIe اضافی (اتصال سریع قطعات جانبی) نیاز دارد. به همین دلیل، درایوهای NVMe در سرورهای قدیمی در دسترس نیستند.

رسام سرور بطور تخصصی مبدل M2 به PCIe را روی سرورهای نسل 8 ، 9 و 10 امتحان کرده و جواب گرفته است.

استفاده از درایوهای NVMe به عنوان درایوهای ثانویه

استفاده از درایوهای NVMe به عنوان درایوهای اولیه سیستم عامل و سایر برنامه‌‌های سطح پایین بسیار مفید است. درایوهای NVMe بسته به تعداد شکاف‌های PCIe موجود در مادربرد ‌می‌توانند به عنوان درایوهای ثانویه نیز استفاده شوند.

یادداشتی کوتاه درباره RAID با درایوهای NVMe

اگرچه NVMe ها با تمام سیستم عامل‌های اصلی خوب کار ‌می‌کنند، اما هنگام کار با درایوهای NVMe در پیکربندی‌های RAID مانند RAID 1 ، Raid 10 و غیره باید به این موضوع (کار با سیستم عامل‌های مختلف) توجه داشته باشید. SSD های NVMe دارای چنان سرعتی هستند که کارتهای RAID سنتی نمی توانند با آنها رقابت کنند. به جای RAID سخت افزاری، توصیه ‌می‌کنیم فقط از RAID نرم‌افزاری استفاده کنید.

برای لینوکس، کارشناسان سرور ما ‌می‌توانند به شما کمک کنند تا آن را برای مشتری پیاده سازی کنید، اما سرورهای ویندوز مانند Windows Server 2016 Essentials و Windows Server 2019 Essentials دارای نرم افزار کنترلر RAID خود هستند که توسط مشتریان شما قابل پیکربندی هستند.

منبع انگلیسی