021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/02/22
390 بازدید

چگونه برای پایگاه داده خود سرور مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه برای پایگاه داده خود سرور مناسب انتخاب کنیم؟

توضیحاتی در مورد سرور مناسب برای پایگاه داده

پایگاه داده قلب بسیاری از اپلیکیشن‌های وب و موبایل و سرویس‌هاست. از پایگاه داده‌های قدیمی SQL ‌می‌توان MySQL و PostgreSQL را نام برد و از پایگاه داده NoSQL می‌توان MongoDB را نام برد. سروری که میزبان پایگاه داده شماست قابلیت اطمینان، دسترس‌پذیری و عملکرد آن را تعیین می‌کند. در این مقاله به عواملی که هنگام انتخاب پایگاه داده باید توجه کنید می‌پردازیم مانند: انتخاب نوع سرور (ترکیبی، ابر(cloud) و اختصاصی) یا دیگر ویژگی‌های میزبان که بر اساس نوع و اندازه پایگاه داده تعیین می‌شود.

چه عواملی عملکرد پایگاه داده را تحت تأثیر قرار ‌می‌دهند؟

انتخاب نوع سخت افزار سرور در عملکرد، مقیاس‌پذیری پایگاه داده و کاربرد آن تأثیر دارد.

چگونه برای پایگاه داده خود سرور مناسب انتخاب کنیم؟

حافظه مناسب پایگاه داده

سه نوع حافظه ذخیره سازی پایگاه داده : درایور SATA، درایور SSD ، درایور NVMe را می‌توان نام برد که به ترتیب از کندترین و ارزانترین تا سریعترین و گرانترین مرتب شده‌اند.

حافظه ذخیره سازی پایگاه داده از دو جهت در عملکرد تأثیر گذار است: یکی سرعت کوئری و دیگری مقدار داده‌ای که ‌می‌توان ذخیره کرد. زمانی که حافظه‌ی متوسطی انتخاب می‌کنید باید بین نیازمندی‌ها و هزینه‌ها تعادل برقرار کنید. برای این کار باید بدانید که پایگاه داده‌تان چگونه قرار است استفاده شود.

برای مثال ممکن است شما برای ذخیره چندین ترابایت پایگاه داده‌ای که به ندرت کوئری می‌کنید، از SSD و یا NVMe استفاده کنید. ممکن است صرف هزینه زیاد برای حافظه‌ای با امکانات پرسرعت برای شما کارآیی نداشته باشد و هزینه اضافی باشد. ازسوی دیگر پایگاه داده‌‌هایی که به IO سطح بالایی نیاز دارند، مانند نیاز به کوئری همزمان با تعداد زیاد یا نیاز به جابه‌جایی سریع داده‌های بسیار زیاد،که در این حالت به درایورهای سریعتر نیاز خواهید داشت.

پردازنده

عملکرد پردازنده‌های پایگاه داده‌ها به دو عامل بستگی دارد: یک سرعت هسته و دیگری تعداد هسته‌ها. بسته به نوع عملکرد و شرایطتان باید پردازنده مناسب را انتخاب کنید برای مثال آیا پایگاه داده شما می‌تواند با پردازنده‌های چندگانه کار کند یا چه تعداد کاربر همزمان به پایگاه داده شما دسترسی میابند یا پایگاه داده شما به چه نوع کوئری‌هایی باید پاسخ دهد.

حافظه رم

حافظه تأثیر مهمی در عملکرد سرور پایگاه داده دارد. زیرا سریعترین SSD ها هم کندتر از RAM هستند. به این معنی که اگر پایگاه داده بتواند داده‌های مورد نیاز برای کوئری را از حافظه بخواند، می‌تواند بدون تعویض و صفحه بندی در سریع‌ترین زمان ممکن کوئری‌‌ها را اجرا کند.

قاعده رایج این است که  RAMرا به اندازه کافی انتخاب کنید تا با اطمینان شاخص‌های پایگاه داده را در RAM نگهدارید.

شبکه

مهم نیست که پایگاه داده شما چقدر سریع است، شبکه‌ای که زمینه ارسال داده‌های سرور وب یا اپلیکیشن شما را تأمین می‌کند، کند باشد عملکرد کند خواهد بود.

چگونه برای پایگاه داده خود سرور مناسب انتخاب کنیم؟

نوع سرور

انواع مختلفی از سرورها را می‌توان برای پایگاه داده انتخاب کرد که هر کدام کارآیی و مقیاس‌پذیری مختلف خاص خود را دارند.

سرور های چندگانه

یک سرور چندگانه سروری مجازی و خصوصی با عملکرد بسیار بالا است. هر سرور فیزیکی میزبانی تعدادی از سرورهای مجازی را برعهده دارد تا مشکلات تخصیص منابع اشتراکی را کاهش دهد.

سرورهای چندگانه برای پایگاه داده‌های کوچکی که به IO های قوی نیاز ندارند مناسب است. سرورهای چندگانه برای پایگاه داده‌هایی که به سرعت رشد می‌کنند مناسب نیستند، چون برای توسعه‌ی سرورها نیاز به جابه‌جایی اساسی (migration) دارند.

سرورهای ابری (Cloud Servers)

سرورهای ابری دارای بهترین قابلیت اطمینان و مقیاس‌پذیری هستند. اگر سرور شما به سرعت رشد می‌کند یا  الگو‌های کاربردی مختلفی خواهد داشت سرورهای ابری بهترین گزینه است. چون منابع در مواقع نیاز مقیاس پذیر هستند.

سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی بهترین عملکرد را برای انواع نوع سرور را فراهم می‌کند. برای بهترین عملکرد IO سری سرورهای قدرتمند نسل دهم HPE با حافظه ذخیره سازی NVMe را پیشنهاد می‌کنیم.

 

نیاز به خرید سرور مناسب کسب و کار خود را دارید؟

خرید سرور HP