021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1401/10/28
281 بازدید

Deduplication چیست

Deduplication چیست

Deduplication چیست و در استوریج چه عملی انجام می‌دهد؟

ذخیره ساز HPE MSA 2062 یکی از محصولات نسل ششم استوریج­‌های اچ پی ای است که در مقایسه با نسل پنجم خانواده اچ پی ایی از ویژگی­‌ها و عملکردهای متفاوت و ویژه‌­ای برخوردار است.

علاوه بر تفاوت­‌های چشمگیر نسل پنجم و ششم، در میان استوریج‌­های (Storage) نسل ششم نیز تفاوت­‌های قابل توجهی وجود دارد که در ادامه یکی از این ویژگی­‌های متمایز کننده را بررسی خواهیم کرد.

یکی از تفاوت­‌های حافظه‌­های 2060 و 2062 دارا بودن ویژگی لایسنس پیشرفته (Advanced License) برای حافظه­‌ی 2062 است که این ویژگی شامل موارد متعددی از جمله فرآیند Deduplication است.

دی­داپلیکیشن، فرآیندی است که نسخه­‌های تکراری با حجم زیاد را که بخش زیادی از حافظه را در بر گرفته، شناسایی و پاک می‌­کند و بطور قابل توجهی نیاز به ظرفیت ذخیره‌­سازی را کاهش می­‌دهد.

این فرآیند را می‌توان به عنوان یک فرآیند درون خطی اجرا کرد زیرا داده‌­ها در سیستم ذخیره­‌سازی نوشته می­‌شوند. به عبارت دیگر Deduplication به عنوان فرآیندی برای از بین بردن کپی‌­ها پس از نوشتن داده‌­ها بر روی دیسک اطلاق می‌­شود.

در NetAPP این فرآیند، علاوه بر یک فرآیند درون خطی پس زمینه نیز است به این معنی که برای به حداکثر رساندن ظرفیت حافظه اجرا می‌­شود.

فرآیند Deduplication به گونه‌­ای تعریف شده است که در عملیات و شکل فرآیند مصرف­‌کننده دخالتی انجام ندهد و صرفا بتواند فضای کافی را برای اجرای بهتر بوجود بیاورد.

این فرآیند به صورت پیش فرض فعال شده و بدون هیچگونه دخالت و بصورت خودکار بر روی همه‌­­ی دیتاها آنالیز را انجام می­‌دهد.

سرعت عمل بالای این فرآیند یکی از مزیت­‌های مهم آن محسوب می­‌شود که میزان صرفه جویی در زمان و حافظه را به صورت قابل توجهی افزایش می­‌دهد، زیرا در یک دامنه‌­ی اختصاصی با راندمان بالا این فرآیند را انجام می­‌دهد که از دامنه­‌ی خواندن/نوشتن که در حال استفاده است جدا شده است.

صرف نظر از اینکه چه برنامه­‌ای در حالت اجرا قرار دارد و یا نحوه‌­ی دسترسی به آن به چه صورت است فعالیت خود را بر روی حافظه‌­ها انجام می‌­دهد.

این فرآیند ذخیره­‌سازی و صرفه جویی در استوریج سرعت عملکرد و اجرایی سیستم را بالاتر برده و تجربه­‌ی متمایزی را به ارمغان خواهد آورد.