آموزش کامل آپدیت Firmware سرورهای HPE با SPP

در این مقاله قصد داریم نحوه آپدیت Firmware سرورهای HPE با SPP را توضیح دهیم.

شرکت HPE هر چند وقت یکبار پکیج هایی را برای بروز رسانی Firmware ها و درایور های محصولاتش ارائه می دهد که شما می توانید این پکیج ها را از سایت HPE با نام Service Pack Proliant و یا به اختصار با نام SPP دانلود کنید.

ورژن هر SPP معمولا به صورت یک تاریخ نشان داده می شود که این تاریخ، زمان ارائه آن می باشد.

هر SPP می تواند شامل بسیاری از آپدیت ها برای چند مدل از سرورها باشد، اما به طور معمول هرچه سرورها قدیمی تر می شوند سهمشان برای فایل های به روز رسانی در این پکیج ها کمتر می شود. به عبارت دیگر شرکت HPE تمرکز خود را برای به روز رسانی ها، بیشتر روی محصولات با نسل های بالاتر می گذارد.

برای آپدیت کردن هر دستگاه، اطلاع از ورژن های ارائه شده توسط شرکت HPE ضروری است.

شما برای این که بتوانید دستگاه خود را آپدیت کنید باید بدانید که از کدامیک از ورژن های ارائه شده استفاده کنید. به طور مثال اگر شما یک DL360p G8 دارید، حداقل باید از دو پکیج استفاده کنید. ابتدا ورژن 2016/10 و پس از آن 2018/11.

با استفاده از ورژن 2016 تقریباDL360  شما به روز رسانی می شود ولی ورژن کنترلر آنبورد شما از8.00 بالاتر نمی رود. با اجرای ورژن 2018 علاوه بر این که فریم ور کنترلر به ورژن 8.32 ارتقا می یابد، ILO4 دستگاه شما نیز به ورژن2.66  به روز رسانی می شود.

نکته: البته از آنجایی که سرور های G9 نیز از ILO4 استفاده می کنند برای این نسخه از ILO آپدیت های با ورژن های بالاتر نیز ارائه شده که شما می توانید ILO 4 سرور های Gen 8 خود را به روز رسانی کنید. تا این لحظه که این مقاله نوشته می شود آخرین ورژن ارائه شده برای iLO 4 ورژن 2.73 می باشد.

حال می خواهیم نحوه به روز رسانی سرور را با استفاده از Service Pack Proliant ها برای شما توضیح دهیم.

برای این کار ابتدا ورژن SPP مورد نظر خود را دانلود کنید. سپس فایل ISO دانلود شده را بر روی یک DVD 9 رایت کنید(حجم فایل های SPP معمولا بیشتر از 5 گیگ هستند).

اکنون سرور خود را روشن و یا ری استارت کنید تا از نو راه اندازی شود. سپس DVD رایت شده را داخل سی دی رام گذاشته و سرور را با سی دی رام بوت نمایید.

برای نمونه و همچنین برای توضیح بهتر این مساله ما یک دستگاه ML350 Gen9 داریم که به روز رسانی آن با SPP ورژن 2019/10 را از روی تصویر به شما نشان می دهیم.

پس از بوت کردن سرور با سی دی رام تصویر زیر مشاهده می شود:

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید با دو دستور روبرو می شویم.

دستور اول برای آپدیت سرور به صورت خودکار و دستور دوم برای بروز رسانی به صورت دستی می باشد

گزینه دوم را Enter بزنید.

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

پس از چند دقیقه و Load اولیه تصویر زیر مشاهده می شود:

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

در این قسمت باید زبان مورد نظر انتخاب شود. گزینه English  را تیک زده و همچنین تیک گزینه Accept را زده و در پایین صفحه دکمه Next را کلیک میکنیم.

در صفحه بعدی دو گزینه داریم. که گزینه سمت راست (Smart Storage Administrator SSA) و گزینه سمت چپ (Firmware Update) می باشد.

نکته: در بعضی از ورژن های SPP علاوه بر دو گزینه فوق، گزینه دیگری به نام Insight Diagnose نیز وجود دارد که برای تست سخت افزارها در اختیار کاربران قرار داده می شود.

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

گزیه Firmware Update را کلیک می کنیم. تصویر زیر مشاهده می شود:

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

اکنون سه Step داریم.

در Step اول کلیه سخت افزار ها بررسی و آنالیز می شود تا مشخص شود که کدام سخت افزار ها نیاز به بروز رسانی دارند اجازه دهید تا step اول اجرا و تکمیل شود

پس از اجرای کامل این مرحله در پایین صفحه دکمه NEXT فعال می شود.

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

با زدن دکمه NEXT وارد Step 2 می شویم:

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در این جا لیستی از سخت افزار هایی که فایل آپدیت آن ها در این SPP موجود است نشان داده شده اند. در دو ستون سمت راستی ورژن فعلی و ورژن جدید تر آن که می تواند به روز شود نشان داده شده اند. آن دسته از سخت افزارهایی که نیاز به آپدیت دارند گزینه کنارشان فعال و آنهایی که نیاز ندارند گزینه کنارشان غیر فعال می باشد.

شما می توانید به صورت دستی هرکدام را که می خواهید غیر فعال یا فعال کنید

پس از انتخاب گزینه های مورد نظرتان در پایین صفحه دکمه Deploy را کلیک کنید.

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

با زدن دکمه Deploy اکنون وارد Step 3 می شویم. در این مرحله بروز رسانی گزینه هایی که انتخاب کردیم آغاز می شود.

اکنون فقط باید منتظر بمانیم تا این عملیات به اتمام برسد. این کار ممکن است حدود 5 تا 15 دقیقه طول بکشد. پس از پایان عملیات در پایین صفحه دکمه Reboot فعال می گردد. دکمه reboot  را می زنیم تا سرور ری استارت شود.

آپدیت Firmware سرورهای HPE به روش SPP

اکنون سرور ما آپدیت می باشد.

در مراحل بالا بروز رسانی به روش دستی توضیح داده شد. برای آپدیت به صورت خودکار کافیست بعد از بوت شدن DVD گزینه اول را که بروز رسانی اتوماتیک هست را انتخاب کنیم. با انتخاب این گزینه پس ازLoad  اولیه بلافاصله صفحه سه Step ظاهر می شود که بعد از آن شما فقط باید منتظر بمانید تا هر سه Step انجام شده و سرور ری استارت شود.

در حالت اتوماتیک شماStep  دوم را نمی بینید. چون خود نرم افزار، سخت افزار های مورد نظر را شناسایی کرده و آن هایی که نیاز به بروز رسانی دارند را آپدیت می کند و دیگر از شما سوالی پرسیده نخواهد شد. شما در طی آپدیت به صورت خودکار فقط نظاره گر هستید و فقط باید منتظر بمانید تا بروز رسانی تمام شده و سرور ری استارت شود.

نکته: اگر SPP را در ویندوز اجرا کنیم علاوه بر آپدیت فرم ویر ها می توان درایور های ویندوز مربوط به سرور مورد نظر را نیز نصب و یا به روز رسانی کرد. برای نصب و یا بروز رسانی در Step دوم علاوه بر فریمور ها، درایور های ویندوز هم نمایش داده می شوند که با انتخاب آن ها می توان نصب و یا بروزشان کرد.

لطفاً نظرات خود را در مورد مطلب “آپدیت Firmware سرورهای HPE با SPP” برای ما ارسال نمایید.

بررسی و خرید HP
خرید سرور اچ پی