021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1398/06/25
410 بازدید

چینش رم ها در سرورهای HP

چینش رم ها در سرورهای HP

راهنمای چیدمان رم ها در سرورهای HP

چینش رم ها در سرورهای HP

در این مقاله چگونگی چینش رم‌‌های DDR4 بر روی سرورهای نسل 10 اچ پی HPE ProLiant Gen10 که از پردازنده‌‌های Intel Xeon استفاده ‌می‌کنند، توضیح داده ‌می‌شود. رم سرور های نسل 10 اچ پی نسبت به نسل‌‌های قبل تر سرعت انتقال اطلاعات بالاتر، تاخیر کمتر و قدرت بازدهی بالاتری دارند.

تعداد شیار یا اسلات‌‌های رم در سرورهای نسل 10 با پردازنده Intel Xeon تغییری نسبت به نسل 9 سرورهای اچ پی نکرده است، اما معماری CPU سرور عوض شده است.

نسل 10: هر CPU دارای شش کانال است و هر کانال تا 2 اسلات رم دارد (مجموعا 12 DIMM)

نسل 9: هر CPU دارای چهار کانال است و هر کانال تا 3 اسلات رم دارد (مجموعا 12 DIMM)

در صورتی که تمامی کانال‌‌ها مورد استفاده قرار بگیرد، این ساختار جدید پهنای باند نامی را 50% افزایش ‌می‌دهد. با در نظر گرفتن اینکه سرعت حداکثری از 2400MT/s به 2933MT/s ارتقا یافته، پهنای باند نامی 81% افزایش داشته است.

سیستم‌‌های HPE Gen10 قابلیت پشتیبانی انواع مختلفی از پیکربندی رم‌‌ها را دارد. برای عملکرد و کارایی بالاتر، باید از قوانین زیر هنگام قراردادن رم‌‌های مختلف پیروی کرد. عدم رعایت این قوانین ممکن است ظرفیت و کارایی رم‌‌ها را پایین بیاورد، یا باعث ایجاد پیغام خطا در راه اندازی سیستم شود.

  • فقط در صورت نصب پردازنده مربوطه، رم‌‌های آن CPU را قرار دهید (در سرورهای بیشتر از یک پردازنده). در صورتی که یک پردازنده، در یک سیستم دو پردازنده نصب شده باشد، فقط نیمی از اسلات‌‌های DIMM در دسترس هستند.
  • هنگام نصب دو پردازنده ، DIMM‌‌های برابری بین دو پردازنده نصب کنید.
  • اسلات‌‌های DIMM سفید ، اولین شکاف مورد نظر برای قرارگیری رم‌‌ها در یک کانال را نشان ‌می‌دهد. بنابراین برای نصب رم‌‌ها ابتدا اسلات‌‌های سفید پر ‌می‌شوند و سپس اسلات‌‌های مشکی.
  • وقتی رم‌‌هایی با Rank‌‌های مختلفی قرار است نصب شود، رم‌‌های با Rank بالاتر را (برای مثال Dual Rank) در اسلات‌‌های سفید و رم‌‌های با Rank کمتر را (برای مثال Single Rank) در اسلات‌‌های مشکی قرار دهید.
  • سرور از قرارگیری انواع DIMM‌‌های مختلف (UDIMM ، RDIMM و LRDIMM) پشتیبانی ن‌می‌کند. بنابراین رم‌‌های RDIMM و LRDIMM را نمی‌توان همزمان در سرور استفاده کرد. همچنین سرورهای نسل 10 با پردازنده Intel Xeon از رم‌‌های Unbuffered DIMM یا UDIMM پشتیبانی نمی‌کند.
  • حداکثر سرعت رم تابعی از نوع حافظه ، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده است. رم‌‌های با سرعت‌‌های مختلف ‌می‌توانند در سرور استفاده شوند، اما سرور حداقل سرعت مشترک بین تمامی رم‌‌ها و در تمامی CPUها را به عنوان سرعت انتخاب ‌می‌کند.
  • ظرفیت متفاوت رم‌‌ها هیچ تاثیر محسوسی در عملکرد آنها ایجاد نمی‌کند.
  • برای به حداکثر رساندن عملکرد ، توصیه ‌می‌شود ظرفیت کل رم‌‌ها بین پردازنده‌‌های نصب شده تا جایی که ممکن است متعادل باشد. برای قرار گرفتن رم‌‌ها ‌می‌توان از راهنمای زیر استفاده کرد.

راهنمای قرارگرفتن DIMM ها بر روی سرورهای HPE

در این قسمت نشان داده ‌می‌شود که در سرورهای HPE Gen10 که با پردازنده Intel Xeon کار ‌می‌کنند، کدام شکاف DIMM برای قرارگیری چند رم مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند.

بسته به اینکه چه تعداد رم قرار است نصب شود، با استفاده از این راهنما مکان قرارگیری رم‌‌ها برای هر CPU مشخص ‌می‌شود. اگر تعداد CPU ها بیشتر بود، باید رم‌‌ها بین CPUها به طور مساوی تقسیم شود. سپس برای هر CPU از جدول زیر برای قرارگیری رم‌‌ها استفاده کرد.

در جدول زیر پیکربندی‌‌های نامتقارن با ستاره مشخص شده است. در این پیکربندی‌‌ها عملکرد رم‌‌ها ممکن است نسبت به پیکربندی‌‌های متقارن کمتر باشد.

برای مثال نحوه قرارگیری رم‌‌ها با تعداد مختلف بر روی سرور HPE ProLiant DL380 G10 شرح داده ‌می‌شود:

چینش رم ها در سرورهای HP

این سرور دارای 12 اسلات برای هر CPU است که شامل 6 کانال ‌می‌شود که هر کانال دارای دو اسلات DIMM است. بسته به اینکه چه تعداد رم قرار است نصب شود، با استفاده از جدول زیر مکان قرار گیری رم‌‌ها مشخص ‌می‌شود.

چینش رم ها در سرورهای HP

بر طبق این جدول رم‌‌ها بر اساس تعداد کل آن بر روی سرور نصب ‌می‌شود. برای مثال: اگر قرار است تعداد دو رم بر روی سرور نصب شود، باید بر روی DIMM شماره 8 و 10 نصب شود. یا اگر قرار است تعداد شش رم بر روی سرور نصب شود، باید بر روی DIMM شماره 1، 3، 5، 8، 10 و 12 نصب شود.

چینش رم‌‌ها در سرورهای HP نسل 9 به قبل اندکی متفاوت است. اگر هنوز برای نصب رم بر روی سرور خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید ‌می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

‌می‌توانید از بخش فروش رم سرور ، آنها را بررسی نموده و در صورت نیاز از طریق رسام سرور، تهیه نمایید:

خرید رم سرور