021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/07/16
408 بازدید

حافظه پایدار HPE چیست؟

حافظه پایدار HPE چیست؟

حافظه پایدار HPE چیست؟ (HPE Persistent Memory)

حافظه پایدار HPE

چندین دهه است که در رایانه‌‌ها ، حافظه و فضای ذخیره سازی به صورت واحد هایی مجزا در نظر گرفته ‌می‌شوند، اما این واحدها در حال تغییر هستند. شرکت هیولت پکرد گامی نوین در جهت ادغام این دو حافظه با یکدیگر برداشته و مدتی است بر ایجاد حافظه ای جدید، تحت عنوان ” حافظه ماندگار” تمرکز دارد.

DRAM با سرعت بالایی کار ‌می‌کند اما قیمت آن به نسبت گران است و اگر سرور خاموش شود، به طور غیرمنتظره هرگونه اطلاعات موجود در DRAM از بین ‌می‌رود. فلش سرعت عمل پایینتری دارد ، اما در عوض با خاموش شدنِ منبع انرژی، اطلاعات ذخیره شده در آن همچنان باقی مانده و حذف ن‌می‌شوند.

شرکت HPE ادعا کرده که در ماژول‌‌های حافظه پایدار این شرکت، که NVDIMM نام دارند ترکیبی از سرعت DRAM و پایداریِ فلش را دارا ‌می‌باشند.

حافظه پایدار HPE چیست؟

این حافظه‌‌ها به عنوان جایگزینی برای فضا های ذخیره سازی خارجی در نظر گرفته نشده‌اند؛ در واقع SSD ها از جمله هارد دیسک‌‌ها و نوار چرخان همچنان هم برای ذخیره سازی حجم عظیمی از داده‌‌ها بهترین گزینه هستند. اما حافظه پایدار نوعی از فضای ذخیره سازی را ارائه داده که در باس (گذرگاه) پر سرعت حافظه قرار داشته و ‌می‌تواند در صورت خراب شدن سرور، از داده‌‌ها محافظت کنند.

به گفته HPE برنامه‌‌های کاربردی در NVDIMM ‌می‌توانند خیلی سریعتر اجرا شوند؛ زیرا لازم نیست که داده‌‌ها میان پردازنده و درایوهای ذخیره سازی در حرکت و رفت و برگشت باشند.

در واقع HPE اولین شرکتی نیست که در این زمینه شروع به فعالیت کرده است. سازندگانی همچون شرکت میکرون تکنولوژی و وایکینگ تکنولوژی نیز به ساخت NVDIMM پرداخته و سایر سازندگان سرور نیز در حال آزمایش بر روی اشکال مختلف حافظه پایدار هستند.

اما Patrick Moorhead تحلیلگر ارشد شرکتِ Moor Insights and Strategy گفته که در حال حاضر، کمپانی HPE از رقبای خود پیشی گرفته است.

HPE  اعلام کرده است که NVDIMM بر اساس پروتکل پرسرعتِ NVMe (حافظه پرسرعت غیر فرار)، ‌می‌تواند پهنای باندی تا حداکثر شش برابرِ پهنای باند SSD ها و حداکثر تا 24 برابر IOPS (عملیات ورودی-خروجی در هر ثانیه) بیشتر را ارائه دهد.

این شرکت فروش NVDIMM را با دو مدل از سرور ProLiant Gen9 ، یعنی DL380 و DL360 آغاز کرده است. به همین دلیل این شرکت به سازندگان نرم افزار نیز نیاز پیدا کرده است.

چرا که سیستم عامل‌‌ها باید از وجود NVDIMM آگاهی داشته و بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند. اگرچه برنامه‌‌های استاندارد حین استفاده از این تکنولوژی با افزایش عملکرد روبه رو ‌می‌شوند، اما بیشترین مزایای این حافظه‌‌ها برای برنامه‌‌هایی است که مخصوصا برای سازگاری با حافظه پایدار تنظیم شده‌اند.

حافظه پایدار HPE چیست؟

شرکت HPE یک درایور برای ویندوز سرور 2012 نسخه R2 نوشته است که از طریق سرورهای جدید در دسترس خواهد بود. همچنین مقامات شرکت HPE اعلام کرده‌اند که مایکروسافت با از ویندوز سرور 2016 به بعد ، از NVDIMM پشتیبانی ‌می‌کند. این شرکت همچنین با فروشندگان لینوکس و سایر سازندگان نرم افزار نیز همکاری ‌می‌کند.

NVDIMM ها دارای یک میکروکنترلر بوده و به یک باتری لیتیوم یونی 96 وات داخلی در سرور متصل ‌می‌شوند. اگر سرور دچار مشکل شود، باتری این قابلیت را دارد که تا زمانی که داده ‌های موجود در DRAM به طور کامل بر روی حافظه فلش پشتیبان گیری ‌می‌شوند نیروی برق لازم را تامین کند. یک باتری ‌می‌تواند حداکثر از ۱۲۸ گیگابایت حافظه پایدار در یک سرور پشتیبانی کند.

کمپانیHPE  حتی معتقد است که حافظه پایدار NVDIMM ‌می‌تواند برای برنامه‌‌هایی مانند پایگاه داده که در آنها انجام پردازش در داخل حافظه یک روند سریع ‌می‌باشد نیز مفید ‌می‌باشد. آزمایش‌‌هایی که انجام شده نشان ‌می‌دهد عملکرد برنامه‌‌های کاربردی مربوط به پایگاه داده و همچنین برنامه‌‌های تحلیلی که برای اجرا بر روی NVDIMM ها تنظیم شده‌اند، افزایش 10 برابری داشته است.

به عنوان مثال در مواردی دیده شده که حتی قبل از تنظیم حافظه‌‌های NVDIMM روی این برنامه‌‌ها، کاربران شاهد افزایش 2 برابریِ سرعت هنگام ورود به سیستم پایگاه داده SQL Server بوده‌اند.

این کمپانی قصد دارد در آینده NVDIMM هایی را ارائه دهد که علاوه بر عملکرد، ظرفیت‌‌های بیشتری را نیز ارائه دهند. مقامات HPE  اعلام کرده‌اند که اینتل ممکن است فناوری پر سرعت Xpoint سه بعدی خود را در قالب حافظه پایدار ارائه دهد.

این شرکت حافظه‌‌های NVDIMM را به عنوان یک سنگ برای قدم در مسیر معماری‌‌های محاسباتی آینده در نظر ‌می‌گیرد. سیستم‌‌های هم ‌افزایی یا Synergy ارائه شده توسط این شرکت که دارای نوع جدیدی از زیرساخت‌‌های “قابل ترکیب (composable)” ‌می‌باشند، همگی هنگام ارسال داده به حافظه پایدار فعال خواهند شد.

اگر به نیاز به خرید رم سرور دارید، از بخش خرید رم سرور وبسایت ما دیدن فرمایید یا در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس بگیرید.

برای سرور خود نیاز به رم مناسب دارید؟

خرید رم سرور