درگاه یا پورت SFP چیست؟

اگر تا امروز دستگاه های شبکه خود را با استفاده از کابل های مسی یا فیبر نوری وصل می کردید، احتمالاً با پورت SFP برخورد داشته اید. این پورت کاربردی علی رغم اندازه کوچکش، با طراحی بهینه خود بسیاری از انتقال اطلاعات سنگین موجود در دنیای ارتباطات داده را انجام می دهد. در این مقاله نیز ما به سوالات زیر درباره پورت SFP پاسخ خواهیم داد:

  • پورت SFP چیست؟
  • پورت SFP روی چه دستگاه هایی قرار دارد؟
  • پورت SFP چگونه کار می کند؟
  • پورت SFP برای چه کاری استفاده می شود؟
  • حداکثر فاصله بین دو دستگاه شبکه که یک پورت SFP می تواند قرار بگیرد چقدر است؟
  • آیا یک پورت SFP هم از کابل مسی یا فیبر نوری استفاده می کند؟

پورت SFP چیست؟

پورت SFP چیست؟

پورت SFP نوعی شکاف یا اسلات در یک دستگاه شبکه است که فرستنده-گیرنده های کوچک (SFP) در آن قرار می گیرد. به عبارتی دیگر پورت SFP یک رابط تبدیل است که در فرم فاکتور کوچک و قابل جدا شدن برای مصارف صنعتی طراحی شده و امکان اتصال سوئیچ ها و روترها بر روی یک شبکه را میسر می کند.

فرستنده و گیرنده SFP که با نام ماژول SFP نیز شناخته می شوند یک قطعه فلزی کوچک و قابل تعویض است که اگر با استفاده از کابل به دستگاه دیگری متصل شود، امکان انتقال داده را فراهم می کند.

پورت SFP روی چه دستگاه هایی قرار دارد؟

می توانید پورت SFP را روی دستگاه های مربوط به شبکه مانند سوئیچ، سرور، روتر یا کارت رابط شبکه پیدا کنید. اکثر سوییچ های مورد استفاده در برنامه های بزرگ شبکه رایانه‌ای حداقل دارای دو پورت SFP هستند. به طوری که حتی گاهی به آنها سوئیچ های SFP  نیز گفته می شود.

پورت SFP چگونه کار می کند؟

اتصال پورت SFP انتقال داده را بین دو دستگاه شبکه با فاصله زیاد، از طریق فرستنده و گیرنده (transceiver) به همراه کابل کشی مناسب امکان پذیر می کند. به عبارت دیگر پورت فرستنده-گیرنده SFP مربوطه به آن اجازه می دهد تا دو دستگاه شبکه در فاصله طولانی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پورت SFP چیست؟

پورت SFP برای چه کاری استفاده می شود؟

پورت های SFP و ماژول های متناظر با آنها برای تسهیل ارتباطات اینترنتی با سرعت بالا در فواصل طولانی در برنامه های متنوع استفاده می شود. این پورت ها اغلب برای اتصال یک سوئیچ شبکه گیگابیتی به دیگری استفاده می شوند که به نوبه خود باعث افزایش حجم اطلاعات و عملکرد شبکه می شوند. این قابلیت در موارد استفاده نظامی، صنعتی و تجاری بسیار مفید است؛ چرا که در این موارد دستگاه های شبکه بیشماری در یک منطقه گسترده به اتصال سیمی پرسرعت و قابل اطمینان نیاز دارند.

لیست کارت شبکه های سازگار با سرورهای HP

کارت شبکه سرور HP

حداکثر فاصله بین دو دستگاه شبکه که یک پورت SFP می تواند قرار بگیرد چقدر است؟

حداکثر فاصله اتصال دو دستگاه شبکه از طریق پورت SFP بسته به سرعت انتقال داده ماژول SFP متفاوت خواهد بود؛ که به نوبه خود تعیین می کند چه نوع کابلی باید برای برقراری اتصال استفاده شود.

آیا یک پورت SFP از کابل مسی یا فیبر نوری استفاده می کند؟

درگاه های SFP می توانند اتصالات کابل مسی و فیبر نوری را نیز در خود جای دهند. استفاده از کابل مسی یا فیبر نوری به قابلیت انتقال داده گیرنده فرستنده SFP بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر برنامه شبکه شما به سرعت انتقال داده حداکثر 1 گیگابیت بر ثانیه در 100 متر یا کمتر نیاز دارد، می توانید از کابل استاندارد Cat 6 Ethernet در کنار پورت SFP  استفاده کنید. پورت های SFP  قدیمی ایجاد شده فقط امکان انتقال داده تا 1 گیگابیت بر ثانیه را فراهم می کنند و به همین ترتیب کابل Cat 6 نیز دارای سرعت انتقال 1 گیگابیت بر ثانیه است. بنابرین این دو محصول در ارتباطات داده های آسان و کم حجم به نوعی سازگار با یکدیگر محسوب می شوند.

پورت SFP چیست؟

اگر برای برنامه های خود به نرخ انتقال سریع تری نیاز دارید، می توانید از فرستنده و گیرنده SFP+ یا QSFP+ به همراه کابل فیبر نوری استفاده کنید. این ترکیب می تواند اتصال بیش از 100 متر را بدون اختلال در عملکرد ایجاد کند.

نتیجه گیری

پورت های SFP بخشی اساسی در ارتباطات داده پر سرعت، به ویژه در محیط های شبکه گسترده هستند. لازم به یادآوری است که هدف نهایی یک درگاه SFP تسهیل اتصال مطمئن، سیمی و پر سرعت اینترنت بین دو دستگاه شبکه از طریق کابل های مسی یا فیبر نوری است.

به لطف درگاه های SFP و ماژول های SFP متناظر با آن، شما می توانید از ارتباطات اینترنتی فوق العاده سریع و بدون اختلال آن هم بدون توجه به مسافت دستگاه های مختلف کار کنید.