021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/05/01
385 بازدید

باتری رید کنترلر چیست ؟

باتری رید کنترلر چیست ؟

باتری رید کنترلر چیست ؟ آیا داشتن آن ضروری است؟

خازن های RAID و باتری های کش هوشمند

از باتری رید کنترلر ، برای محافظت از محتوای نوشته شده در کارت سخت افزاری RAID در صورت قطع برق استفاده ‌می‌شود.

البته اگر از یک کنترلر نرم افزاری RAID یا HBA استفاده ‌می‌کنید که فاقد بافر کش ‌می‌باشد، این مقاله برای شما چندان مفید نخواهد بود. اما اگر از یک کنترلر RAID سخت افزاری مانند رید کنترلر HPE Smart Array P840 FBWC استفاده ‌می‌کنید که دارای یک بافر حافظه نهان بین 512 مگابایت تا 2 گیگابایت است، پیشنهاد ‌می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

برخی از خازن‌‌های RAID یا باتری‌‌های کش ممکن است بسیار گران باشند. علاوه بر این، بسیاری از باتری‌‌های کش دارای عمر محدود بوده و معمولاً باید هر 3 تا 5 سال یا یکبار جایگزین شوند.

باتری رید کنترلر چیست ؛ اطلاعات بیشتر

کارت‌‌های سخت افزاری رید کنترلر ‌می‌توانند به دو صورت پیکربندی شوند و از یکی از دو روش بافر خود استفاده کنند:

  • حافظه فقط خواندنی (همچنین به عنوان حافظه تمام نگارشی یا write-through نیز شناخته ‌می‌شود)
  • حافظه خواندنی و نوشتنی (این نوع نیز به عنوان حافظه write-back شناخته ‌می‌شود)

در حالت حافظه خواندنی و نوشتنی، در صورت قطعی برق ناگهانی، محتویات حافظه کش از بین ‌می‌رود. در صورتی که باتری یا خازن کش ‌می‌تواند از محتویات یک حافظه کش نوشتنی برای مدت زمان محدودی، معمولاً 48 ساعت یا کمتر محافظت کند. با برگشتن برق، کنترلر RAID محتویات حافظه کش را روی دیسک بازخوانی ‌می‌کند.

حتی اگر باتری بر روی کش نصب باشد، در صورتی که سیستم به صورت ناگهانی خاموش شود، سیستم عامل شما ‌می‌تواند در معرض مشکلات مختلف قرار گرفته و هیچ تضمینی وجود ندارد که فایل یا وضعیت برنامه‌‌های سیستم از بین نرود.

باتری رید کنترلر چیست ؟ آیا داشتن آن ضروری است؟

نمودار بالا نشان ‌می‌دهد که باتری کش RAID تنها بخشی از جریان داده‌ای که از برنامه به دیسک انتقال داده شده است را محافظت ‌می‌کند.

توصیه‌‌ها

  • همیشه یک سیستم UPS کاملاً آزمایش شده و پیکربندی شده داشته باشید تا در صورت رسیدن انرژی باتری به سطح پایین، سیستم شما را خاموش کند. در این مرحله باید زمان کافی بگذرد تا ماشین‌‌های مجازی خاموش یا متوقف شود و پس از آن هاست را خاموش شود. بسته به پیکربندی شما، احتمالاً زمان خاموش شدن حدود 8 دقیقه خواهد بود.
  • اگر امنیت و کارایی داده‌‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و عملکرد آن مسئله چندان مهمی نیست، همیشه ویژگی نوشتن حافظه کش درایوهای مجازی خود را غیر فعال بگذارید. همچنین غیر فعال کردن حافظه کش واقعی و اصلی نیز گزینه مناسبی خواهد بود.
  • البته در بیشتر مواقع نیازهای عملکردی وجود داشته و ویژگی نوشتن کش کنترلر RAID مفید است. در این شرایط علاوه بر UPS فوق، یک باتری حافظه کش RAID با حفظ عملکرد، سطح دیگری از محافظ را در اختیار شما قرار ‌می‌دهد. اما این را بخاطر بسپارید که طبق مطالب قبل فقط بخشی از داده‌‌ها محافظت ‌می‌شوند.
  • اگر احیانا دارای نقص در UPS بوده و یا اصلا UPS ندارید، باید ویژگی نوشتن کش درایوهای مجازی خود را خاموش کنید.
  • این نکته هم فراموش نشود که همیشه باتری‌‌های UPS را مرتباً آزمایش کنید. باتری‌‌های UPS بسته به تعداد چرخه شارژ، تخلیه و دما به طور متوسط ​​بین 3 تا 5 سال دوام ‌می‌آورند.
  • به همین دلیل همیشه اطمینان حاصل کنید که از فایل‌‌های مهم خود بک آپ کافی داشته باشید.

خرید باتری سرور HP