021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/01/18
440 بازدید

مزایا و معایب اشتراک گذاری فایل ها (File Sharing) چیست؟

مزایا و معایب اشتراک گذاری فایل ها (File Sharing) چیست؟

مزایا و معایب اشتراک گذاری فایل ها (File Sharing) در شبکه چیست؟

به اشتراک گذاری فایل روشی است که توسط برخی از سازمان‌‌ها که در آن چندین کارمند به فایل‌‌های مشابه دسترسی دارند، استفاده ‌می‌شود. نحوه دسترسی به فایل‌‌ها بسته به محیط کاربر متفاوت است. فایل‌‌ها ‌می‌توانند بین دو رایانه به اشتراک گذاشته شوند، به این صورت که فایل‌‌ها در یک رایانه ذخیره شده و کاربر دیگری از طریق ایستگاه کاری خود به آنها دسترسی پیدا ‌می‌کند.

همچنین ممکن است فایل‌‌ها به جای ذخیره شدن در یک رایانه محلی، در یک سرور داخل شبکه ذخیره شوند. سپس چندین کاربر ‌می‌توانند به طور همزمان با مجوزهای مختلف مانند فقط خواندن (read-only)، به فایل ها دسترسی پیدا کنند. در محیط‌‌های ابری نیز فایل ها در سروری ذخیره شده و افراد از طریق اتصال اینترنت ایمن به آنها دسترسی پیدا ‌می‌کنند.

از آنجایی که اشتراک گذاری فایل ها یک روش برای نظارت بر روی داده‌‌های سازمانی محسوب ‌می‌شود، قبل از استفاده از آن باید مزایا و خطرات احتمالی استفاده از اشتراک فایل را ارزیابی کنید. با این کار ‌می‌توانید تعیین کنید که چه نوع سیستمی ‌می‌تواند در جهت جلوگیری از اتلاف داده و از بین رفتن آنها به شما کمک کند.

مزایا و معایب اشتراک گذاری فایل ها (File Sharing) چیست؟

مزایای اشتراک گذاری فایل‌‌ها

  1. باعث صرفه جویی در وقت ‌می‌شود.

حین استفاده از این روش دیگر کارمندان نگران مشکلات احتمالی هنگام ارسال فایل ها از طریق ایمیل، بارگذاری یا دانلود آنها نیستند. در عوض آنها ‌می‌توانند به سرعت به داده‌‌های مورد نیاز خود در صورت نیاز دسترسی پیدا کنند.

  1. عدم وجود نسخه‌‌های مختلف از یک فایل

به جای داشتن چندین نسخه از یک فایل با اطلاعات مختلف، تمام اطلاعات در یک محل بوده و همیشه به روزترین نسخه از آنها موجود است.

  1. صرفه‌جویی در هزینه‌‌ها

هنگام ذخیره داده‌‌ها در یک سرور شبکه یا سرور ابری، لازم نیست نگران این باشید که کاربران فضای ذخیره سازی کافی در ایستگاه‌‌های کاری خود دارند تا فایل ها را ذخیره کنند.

مزایا و معایب اشتراک گذاری فایل ها (File Sharing) چیست؟

  1. جلوگیری از حذف شدن داده‌‌ها

در صورت خرابی رایانه‌‌ها، ‌می‌توان داده‌‌های ذخیره شدن در سرور را با تهیه یک نسخه پشتیبان برگرداند.

  1. امکان تنظیم دسترسی‌‌های مختلف روی فایل‌‌ها

شما ‌می‌توانید ساختار فایل‌‌های ذخیره شده روی شبکه را به گونه‌ای پیکربندی کنید که فقط آن دسته از کارمندانی که نیازمند دسترسی به داده‌‌ها هستند، از آن برخوردار باشند. علاوه بر این شما حتی ‌می‌توانید کارهایی را که آنها با فایل‌‌ها انجام ‌می‌دهند مانند فقط خواندن (read-only)، به روزرسانی (update) و ذخیره (save) مشاهده و کنترل کنید.

 

معایب و مشکلات اشتراک گذاری فایل‌‌ها

  1. احتمال سرقت داده‌‌های اختصاصی و مهم

اگر کارمندی در سازمان شما عقاید و یا داده‌‌های اختصاصی کارمند دیگری را برداشته و به نفع خود از آنها استفاده کند یا آنها را بفروشد، قانون را نقض کرده است. در چنین شرایطی اگر برنامه‌ای ایمن برای به اشتراک گذاری فایل‌‌ها و نظارت بر روی دزدی‌‌های احتمالی نداشته باشید، پیدا کردن شخص مسئول دشوار است.

  1. به میزان مشخصی از سرعت و پهنای باند نیاز دارید.

اشتراک فایل‌‌ها به حداقل سرعت اینترنتی نیاز دارد تا بتوان سریع و به آسانی به داده‌‌ها دسترسی داشت. اگر سرعت لازم وجود نداشته باشد، دسترسی به فایل‌‌ها بسیار کسل کننده است.

  1. افزایش خطر حین به اشتراک گذاشتن فایل‌‌ها به صورت عمومی

هنگا‌می‌که فایل‌‌ها به اشتراک گذاشته ‌می‌شوند، خطر بیشتری وجود دارد که یک کارمند یا هکر خارجی بخواهد داده‌‌های محرمانه شرکت شما را در یک انجمن عمومی بصورت آنلاین به اشتراک بگذارد.

  1. افزایش خطر آلوده شدن فایل‌‌ها

خطر آلوده شدن فایل‌‌ها توسط بدافزار، باج افزار و ویروس‌‌ها در این روش افزایش ‌می‌یابد. به عنوان مثال یک ویروس در یکی از رایانه‌‌‌های متصل به شبکه سرور وجود داشته و هنگام دسترسی آن رایانه به سرور برای دسترسی به فایل‌‌ها، ویروس به سرور و سایر سیستم‌‌های متصل به آن منتقل ‌می‌شود.

بررسی و خرید انواع سرور اچ پی موجود در بازار در رسام سرور:

خرید سرور HP