021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/07/09
378 بازدید

کلاسترینگ سرور چیست؟

کلاسترینگ سرور چیست؟

کلاسترینگ سرور و یا خوشه بندی سرور چیست؟

کلاسترینگ سرور (Server Clustering) به گروهی از سرورها گفته ‌می‌شود که با هم روی یک سیستم کار ‌می‌کنند تا دسترسی بالاتری را در اختیار کاربران قرار دهند.

از این خوشه‌ یا کلاسترها (Cluster) برای کاهش زمان خرابی و قطع شدن استفاده می‌شود. نحوه کار این کلاسترها به این صورت است که گروهی از سرورها به یک سیستم واحد متصل هستند. لحظه‌ای که یکی از این سرورها با قطعی سرویس روبه رو ‌می‌شود، قبل از اینکه کاربر خطا و هشداری در این باره دریافت کند بار کار و وظیفه آن سرور قطع شده به یک سرور دیگر منتقل ‌می‌شود.

کلاسترینگ سرور و یا خوشه بندی سرور چیست؟

کلاسترینگ سرور معمولاً برای برنامه‌‌هایی که اطلاعاتشان مرتباً به روز ‌می‌شوند، پایگاه‌‌های داده و برنامه‌‌های پیام رسان استفاده ‌می‌شوند. به طور کلی کلاسترینگ سرور، سطح دسترسی، قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری بالاتری را از هر سرور به مشتریان ارائه ‌می‌دهند.

در یک محیط سرور خوشه ای، هر سرور مسئولیت مالکیت و مدیریت هر یک از دستگاه‌‌های خاص خود را بر عهده دارد و دارای یک نسخه از سیستم عامل (به همراه هر برنامه یا سرویس) است که برای اجرای سایر سرورهای موجود در کلاستر استفاده می‌شود. سرور های موجود در کلاسترینگ طوری برنامه ریزی شده‌اند که برای افزایش حفاظت از داده‌‌ها و حفظ پیکربندی خوشه، در طول زمان با هم کار کرده و از بروز مشکلات جلوگیری ‌می‌کنند.

محافظت خوشه ای در برابر خرابی‌ها و از کار افتادگی‌ها

دلیل اصلی برای کلاسترینگ سرور ، محافظت از سیستم در برابر قطعی برق و خرابی است. همانطور که گفتیم کلاسترینگ سرور در برابر قطعی برق، محافظت بیشتری را ارائه می‌دهند. سرورهای خوشه‌ای از سیستم شما در برابر سه نوع خرابی محافظت می‌ کنند که شامل موارد زیر است:

  • خرابی برنامه یا سرویس: نوعی خرابی است که برنامه‌‌ها و سرویس‌‌های مهم در شبکه را تحت تأثیر قرار دهد.
  • اشکال یا خرابی سیستم یا سخت‌افزار: نوعی خرابی قطعه‌ است که مؤلفه‌‌هایی مانند CPU، حافظه ، آداپتور ها، درایوها و منبع تغذیه را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.
  • خرابی سایت: نوعی خرابی است که بر چندین مکان تأثیر ‌می‌‌گذارد. این نوع خرابی عموماً در اثر بلایای طبیعی ایجاد شده و منجر به قطعی برق گسترده ‌می‌‌شود.

محافظت از سیستم در برابر این خرابی‌‌های رایج توسط کلاسترینگ سرور ، باعث کاهش آسیب پذیری کل شبکه در صورت بروزِ خطر ‌می‌شود.

معرفی سه نوع از کلاسترینگ سرور

سه نوع خوشه ‌بندیِ سرور وجود دارد که بر اساس روشِ اتصالِ سیستمِ خوشه (گره) به دستگاهی که مسئولِ ذخیره‌ داده‌‌‌های پیکربندی است، با یکدیگر متفاوت هستند. این سه نوع شامل کلاستر کوئوروم (Quorum Cluster) تک یا استاندارد، کلاستر تنظیم شده بر اساس اکثریتِ گره ‌ها و کلاستر تک ‌گره‌ای ‌می‌باشد:

کلاسترینگ سرور و یا خوشه بندی سرور چیست؟

  1. کلاستر کوئوروم تک (یا استاندارد): این نوع کلاسترینگ متداول ‌ترین نوع خوشه ‌بندی است که از چندین گره به همراهِ یک یا چند آرایه‌ دیسکِ خوشه‌ای تشکیل شده و از یک دستگاهِ اتصال واحد (Single Connection Device) تحت عنوانِ Bus استفاده ‌می‌‌کند. یک سرور هر یک از آرایه‌‌‌های دیسک‌‌‌های خوشه‌ای را در خوشه‌ کنترل و مدیریت ‌می‌‌کند.
  2. خوشه تنظیم شده بر اساس اکثریت گره‌ها: این نوع کلاسترینگ نیز مشابه کلاستر کوئوروم است، با این تفاوت که هر یک از گره ‌ها دارای نسخه مخصوص به خود از داده‌‌‌های پیکربندیِ خوشه بوده و این داده‌‌ها در تمام گره‌‌‌ها سازگار هستند. این مدل برای خوشه ‌هایی با سرور های مجزا که در مکان ‌های مختلف جغرافیایی قرار دارند، بهترین کارایی را دارد.
  3. خوشه تک ‌گره: این مدل اغلب برای اهداف آزمایشی استفاده می‌ شود و دارای یک گره‌ واحد است.

کلاسترینگ سرور و یا خوشه بندی سرور چیست؟

یک کارشناس شبکه و سرور یا ارائه دهنده میزبانی وب ‌می‌تواند تفاوت بین هر یک از این سه مدل را با جزئیات بیشتری برایتان توضیح دهد و در تعیین بهترین وضعیت به شما کمک کند. به طور کلی اگر نیاز های خاصی نداشته باشید (یا سرورهایتان در مکان‌‌های پراکنده و دور از هم نباشند)، به احتمال زیاد کلاسترینگ کوئوروم استاندارد بهترین گزینه برای شماست.

چرا بهتر است سرورهای خود را کلاسترینگ یا خوشه بندی کنید؟

سه دلیل اصلی برای کلاسترینگ سرور وجود دارد که عبارتند از:

  • در دسترس بودن
  • مقیاس پذیری
  • قابلیت اطمینان

کلاسترینگ سرور و یا خوشه بندی سرور چیست؟

کلید اصلی زیر ساخت ‌های حفاظت شده‌ فناوری اطلاعات، مفهوم افزونگی (redundancy) است. ایجاد یک کلاسترینگ سرور در یک شبکه واحد، این افزونگیِ را افزایش داده و تضمین ‌می‌‌کند که بروز یک خطای واحد، باعث قطع شدن کل شبکه شما نشود، خدماتتان را از دسترس خارج نکند و در نهایت خسارت و ضرر و زیانی به کسب و کارتان وارد نشود.

این مطلب توسط شرکت رسام سرور برای آگاهی کاربران در زمینه سرور و شبکه تهیه گردیده است. ‌می‌توانیم در زمینه خرید سرور HPE یاری رسان شما باشیم.

نیاز به خرید سرور اچ پی برای کسب و کار خود دارید؟

خرید سرور HP