021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/03/01
377 بازدید

SAS Expander چیست ؟

SAS Expander چیست ؟

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

SAS Expander چیست ؟

با توجه به اینکه تعداد رابط‌‌‌های اتصال SAS کارت در حالت عادی محدود هستند، SAS Expander ماژولی است که امکان استفاده از درایوهای SAS یا SATA بیشتر (بیش از ظرفیت اولیه) را برای کارت کنترلر SAS فراهم می‌کند.

یک کارت SAS به طور معمول 1 یا 2 رابط اتصالی دارد و به این ترتیب تنها قابلیت اتصال 4 یا 8 درایو را خواهد داشت. با استفاده از کارت توسعه SAS Expander می‌توان به کنترلر اجازه داد که از حداکثر ظرفیتش استفاده کند، بسته به نوع کارت، حداکثر ظرفیت کنترلر به صورت معمول 128 یا 256 هارد است.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

برای مثال، یک کارت کنترلر SAS با دو رابط خروجی با محفظه هشت‌تایی معمولی SAS و دو ورودی، از هشت درایو پشتیبانی می‌کند.

این در حالی است که با خرید کارت توسعه SAS Expander و اتصال آن با استفاده از یک کابل MiniSAS می‌توان تعداد درایوها را افزایش داد. مجموعه مورد استفاده می‌تواند از یک محفظه کوچک هشت تایی تا محفظه بزرگ 24 تایی باشد. در عین حال امکان افزایش ظرفیت با افزودن یک رابط دیگر به کارت کنترل‌گر یا یک زنجیره اضافی از SAS Expander در کنار مجموعه پیشین وجود دارد.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

12G، 6G و 3G به چه معناست؟

این عناوین به صورت 12G/s، 6G/s و 3G/s هم نوشته می‌شوند. G/s به معنای گیگابیت بر ثانیه است. این موارد سرعت عملیاتی SAS برای نسل 3.0، 2.0 و 1.0 است. 12G=4800MB/s، 6G = 2400MB/s و 3G = 1200MB/s. این سرعت‌ها نظری هستند و در عمل وابسته به نوع کارت کنترل‌گر، SAS Expander، درایوها و سطح رید (RAID) مورد استفاده کمتر خواهند بود.

SAS Expander و کارت کنترل‌گر 12 گیگابیتی به تازگی وارد بازار شده‌اند و کارایی بسیار بهتری را نسبت به محصولات 6 گیگابیتی ارائه می‌کنند.

آیا استفاده از یک کابل MiniSAS پهنای باند را محدود می‌کند؟

در اکثر موارد، خیر. کابل‌های MiniSAS چند کاناله هستند. بسته به کابل، کنترل‌گر و اکسپندر مورد استفاده، هر کابل می‌تواند چهار کانال 12، 6 یا 3 گیگابیتی را پشتیبانی کند. به این ترتیب 4 کانال 12 گیگابیتی برابر با 4800 مگابیت بر ثانیه، 4 کانال 6 گیگابیتی برابر با 2400 مگابیت برثانیه و .. در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

از آنجا که حداکثر سرعت انتقال استاندارد درایوهای سخت در حدود 135 مگابایت بر ثانیه است، برای اشغال شدن تمامی ظرفیت یک کابل، به تعداد زیادی هارد درایو نیاز است. از طرفی دیگر، هاردهای SSD بسیار سریع‌تر هستند و برای اشغال شدن تمامی پهنای باند یک کابل، به تعداد کمتری از آن‌ها نیاز است. در برخی از موارد استفاده از دو کابل برای اتصال اکسپندر به کنترل‌گر موجب افزایش سرعت می‌شود.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

متغیرهایی که باید برای دستیابی به حداکثر سرعت SAS Expander در نظر بگیرید به شرح زیر هستند:

 • استفاده از کنترل‌گر PCIe 3.0 در اسلات PCIe 3.0
 • از 8x بودن اسلات سیگنال برای اسلات‌های 8x و 16x اطمینان حاصل کنید. برخی از اسلات‌های 8x سیگنال 4x دارند. این موضوع باعث نصف شدن پهنای باند شما می‌شود.
 • استفاده از اکسپندر 12 گیگابیتی برای کارت کنترل‌گر 12 گیگابیتی ایده‌آل‌ترین گزینه است.
 • سرعت عملیاتی SSDها در مقابل HDDها بسیار بالاتر است. اگر به حداکثر سرعت ممکن نیاز دارید، از SSD استفاده کنید.
 • هارد درایوهای SAS را به جای SATA را به کار بگیرید. درایوهای SAS با سرعت 7200 دور در دقیقه 10 درصد سریع‌تر از درایوهای مشابه SATA هستند و تفاوت قیمتی آن‌ها بسیار پایین است.
 • برای دستیابی به بهترین سرعت از دو کابل MiniSAS با کیفیت استفاده کنید. البته کارایی برخی از کارت‌های کنترل‌گر و اکسپندرها با دو کابل تغییری نمی‌کند. در نتیجه باید این روش را آزمایش کنید تا از نتیجه آن مطمئن شوید.

آیا SAS Expander از RAID پشتیبانی می‌کند؟

بله، اما وابستگی زیادی به کارت کنترل‌گر شما دارد. SAS Expander چیزی را پشتیبانی می‌کند که کارت کنترل‌گر شما پشتیبانی کند. اگر با کنترل‌گر خود می‌توانید از RAID استفاده کنید، پس می‌توانید که درایوها را در زنجیره اکسپندر قرار داده و تنظیمات RAID را اعمال کنید. اگر هم کارت غیر RAID (HBA) دارید، می‌توانید از درایوها به صورت جداگانه و با روش دسته‌ای از درایوها (JBOD) استفاده کنید.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

حداکثر طول کابلی که می‌توانم به کار ببرم چقدر است؟

برای راه اندازی SAS Expander می‌توانید تا 8 متر کابل را به کار ببرید.

آیا کارت کنترل‌گر SATA با SAS Expander کار می‌کند؟

متأسفانه خیر. تنها کارت‌های کنترل‌گر SAS از SAS Expander پشتیبانی می‌کنند.

آیا کارت کنترل‌گر SAS من با SAS Expander کار می‌کند؟

همه کارت‌های کنترل‌گر SAS با SAS Expander کار نمی‌کنند. بررسی مشخصات کنترل‌گر شما اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر در مشخصات کارت شما آمده که از درایوهای 128 یا 256 پشتیبانی می‌کند، پس از SAS Expander هم پشتیبانی خواهد کرد. اما در برخی از دستگاه‌ها با استفاده از یک یا دو رابط روی کنترل‌گر امکان به کارگیری SAS Expander وجود ندارد.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

آیا امکان راه‌اندازی SAS Expander بر روی هر نوع سیستم عامل یا پلتفرمی وجود دارد؟

پاسخ کوتاه: ‌بله. اگر کارت کنترل‌گر شما از اکسپندر پشتیبانی کند و درایوهایی برای سیستم عامل مورد نظر شما داشته باشد، SAS Expander کار خواهد کرد. SAS Expander خودش نیازی به درایو ندارد و برای سیستم‌ عامل‌ها بسیار شفاف عمل می‌کند.

اکسپندرها، هم با مک و هم رایانه‌های خانگی به خوبی کار می‌کنند. برای سیستم‌های مک پرو که به جای پورت‌های PCI از پورت‌های Thunderbolt 2 استفاده می‌کنند، بایستی از تبدیل Thunderbolt 2 به کنترل‌گر 12 گیگابیتی SAS مثل محصولات Areca ARC-4883T2 یا Areca ARC-4320T2 استفاده کرد.

درباره SATA Expander چطور؟

وقتی در مورد SATA Expander سوال می‌شود، ممکن است منظور موارد مختلفی باشد. چنین اصطلاحاتی معمولاً به درستی به کار گرفته نمی‌شوند. با این حال بسیار مهم است که فناوری مناسب خود را خریداری کنید.

 • SAS Expander: پورت‌های miniSAS را به درایوهای بیشتر (12، 16، 24 و غیره) توسعه ‌می‌دهند.
 • نیازمند تجهیزات اکسپندر هستند و اکسپندر هم موجب ایجاد توانایی پشتیبانی از درایوهای بیشتر در کنترل‌گر SAS می‌شود.
 • SATA Multilane: پورت‌های چند کاناله SATA را به 4 درایو افزایش می‌دهد.
 • نیازمند کنترل‌گری با پورت‌های چند کاناله و کابل یا تبدیل آن است.
 • Port Multipliers: پورت‌های eSATA را به 4 یا 5 پورت افزایش می‌دهد.
 • نیازمند تجهیزات افزایش پورت است تا تعداد پورت‌های کنترل‌گر eSATA را بیشتر کند.

آیا می‌توانم از درایوهای SATA یا SSD با SAS Expander استفاده کنم؟

بله، شما این امکان را دارید که از درایوهای SAS یا SATA و نیز SSD استفاده کنید.

بسیاری از بلوک‌های پیام سرور (SMB) برای استفاده از ظرفیت SATA به جای سرعت SAS، اکسپندرها را به کار می‌گیرند. البته در حال حاضر درایوهای SAS با ظرفیت‌ بالای مشابه SATA با قیمتی کمی بالاتر در دسترس هستند.

نیاز به مشاوره و خرید سرور HP دارید؟ با رسام سرور تماس بگیرید.

SAS Expander چیست و سوالات متداول دیگر

نیاز به خرید SAS Expander دارید؟ روی لینک زیر کلیک کنید:

HPE 12G SAS Expander