021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/08/10
172 بازدید

بهترین زبان برنامه نویسی مناسب توسعه هوش مصنوعی در سال 2023

بهترین زبان برنامه نویسی مناسب توسعه هوش مصنوعی در سال 2023

بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه هوش مصنوعی در سال 2023

به توسعه هوش مصنوعی فکر می کنید؟ این یک حرکت شغلی عالی است. نه تنها مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد هستند، بلکه بسیاری از مشاغل فنی اکنون به دانش هوش مصنوعی نیز نیاز دارند. اما گام اول چیست؟ یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید. اما بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی کدام است؟

بسیاری از زبان های برنامه نویسی معروف هوش مصنوعی از جمله پایتون، جاوا، جولیا، هاسکل و لیسپ وجود دارد. یک زبان برنامه نویسی خوب هوش مصنوعی باید به راحتی قابل یادگیری، خواندن و پیاده سازی باشد.

زبانی که یاد می گیرید موارد زیر را تعیین می کند:

 • چقدر آسان می توانید برنامه های کاربردی هوش مصنوعی را برنامه ریزی کنید.
 • ابزارها، کتابخانه ها و چارچوب هایی که در دسترس دارید.
 • اسناد و انجمنی که برای پشتیبانی دارید.

بیایید به بهترین زبان برای هوش مصنوعی، سایر زبان‌های کدنویسی محبوب هوش مصنوعی و نحوه شروع نگاه کنیم.

بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی چیست؟

برای اکثر برنامه نویسان، پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است. دیگر رقبای برتر عبارتند از جاوا، C++ و جاوا اسکریپت اما پایتون احتمالا بهترین گزینه همه جانبه برای توسعه هوش مصنوعی است.

بیایید برخی از ویژگی های اصلی این چهار زبان را با هم مقایسه کنیم:

پارامتر پایتون جاوا جاوا اسکریپت C++
طول کد کوتاه طولانی متوسط طولانی
عملکرد آهسته سریع آهسته سریع
تایپ دینامیک استاتیک دینامیک استاتیک
سختی آسان متوسط متوسط سخت
پایگاه کد هوش مصنوعی زیاد تا حدودی تا حدودی تا حدودی

چرا پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است؟

 • برای یادگیری آسان است. سینتکس پایتون بسیار انعطاف پذیر است و دارای ویژگی های کیفی و سهولت استفاده است. حتی غیر برنامه نویسان پایتون را بصری می دانند. این مانع کم برای ورود مهم است زیرا بسیاری از دانشمندان داده و تحلیلگرانی که با هوش مصنوعی کار می کنند، پیشینه برنامه نویسی ندارند.
 • به خوبی یکپارچه شده است. برنامه نویسان نیازی به اختراع مجدد چرخ ندارند. بسیاری از چارچوب‌ ها، کتابخانه‌ ها و پلتفرم‌ های هوش مصنوعی قبلاً در پایتون توسعه یافته‌ اند و به عنوان پروژه ‌های منبع باز در دسترس هستند.
 • به خوبی مستند شده است. یادگیری پایتون حتی ساده تر است زیرا آموزش ها، پروژه ها و بوت کمپ های زیادی به صورت آنلاین وجود دارد. زبان های کمتر محبوب ممکن است نمونه های زیادی نداشته باشند.
 • برای خواندن ساده و آسان است. کدی که خواندن آن آسانتر است، توسعه‌ دهی آسانتری خواهد داشت. پایتون، به خصوص در مقایسه با زبان هایی مانند جاوا، کد کوتاه و بسیار خوانا تولید می کند.
 • مستقل از پلتفرم است. پایتون تقریباً روی هر پلتفرمی، از ویندوز گرفته تا یونیکس، قابل اجرا است. لازم نیست کامپایل شود زیرا یک زبان تفسیری است.
 • ابزار تجسم عالی است. پایتون دارای مجموعه گسترده ای از کتابخانه های تجسم داده است که برای توسعه هوش مصنوعی ضروری است. دانشمندان داده می توانند نمودارهای جذاب و قابل خواندن برای انسان را با کتابخانه هایی مانند Matplotlib ایجاد کنند.

برنامه نویسی پایتون

 

صنعت هوش مصنوعی بسیاری از کارفرمایان توسعه دهندگان هوش مصنوعی پایتون را استخدام می کنند. با توجه به وبسایت Payscale، متوسط حقوق یک مهندس یادگیری ماشین با مهارت های پایتون تا سال 2022، 112178 دلار بود. قابل توجه ترین اشکال پایتون سرعت آن است. پایتون یک زبان تفسیری است. اما برای کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، توسعه سریع اغلب مهمتر از عملکرد خام است.

سایر زبان های برنامه نویسی محبوب برای برنامه نویسی هوش مصنوعی

البته می توانید از زبان های دیگر برای هوش مصنوعی استفاده کنید. از نظر فنی، می‌توانید از هر زبانی برای برنامه ‌نویسی در هوش مصنوعی استفاده کنید. برخی آن را آسانتر از برخی دیگر از زبان ها می ‌کند. بیایید نگاهی به برخی از بهترین زبان های دیگر برای هوش مصنوعی بیندازیم.

1. جاوا

برنامه نویسی جاوا

 

 • مزایا: جاوا یک زبان همه منظوره و محبوب با جامعه بزرگی از توسعه دهندگان است. این به صورت ایستا تایپ شده است، به این معنی که می توانید زودتر خطاها را دریافت کنید و برنامه ها را سریعتر اجرا کنید.
 • معایب: جاوا می تواند پرمخاطب باشد و منحنی یادگیری تند دارد. ویژگی های کیفی بسیار کمی دارد. برنامه نویسان باید کارهای زیادی را به صورت دستی انجام دهند.

2. جولیا

برنامه نویسی جولیا

 

 • مزایا: جولیا برای محاسبات عددی با کارایی بالا طراحی شده است و از یادگیری ماشین پشتیبانی می کند.
 • معایب: جولیا زبان جوانی است و در نتیجه از حمایت اجتماعی زیادی برخوردار نیست. یادگیری این زبان ممکن است چالش برانگیز باشد.

3. هاسکل

برنامه نویسی هاسکل

 

 • مزایا: Haskell یک زبان برنامه نویسی کاربردی است که بر صحت کد تأکید دارد. می توان از آن برای توسعه هوش مصنوعی استفاده کرد، اگرچه بیشتر در آموزش و تحقیق استفاده می شود.
 • معایب: یادگیری Haskell چالش برانگیز است. همچنین می تواند بسیار گیج کننده باشد، زیرا زبان بسیار پیچیده ای است.

4. لیسپ

برنامه نویسی لیسپ

 

 • مزایا: Lisp سال هاست که برای هوش مصنوعی استفاده می شود. این زبان به دلیل انعطاف پذیری و رویکرد نمادین و منطق محور خود شناخته شده است.
 • معایب: خواندن و نوشتن Lisp ممکن است دشوار باشد. همچنین دارای یک جامعه کوچک از توسعه دهندگان است.

5. آر

برنامه نویسی R

 

 • مزایا: R یک زبان برنامه نویسی آماری محبوب در میان دانشمندان داده است. به خوبی با زبان های دیگر ادغام می شود و بسته های زیادی در دسترس دارد. برای هوش مصنوعی با نیازهای پردازش داده قوی بسیار عالی است.
 • معایب: R می تواند کند باشد و منحنی یادگیری شیب دار دارد. همچنین به خوبی پشتیبانی نمی شود.

6. جاوا اسکریپت

برنامه نویسی JS

 

 • مزایا: جاوا اسکریپت یک زبان محبوب برای توسعه وب است. توسعه دهندگان از جاوا اسکریپت در کتابخانه های یادگیری ماشینی مانند js استفاده می کنند.
 • معایب: یادگیری جاوا اسکریپت از پایتون پیچیده تر و چالش برانگیزتر است. قوی است و گزینه های زیادی دارد که ممکن است غیر توسعه دهندگان را گیج کند.

7. C++

برنامه نویسی C++

 

 • مزایا: C++ زبان سریع و قدرتمندی است که در میان توسعه دهندگان بازی محبوبیت دارد. به خوبی تعریف شده و به خوبی مستند است و می تواند برای بسیاری از موارد مختلف استفاده شود. همچنین کارایی بالایی دارد.
 • معایب: یادگیری C++ ممکن است دشوار باشد و ویژگی های کیفی زندگی زیادی ندارد. بسیاری از چیزها باید به صورت دستی توسط برنامه نویس انجام شود.

8. پرولوگ

برنامه نویسی Prolog

 

 • مزایا: Prolog یک زبان برنامه نویسی اعلامی است که برای توسعه هوش مصنوعی مناسب است. این زبان تا حد زیادی برای برنامه نویسی مبتنی بر منطق (پایه توسعه هوش مصنوعی) استفاده می شود.
 • معایب: یادگیری Prolog ممکن است دشوار باشد و جامعه کوچکی از توسعه دهندگان دارد.

9. اسکالا

برنامه نویسی Scala

 

 • مزایا: اسکالا یک زبان همه منظوره با ویژگی های بسیار مناسب برای توسعه هوش مصنوعی است. به خوبی با جاوا ادغام می شود و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد.
 • معایب: Scala می تواند پیچیده و دشوار باشد. اسکالا در درجه اول برای توسعه های پیشرفته مانند پردازش داده ها و محاسبات توزیع شده استفاده می شود.

فرض کنید هر یک از زبان های کدنویسی بالا را برای هوش مصنوعی می دانید. در این صورت، توسعه اپلیکیشن های هوش مصنوعی در یکی از آن زبان ها به جای یادگیری زبان جدید، ممکن است آسان تر باشد. در نهایت، بهترین زبان هوش مصنوعی برای شما زبانی است که یادگیری آن برای شما آسانتر باشد.

چه زبان های برنامه نویسی را نباید برای هوش مصنوعی استفاده کنید؟

برخی از زبان ها برای توسعه هوش مصنوعی مناسب نیستند. اینها عموماً زبانهای خاص یا زبانهایی هستند که سطح بسیار پایینی دارند.

 • PHP. PHP یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه وب محبوب است. با این حال، برای توسعه هوش مصنوعی به اندازه کافی انعطاف پذیر یا قوی نیست.
 • روبی. روبی یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است که برای توسعه وب محبوب است. اما برخلاف پایتون، روبی در نمونه ‌سازی سریع عالی نیست. ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی کاربردی بیشتر طول می‌ کشد.
 • C .C یک زبان سطح پایین محبوب در بین مدیران سیستم و توسعه دهندگان سیستم تعبیه شده است. با این حال، برای توسعه هوش مصنوعی مناسب نیست زیرا ویژگی های سطح بالای زیادی ندارد.
 • فرترن. فرترن عمدتاً در بین دانشمندان و مهندسان محبوب است. با این حال، یادگیری آن سخت است و بسیاری از ویژگی ‌های کیفی را ارائه نمی ‌کند، که توسعه را دشوار می‌ سازد.

یک برنامه نویس خوب می تواند یک برنامه هوش مصنوعی را تقریباً به هر زبان برنامه نویسی بنویسد. این به سادگی این است که فرآیند چقدر پیچیده است.

سخن پایانی

پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است. یادگیری آن آسان است و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد. جاوا نیز انتخاب خوبی است، اما یادگیری آن چالش برانگیزتر است. از دیگر زبان های برنامه نویسی محبوب هوش مصنوعی می توان به جولیا، هاسکل، لیسپ، آر، جاوا اسکریپت، سی پلاس پلاس، پرولوگ و اسکالا اشاره کرد. اگر اکنون در حال یادگیری برنامه ‌نویسی برای هوش مصنوعی هستید، شروع کردن با پایتون مزایای زیادی دارد. شما می توانید به سرعت پیشرفت کرده و بلافاصله شروع به توسعه کنید.

از سوی دیگر، اگر قبلاً جاوا یا C++ را می‌دانید، ایجاد برنامه‌ های هوش مصنوعی عالی در آن زبان ‌ها کاملاً امکان‌ پذیر است فقط کمی پیچیده‌تر خواهد بود.

سوالات متداول

1. کدام زبان برای هوش مصنوعی بهترین است؟

پایتون بهترین زبان برای هوش مصنوعی است. یادگیری آن آسان است، جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد و دارای مجموعه گسترده ای از چارچوب ها، کتابخانه ها و پایگاه های کد است. با این حال، به پایتون انتقاداتی وارد است. ممکن است کند باشد و سینتکس آن ممکن است عادت های بدی را در برنامه نویسان ایجاد کند.

2. آیا C++ برای هوش مصنوعی خوب است؟

شما می توانید از C++ برای توسعه هوش مصنوعی استفاده کنید، اما به اندازه پایتون یا جاوا مناسب نیست. C++ یک زبان پیچیده با منحنی یادگیری شیب دار است. با این حال، C++ یک زبان همه جانبه عالی است و اگر برنامه نویس بلد باشد، می تواند به طور موثر برای توسعه هوش مصنوعی از آن استفاده کند.

3. آیا می توان از پایتون برای هوش مصنوعی استفاده کرد؟

بله، پایتون یکی از بهترین زبان های هوش مصنوعی است. در واقع، پایتون در دهه گذشته به «زبان توسعه هوش مصنوعی» تبدیل شده است. اکثر سیستم های هوش مصنوعی اکنون در پایتون توسعه یافته اند.

4. کدام یک برای توسعه هوش مصنوعی بهتر است، جاوا یا پایتون ؟

به صورت کلی، پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از جاوا است. یادگیری، نوشتن و خواندنش آسان تر است. با این حال، جاوا یک زبان قوی است که عملکرد بهتری را ارائه می دهد. اگر از قبل جاوا می ‌دانید، ممکن است برنامه‌ نویسی هوش مصنوعی در جاوا آسانتر از یادگیری یک زبان جدید باشد.

5. پایتون یا سی پلاس پلاس، کدام یک برای توسعه هوش مصنوعی بهتر است؟

پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از C++ است. استفاده از C++ دشوار است و مانع ورود بسیار بالایی دارد. پایگاه های کد و ادغام کمی برای C++ در دسترس هستند زیرا توسعه دهندگان از C++ به اندازه پایتون برای توسعه هوش مصنوعی استفاده نمی کنند.

6. چرا پایتون برای برنامه نویسی هوش مصنوعی ترجیح داده می شود؟

پایتون برای برنامه نویسی هوش مصنوعی ترجیح داده می شود زیرا یادگیری آن آسان است و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد. تعداد کمی از پلتفرم‌ های هوش مصنوعی در پایتون توسعه یافته ‌اند و درک آن برای غیر برنامه ‌نویسان و دانشمندان آسانتر است.


رسام سرور مرجع خرید سرور HPE در ایران