021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/11/07
176 بازدید

5 اشتباه بزرگ میزبانی زیرساخت

5 اشتباه بزرگ میزبانی زیرساخت

5 اشتباه بزرگ هاست زیرساخت و نحوه جلوگیری از آن ها

تصمیماتی که امروزه در مورد زیرساخت های فناوری اطلاعات اتخاذ می شود، می تواند توانایی شرکت برای فروش، خدمات و ایجاد روابط با مشتریان را افزایش دهد یا از بین ببرد. به ویژه زمان خرابی می تواند جریان، بازی، خرید، تجارت و سیستم های حیاتی را مختل کند. به گفته رهبران فناوری اطلاعات، قطعی زیرساخت محتمل ترین منبع اختلال برای سازمان آن ها است.

اشتباهات مرتکب شده هنگام میزبانی زیرساخت به خوبی در رسانه ها و جوامع اجتماعی ثبت شده است و این نوع قرار گرفتن در معرض ریسک می تواند به شهرت آسیب برساند. البته هزینه هم دارد. بیش از دو سوم قطعی ها هر بار بیش از 100000 دلار برای شرکت ها هزینه دارد. نکته کلیدی این است که برای جلوگیری از چالش ها در مورد زیرساخت ها هر کاری ممکن است انجام دهید. و پنج اشتباه بزرگ در زمینه میزبانی زیرساخت وجود دارد که دیده می شود شرکت ها بارها و بارها آن را انجام می دهند. در این وبلاگ به بررسی این اشتباهات و نحوه جلوگیری از آن ها می پردازیم. اما اجازه دهید ابتدا با یک یادآوری سریع در مورد میزبانی زیرساخت شروع کنیم.

میزبانی زیرساخت چیست؟

میزبانی زیرساخت عمل یا خدمات میزبانی زیرساخت فناوری اطلاعات یک شرکت (سرورها، شبکه، ذخیره سازی) از یک مرکز داده، چه در محل شرکت یا از راه دور است.

انواع میزبانی زیرساخت

سه دسته اصلی میزبانی زیرساخت وجود دارد:

 1. میزبانی سرور تمام فیزیکی: سرورهای فیزیکی که استفاده انحصاری از تمام منابع سرور، از جمله رم، دیسک، CPU و پهنای باند را فراهم می کنند. آن ها را می توان به سه روش مختلف میزبانی کرد:
 • در محل: سرورها در ساختمان اداری شرکت قرار دارند.
 • مکان مشترک: یک شرکت فضایی را در یک مرکز داده اجاره می کند تا سخت افزار زیرساختی خود را که خریداری کرده است در خود جای دهد. نگهداری و مدیریت مداوم سخت افزار به عهده شرکت است.
 • زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS): یک شرکت منبع سرور فیزیکی را از یک ارائه دهنده سرور اختصاصی اجاره می کند که زیرساخت را از طرف شرکت تهیه، پیاده سازی و نگهداری می کند.
 1. هاست ابری / میزبانی سرور مجازی: منبع سرور توسط سرورهای مجازی ارائه می شود که با تقسیم یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی با استفاده از یک هایپروایزر ایجاد شده اند.
 2. میزبانی زیرساخت هیبریدی: شرکت ‌ها می ‌توانند انواع مختلفی از هاست زیرساخت را ترکیب کنند تا ترکیبی متناسب با نیازهای خود بیابند.

هر نوع میزبانی، چه زیرساخت آن به عنوان یک سرویس (IaaS) و چه زیرساخت هیبریدی، با چالش های منحصر به فرد خود همراه است. اما اشتباهات رایجی وجود دارد که شرکت ها در همه آن ها هنگام کاوش، قیمت گذاری و اجرای میزبانی زیرساخت مرتکب می شوند.

5 اشتباه بزرگ میزبانی زیرساخت

1. انجام ندادن اثبات مفهوم (POC)

دفاع از استاندارد ارائه شده توسط شرکت ها برای انجام ندادن POC هزینه و منبع است. قابل انکار نیست، آن ها به هر دو نیاز دارند. اما شرکت ها باید بدانند این کار به یک دلیل کلیدی ارزش سرمایه گذاری را دارند؛ اگر آن را آزمایش نکنید چگونه می توانید بدانید که واقعاً چه چیزی می خرید؟

میزبانی زیرساخت بین ارائه دهندگان به خصوص در مورد پشتیبانی می تواند بسیار متفاوت باشد. می توان قول هایی داد، اما واقعی بودن یا نبودن آن ها را فقط می توان در عمل آشکار کرد.

راه حل: هنگام شروع جستجوی میزبانی زیرساخت خود، مطمئن شوید که بودجه را برای پوشش هزینه حداقل دو POC کنار بگذارید. این به شما امکان می دهد تا مقایسه مناسبی بین گزینه های مختلف انجام دهید. و اطمینان حاصل کنید که هر POC به شما امکان می دهد قابلیت های فنی ارائه دهندگان و همچنین نحوه انجام تجارت با هر ارائه دهنده را تجربه کنید.

وقتی نوبت به مسائل فنی می رسد، به عملکرد شبکه و برنامه خود روی یک CPU ، RAM و پیکربندی دیسک خاص نگاه کنید. اما مطمئن شوید که به جای آزمایش کورکورانه، یک هدف عملکردی در ذهن دارید. برای مثال، اگر شبکه را از نظر تأخیر آزمایش می ‌کنید، مطمئن شوید که آزمایش ‌ها را انجام داده و نتایج را در طول زمان اندازه ‌گیری می ‌کنید. این به شما نشان می‌ دهد که شبکه چقدر در مقابله با خرابی ‌ها و مسیریابی مجدد برای جلوگیری از افزایش تاخیر، خوب است.

وقتی فراتر از موارد فنی نگاه می کنید، ارتباطات و پشتیبانی ارائه دهنده را آزمایش کنید تا متوجه شوید:

 • چه مدت طول می کشد تا آن ها به یک سوال پاسخ دهند؟
 • وقتی مشتری شدید طرف حساب شما چه کسی خواهد بود؟
 • تجربه پورتال مشتری چگونه خواهد بود؟
 • اگر می خواهید چیزی را لغو کنید، روند آن چگونه است؟
 • صورتحساب ماهانه چقدر است؟

اینها حوزه هایی هستند که بزرگترین تفاوت ها را در ارائه دهندگان هاست مشاهده خواهید کرد و بهترین ایده را در مورد نحوه کار روزانه با آن ها به شما می دهد.

2. نداشتن رویکرد چند فروشنده

چه در فضای Web3 هستید باشید یا نباشید، مفهوم تمرکز زدایی باید به طور کلی در سراسر زیرساخت انجام شود. بسیاری از شرکت ها در کار با یک ارائه دهنده هاست اشتباه می کنند. این رویکرد مزایایی دارد، البته که اصلی ترین آن ها ساده سازی است. اما همچنین یک نقطه شکست برای زیرساخت های شرکت ایجاد می کند. اگر آن ارائه دهنده از کار بیفتد، مشتریانش نیز کاهش می یابند. به همین ترتیب، اگر آن ارائه‌ دهنده ناگهان تصمیم بگیرد که دیگر از صنایع خاصی پشتیبانی نکند، همانطور که به تازگی در مورد یکی از آن ها اتفاق افتاد، نیاز به تغییر کامل زیرساخت‌ ها دارد. به همین دلیل است که هیچ ارائه دهنده میزبانی نباید سعی کند 100 درصد از املاک IT مشتریان خود مراقبت کند.

راه حل: اتخاذ رویکرد چند فروشنده برای میزبانی زیرساخت، دارایی IT شما را غیر متمرکز می کند و خطرات مرتبط با خرابی یا از کار افتادن را توزیع می کند. اگر یک ارائه دهنده هاست از کار بیفتد، برنامه ها یا سیستم هایی که با آن ارائه دهنده هستند می توانند به طور موقت به سایر فروشندگان منتقل شوند.

بهترین روش این است که فقط حدود 33 درصد از زیرساخت های خود را با یک ارائه دهنده میزبانی کنید. همه ارائه دهندگان هاست از انجام این کار خوشحال نخواهند شد. با کسانی که می خواهند کار کنید، همانطور که آن ها برای تضمین بیشترین منافع با شرکت شما کار می کنند.

3. عدم انجام بررسی دقیق

ایجاد لیستی از اجزای سرور و درخواست از ارائه دهندگان میزبانی مختلف برای پرداخت هزینه بر اساس آن لیست می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. متأسفانه، این مقایسه چندان کار نمی کند زیرا همه مؤلفه ها به طور یکسان ایجاد نمی شوند.

برای مثال CPU ها را در نظر بگیرید. همان CPU اینتل یا AMD در زمینه عملکرد به میزان بسیار کمی متفاوت هستند. اما یک CPU درجه دسکتاپ/مصرف کننده با یک CPU برای یک محیط مرکز داده (DC) بسیار متفاوت خواهد بود. ارائه دهندگانی وجود دارند که از CPU درجه مصرف کننده در محیط DC استفاده می کنند بدون اینکه شما متوجه شوید، مگر اینکه از آن ها بپرسید، و این هرگز پایان خوبی نخواهد داشت.

به طور مشابه، SSD های ارزان و گران قیمت نیز وجود دارند. همانطور که انتظار دارید، هرچه SSD گرانتر باشد، عملکرد بهتری دارد. ارائه دهندگانی که از SSD های گران تر استفاده می کنند، هرگز نمی توانند با قیمت آن هایی که از SSD های ارزان تر استفاده می کنند، مطابقت داشته باشند. اما این به معنای قربانی کردن عملکرد است.

راه حل: لیست اجزا را حذف کنید. در عوض، با ارائه دهندگان هاستینگ در مورد اولویت های خود به عنوان یک کسب و کار صحبت کنید و زیرساخت های مورد نیاز خود را برای داشتن بهترین عملکرد بیان کنید. سپس آن ها پیشنهاداتی را ارائه می دهند که کدام اجزای سرور برای نیازهای خاص شما مناسب تر است.

انتظار داشته باشید که قیمت ها از شرکت های مختلف متفاوت باشد زیرا ارائه دهندگان هاستینگ در نقاط قیمتی متفاوتی در بازار قرار دارند. به طور خودکار به سراغ ارزان ترین ها نروید بلکه در عوض با ارائه دهنده ای همکاری کنید که به اهداف شما بسیار نزدیک است.

4. عدم تعامل با مشاوران شرکت

هنگام میزبانی زیرساخت، می ‌توانید به وب ‌سایت ‌های ارائه ‌دهنده میزبانی بروید، در پورتال ثبت ‌نام کنید و چند سرور سفارش دهید. اما، همانطور که در نکته قبلی بحث کردیم، چگونه می دانید که در واقع با آن سفارش چه چیزی به دست می آورید؟ و آیا به زیرساختی دست یافته اید که کاملاً برای شما مناسب است؟ احتمالاً نه، به این معنی که احتمالاً مشکلاتی در راه اندازی وجود دارد.

درست مانند زمانی که در حال خرید کت و شلوار هستید، کت و شلوار بدون گیره به اندازه کت و شلواری که به طور خاص برای شما طراحی شده است مناسب نیست. به طور مشابه، زیرساخت ‌های آماده به ‌عنوان یک کسب ‌و کار و همچنین به‌ عنوان یک اکوسیستم سفارشی ساخته شده، مطابق با نیازهای شما نیستند. شما همیشه مجبور خواهید بود در جایی مصالحه کنید. ابر مقیاس بزرگ را به عنوان مثال در نظر بگیرید. ارائه دهندگان محیط های ابری فقط «طعم های» خاصی از زیرساخت را ارائه می دهند. آن «طعم ‌ها» هرگز با نیازهای خاص شما مطابقت ندارند.

راه حل: به جای کلیک کردن بر روی سفارش، به ارائه دهندگان میزبانی که در نظر دارید تلفن بزنید و در مورد آنچه نیاز دارید با آن ها صحبت کنید.

این تصور وجود دارد که خرید مستقیم از وب سایت یا پورتال مشتری، بیشتر مشتری محور است زیرا اصطکاک وجود ندارد. اما این اصطکاک که از صحبت کردن با یک مشاور دریافت می کنید بسیار ارزشمند است. وقتی تصمیمی به بزرگی زیرساخت می گیرید، به کسی نیاز دارید که شما را به چالش بکشد و دیدگاه های جایگزین ارائه دهد.

ارائه دهندگان میزبانی محصول خود را از درون می شناسند. آن ها می توانند ویژگی ها یا قابلیت هایی را به شما معرفی کنند که ممکن است از آن ها اطلاعی نداشته باشید. آن ها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا نسبت مناسب CPU، RAM و دیسک را برای برنامه خود (چه یک پایگاه داده یا یک سرور بازی) پیکربندی کنید و این نسبت ها را برای اطمینان از عدم نشت منابع بهینه کنید. نه تنها از منظر هزینه این کار بهتر است، بلکه پیاده سازی چنین اکوسیستمی می تواند نیازهای سخت افزاری را کاهش دهد و نیاز به منابع شما را کاهش دهد.

5. ارزان بودن

در اقتصاد سخت امروزی، جایی که همه به دنبال مکان هایی هستند که ممکن است هزینه ها را بهینه کنند، انتخاب ارزان ترین گزینه زیرساخت می تواند وسوسه انگیز باشد. با این حال، ارزان بودن می تواند نه تنها از منظر مالی، بلکه از نظر اعتبار نیز به شما آسیب برساند. زیرا زیرساخت های ارزان تر مساوی است با خرابی بیشتر. و زمان از کار افتادگی برابر است با زمان بد برای شما و مشتریانتان.

تعمیر و نگهداری جزئی از تمام زیرساخت ها است. در هر قرارداد سطح خدمات (SLA) با ارائه دهندگان زیرساخت، یک بند تعمیر و نگهداری وجود خواهد داشت که هر گونه تأثیر بازرسی های منظم را از شمول جریمه حذف می کند. زیرساخت ‌های ارزان‌ تر نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند، به این معنی که احتمالاً خرابی‌ های بیشتری را با توجه به تعمیر و نگهداری تجربه خواهید کرد. و اگر چندین بار در سال انجام شود، هزینه این نوع از کار افتادگی می تواند به سرعت افزایش یابد.

راه حل: کمی بیشتر خرج کنید و خطرات مرتبط با زیرساخت های ارزان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهید. افزونگی بهتر در پشته زیرساخت هزینه بیشتری دارد زیرا به سخت افزار بیشتری نیاز دارد. بنابراین، زیرساخت ‌های ارزان ‌تر یک قمار دائمی در برابر تأثیر زمان از کار افتادگی است که به ناچار اتفاق می ‌افتد. سرمایه گذاری اولیه ممکن است بیشتر باشد، اما هزینه کل هزینه های مالکیت/اجاره کمتر خواهد بود. شهرت شما نیز بهتر محافظت خواهد شد.

شما متوجه موضوعی در بین پنج راه حل پیشنهاد شده در اینجا خواهید شد و آن سرمایه گذاری بیشتر، هم از منظر پول و هم از منظر زمان است. و این کاملاً درست است. انتخاب اینکه چگونه و با چه کسی زیرساخت خود را میزبانی کنید یک تصمیم بزرگ است. برای موفقیت کسب و کار شما بسیار مهم است. نباید عجله کرد یا با هزینه کم انجام داد. وقت بگذارید، به درستی سرمایه گذاری کنید و با کارشناسان تعامل داشته باشید. این امر منجر به میزبانی زیرساختی می شود که قوی تر، با ارزش تر و مقرون به صرفه تر است.