021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/04/06
418 بازدید

10 زبان برتر برنامه نویسی 2023

10 زبان برتر برنامه نویسی 2023

معرفی 10 زبان برتر برنامه نویسی 2023

داشتن دانش کامل از حداقل یک زبان برنامه نویسی برای هر برنامه نویسی که وارد دنیای فناوری می‌شود یک موهبت است. شما می‌توانید مهارت‌های کد نویسی و حل مسئله خود را بهبود بخشید و یک توسعه دهنده نرم افزار شوید. برنامه نویسان نرم افزار حرفه ای پردرآمد دارند و از این رو، آنها بیشترین تقاضای کار را در سال‌های اخیر داشته‌اند. طبق نظرسنجی، انتظار می‌رود مشاغل برنامه‌نویسی تا سال 2028، 21 درصد افزایش یابد. ویکی‌ پدیا ادعا می‌کند که حدود 700 زبان برنامه‌نویسی وجود دارد. بنابراین تصمیم گیری در مورد اینکه کدام زبان را در میان محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی یاد بگیرید، بسیار گیج کننده است.

هر سال زبان‌های برنامه نویسی جدیدی به این لیست اضافه می‌شود و از این رو سردرگمی بیشتر می‌شود. از این رو، برای دستیابی به راه حلی که در آن بتوانید بهترین زبان برنامه نویسی را از بین صدها زبان برنامه نویسی انتخاب کنید، این مقاله را با توجه به چندین عامل مورد تقاضا بیان کرده‌ایم. این عوامل ممکن است درک شغلی، خواسته‌های آینده، الزامات تجاری و ویژگی‌های زبان‌های برنامه نویسی مختلف باشد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

یک زبان برنامه نویسی را می‌توان یک زبان کد در نظر گرفت که رایانه‌ها آن را درک می‌کنند و برای ساخت برنامه‌ها و اسکریپت‌های نرم افزاری استفاده می‌شود. همچنین به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها (سینتکس) نوشته شده توسط برنامه نویسان گفته می‌شود که رایانه‌ها از آنها برای ساخت برنامه‌های کاربردی استفاده می کنند. هر زبانی شباهت دارد و نحو خاص خود را دارد.

شما باید بر هر زبان برنامه‌ای تسلط قوی داشته باشید در حالی که داشتن یک ایده اولیه از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی قابل قدردانی است.

انواع زبان‌های برنامه نویسی

 • زبان برنامه نویسی رویه ای
 • زبان برنامه نویسی کاربردی
 • زبان برنامه نویسی شی گرا
 • زبان برنامه نویسی اسکریپت
 • زبان برنامه نویسی منطقی

در ادامه محبوب‌ترین لیست زبان‌های برنامه نویسی است که شامل پایتون، جاوا اسکریپت، جاوا، C/C++، C# و بسیاری دیگر است را معرفی خواهیم کرد و برای هر زبان پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌هایی که توسط آن زبان نوشته شده است را ذکر خواهیم کرد.

بهترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023

1. جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. با استفاده از جاوا اسکریپت، می‌توانید برخی از تعاملی‌ترین وب سایت ها را بسازید. همچنین، طبق گزارش‌های اخیر Stack Overflow، یکی از درخواست‌ کننده‌ترین زبان‌ها در برنامه‌ نویسی است. طبق نظرسنجی، بیش از 97 درصد از وب سایت‌ها از جاوا اسکریپت در سمت مشتری صفحه وب استفاده می‌کنند. طبق آخرین آمار، 72 درصد از شرکت‌ها به دنبال توسعه دهندگان جاوا اسکریپت هستند. از این رو یادگیری جاوا اسکریپت پیشرفته می‌تواند شگفت انگیزترین تصمیمی باشد که می‌توانید در سال 2023 برای تقویت شغل خود بگیرید.

برترین شرکت‌هایی که از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند مایکروسافت، اوبر، پی پال، گوگل، والمارت و غیره هستند.

2. پایتون

پایتون را می‌توان آینده زبان‌های برنامه نویسی دانست. طبق آخرین آمار، پایتون زبان اصلی برنامه نویسی برای حدود 80 درصد از توسعه دهندگان است. وجود کتابخانه‌های گسترده در پایتون فرآیندهای هوش مصنوعی، علم داده و یادگیری ماشین را تسهیل می‌کند. در حال حاضر پایتون در حال ترند است و می‌توان آن را پادشاه زبان های برنامه نویسی دانست. از این رو، یادگیری این زبان برنامه نویسی در سال 2023 به شما نوید موفقیت و رشد می دهد و ویژگی‌های شگفت انگیزی مانند:

 • یادگیری و کدنویسی آسان است
 • کتابخانه ها و فریمورک های گسترده ای که از تعداد زیادی برنامه پشتیبانی می‌کنند
 • انواع جاوا و C مانند CPython، Jython و غیره را گنجانده است.
 • پشتیبانی از رابط کاربری گرافیکی

شرکت‌هایی که روی پایتون کار می کنند: اینتل، فیس بوک، اسپاتیفای، نتفلیکس و غیره.

3. جاوا

جاوا یکی از قدرتمندترین زبان‌های برنامه نویسی است که در حال حاضر در بیش از 3 میلیارد دستگاه استفاده می‌شود. جاوا در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین فناوری‌هایی است که در برنامه‌های دسکتاپ، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه، توسعه وب، هوش مصنوعی، برنامه‌های ابری و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین یادگیری و مهارت در این فناوری حقوق‌های فوق العاده بالا، فرصت‌های رشد شگفت انگیز و شناخت جهانی را ارائه می‌دهد. بنابراین جاوا را می‌توان به عنوان یکی از برترین زبان‌های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2023 در نظر گرفت. برخی از ویژگی های برجسته جاوا عبارتند از:

 • استقلال پلت فرم و برنامه نویسی شی گرا
 • افزایش بهره وری، عملکرد و امنیت
 • امنیت

شرکت‌هایی که روی جاوا کار می کنند آمازون، ادوبی، فلیپ کارت، اینستاگرام و غیره هستند.

4. C/C++

C، “مادر همه زبان‌های برنامه نویسی” یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که برای کارکردن موثر بر روی بازی‌ها، گرافیک‌ها و برنامه‌های کاربردی سازمانی طراحی شده است. این زبان برنامه نویسی با قدمت طولانی سهم قابل توجهی در ایجاد زبان‌های جدید، کامپایلرها، پایگاه‌های داده و یکی از محبوب ترین سیستم عامل‌ها، مایکروسافت ویندوز داشته است. امروزه بسیاری از توسعه دهندگان C را به طور کامل نادیده می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که یادگیری C ابتدا پایه‌ای محکم برای توسعه C++ فراهم می‌کند. آنها هنگام توسعه برنامه‌هایی که عملکرد آنها بسیار مهم است، مانند نرم افزار مشتری/سرور و راه حل‌های تجاری پیچیده، مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو ویژگی‌های شگفت انگیزی مانند:

C/C++  تقریباً برای نوشتن تمام سیستم‌های سطح پایین مانند سیستم‌های فایل، سیستم عامل‌ها و غیره استفاده می‌شود.

از آنجایی که C++ بسیار سریع و پایدار است، به طور گسترده توسط برنامه نویسان رقابتی نیز استفاده می‌شود. این زبان برنامه نویسی به عنوان پایه‌ای برای درک زبان‌های برنامه نویسی پیچیده تر عمل می‌کند.

وجود توابع و عملگرهای داخلی و قابل تمدید بودن از دیگر مزیت‌های این زبان است.

شرکت‌هایی که روی C/C++ کار می‌کنند Adobe، Google apps، MySQL Server، Microsoft، Apple و غیره هستند.

5. سی شارپ

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که بر روی فریم ورک دات نت اجرا می‌شود و توسط مایکروسافت در سال 2000 توسعه یافته است و در ساخت برنامه‌ها و بازی‌های دسکتاپ موثر است. طبق نظرسنجی، 34 درصد از برترین بازی‌های موبایلی با استفاده از سی شارپ ساخته شده‌اند. این یک زبان خوب طراحی شده است و تقاضای زیادی در سطح جهانی دارد. بنابراین تسلط بر سی شارپ یک گزینه شغلی شگفت انگیز است که می‌توانید در سال 2023 ایجاد کنید. برخی از مزیت‌ترین ویژگی­های سی شارپ عبارتند از:

 • ساده برای یادگیری و درک
 • این زبان به طور کامل با کتابخانه‌های دات نت یکپارچه شده است
 • برترین شرکت‌هایی که روی C# کار می‌کنند مایکروسافت، Stack Overflow، Accenture و Alibaba Travels هستند.

6. PHP

PHP  یکی از زبان‌های برنامه نویسی همه منظوره است که اهمیت خود را در سال‌های آینده حفظ و بیشتر خواهد کرد. این یکی از اولین زبان‌های سمت سرور است که می‌تواند با HTML برای افزودن قابلیت به صفحات وب جاسازی شود. با توجه به روند رو به افزایش آنلاین، توسعه دهندگان PHP تقاضای زیادی دارند. برخی از ویژگی‌های ویژه‌ی این زبان برنامه نویسی عبارتند از:

 • ساده و آسان برای یادگیری
 • سریعتر از سایر زبانهای برنامه نویسی
 • امنیت بالا برای جلوگیری از تهدیدات و حملات

وب سایت‌های محبوبی مانند فیس بوک، یاهو و ویکی پدیا با PHP اجرا می‌شوند.

7. کاتلین

Kotlin  یک زبان برنامه نویسی چند پلتفرمی است که برای توسعه اپلیکیشن‌ها طراحی شده است. بیش از 60 درصد از توسعه دهندگان اندروید از آن استفاده می‌کنند. کاتلین جایگاه چهارم را در میان سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در چند شاخص معروف دارد. بنابراین اگر مایلید حرفه خود را در توسعه برنامه اندروید بسازید، یادگیری Kotlin در سال 2023 بهترین انتخابی است که می‌توانید انجام دهید. برخی از ویژگی‌های برجسته کاتلین عبارتند از:

 • کد مختصر و همزمانی ساختاریافته
 • ویژگی های امنیتی پیشرفته
 • کدنویسی در مقایسه با جاوا تقریباً 20٪ کمتر است
 • 100% قابلیت همکاری دارد

شرکت‌هایی که روی Kotlin کار می‌کنند عبارتند از Pinterest، Uber، Trello، Amazon و غیره.

8. سویفت

این یک زبان برنامه نویسی قوی است که توسط Apple Inc توسعه یافته است. از آن برای ایجاد برنامه iOS، watchOS، macOS  و بسیاری دیگر استفاده می‌شود. می‌توان آن را به عنوان آینده برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا و ایمن دید. بنابراین زودتر به سطح بالای زبان‌های برنامه نویسی می‌رسد. برخی از ویژگی‌های ویژه این زبان برنامه نویسی مانند:

 • آسان برای درک و نگهداری
 • فرآیند توسعه سرعت
 • عملکرد تقویت شده
 • از کتابخانه‌های پویا پشتیبانی می‌کند

شرکت‌هایی که روی زبان برنامه نویسی سوئیفت کار می‌کنند اپل، اینستاگرام، اوبر و اسلک هستند

9. GO

Go یا Golang یکی از معتبرترین و کارآمدترین زبان‌های برنامه نویسی است که از باقی زبان‌ها متمایز است. در ابتدا توسط گوگل در سال 2007 برای مدیریت زیرساخت‌های در حال رشد سریع خود طراحی شد. این زبان به سرعت محبوبیت شگفت انگیزی به دست آورد و به یکی از برترین زبان‌های برنامه نویسی تبدیل شده است. برخی از ویژگی‌های شگفت انگیز Go عبارتند از:

 • ساده برای یادگیری و درک
 • از فرآیندهای اتوماسیون پشتیبانی می‌کند
 • این فرآیندهای هوش مصنوعی و علم داده را تسهیل می‌کند

شرکت‌هایی که روی Go کار می‌کنند، گوگل، بی‌بی‌سی، مدیوم و اوبر هستند

Go آینده زبان برنامه نویسی است، بنابراین مطمئناً می‌توانید در سال 2023 به یادگیری آن فکر و اقدام کنید.

10. R

R یک زبان برنامه نویسی برای برنامه نویسی آماری و گرافیکی است. به طور گسترده‌ای در بین آماردانان و جستجوگران برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. در تجزیه و تحلیل داده‌ها، حوزه‌های مالی و بخش‌های مخابراتی اهمیت زیادی دارد. کمبود زیادی در رابطه با  افراد متخصص در R وجود دارد، بنابراین یادگیری این زبان می‌تواند یک انتخاب شغلی درخشان باشد.

 • دارای کتابخانه‌های گسترده ای برای گرافیک‌های تعاملی است.
 • زبان برنامه نویسی شی گرا.
 • از عملیات کراس پلتفرم پشتیبانی می کند.
 • بسیار توسعه پذیر

برترین شرکت‌هایی که از R استفاده می‌کنند Flipkart، Amazon، Google و LinkedIn هستند.

نکته‌ی مهم و پایانی

TypeScript یک ابر مجموعه نحوی جاوا اسکریپت با تایپ ایستا است. نوع اسکریپت، در اصل، سینتکس را در بالای جاوا اسکریپت اضافه می‌کند و به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا انواع را اضافه کنند. از آنجایی که TypeScript یک “Syntactic Superset” است، همان نحو پایه جاوا اسکریپت را دارد اما چیزی به آن اضافه می‌کند. TypeScript از مفاهیم OOPS نیز پشتیبانی می‌کند. پارادایم OOP نوشتن کدهای سازمان یافته و مقیاس پذیر را آسان تر می‌کند، که با افزایش اندازه و پیچیدگی پروژه شما آشکارتر می‌شود. برخی از ویژگی‌های مهم TyepScript به شرح زیر است:

 • به شما امکان می‌دهد نوع داده‌ای را که در کد ارسال می‌شود مشخص کنید، و در صورت عدم تطابق نوع داده‌ها، می‌تواند خطاها را گزارش کند.
 • رابط‌ها، نام مستعار نوع، کلاس‌های انتزاعی، اضافه بار توابع، تاپل‌ها، ژنریک‌ها و غیره از نظر ویژگی‌های زبان، مقیاس ‌پذیری پروژه، همکاری درون و بین تیم‌ها، تجربه توسعه ‌دهنده و قابلیت نگهداری کد، TypeScript از جاوا اسکریپت برتری دارد.

این زبان‌های برنامه ‌نویسی بودند که می‌توانید به صورت تخصصی‌تر متناسب با آن حرفه‌ی خود را انتخاب کنید و در زمان راحتی یاد بگیرید. هر زبان در حوزه‌های مربوطه خود بهترین کار و فضای شغلی را دارد. بنابراین، بر اساس نیاز خود در مورد اینکه کدام حرفه را ترجیح می‌دهید، می‌توانید بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. روی بهبود مهارت‌های حل مسئله خود کار کنید و برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی آماده شوید. همه این زبان‌هایی که در بالا ذکر شد جزو بهترین‌ها هستند و گزینه‌های شغلی شگفت‌انگیزی را نیز ارائه می‌دهند، پس ادامه دهید و بهترین را انتخاب کنید.

برای خرید سرور و قطعات مرتبط با سرور اچ پی ای مانند هارد، سی پی یو و کارت شبکه می‌توانید با کارشناسان رسام سرور ارتباط برقرار کنید.