021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/10/24
356 بازدید

مفاهیم اندازه های رک سرور

مفاهیم اندازه های رک سرور

توضیح در مورد مفاهیم اندازه های رک سرور

چرا مفاهیم اندازه های رک سرور مهم است؟

در هنگام خرید سرور ، تصمیم گیری در مورد روش‌‌های مختلف نصب، یک گزینه چالش برانگیز است. چرا که اندازه های موجود برای طراحی یک رک سرور بسیار متنوع بوده و بستگی به استفاده مردم از آن سرورها دارد. به همین دلیل متأسفانه تصمیمی گیری برای این موضوع به سادگی انتخاب اندازه یک خانه یا محل کار نیست.

البته شما ‌می‌توانید فقط با آشنایی و درک چند متغیر مربوط به طراحی سرور، در کمترین زمان یک خرید درست و کاربردی داشته باشید. بنابراین تا زمانی که از عمق، ارتفاع و پهنای مورد نیاز سرور و لوازم جانبی آن آگاه باشید، ‌می‌توانید در پایان خریدی مناسب انجام دهید. سایر عوامل مانند نیازهای حرارتی و امنیت نیز باید در مراحل بعدی در نظر گرفته شوند، چرا که ‌می‌توان آنها را در صورت نیاز تغییر داده و تعویض کرد.

ارتفاع رک سرور

ارتفاع رک سرور، یکی از محبوب ترین روش‌‌ها برای طبقه بندی سرور است. اکثر افراد رک مدنظر خود را با توجه به ارتفاع خاص آن مانند “رک‌‌های سرور 42U” یا همان “قفسه‌‌های 7 فوتی” برچسب گذاری ‌می‌کنند.

منظور از حروف U در عبارت 42U، مخفف “rack units” یا “U-Space” است که برابر با 1.75 اینچ است. اگر ‌می‌خواهید رک‌‌های پایگاه داده خریداری کنید، لازم است بدانید که ارتفاع استاندارد آنها 48U و در بعضی موارد 42U ‌می‌باشد.

دلیل این که ‌می‌گوییم اندازه استاندارد 48U ‌می‌باشد، این است که در این ارتفاع به اندازه کافی فضا وجود دارد. به عبارتی این ارتفاع فضای کافی برای توسعه را داشته و با آن ‌می‌توان به راحتی به تجهیزات دسترسی پیدا کرد. گاهی نیز ممکن است محفظه‌‌های رک را ببینید که ارتفاعی معادل 22U و 27U دارند. رک‌‌هایی با این ابعاد را معمولا یک “نیمه-رک” استاندارد می‌نامند.

مفاهیم اندازه های رک سرور

افراد زیادی که در این صنعت مشغول به کار هستند، رک‌‌ها را در اندازه‌‌هایی غیراستاندارد ایجاد ‌می‌کنند. به خصوص این موضوع در مورد رک‌‌های فریم‌باز (open-frame) بیشتر صدق ‌می‌کند. رک‌‌های فریم‌باز به دلیل وزن کم و قابلیت انعطافی که دارند، ‌می‌توانند تا ارتفاع 70U نیز برسند. از طرف دیگر نیز این مدل رک‌‌ها ‌می‌توانند ارتفاع بسیار کوتاهی به اندازه 5U داشته باشند. همچنین محفظه‌‌های رک سرور cabinet نیز وجود دارند که ‌می‌توانند ارتفاعی معادل 18U یا 37U داشته باشند.

عمق رک سرور

بر خلاف ارتفاع ، عمق رک سرورها معمولاً با واحد اینچ اندازه گیری شده و از نظر اندازه نیز بسیار کمتر هستند. عمق رک‌‌های سرور ‌می‌توانند از 0 تا 50 اینچ باشند، اما عموماً در عمق 24 و 48 اینچی ساخته ‌می‌شوند. یک قفسه 24 اینچی برای تجهیزات شبکه منازل، تجهیزات AV ، پچ‌پنل‌‌ها و غیره مناسب است.

مفاهیم اندازه های رک سرور

عمق 29 اینچی که برای رک‌‌های فریم‌باز بسیار استاندارد است، با بسیاری از سرورهای Dell ،HP ، IBM و Cisco سازگار ‌می‌باشد. عمق‌‌های بزرگتر از این ابعاد ‌می‌توانند تجهیزات بیشتری را در خود جای داده و فضای بیشتری برای مدیریت کابل و سایر لوازم جانبی فراهم کنند.

پهنا و عرض رک سرور

معمول‌ترین و استاندارترین عرض رک سرور، اندازه 19 اینچ است. بیشتر تجهیزات نصب شده روی رک و به ویژه سرورها، دارای عرض 19 اینچ بوده که از یک حفره تا حفره سمت دیگر اندازه گیری ‌می‌شود. از این رو رک باید 19 اینچ عرض داشته و متناسب با این فناوری باشد.

امروزه بسیاری از رک‌‌ها با عرض خارجی 24 اینچ عرضه ‌می‌شوند. البته عرض خارجی 24 اینچی به دلیل صفحه‌‌های استاندارد 48 اینچی پایگاه داده، اندازه‌ای کاملاً منطقی است؛ چرا که صفحات پایگاه داده معمولا در ابعاد 24X24 اینچ هستند. بنابراین یک رک استاندارد با عمق 48 اینچ و عرض 24 اینچ، آسان‌تر با فضای صفحات موجود در پایگاه داده مطابق ‌می‌شود. در واقع یک رک با عمق 24 اینچ، بدون هیچ مشکلی دقیقاً فضای یک صفحه را اشغال ‌می‌کند.

مفاهیم اندازه های رک سرور

تعداد زیادی رک وجود دارد که دارای عرض نصب 19 اینچ و عرض بیرونی 24 هستند. این ابعاد باعث ‌می‌شود تا فضای موجود برای مدیریت کابل‌‌ها، نصب PDU‌‌ها و یا تجهیزات نظارتی وجود داشته باشد.

مقایسه رک‌‌‌های 2-post و رک‌‌‌های 4-post

عنصر نهایی که باید هنگام اندازه گیری رک‌‌های سرور مورد توجه قرار گیرد، نوع رک است. رک‌‌‌های 2-post و رک‌های 4-post از انواع مختلف رک بوده که تفاوت‌‌هایی دارند.

یک رک‌ 2-post از دو ستون عمودی قائم ساخته ‌می‌شود، در حالی که یک رک‌ 4-post از چهار ستون ساخته شده است. درباره رک‌‌‌های 2-post محدودیتی در زمینه عمق رک نصب شده وجود دارد، به این صورت که ممکن است ساختار به نوعی باشد که مانع قرار گرفتن مجموعه دیگری از post‌‌ها شود. با این حال در بیشتر موارد ‌می‌توان از رک‌‌‌های 2-post برای فناوری‌‌های سبک‌تر یا لوازم جانبی که به عمق کمتری نیاز دارند، مانند سوئیچ‌‌ها، پچ‌پنل‌‌ها، روترها و تجهیزات مخابراتی استفاده کرد.

از طرف دیگر رک‌‌‌های 4-post ‌می‌توانند وزن بسیار بیشتری از رک‌‌‌های 2-post داشته باشد، زیرا ریل‌‌ها و قفسه‌‌ها در هر 4 پست به یکدیگر متصل ‌می‌شوند. اما از طرفی نیز عمق نصبی که این رک‌‌ها ارائه ‌می‌دهند، بیشتر از رک‌‌‌های 2-post ‌می‌باشد.

حتی اگر رک‌‌‌های 2-post دارای محدودیت‌‌هایی در عمق و وزن باشند، باز هم ‌می‌توانند به اندازه یک رک استاندارد برای پایگاه‌‌های داده مورد استفاده قرار بگیرند. نیمه‌رک‌‌هایی که از نوع 2-post هستند، حدود 24U و رک‌‌های کامل حدود 45U ارتفاع دارند. دلیل دیگری که ‌می‌توان آنها را کمی بلندتر از حد انتظار دانست این است که برخی رک‌‌‌های 2-post را ‌می‌توان با کمک یک caster kit ، به یک رک‌‌‌های 4-post تبدیل کرد.

کدام یک از ابعاد رک سرور، برای کسب و کار من مناسب است؟

اکنون که تمام عناصر مختلف موجود در یک رک سرور را بررسی کردیم، شما باید تنظیمات کلی و اهداف خود از نصب یک رک را نیز در نظر بگیرید.

اگر در حال نصب رک برای وسایل خانه یا محل کار خود با تجهیزات محدود هستید، ممکن است یک رک نیمه بزرگ یا کوچکتر کافی باشد. اما اگر تجهیزات بیشتری دارید باید از یک رک 4 پایه استفاده کنید، زیرا آنها قابلیت نصب سرور از جلو و عقب را دارند. به علاوه نصب تجهیزات در یک رک سرور قفل شده، از دستکاری آنها محافظت ‌می‌کند.

اگر در حال آماده سازی نصب رک خود در اتاق سرور یا پایگاه داده هستید، بهتر است فضا را بیشتر از اندازه مورد نیاز فعلی خود در نظر بگیرید. چرا که در حال حاضر فضای خالی رک را ‌می‌توان با پنل‌‌های خالی پر کرد تا جریان هوا مناسب باشد. اما در صورت توسعه و رشد کسب و کارتان، ممکن است به فضای بیشتری نیاز داشته باشید. همچنین اگر رک‌‌های سروری را پیدا کردید که با ابعاد خاص پنل‌‌های شما مطابقت دارند، آنها را خریداری کرده و روند سازماندهی و نصب آنها را بسیار ساده‌تر پیش ببرید.

بنابراین صرف نظر از این که آیا اندازه رک مناسب کار شما است یا خیر، همیشه در ابتدا طرح و محدودیت‌‌های احتمالی را در نظر بگیرید.

بررسی و خرید مدلهای مختلف سرور:

خرید سرور HPE