021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1401/10/19
271 بازدید

پروتکل FCoE چیست؟

پروتکل FCoE چیست؟

پروتکل FCoE چیست و چه مزایایی دارد؟

سرورها درون شبکه LAN به یکدیگر متصل هستند و از طریق پروتکل اترنت در حال اجرا و عملکرد هستند. شبکه‌ی دیگری بنام SAN وجود دارد که با پروتکل FC کار می‌کند. در گذشته، شرکت‌­ها از اترنت به صورت معمول برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در بین دستگاه‌­های شبکه استفاده می­‌کردند. هنگامی که شبکه SAN مبتنی بر پروتکل FC نیاز باشد، کارت شبکه‌ه­ای که روی سرور قرار می‌گیرد باید Fiber Channel HBA باشد.

اما به دلیل هزینه‌­های فراوان نشات گرفته از این مسیر مذکور تغییراتی در شکل برقراری ارتباط بین شبکه‌­ها ایجاد کردند به گونه ای که با ادغام شبکه‌های LAN و SAN و انجام برخی تغییرات بر روی این شبکه‌­ها، پروتکل FC هم از طریق همین شبکه‌­های ادغام شده استفاده می‌­کنیم و ارسال داده از طریق پروتکل جدیدی بنام FCOE انجام می­‌شود.

مقایسه کانال فیبری با FCoE

برای داشتن درک بهتر از FCoE ، فهم این موضوع لازم و ضروری است که FCoE از fcp کانال فیبر استفاده می­‌کند.

با استفاده از FCoE این امکان بوجود آمد تا فریم­‌های کانال فیبر محصور شوند و از طریق پیوندهای اترنت منتقل شوند هر دو ترافیک از همان کابل فیزیکی عبور می­‌کنند اما با وجود فضای اشتراکی انتقال داده‌­ها باز هم می‌توان مسیرشان رو مجزا کرد.

Fcp مخفف عبارت Fiber Channel Protocol یا همان پروتکل کانال فیبر است به این معنی که زبان مشترک انتقال اطلاعات و قابل عملکرد آن fc می‌­باشد.

دقیقا همان پروتکل کانل فیبری که با کانال های فیبری بومی استفاده می­‌شود.

تفاوت این است که ما همان ترافیک هدر اترنت را قرار می‌­دهیم تا بتوانیم آن را از طریق یک شبکه اترنت اجرا کنیم، نه بیش از یک شبکه کانال فیبری.

مقایسه بسته­‌ی پروتکل SAN

FCoE قابلیت اطمینان و عملکرد کانال فیبر بومی را حفظ می‌­کند. از کیفیت خدمات (QoS) برای تضمین پهنای باند مورد نیازبرای ترافیک ذخیره ساز استفاده می‌­شود. این تضمین می‌­کند که ترافیک داده عادی پهنای باند زیادی ایجاد نمی­‌کند.

فواید اصلی FCOE چیست؟

یکی از اصلی‌­ترین فوایدی که از FCOE گرفته می­‌شود، ذخیره سازی‌­هایی (صرفه جویی در هزینه ، زمان ، انرژی) است که در زیر ساخت شبکه قرار می‌­گیرد.

زمانی که ما شبکه­‌های کانال فیبر بومی و شبکه­‌های داده اترنت را از بین می­‌بریم، روی هاست 4 آداپتور وجود دارد که با 4 سوییچ متصل شده و ذخیره سازی را انجام می‌­دهد.

کانال فیبری بومی

با FCOE، داده‌­ها و ترافیک ذخیره سازی را از طریق سوئیچ‌­های مشترک و درگاه‌های مشترک در هاست خود اجرا می­‌کنیم.

اکنون ما فقط 2 آداپتور، 2 کابل و 2 سوئیچ داریم.

حالا زیرساخت­‌های مورد نیاز به نصف کاهش پیدا می‌کند و این صرفه جویی در هزینه‌­های سخت افزاری هم مشهود می­‌شود، علاوه بر این به فضای کمتر، انرژی کمتر و خنک کننده‌­ی کمتری نیاز داریم.

مزایای استفاده از FCoE

در کنار صرفه ­جویی مالی دربازه­ی زمانی کوتاه مدت و بلند مدت، FCoE به سازمان شما این امکان را می­‌دهد تا تمام کانال فیبر و اترنت در یک شبکه واحد استفاده شود.

FCoE، سرعت، قابلیت اطمینان، و مقیاس پذیری اترنت را با افزایش امنیت، کارآیی و ظرفیت بازیابی، سریع­تر از کانال فیبر ترکیب می­‌کند.

با پروتکل FCoE، ما قادر به استفاده از زیر ساخت­‌های همگرایی هستیم که باعث می­‌شود تا:

  • تعداد کابل­ها، کارت­های شبکه و آداپتورها کاهش پیدا می‌­کند.
  • یکپارچه­‌سازی درگاه­های ورودی و خروجی
  • مدیریت شبکه مجازی
  • کاهش انرژی و هزینه‌­های خنک کننده
  • افزایش انعطاف پذیری در سیستم

شبکه­‌های FCoE

در FCoE، هم ذخیره سازی و هم ترافیک داده از همان رابط فیزیکی مشترک در هاست استفاده می­‌کنند.

در CNA جایگزین کارت رابط شبکه سنتی (NIC) در هاست می­‌شود.

ترافیک ذخیره سازی از FCP استفاده می­‌کند بنابراین به WWPN نیاز دارد.

ترافیک اطلاعات به آدرس MAC نیاز دارد.

روشی که ترافیک داده­‌های اترنت و ترافیک ذخیره سازی FCP کاملا متفاوت است، بنابراین چگونه می­‌توانیم از هر دو در یک خط اتصال مشترک پشتیبانی کنیم؟

پاسخ این است که ما رابط فیزیکی را به دو رابط مجزا، مجازی می­‌کنیم یک مجازی با HBA برای ترافیک داده و MAC برای ترافیک ذخیره سازی WWPN

ذخیره سازی و ترافیک داده‌­ها به دو VLAN مختلف تقسیم می­‌شوند، یک VLAN داده و یک VLAN، ذخیره ساز.

در پایان مزیت‌­های این پروتکل که صرفه جویی­‌های متعددی در بخش­های مختلف مانند صرفه جویی در زمان، هزینه و قطعات سخت افزاری، باعث شده تا از محبوبیت زیادی در بین متخصصین این حوزه برخوردار شود.