021-91003839
تهران، خ قائم مقام فراهانی، نرسیده به بهشتی، کوچه دهم، پ 11، واحد 14

تاریخ ایجاد : 1401/10/19
24 بازدید

پروتکل FCoE چیست؟

پروتکل FCoE چیست؟

پروتکل FCoE چیست و چه مزایایی دارد؟

سرورها درون شبکه LAN به یکدیگر متصل هستند و از طریق پروتکل اترنت در حال اجرا و عملکرد هستند. شبکه‌ی دیگری بنام SAN وجود دارد که با پروتکل FC کار می‌کند. در گذشته، شرکت‌­ها از اترنت به صورت معمول برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در بین دستگاه‌­های شبکه استفاده می­‌کردند. هنگامی که شبکه SAN مبتنی بر پروتکل FC نیاز باشد، کارت شبکه‌ه­ای که روی سرور قرار می‌گیرد باید Fiber Channel HBA باشد.

اما به دلیل هزینه‌­های فراوان نشات گرفته از این مسیر مذکور تغییراتی در شکل برقراری ارتباط بین شبکه‌­ها ایجاد کردند به گونه ای که با ادغام شبکه‌های LAN و SAN و انجام برخی تغییرات بر روی این شبکه‌­ها، پروتکل FC هم از طریق همین شبکه‌­های ادغام شده استفاده می‌­کنیم و ارسال داده از طریق پروتکل جدیدی بنام FCOE انجام می­‌شود.

مقایسه کانال فیبری با FCoE

برای داشتن درک بهتر از FCoE ، فهم این موضوع لازم و ضروری است که FCoE از fcp کانال فیبر استفاده می­‌کند.

با استفاده از FCoE این امکان بوجود آمد تا فریم­‌های کانال فیبر محصور شوند و از طریق پیوندهای اترنت منتقل شوند هر دو ترافیک از همان کابل فیزیکی عبور می­‌کنند اما با وجود فضای اشتراکی انتقال داده‌­ها باز هم می‌توان مسیرشان رو مجزا کرد.

Fcp مخفف عبارت Fiber Channel Protocol یا همان پروتکل کانال فیبر است به این معنی که زبان مشترک انتقال اطلاعات و قابل عملکرد آن fc می‌­باشد.

دقیقا همان پروتکل کانل فیبری که با کانال های فیبری بومی استفاده می­‌شود.

تفاوت این است که ما همان ترافیک هدر اترنت را قرار می‌­دهیم تا بتوانیم آن را از طریق یک شبکه اترنت اجرا کنیم، نه بیش از یک شبکه کانال فیبری.

مقایسه بسته­‌ی پروتکل SAN

FCoE قابلیت اطمینان و عملکرد کانال فیبر بومی را حفظ می‌­کند. از کیفیت خدمات (QoS) برای تضمین پهنای باند مورد نیازبرای ترافیک ذخیره ساز استفاده می‌­شود. این تضمین می‌­کند که ترافیک داده عادی پهنای باند زیادی ایجاد نمی­‌کند.

فواید اصلی FCOE چیست؟

یکی از اصلی‌­ترین فوایدی که از FCOE گرفته می­‌شود، ذخیره سازی‌­هایی (صرفه جویی در هزینه ، زمان ، انرژی) است که در زیر ساخت شبکه قرار می‌­گیرد.

زمانی که ما شبکه­‌های کانال فیبر بومی و شبکه­‌های داده اترنت را از بین می­‌بریم، روی هاست 4 آداپتور وجود دارد که با 4 سوییچ متصل شده و ذخیره سازی را انجام می‌­دهد.

کانال فیبری بومی

با FCOE، داده‌­ها و ترافیک ذخیره سازی را از طریق سوئیچ‌­های مشترک و درگاه‌های مشترک در هاست خود اجرا می­‌کنیم.

اکنون ما فقط 2 آداپتور، 2 کابل و 2 سوئیچ داریم.

حالا زیرساخت­‌های مورد نیاز به نصف کاهش پیدا می‌کند و این صرفه جویی در هزینه‌­های سخت افزاری هم مشهود می­‌شود، علاوه بر این به فضای کمتر، انرژی کمتر و خنک کننده‌­ی کمتری نیاز داریم.

مزایای استفاده از FCoE

در کنار صرفه ­جویی مالی دربازه­ی زمانی کوتاه مدت و بلند مدت، FCoE به سازمان شما این امکان را می­‌دهد تا تمام کانال فیبر و اترنت در یک شبکه واحد استفاده شود.

FCoE، سرعت، قابلیت اطمینان، و مقیاس پذیری اترنت را با افزایش امنیت، کارآیی و ظرفیت بازیابی، سریع­تر از کانال فیبر ترکیب می­‌کند.

با پروتکل FCoE، ما قادر به استفاده از زیر ساخت­‌های همگرایی هستیم که باعث می­‌شود تا:

  • تعداد کابل­ها، کارت­های شبکه و آداپتورها کاهش پیدا می‌­کند.
  • یکپارچه­‌سازی درگاه­های ورودی و خروجی
  • مدیریت شبکه مجازی
  • کاهش انرژی و هزینه‌­های خنک کننده
  • افزایش انعطاف پذیری در سیستم

شبکه­‌های FCoE

در FCoE، هم ذخیره سازی و هم ترافیک داده از همان رابط فیزیکی مشترک در هاست استفاده می­‌کنند.

در CNA جایگزین کارت رابط شبکه سنتی (NIC) در هاست می­‌شود.

ترافیک ذخیره سازی از FCP استفاده می­‌کند بنابراین به WWPN نیاز دارد.

ترافیک اطلاعات به آدرس MAC نیاز دارد.

روشی که ترافیک داده­‌های اترنت و ترافیک ذخیره سازی FCP کاملا متفاوت است، بنابراین چگونه می­‌توانیم از هر دو در یک خط اتصال مشترک پشتیبانی کنیم؟

پاسخ این است که ما رابط فیزیکی را به دو رابط مجزا، مجازی می­‌کنیم یک مجازی با HBA برای ترافیک داده و MAC برای ترافیک ذخیره سازی WWPN

ذخیره سازی و ترافیک داده‌­ها به دو VLAN مختلف تقسیم می­‌شوند، یک VLAN داده و یک VLAN، ذخیره ساز.

در پایان مزیت‌­های این پروتکل که صرفه جویی­‌های متعددی در بخش­های مختلف مانند صرفه جویی در زمان، هزینه و قطعات سخت افزاری، باعث شده تا از محبوبیت زیادی در بین متخصصین این حوزه برخوردار شود.

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *