021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1398/12/17
860 بازدید

آموزش Raid بندی سرور های HP

آموزش Raid بندی سرور های HP

آموزش کامل Raid بندی سرور های HP

در این مقاله قصد داریم raid بندی سرور های HP را توضیح دهیم:

قبل از هر چیز باید از تعداد و حجم منابع ذخیره سازی و اهمیت داده‌‌های خود آگاهی داشته باشیم. همچنین باید اطلاعات کافی از انواع مدل‌‌های Raid داشته باشیم. برای آگاهی از انواع سطوح مختلف Raid ‌می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

انواع سطوح Raid

برای رید کردن (Raid بندی) ‌می‌توان به دو روش زیر عمل کرد:

 روش اول

RAID بندی سرور های HP از طریق Intelligent Provisioning

این قابلیت در سرور های نسل 8 اچ پی و بالاتر از آن در دسترس است. برای سرور های نسل‌‌های پایین تر به روش دوم مراجعه کنید.

در این روش برای رید کردن باید وارد محیط SSA(Smart Storage Administrator) شویم. برای ورود به این محیط در صفحه Loading سرور هنگامی که سخت افزارها بررسی و معرفی ‌می‌شوند کلید F10 را فشار دهید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(1)

 

پس از زدن این کلید وارد صفحه استارت Intelligent Provisioning سرور ‌می‌شوید. در این صفحه سه گزینه مشاهده ‌می‌شود که شما باید گزینه دوم یعنی Smart Storage Administrator را انتخاب کنید تا به صورت مستقیم وارد محیط SSA شوید. دقت داشته باشید که بارگزاری این صفحه ممکن است حدود یک دقیقه زمان ببرد.

آموزش raid بندی سرور های HP

(2)

 

همانطور که در تصویر زیر ‌می‌بینید پس از بارگزاری صفحه در ستون سمت چپ مدل کنترلر دستگاه مشاهده ‌می‌شود. روی آیکون کنترلر مورد نظر کلیک کنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(3)

 

حالا از ستون وسط روی دکمه Configure کلیک کنید

آموزش raid بندی سرور های HP

(4)

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده ‌می‌کنید در صفحه Configure تعدادی دکمه عملیاتی مشاهده ‌می‌شود.

آموزش raid بندی سرور های HP

(5)

 

حال ‌می‌توانیم هارد ها را Raid کنیم. در اینجا ما ‌می‌خواهیم 4 عدد هارد 300 گیگابایتی را با یکدیگر Raid 5 کنیم. برای شروع روی دکمه Create array کلیک ‌می‌کنیم.

با زدن این دکمه با صفحه زیر روبرو ‌می‌شویم.

آموزش raid بندی سرور های HP

(6)

 

در اینجا منابع خام به ما نشان داده ‌می‌شود، این یعنی ما در این صفحه فقط لیست هارد هایی که Raid نیستند را ‌می‌بینیم که کنار هر کدام، اطلاعات موقعیت فیزیکیشان روی باکس هاردها نوشته شده است. چون در این نمونه ‌می‌خواهیم هر 4 عدد هارد موجودمان را رید کنیم تیک همه هارد ها را ‌می‌زنیم و آن‌‌ها را انتخاب ‌می‌کنیم.

البته باید به این نکته توجه داشت که هارد های HDD و هاردهای SSD به دلیل تفاوت تکنولوژی با یکدیگر رید نمی شوند. حال اگر شما علاوه بر HDD، هارد های SSD هم برای رید کردن روی سرور دارید ‌می‌توانید از منوی کشویی بالای صفحه گزینه SSD را انتخاب کنید تا لیست هارد های SSD شما نمایش داده شود.

پس از انتخاب هاردهای مورد نظر در پایین صفحه دکمه Create Array را کلیک ‌می‌کنیم.

آموزش raid بندی سرور های HP

(7)

 

در صفحه بعدی باید نوع رید خود را مشخص کنیم. در اینجا ما Raid 5 را انتخاب ‌می‌کنیم.

آموزش raid بندی سرور های HP

(8)

 

در پایین همین صفحه  زیر عنوان Size یک دکمه رادیویی با نام  Custom Size به همراه یک جعبه متن در جلوی آن وجود دارد. اگر ‌می‌خواهید رِیدی که ‌می‌سازید بیش از یک Logical Drive داشته باشد، ‌می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. به این صورت که با فعال کردن آن ‌می‌توانید میزان حجم logical drive دلخواهتان را بر حسب GB بسازید. با هر میزان حجمی که انتخاب ‌می‌کنید در پایین صفحه دکمه Create Logical Drive را بزنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(9)

 

در انتها نیز پس از ساخت کامل Raid، دکمه Finish را برای پایان کار بزنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(10)

 

پس از این که شما عملیات ساخت رید را انجام دادید ‌می‌توانید برای کنترلر تعریف کنید که درهنگام بوت شدن سرور به وسیله آن در صورت نیاز کدام درایو منطقی Bootable شود. برای این کار کافیست در صفحه پیکربندی رید کنترلر بر روی دکمه Set Bootable Logical Drive/Volume کلیک کنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(11)

 

حال وارد صفحه ای ‌می‌شوید که باید درایو Logical   مورد نظرتان را انتخاب کنید. گزینه مورد نظر را انتخاب و سپس دکمه OK را در پایین صفحه فشار دهید و در انتها نیز در صفحه بعدی دکمه Finish را کلیک نمایید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(12)

 

در ستون سمت چپ در همان صفحه پیکربندی کنترلر گزینه ای وجود دارد به نام Logical Devices که با کلیک بر روی آن در ستون وسط درایو های منطقی  و اطلاعات مربوط به Raidها را ‌می‌توان مشاهده کرد.

آموزش raid بندی سرور های HP

(13)

 

در محیط SSA گزینه‌‌ها یی مانند مشاهده درایو های فیزیکی و تنظیمات دیگری نیز موجود است که چون مربوط به این مقاله نمی باشد در اینجا از شرح آن‌‌ها صرفه نظر ‌می‌کنیم.

 

روش دوم

raid بندی سرور های HP از طریق ROM

برای انجام عملیات Raid در سرور های نسل 9 به قبل ‌می‌توان این کار را از دو طریق انجام داد که یکی از آن‌‌ها رید کردن از طریق ROM  ‌می‌باشد.

در سرور های Gen8 و نسل‌‌های پایین تر از آن در هنگام بررسی و معرفی Raid Controller دستگاه توسط ROM در صفحه Loading سه کلید عملیاتی پیشنهاد داده ‌می‌شود. در تصویر زیر توضیحات فوق در سرور های Gen8 قابل مشاهده است:

آموزش raid بندی سرور های HP

(14)

 

در مورد سرور های Gen6 و Gen7 پس از نمایش میزان حجم رم‌‌های دستگاه و پردازشگر آن با گزینه Press any key to view option ROM messages مواجه ‌می‌شوید:

آموزش raid بندی سرور های HP

(15)

 

با فشردن یک کلید به صفحه ای منتقل ‌می‌شوید که ابتدا معرفی iLO و پس از آن رید کنترلر سرور مشاهده ‌می‌شود:

آموزش raid بندی سرور های HP

(16)

 

همانطور که در تصاویر فوق مشاهده ‌می‌کنید برای ورود به صفحه پیکر بندی کنترلر کلید F8 تعریف شده است.

با فشردن این کلید به صفحه زیر هدایت ‌می‌شوید:

آموزش raid بندی سرور های HP

(17)

 

در تصویر شماره 17 چند گزینه برای پیکربندی و رید کردن مشاهده ‌می‌شود.

حال ‌می‌توانید برای رید کردن هاردها اقدام کنید.

ایجاد Raid

روی گزینه اول یعنی Create Logical Drive یک Enter بزنید. با انتخاب این گزینه وارد صفحه دیگری ‌می‌شوید که در آن هاردها به صورت جداگانه در سمت چپ و Raid های پیشنهادی در سمت راست دیده ‌می‌شود. در تصویر زیر ما 4 عدد هارد 300 گیگابایتی داریم که ‌می‌خواهیم آن‌‌ها را رید کنیم:

آموزش raid بندی سرور های HP

(18)

 

به طور مثال اگر بخواهیم این همه این 4 هارد را با یکدیگر Raid 1+0 کنیم باید به این صورت عمل کنیم:

از ستون سمت چپ همه هاردها را با استفاده از کلید Space تیک ‌می‌زنیم. سپس از ستون سمت راست گزینه Raid 1+0 را تیک زده و در انتها کلید Enter را ‌می‌زنیم.

پس از زدن کلید Enter وارد صفحه زیر ‌می‌شویم:

آموزش raid بندی سرور های HP

(19)

 

همانطور که در تصویر ‌می‌بینید برای تایید عملیات باید کلید F8 را بزنیم.

و همچنین برای تایید نهایی و ادامه کار کلید Enter را ‌می‌زنیم

آموزش raid بندی سرور های HP

(20)

 

به این نکته توجه داشته باشید که با ساختن یک Raid آرایه ای از دیسک‌‌ها ساخته ‌می‌شود، که به صورت یک درایو منطقی (Logical Drive) در دسترس خواهد بود.

 

مشاهده Raid های ساخته شده

برای مشاهده Logical drive های موجود ‌می‌توانید در صفحه اول پیکربندی (تصویر شماره 17) گزینه View Logical Drive را انتخاب کنید. پس از آن تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

آموزش raid بندی سرور های HP

(21)

 

در این صفحه درایوهای منطقی قابل مشاهده در کنترلر و همچنین وضعیت فعلی آنها نشان داده ‌می‌شود. به طور مثال در اینجا ما تعدادی هارد را با هم رید 0+1 کرده ایم که در این صفحه به صورت 1# نشان داده شده است.

با زدن Enter روی هر Logical Drive در صفحه ای دیگر تعداد هاردهای آن مجموعه و وضعیت (سالم و یا خراب بودن) هر هارد به صورت جدا گانه مشخص شده است. با رفتن روی هر کدام از این هاردها چراغ آبی رنگ آن به صورت فیزیکی روی هارد روشن ‌می‌شود.

همچنین اگر در صفحه ای که درایو‌‌های منطقی نمایش داده ‌می‌شود روی هر کدام از گزینه‌‌ها برویم نیز چراغ‌‌های آبی که آن درایو را تشکیل داده اند همگی با هم روشن ‌می‌شود. با استفاده از این قابلیت ‌می‌توانیم بفهمیم که هر Logical drive کدام یک از هارد ها را شامل ‌می‌شود.

آموزش raid بندی سرور های HP

(22)

 

حذف کردن Raid

قبل از هر چیز به این نکته توجه داشته باشید که با پاک کردن رید، تمامی داده‌‌های آن از بین خواهد رفت و اصطلاحاً Lost خواهد شد. پس قبل از انجام این عملیات توصیه ‌می‌کنیم از دیتای خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و به طور خلاصه از بی اهمیت بودن داده‌‌های موجود در آن درایو منطقی که قصد حذف کردن آن را دارید اطمینان حاصل نمایید. زیرا بعد از آن دیگر به داده‌‌هایتان دسترسی نخواهید داشت و باید به متخصصان بازیابی اطلاعات مراجعه کنید و متحمل هزینه‌‌های بالایی شوید، که البته تضمین صد در صدی هم برای بازگشت دیتای شما وجود نخواهد داشت.

حال برای پاک کردن یک logical Drive، به صفحه اول پیکربندی Raid Controller (تصویر شماره 17) مراجعه کنید. سپس گزینه Delete Logical Drive را انتخاب کنید.

 

با انتخاب این گزینه لیست درایو‌‌های منطقی یا همان رید‌‌هایی که ساخته اید به شما نمایش داده ‌می‌شود. بر روی رید مورد نظر F8 را بزنید:

آموزش raid بندی سرور های HP

(23)

 

حال به شما تذکر داده ‌می‌شود که با این حذف دیتای موجود در آن از بین ‌می‌رود و آیا از پاک کردن آن مطمئن هستید؟ در این مرحله برای حذف کلید F3 را بزنید. سپس برای اتمام کار و ادامه کلید Enter را از شما ‌می‌خواهد.

آموزش raid بندی سرور های HP

(24)

 

با انجام این کار شما عملیات حذف را انجام داده اید و اکنون چراغ سبز رنگ هارد های مورد نظر خاموش ‌می‌شوند. برای اطمینان و چک نهایی نیز ‌می‌توانید به صفحه مشاهده Logical Drive ها مراجعه کنید.

 

بوت کردن یک Logical Drive

گزینه چهارم پیکربندی این کار را برای شما انجام ‌می‌دهد. پس از این که شما عملیات ساخت رید را انجام دادید ‌می‌توانید برای کنترلر تعریف کنید که در هنگام بوت شدن سرور به وسیله آن در صورت نیاز کدام درایو منطقی Bootable شود. برای این کار کافیست در صفحه پیکربندی رید کنترلر گزینه چهارم، یعنی Select Boot Volume را انتخاب کنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(25)

 

حالا با انتخاب Direct Attached Storage درایو های موجود نشان داده ‌می‌شود. در صفحه بعد لیست درایو های موجود نمایش داده ‌می‌شود. درایو مورد نظر را انتخاب کنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(26)

 

برای ذخیره، کلید F8، و در انتها Enter را برای اتمام و ادامه بزنید.

آموزش raid بندی سرور های HP

(27)

 

همانطور که متوجه شدید در استفاده از راه‌‌هایی که برای عملیت Raid وجود دارد سرور های نسل 8 به دلیل بهره مند بودن از خاصیت Intelligent Provisioning و همچنین استفاده از بوت Legacy به صورت همزمان، امکان انجام این عملیات از هر دو طریق را دارد.

برای نسل‌‌های قبل از 8 که بوت دستگاه  از نوع legacy است و از گزینه Intelligent Provisioning بی بهره هستند علاوه بر رید از طریق ROM ‌می‌توان با استفاده از بالا آوردن محیط گرافیکی SSA به وسیله برنامه‌‌های Smart Start و یا با استفاده از بوت سرویس‌‌های SPP ارائه شده توسط شرکت HP هارد ها را رید کرد.

هنگامی که شما دستگاهتان را به وسیله یک دیسک SPP بوت ‌می‌کنید با دو گزینه آپدیت به صورت اتوماتیک و گزینه آپدیت به صورت دستی مواجه ‌می‌شوید. با انتخاب گزینه دستی ‌می‌توانید در ادامه کارعلاوه بر آپدیت Firmware های سرور به صورت دستی، گزینه SSA را نیز به صورت یک آپشن جداگانه مشاهده و استفاده کنید.

برنامه‌‌های Start Smart نیز به همین صورت عمل ‌می‌کنند و بعد از بوت شدن شما ‌می‌توانید به وسیله محیط گرافیکی SSA عملیات رید را انجام دهید. توضیحات نحوه Raid کردن از این مسیرها همانند روش اول است که در ابتدای مقاله به طور مفصل راجع به آن توضیح داده شد.

در انتها فقط نحوه اجرای محیط SSA به وسیله سرویس SPP را در سرور های Gen7 به صورت تصویری به شما نشان داده ایم.

آموزش raid بندی سرور های HP

(28)

 

آموزش raid بندی سرور های HP

(29)

 

آموزش raid بندی سرور های HP

(30)

 

امیدواریم این مطلب مفید بوده و raid بندی سرور های HP را فرا گرفته باشید. در صورت نیاز به خرید سرور HP روی لینک زیر کلیک کنید:

بررسی و خرید سرور HP

خرید انواع هارد سرور اچ پی :

قیمت هارد سرور HP