021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1400/03/26
318 بازدید

سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی کدام یک بهتر است؟

سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی کدام یک بهتر است؟

سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی

سرورهای مجازی در مقابل سرورهای فیزیکی: کدام‌یک مناسب است؟

سازمان‌ها نیاز به پردازش دقیق، قابل‌اعتماد و با کارایی بالا و راه‌حل‌های ذخیره‌سازی برای برنامه‌ها و داده‌های خود دارند. بررسی اخیر اولویت‌های مدیر ارشد اطلاعات (CIO) نشان داد که موضوعات زیر حوزه‌های کلیدی تمرکز برای بسیاری از برنامه‌های IT هستند:

 • بازیابی و استمرار کسب‌وکار
 • خدمات ابری
 • مدیریت هزینه

در دنیای کسب‌وکار امروزی، مدیریت IT وظیفه پیدا کردن پردازش داده مؤثر و راه‌حل‌های ذخیره‌سازی را بر عهده دارد که نیاز سازمان خود را برای کاهش ریسک، رفتار متفاوت انواع داده‌ها، و در بسیاری از موارد، انطباق قانونی با واقعیات زندگی در یک دنیای بعد از بیماری همه‌گیر حفظ می‌کند. این تعادل نیازمند یک نگاه جدید، یا یک فکر نو است، سرورهای مجازی در مقابل سرورهای فیزیکی!

این یک انتخاب ساده در بسیاری از سازمان‌ها نیست، به خاطر الزامات پیچیده کسب‌وکار و مزایا و معایب مربوط به هر گزینه. در این متن، شما مزایا و معایب سرورهای فیزیکی و مجازی و ۱۱ عامل را برای کمک به انتخاب بهترین گزینه برای کسب‌وکار خود یاد خواهید گرفت.

نیاز به خرید سرور hp دارید؟ به دنبال کانفیگ و قیمت مناسب سرور هستید؟

خرید سرور HP

سرورهای مجازی در مقابل سرورهای فیزیکی

از آنجا که همه‌گیر شدن ویروس کرونا بسیاری از ساختمان‌های اداری را بسته است، توجه ویژه‌ای به استفاده از یک مرکز داده و سرورهای مجازی در مقابل میزبانی سخت‌افزار فیزیکی در دفترکار، معطوف شده ‌است. دسترسی محدود و ترس از قرار گرفتن در معرض این ویروس، دسترسی به منابع سرور از راه دور از طریق شبکه می‌تواند خطر را کاهش دهد. استفاده از یک مرکز داده بیشتر ریسک خطر را کاهش می‌دهد چون آن تسهیلات به سطح یک زیرساخت حیاتی افزایش می‌یابند و دسترسی به آن حتی در طول بیماری همه‌گیر محافظت می‌شود.

سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی کدام یک بهتر است؟

تصمیمات گذشته برای حرکت سرورهای فیزیکی بسوی مجازی سازی، اکنون در واقعیت دنیای جدید نیروی کار از راه دور، سنجیده تر است. از طرف دیگر، تصمیمات گذشته برای انتقال سرورها به فضای ابری، یا در محیط‌های کولوکیشن (colocation(یا سرورهای مجازی، اکنون در حال تبدیل‌شدن به یک تصمیم هوشمندانه – حداقل برای اکثر شرکت‌ها – است.

واقعیت باقی می‌ماند، حتی در دنیای امروز، هنوز استفاده از سرورهای فیزیکی لازم است. اما مزایا و معایب این دو نوع سرور باید بررسی شود.

مزایای سرورهای فیزیکی

به طور کلی، سرورهای فیزیکی توسط کارمندان شرکت شما مدیریت و نگهداری می‌شوند.

مزایای سرورهای فیزیکی

 • گروه IT شما به منابع سرور اختصاصی شما بصورت 24/7/365 دسترسی کامل دارد، که می‌تواند برای عملیات پر تقاضا یا مهم تجاری مفید باشد.
 • بسته به نیاز شما، سرور ممکن است در محل دلخواه یا در مکان مناسب کسب و کار شما واقع شود.
 • کارمندان IT شما می‌توانند سرور را کاملاً مطابق با مشخصات و نیازهای تجاری شما سفارشی و پیکربندی کنند.

مزایا و معایب سرورهای مجازی

مجازی‌سازی معمولاً در فضای ابری یا سرورهایی که نگهداری آن برون سپاری شده است، رخ می‌دهد. انتخاب یک ارائه دهنده خدمات میزبانی که همچنین ارائه دهنده سرویس‌های امنیتی است، متداول‌ترین روشی است که سازمان‌ها به مجازی‌سازی روی می‌آورند.

مزایای سرورهای مجازی

 • هزینه‌های اولیه کمتر است، زیرا شما نیازی به خرید سخت‌افزار ندارید.
 • بالقوه برای هزینه‌های پایین‌تر در طول پیکربندی و نگهداری.
 • دسترسی به متخصص درزمینهٔ تنظیمات، پیکربندی، نگهداری و لایسنس‌‌های نرم‌افزاری.
 • نیاز به تخصص IT در شرکت کاهش می‌یابد.
 • باعث تحکیم سرورها و افزایش کارایی بارگیری می‌شود.
 • کاهش تاثیرات محیطی به دلیل اشتراک گذاری بار کاری

معایب سرورهای مجازی

 • دارای هزینه‌های مکرر بیشتر ماهانه، در مقابل سرمایه‌گذاری اولیه.
 • مشکلات احتمالی سازگاری برنامه، که بهتر است با یک سرویس دهنده آگاه در مورد آن‌ها بحث شود.
 • همه سرویس دهندگان، مقیاس پلنهای خود را افزایش یا کاهش می‌دهند، که بستگی زیادی به سیاست‌های سرویس دهنده و توافق‌نامه سطح خدمات (SLA) دارد.
 • شما دیگر نمی‌توانید به‌طور مستقل سرور فیزیکی خود و برنامه‌هایی را که روی آن‌ها اجرا می‌شود را کنترل و شخصی سازی کنید.

آیا سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی برای کسب وکار من مناسب هستند؟

در حالی که جهان به سرعت به سمت بالا بردن همه کاربردها واطلاعات در داخل فضای ابری حرکت می‌کند، شرکت‌های بزرگ‌تر در حال هدایت این مسیر هستند. شرکت‌ها با دو برابر سرعت تجارت کوچک مجازی سازی می‌کنند.

برطبق گفته Spiceworks، بیش از نیمی از مشاغل انتظار می‌رود تا پایان سال 2021 از مجازی‌سازی ذخیره‌سازی و مجازی‌سازی برنامه‌ها استفاده کنند. از زمان همه‌گیری جهانی، این تعداد به‌احتمال‌زیاد سر به فلک کشیده است.

در اینجا برخی از عواملی وجود دارد که باید قبل از تصمیم‌گیری نهایی موردتوجه قرار گیرند:

 1. بودجه

مزیت اصلی مجازی‌سازی، صرفه‌جویی در هزینه است. مطالعات موردی نشان می‌دهد که شرکت‌ها با مجازی‌سازی می‌توانند سالانه ده‌‌ها یا حتی صدها هزار دلار به دست آورند. درحالی‌که هزینه‌های مجازی‌سازی ماهانه، می‌تواند روی موارد زیر صرفه جویی کند:

 • سخت افزار
 • توسعه
 • تسهیلات
 • امکانات
 • نیروی کار

مجازی‌سازی همچنین به کسب‌وکارها امکان افزایش و کاهش مقیاس نسبتاً کم را می‌دهد. با مجازی‌سازی، شما از شر هزینه‌های مربوط به سرویس دهی خلاص خواهید شد.

ازنظر استفاده از سرورکولوکیشن (colocation(، مصرف انرژی با سرورهای جدید همچنان کارآمدتر می‌شود. مزیت این است که این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند زیرا در یک محیط از نوع colo معمولاً بیشترین هزینه را دارند.

 1. عملکرد

صرف‌نظر از گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید، درک کامل نیازهای کسب وکارتان امری حیاتی است. سرویس دهندگان مجازی‌سازی می‌توانند در راهنمایی شما از طریق فرآیند درک اطلاعات، برنامه‌ها و فرآیندهایی که برای عملیات و بهبود شرکت شما بسیار مهم هستند، کمک کنند.

بعضی از کاربردها ممکن است نیاز به منابع سرور اختصاصی بیشتری داشته باشند، تا بتوانند خطرات عملکردی را تحمل کنند. در موارد دیگر، ممکن است شما عملکرد و سرعت را برای هزینه فدا کنید.

 1. تداوم کسب‌وکار

ازآنجا که سرورهای مجازی‌سازی در خارج از مجموعه شما واقع شده‌اند، شما ازنظر بازیابی اطلاعات پس از حادثه، یک مزیت فوری دارید. در بسیاری از موارد، فروشندگان با برنامه‌ریزی مناسب برای کاهش ریسک می‌توانند به‌طور چشمگیری برنامه تداوم کسب‌وکار شما را بهبود ببخشند. توانایی شرکت خود را برای تحمل ضررهای مالی یا دوره‌های عدم دسترسی به اطلاعات هنگام تصمیم‌گیری در نظر بگیرید.

 1. کاهش ریسک

کاهش ریسک درنهایت به پیکربندی سرورهای اختصاصی یا مجازی شما بستگی دارد. اگر میزان بار کاری کل شرکت شما بر اساس یک قطعه از تجهیزات قرار گرفته در محل و یا محیط مجازی فروشنده است، خرابی می‌تواند فاجعه آمیز باشد.

در بسیاری از موارد، شرکت‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشندگان مجازی‌سازی که رویکردهای قابل توجهی در برابر خرابی سخت‌افزار و پشتیبان گیری از داخل و خارج از سایت ارائه می‌دهند، به میزان قابل ‌توجهی خطر را کاهش دهند.

 1. امنیت اطلاعات

امنیت سرورهای فیزیکی یا مجازی شما تا حد زیادی به پیکربندی، دانش کارمندان و محیط بستگی دارد. دقیقاً مانند کاهش ریسک، این عوامل بسته به نیازهای منحصربه‌فرد یک کسب و کار و منابع داخلی می‌توانند به میزان قابل‌توجهی متفاوت باشند. برای بسیاری از سازمان‌ها که دارای حداقل بودجه یا سخت‌افزارهستند، انتخاب مجازی‌سازی می‌تواند در محافظت‌های امنیتی دستاوردهای چشمگیری داشته باشد.

 1. کنترل فضا و محیط

اطلاعات بسیاری از سازمان‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابد، که می‌تواند چالش‌های مربوط به فضا را برای گروه‌های فناوری اطلاعات ایجاد کند. اگر شما یک روش ذخیره سازی خارج از اتاق را انتخاب می‌کنید و کنترل دما را روی سرورهای خود حفظ می‌کنید، زمان محاسبه سرورهای فیزیکی و مجازی سازی را در نظر داشته باشید. همانطور که اطلاعات شما افزایش پیدا می‌کند، حفظ درجه حرارت و رطوبت مناسب می‌تواند چالش بر انگیز باشد.

 1. دانش کارکنان

آیا کارکنان شما دانش لازم برای مدیریت سرور، نگهداری، پیکربندی و امنیت را دارند؟ و مهمتر از اینها آیا آنها با بهترین روش‌های افزایش بهره وری و صرفه جویی در هزینه‌ها آشنایی دارند؟ مجازی سازی می‌تواند تیم فناوری اطلاعات شما را از درگیر شدن با مسائل مربوط به ذخیره سازی اطلاعات و مدیریت سرور نجات دهد، به این ترتیب تیم شما می‌تواند روی اولویت‌ها و فرصت‌های دیگری که می‌تواند منجر به کاهش هزینه شوند تمرکز کند.

 1. رشد پیش‌بینی‌شده در حجم کار

وقتی که شما پردازش اطلاعات خود را مجازی کرده اید، به جای اضافه کردن حافظه ذخیره سازی یا قدرت پردازشی می‌توانید خیلی ساده با فروشنده خود صحبت کنید. در اکثر موارد چون شما مسئول دریافت، تنظیم، پیکربندی و تست سرور فیزیکی نیستید، سرور مجازی می‌تواند به طور قابل توجهی کار شما را ساده‌تر کند. اگر اطلاعات تجاری یا برنامه‌های موردنیاز شما به سرعت در حال افزایش است می‌توانید بلافاصله به مجازی سازی سوئیچ کنید و در زمان و منابع خود صرفه جویی کنید.

 1. برنامه‌های انتقال

بسیاری از سازمان‌ها در طول زمان و به کندی به مجازی سازی انتقال پیدا می‌کنند. اگر این هدف شماست با فروشنده خود در مورد ابزارهای انتقال و در مورد سازگاری برنامه‌ها صحبت کنید. اجازه ندهید که ترس از انتقال پیچیده شما را از انتخاب باز دارد. اکثر کسب و کارها متوجه می‌شوند که انتقال به مجازی سازی حتی زمانی که در طول زمان انجام می‌شود بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنند.

 1. نوع داده

شما ممکن است داده و یا اطلاعاتی داشته باشید که نیاز به مجوزهای قانونی داشته باشد در این حالت استفاده از یک سرور فیزیکی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. در مطالعه‌ای در که کالج وست مینستر انجام شد، گروه فناوری اطلاعات تصمیم گرفتند که از سرورهای فیزیکی برای ذخیره فیلم‌های دوربین استفاده کنند، در حالی که اطلاعاتی که نیاز به مجوزهای قانونی نداشت را در سرورهای مجازی ذخیره کردند.

 1. سازگاری

گر لازم باشد که از  HIPAA، PCI، Sarbanes-Oxley  یا سایر مقررات قانونی پیروی کنید، مهم است که به سازگاری توجه داشته باشید. هر دو سرور فیزیکی و سرور مجازی باید با تمام استانداردها سازگاری داشته باشند. به طور معمول، سازگاری  توسط حسابرسان مستقل مورد تأیید و سنجش قرار می‌گیرد

سرورمجازی در مقابل فیزیکی: کدام‌یک برای کسب و کارشما مناسب است؟

سرورهای مجازی یا سرورهای فیزیکی کدام یک بهتر است؟

بسته به مورد استفاده شما، پاسخ درست ممکن است استفاده از هر دو سرور مجازی و فیزیکی در یک مرکز داده همگانی باشد.

میزبانی سرور مجازی به حدی رسیده است که ما شاهد رویکردهای ترکیبی بیشتری هستیم که در آن سرورها ممکن است فیزیکی باشند و با راه حلهایی مجازی سازی نیز شده باشند.