021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1402/08/20
208 بازدید

5 زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه بازی

5 زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه بازی

پنج زبان برنامه نویسی برتر برای توسعه بازی

بازی ‌های ویدیویی در همه جا هستند و رشد بی ‌نظیر بازی ‌های ویدیویی تنها به این معنی است که توسعه ‌دهندگان بازی بیش از همیشه مورد تقاضا هستند. اگر تا به حال رویای ساخت یک بازی برای خودتان را داشته اید، ممکن است به فکر تبدیل شدن به یک بازی ساز باشید، اما به ابزارهای مناسب نیاز دارید.

با وجود زبان های برنامه نویسی مختلف، تشخیص اینکه کدام یک را باید برای شروع توسعه بازی ها یاد بگیرید، دشوار است. اما قطعاً تعداد کمی وجود دارند که به عنوان گزینه‌‌های عالی برای ایجاد یک تجربه بازی بهینه شناخته ‌می‌شوند. بیایید 5 گزینه زبان برنامه نویسی برای توسعه بازی‌‌های ویدیویی را بررسی کنیم.

توسعه بازی چیست؟

توسعه بازی یک فرآیند پویا است که شامل ایجاد بازی های ویدیویی از پایه است. در طول یک فرآیند توسعه معمولی، ده‌‌ها تا صدها تا هزار حرفه ای ممکن است با هم کار کنند تا یک بازی ویدیویی را خلق کنند. این شامل برنامه نویسان، طراحان سطح بالا، هنرمندان، طراحان صدا، نویسندگان و دیگران ‌می‌شود.

این تیم‌‌ها ممکن است از کیت‌‌های توسعه بازی برای پلتفرم‌‌های خاص (مانند پلی استیشن، ایکس باکس یا موبایل) استفاده کنند یا از موتورهای بازی مانند Unity یا Unreal Engine برای ساخت بازی خود استفاده کنند. برخی از علاقه مندان و برخی از بزرگترین استودیوهای بازی سازی بازی های خود را از ابتدا ‌می‌سازند و اغلب در این فرآیند موتورهای خود را توسعه ‌می‌دهند.

ویژگی‌‌های یک زبان برنامه نویسی خوب برای توسعه بازی

زبان‌‌های برنامه نویسی بسیار مختلفی وجود دارد. داشتن درک درستی از مواردی که برای حوزه مورد علاقه شما بهترین کارکرد را دارند مهم است. به هر حال، دقیقاً چه چیزی یک زبان را برای ایجاد بازی مناسب ‌می‌سازد؟

برای ایجاد یک تجربه بازی روان و همه جانبه، زبانی ‌می‌خواهید که:

  • سریع و سبک: بازیکنان انتظار دارند که بازی به خوبی و بدون لگ یا تاخیر اجرا شود.
  • پر قدرت: بهترین زبان‌‌ها برای ایجاد بازی‌‌های ویدیویی ‌می‌توانند حجم زیادی از داده‌‌ها و گرافیک‌‌های پیچیده را پشتیبانی کنند.
  • پرکاربرد: هرچه یک زبان بیشتر مورد استفاده و پشتیبانی قرار گیرد، استفاده از asset ها (مانند گرافیک) در طول توسعه آسان تر خواهد بود.

زبان ‌های برنامه ‌نویسی که ‌می‌‌خواهیم بررسی کنیم، این ویژگی ‌ها را از خود نشان ‌می‌‌دهند و گزینه‌‌‌های عالی به منظور برنامه ‌نویسی برای بازی‌‌‌ها هستند. با این حال، هر زبانی همچنان مزایا و معایب خاص خود را دارد. برخی از زبان‌‌ها ممکن است همه کاره تر باشند، اما یادگیری آنها دشوارتر است. برخی دیگر ممکن است به همان اندازه قوی نباشند، اما یادگیری آنها آسان تر است. شما باید ببینید کدام یک ممکن است بهترین ابزار برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان باشند.

برنامه نویسی برای بازی‌‌ها: بهترین زبان‌‌ها برای یادگیری

اگر ‌می‌خواهید برنامه نویسی را برای بازی‌‌ها شروع کنید، یکی از زبان‌‌های برنامه نویسی زیر را یاد بگیرید.

1. C++ (سی پلاس پلاس)

C++ یکی از محبوب ترین گزینه‌‌ها برای ساخت بازی است. بر اساس زبان کلاسیک C، C++ نسل قبلی خود را به روش‌‌های قدرتمندی گسترش ‌می‌دهد. کارآمد، سریع و قوی است. این زبان ‌می‌تواند گرافیک‌‌های پیچیده، تصاویر زیبا و حجم زیادی از داده‌‌ها را پشتیبانی کند. همچنین دارای ابزارهای اشکال زدایی متعددی است که مشکلات کدنویسی را عیب یابی ‌می‌کند و عملکرد بازی را بهینه ‌می‌کند.

برنامه نویسی C++

C++ یک انتخاب همه کاره است که توسط توسعه دهندگان بازی در سراسر جهان استفاده ‌می‌شود و در برخی از قدرتمندترین موتورهای بازی موجود در بازار از جمله Unreal Engine ، CryEngine و Godot پیاده سازی شده است. قابل توجه ترین نقطه ضعف C++ این است که یک زبان پیچیده است که یادگیری آن دشوار است، به خصوص برای کسانی که کاملاً در برنامه نویسی برای بازی‌‌ها تازه کار هستند.

2. جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی شناخته شده و رایج است که در صنایع مختلف از جمله بازی سازی استفاده ‌می‌شود. یادگیری این زبان نسبت به برخی از گزینه ‌ها مانند C و C++ آسانتر است، اما همچنان ‌می‌‌تواند برای مبتدیان چالش برانگیز باشد.

برنامه نویسی جاوا

بازی ‌های توسعه ‌یافته با جاوا می‌ توانند تقریباً روی هر سیستم عامل یا دستگاه تلفن همراه اجرا شوند، به این معنی که انتخاب خوبی برای ایجاد بازی ‌ها و برنامه ‌های همه ‌کاره است. با این حال، به اندازه C++ چابک نیست و به طور گسترده در محافل توسعه بازی استفاده نمی شود. با این حال، به لطف فریمورک ‌های قدرتمندی مانند libGDX، هنوز یک گزینه مناسب برای کسانی است که این زبان برنامه ‌نویسی را ترجیح ‌می‌‌دهند.

3. C#

C# بسیاری از مزایای مشابه C++ را ارائه ‌می‌دهد، اما تسلط بر آن آسان تر است. شما می‌ توانید برخی از سطوح کنترل دقیق‌ تری را که C++ ارائه ‌می‌‌دهد نداشته باشید، اما C# هنوز یک انتخاب قدرتمند است که توسط بسیاری از علاقه ‌مندان و برخی استودیوهای حرفه ‌ای استفاده ‌می‌‌شود. یکی از رایج ترین کاربردهای C#، استفاده از این زبان در ارتباط با Unity است، یک موتور بازی سازی محبوب که به عنوان نقطه ورود برای بسیاری از توسعه دهندگان نوپا عمل ‌می‌کند.

C#

با این حال، کسانی که می‌خواهند تجربیات سه بعدی بسیار بهینه ‌سازی شده را ایجاد کنند، بهتر است C++ را یاد بگیرند، زیرا استودیوهای بزرگتر معمولاً از آن استفاده ‌می‌‌کنند. همچنین به شما امکان ‌می‌دهد از پلتفرم قدرتمند Unreal Engine استفاده کنید.

4. پایتون

پایتون همیشه اولین زبانی نیست که وقتی به توسعه بازی فکر ‌می‌کنید به ذهنتان خطور ‌می‌کند، اما یک زبان همه منظوره عالی است که یادگیری آن آسان است و دارای چندین کتابخانه و چارچوب‌‌های قدرتمند است که برخی از آنها برای توسعه بازی ساخته شده اند (مانند PyGame).

برنامه نویسی پایتون

برنامه نویسان از پایتون در برنامه‌‌های کاربردی دیگری مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و هوش تجاری نیز استفاده ‌می‌کنند. اگر به دنبال زبان ساده‌تری برای یادگیری هستید که درها را به روی فرصت‌‌‌های سودآور دیگر باز کند، پایتون یک انتخاب عالی است.

5. جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت زبان دیگری است که همیشه برای توسعه بازی استفاده نمی شود، اما گزینه آسان دیگری با بسیاری از برنامه‌‌های تجاری خارج از بازی است. این یک زبان بسیار همه کاره با محدودیت ورودی کم است، و برای کسانی که ممکن است آمادگی مقابله با زبان‌‌های پیچیده تری مانند C++ را نداشته باشند، انتخاب خوبی است.

 

با این حال، ممکن است یک معاوضه وجود داشته باشد. جاوا اسکریپت به سرعت برخی از همتایان با یادگیری سختتر نیست، و آن را برای ساخت بازی ‌های دوبعدی دارای محاسبات کمتر مناسبتر ‌می‌‌کند تا عناوین کنسول ‌ها یا رایانه ‌های شخصی سطح بالا. با این حال، یادگیری جاوا اسکریپت همچنان ‌می‌تواند فرصت‌‌های جدیدی را برای شما در توسعه بازی یا توسعه وب یا برنامه ایجاد کند.

چگونه بهترین زبان توسعه بازی را برای خود انتخاب کنید

وقتی صحبت از برنامه نویسی برای بازی‌‌ها ‌می‌شود، گزینه‌‌های زیادی برای انتخاب دارید. پنج زبان برنامه نویسی بالا زبان‌‌های خوبی برای شروع هستند، اما نگران نباشید، نیازی به یادگیری همه آنها نیست. بسیاری از توسعه دهندگان یک یا دو زبان را انتخاب ‌می‌کنند و بر آنها مسلط ‌می‌شوند و به متخصصانی تبدیل ‌می‌شوند که بسیاری از استودیوها برای آنها ارزش زیادی قائل هستند.

بنابراین کدام زبان برنامه نویسی برای شما بهترین است؟ این ‌می‌تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد. برای مثال ممکن است نوع خاصی از بازی را داشته باشید که بخواهید توسعه دهید. اگر چیزی بیش از یک Sidescroller دو بعدی ساده نیست، ‌می‌توانید به سرعت با یک زبان ساده مانند پایتون یا جاوا اسکریپت شروع کنید.

حتی اگر ‌می‌خواهید چیزی جاه طلبانه مانند عنوان سه بعدی با کیفیت AAA بسازید، پایتون یا جاوا اسکریپت هنوز زبان‌‌های خوبی برای شروع است. پرداختن به پروژه ‌های ساده‌ تر در یک زمان می‌ تواند یک بازی را به مجموعه شما بیافزاید و به شما انگیزه لازم برای ایجاد چیزی حتی مهمتر را بدهد.

اگر جاه طلبی‌‌های شما حتی بالاتر است، ممکن است بخواهید که یک زبان برنامه نویسی را بر اساس موتور بازی خاصی که ‌می‌خواهید با آن کار کنید، یاد بگیرید. بسیاری از توسعه دهندگان با Unity، یک انتخاب محبوب برای بازی های دو بعدی و ساده تر، وارد میدان ‌می‌شوند. در این مورد، شما باید با C# شروع کنید.

از طرف دیگر Unreal Engine قادر به ساخت بازی هایی با کیفیت AAA با گرافیک و گیم پلی خیره کننده است. کسانی که ‌می‌خواهند از این پلتفرم استفاده کنند باید مهارت‌‌های خود را در ++C بالا ببرند.

مهم نیست که کدام زبان را انتخاب ‌می‌کنید، برای یک چالش آماده شوید! حتی با ساده‌ ترین زبان‌ های برنامه ‌نویسی، باید با پشتکار مطالعه کنید تا بفهمید چگونه کار ‌می‌‌کنند و چگونه ‌می‌‌توانید از آنها برای ایجاد یک تجربه بازی سرگرم‌ کننده و هیجان ‌انگیز استفاده کنید. با این حال، با منابع مناسب، در مسیر درست خواهید بود.


مطلب بهترین زبان برنامه نویسی مناسب توسعه هوش مصنوعی در سال 2023 را از دست ندهید!