021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/09/26
320 بازدید

عصر رم‌های DDR5 رسماً در سال 2021 آغاز می شود!

عصر رم‌های DDR5 رسماً در سال 2021 آغاز می شود!

دوره رم‌های DDR5 رسماً در سال 2021 آغاز می شود!

طبق آخرین تحقیقات انجام شده ، DDR4 یک جایگزین مناسب برای DRAM های کامپیوتر و سرور که هر دو سطح یکسانی در طراحی IC دارند بوده و با ضریب نفوذ بیش از 90٪ ، در سطح هر دو دسته فوق رسیده است. به علاوه سازمان JEDEC نیز مشخصات رم‌های DDR5 را در سپتامبر 2019 اعلام کرد. به نظر می رسد که از اوایل سال 2022 شاهد رشد چشمگیر رم‌های DDR5 در کامپیوتر های شخصی خواهیم بود.

عصر رم‌های DDR5 رسماً در سال 2021 آغاز می شود!

با توجه به محدودیت های هزینه BOM ، یکپارچه سازی و ادغام رم‌های DDR5 برای دو پردازنده کامپیوتر یعنی اینتل و AMD ، تا سال 2022 به تأخیر می افتد.

بیشتر کامپیوتر های شخصی مبتنی بر پلتفرم اینتل هستند. از آنجایی که معمولا مصرف کنندگان کامپیوتر نسبت به قیمت قطعات بسیار حساس بوده و در عین حال حافظه DDR5 نیز در مراحل اولیه انتشار نسبت به DDR4 قیمت بیشتری خواهد داشت، شرکت اینتل اعلام کرد که برای ارائه سیستم هایی پشتیبانی شده از DDR5 عجله نخواهد کرد. اگرچه این شرکت قبلاً در نظر داشت تا پشتیبانی از DDR5 را ابتدا همراه با پردازنده هایTiger Lake-H  و در سال 2021 ارائه دهد، اما در نهایت تصمیم بر این شد تا پشتیبانی رسمی DDR5 به اوایل سال 2022 به تعویق بیفتد.

از طرف دیگر دومین تأمین کننده بزرگ پلتفرم رایانه‌ای یعنی AMD نیز اعلام کرد که رم‌های DDR5 را همراه با پردازنده های 5 نانومتری خود و در اوایل سال 2022 ارائه می دهد. در واقع هر دو شرکت اینتل و AMD به دلیل هزینه های BOM (فهرستی از مواد اولیه برای ساخت یا تولید محصول) قادر به پشتیبانی از DDR5 تا سال 2022 نیستند. در نتیجه رم‌های DDR5 سال های 2020 و 2021 را در مراحل تولید و تأیید نهایی باقی خواهند ماند.

امکان تولید انبوه پلتفرم‌های سرور با پشتیبانی از رم‌های DDR5 توسط شرکت های اینتل و AMD در سال 2022

همانطور که گفتیم اینتل تأمین کننده اصلی سیستم عامل در بازار سرورها بوده و بیش از 90٪ این فضا را به خود اختصاص داده است. از آنجایی که بازار سرور در مقایسه با بازار کامپیوترهای شخصی نسبت به هزینه های تولید حساسیت کمتری دارد، به احتمال زیاد اینتل سریعتر از بازار کامپیوترهای شخصی، سیستم عامل های سازگار با DDR5 را معرفی خواهد کرد. انتظار می رود این شرکت ابتدا محصولات سازگار با DDR5 را با پلتفرم Eagle Stream خود به بازار سرورها عرضه کند. شرکت هوش بازار جهانی Trend Force نیز امید دارد پلتفرم‌های اینتل با پشتیبانی از DRAM سرور DDR5 را به صورت انبوه تا سال 2022 تولید و با پلتفرم‌های موجود پشتیبانی کننده DDR4 جایگزین کند.

AMD نیز با در دست داشتن تقریباً 10٪ بازار، همچنان به پشتیبانی از DDR4 ادامه خواهد داد. البته پیش‌بینی شده که AMD تا زمانی که پلتفرم سرور Genoa را منتشر نکند، بعید است از رم‌های DDR5 پشتیبانی کند. هرچند که حتی زمان دقیق انتشار پلتفرم Genoa نیز همچنان تایید نشده و به نظر می رسد که این پلتفرم در سال 2021 وارد مرحله آزمایش شده و تولید انبوه آن در سال 2022 آغاز شود. اگر AMD به طور رسمی پشتیبانی DDR5 را همراه با پلتفرم Genoa خود ارائه دهد، بدان معناست که سیستم عامل های سرور AMD تا ابتدای سال 2023 از DDR5 پشتیبانی نخواهند کرد.

احتمال پیشی گرفتن درصد نفوذ تراشه های پیشرفته تلفن های هوشمند یعنی LPDDR5 از رم‌های DDR5

شرکت های Qualcomm و Media Tek به عنوان تامین کننده ‌های اصلی APهای تلفن ‌های هوشمند، در مجموع نزدیک به ٪70 کل کالاهای ارسالی حاوی گوشی‌ های هوشمند را در این سال از آن خود کرده‌اند. از بین این دو شرکت، Qualcomm نسبت به تراشه های LPDDR5 متعهدتر بوده و عرضه حافظه های نسل بعدی را در برنامه امسال خود گنجانده است. در واقع این شرکت در اوایل سال 2020 تراشه سازگار با LPDDR5 خود یعنی مدل Snapdragon 865 را عرضه کرد، در حالی که سری 870 این تراشه ها نیز از حافظه های LPDDR5 پشتیبانی می کنند. از طرف دیگر MediaTek در این زمینه کمی عقب مانده است، چرا که تراشه های 5G گران قیمت این کمپانی، فقط از حافظه LPDDR4 پشتیبانی می کنند. با این حال پیش بینی می شود که شرکت MediaTek نیز حداقل دو تراشه (که هنوز نامی از آنها برده نشده است) عرضه خواهد کرد که از LPDDR5 پشتیبانی کند.

عصر رم‌های DDR5 رسماً در سال 2021 آغاز می شود!

تفاوت قیمت بین حافظه های LPDDR5 و LPDDR4X به دلیل بازاریابی ها و روش های استراتژیک تأمین کنندگان DRAM ، اکنون به کمتر از 10٪ کاهش یافته است. این محدودیت قیمت یک گام مفید در جهت افزایش محبوبت این حافظه نسل بعدی خواهد بود. با نگاهی به سال 2021 و با وجود تراشه هایی مانند سری 870 شرکت Qualcomm و تراشه های نسل بعدی MediaTek، انتظار می رود که ضریب نفوذ رم‌های LPDDR5 با وجود این واقعیت که آنها سریعتر بوده و از نظر مصرف انرژی بسیار کارآمدتر از مدل قبلی خود هستند؛ به میزان 18.5 درصد برسد. همچنین لازم به ذکر است که توسعه و محبوبیت رم‌های LPDDR5 ، به میزان زیادی با اختلاف قیمت آن با رم‌های LPDDR4X بستگی خواهد داشت. هنگامی که این اختلاف ناچیز شود، سرعت نفوذ LPDDR5 در مقایسه با رم‌های DDR5 ، بسیار سریعتر و قابل توجه‌تر خواهد بود.

حافظه های گرافیکی جدید GDDR6 شرکت های Nvidia و AMD

شرکت Nvidia به عنوان تامین کننده اصلی فعال در صنعت GPU ، حدود ٪75 کل کارت ‌های گرافیک ارسالی را به خود اختصاص داده است. کارت های گرافیکی GTX و RTX این شرکت که در سال 2018 منتشر شد، به حافظه GDDR6 سطح متوسط و بالا مجهز هستند. به علاوه تمام کارت های گرافیک به روز شده GTX و RTX به دلیل مجهز بودن به GDDR6 ، به سری Super معروف شده‌اند. به همین ترتیب همه کارت‌ های گرافیکی به حافظه GDDR6 مجهز شدند. دومین تامین کننده بزرگ این عرصه AMD می باشد که حدود 25٪ از حمل و نقل کارت های گرافیک را به خود اختصاص داده است. پردازنده های گرافیکی AMD Navi که در سال 2019 منتشر شدند نیز همه به حافظه GDDR6 مجهز هستند. آنطور که اعلام شده حافظه GDDR6 در پردازنده های گرافیکیBig Navi  شرکت AMD نیز قرار خواهد گرفت. در نتیجه Big Navi از ظرفیت محتوایی بالا حافظه های GDDR6 بهره برده و بدین ترتیب سرعت آن افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است که کارت های گرافیک Nvidia و AMD ، نزدیک به 70 درصد کل DRAM های گرافیکی را تشکیل می دهند. بنابراین با توجه به پشتیبانی فعال این دو شرکت از GDDR6، اختلاف قیمت بین GDDR6 و GDDR5 به طور مداوم در حال کاهش است. جدا از کارت های گرافیک، کنسول های بازی نیز حدود 30٪ از باقی فضا DRAM های گرافیکی را تشکیل می دهند. هر دو کنسول ایکس باکس سری X مایکروسافت و PS5 سونی، به 16 گیگابایت حافظه GDDR6 مجهز می شوند. این مقدار ظرفیت نه تنها دو برابر حافظه GDDR5 کنسول های نسل فعلی است، بلکه به مراتب از 6 تا 8 گیگابایت حافظه موجود در کارت های گرافیکی نیز فراتر می رود.

شرکت Trend Force اظهار می‌ کند که تامین کنندگان اصلی که نام بردیم، تاثیر قابل توجهی بر رشد و ادغام DRAMهای نسل جدید دارند. تولید کنندگان DRAM ظرف یکسال پس از اعلام مشخصات دقیق محصولات نسل جدید از سوی JEDEC، می‌توانند تراشه‌ ها یا ماژول‌ های DRAM را تولید کنند. با وجود این بدون حمایت از پلتفرم رشد DRAMهای نسل جدید متوقف خواهد شد، حتی اگر تولیدکنندگان آماده عرضه محصولات DRAM نسل جدید خود باشند.

بررسی و خرید مدلهای مختلف رم سرور:

خرید رم سرور