021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/05/08
369 بازدید

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

3 دلیل برای انتخاب هارد SSD Enterprise

انتخاب حافظه SSD Enterprise : عملکرد و قیمت دو پارامتر بسیار مهم

شما چقدر حاضر هستید برای پیکربندی یک حافظه پنهان SSD در NAS یا ساخت آرایه‌‌های ذخیره سازی هزینه کنید؟ آمار ما نشان ‌می‌دهد که متوسط ​​هزینه برای هر گیگابایت حافظه، 0.31 دلار برای کسانی است که SSD ها را در مدل‌‌های رده بالا نصب ‌می‌کنند. این موضوع نشان ‌می‌دهد علاوه بر قیمت حافظه‌‌های SSD، عملکرد آنها نیز بسیار مهم ‌می‌باشد.

پیشنهاد ‌می‌کنیم عبارت “عملکرد SSD” را در گوگل سرچ کنید تا انواع تفسیر ها و مشخصات را درباره عملکرد یک SSD مشاهده کنید. به عنوان مثال مدل IOPS 4K مورد توجه بیشتری از مردم قرار دارد، زيرا عملكرد خواندن/نوشتن تصادفی آن بهتر بوده و عملكرد واقعی SSD را دقیق تر نشان ‌می‌دهد. دو نکته درباره حافظه‌‌های SSD را لازم است بدانید:

  • فقط یک عدد برای عملکرد خواندن/نوشتن تصادفی مدل 4K وجود دارد.
  • عملکرد برخی از SSD های مدل enterprise-grade ضعیف ‌تر از SSD های consumer-grade است.

انتخاب حافظه SSD Enterprise : عملکرد پایدار

وقتی نگاه دقیق ‌تری به عملکرد حافظه‌‌های SSD ‌می‌اندازید، متوجه ‌می‌شوید که عملکرد SSD با گذشت زمان تغییر ‌می‌کند. در واقع فروشندگان SSD با نشان دادن تنها بخشی از عملکرد آنها، قابلیت واقعی آنها را به مردم نشان نمی‌دهند.

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

برای مثال عملکرد SSD های مدل consumer ، در ابتدا بسیار قوی بوده و به میزان IOPS 140،000 هم می‌رسد. اگرچه این تعداد همچنان در مراحل اولیه خود بسیار زیاد است (از 0 تا حدود 300 ثانیه)، اما بعد از مدتی شروع به کاهش چشمگیری می‌کند.

در مقابل برخلاف SSD های consumer ، اعداد و ارقام سطح بالاتری را نشان داده و IOPS پایدارتری را ارائه می‌دهند. از آنجایی که این ارقام نسبتاً یکنواخت و بدون افزایش یا نزول زیاد هستند، عملکرد کلی حافظه سازگار و پایدار می‌باشد.

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

استقامت و تأمین بیش از حد (over-provisioning)

یكی از فاكتورهای مهم در SSD های مدل Enterprise كه عملکرد پایدار دارند، قابلیتی در SSD است كه برای تأمین بیش از اندازه (over-provisioning) طراحی شده اند.

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

اگر تا به حال یک حافظهSSD  با ظرفیت 1TB را خریده باشید، باید متوجه شده باشید که فقط 960 گیگابایت فضا در دسترس شما موجود ‌می‌باشد. در این صورت بقیه 64 گیگ چه ‌می‌شود؟ آیا این بدون هیچ دلیلی ناپدید و غیر قابل استفاده ‌می‌شود؟

یک حافظه SSD پس از انجام تعداد محدودی چرخه پاک کردن برنامه (P/E) به پایان عمر خود ‌می‌رسد. از آنجا که دستور رونویسی یا overwrite در فلش‌‌های مدل NAND در دسترس نیست، قبل از عمل بازنویسی یک بلوک NAND باید پاک شود.

یک بلوک کوچکترین واحد ذخیره سازی است که از چندین صفحه تشکیل شده و کمترین واحد قابل استفاده برای نوشتن دستورات است. همین نوشتن‌‌های مکرر در بلوک ‌می‌تواند منجر به فرسایش سلول‌‌های حافظه شده و طول عمر SSD را کوتاه کند.

برای کاهش میزان فرسایش و طولانی شدن طول عمر حافظه SSD ، معمولا از تکنیک‌‌هایی مانند زباله روبی (garbage collection) یا یکسان ‌سازی پوشش (wear-leveling) استفاده ‌می‌شود. زباله روبی فرآیندی است که پس از پاک کردن بلوک‌‌های حاوی صفحات نامعتبر، صفحات معتبر به بلوک‌‌های آزاد شده منتقل ‌می‌شوند.

یکسان ‌سازی پوشش الگوریتمی است که با تعویض بلوک‌‌های بیشتر مورد استفاده با بلوک‌‌های آزاد، داده‌‌‌ها را به گونه‌ای مرتب می‌ کند که چرخه نوشتن/پاک کردن به طور مساوی میان تمامی بلاک ‌های موجود در دستگاه توزیع می‌شود. هر دو روش نیاز به اختصاص فضای اضافی دارند. تأمین بیش از حد (over-provisioning) تابعی است که با تقسیم بخشی از ظرفیت کل، فضای اضافی را در دسترس قرار ‌می‌دهد تا کنترل کننده SSD بتواند این تکنیک‌‌های طولانی مدت را با آرامش بیشتری اجرا کند.

هدف از الگوریتم تأمین بیش از حد، افزایش طول عمر SSD شما است.

نکته: اگر حافظه نهان SSD در NAS شما کند عمل کند، ‌می‌توانید حافظه نهان SSD را با 65٪ ظرفیت ذخیره سازی مجدداً بازسازی کنید تا عملکرد پایدار شود.

برای انتخاب یک حافظه SSD مناسب ‌می‌توانید دو مولفه Terabytes Written (TBW) یا Drive Writes Per Day (DWPD)  را هنگام خرید در نظر بگیرید. اگر ظرفیت و مدت ضمانت درایو خود را ‌می‌دانید، ‌می‌توانید TBW را با فرمول زیر به DWPD یا سایر روش‌‌ها تبدیل کنید:

TBW = DWPD X 365 X گارانتی X ظرفیت ترابایت
DWPD = TBW / (365 X گارانتی X ظرفیت ترابایت)

محافظت در برابر قطعی برق

در هر حافظه SSD یک کش برای بهینه سازی عملیات نوشتن وجود دارد. قبل از اینکه عملیات نوشتن بعد از رسیدن به تعداد مشخصی انجام شود، دستورات نوشتن ابتدا در حافظه نهان یا همان کش جمع ‌می‌شوند. اگر هنگامی که داده‌‌ها هنوز در کش است، اتصال برق قطع شود ممکن است داده‌‌ها حذف شوند.

این جایی است که یک بافر خازن وارد ‌می‌شود. بیشتر SSD های موجود در بازار مجهز به خازن یا باتری‌‌های کوچک هستند تا در صورت خرابی‌‌های ناگهانی از قطعی برق، هنوز هم داده‌‌ها را درون SSD نگه دارند. هنگامی که افت ولتاژ رخ ‌می‌دهد، کنترلر SSD توان مصرفی را از خازن ‌می‌گیرد تا زمان کافی برای اتمام نوشتار در حال انجام فراهم شود. در نتیجه خطر از دست دادن اطلاعات ذخیره شده کاهش ‌می‌یابد.

سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise

با پیشرفت فن آوری SSD و محبوب شدن آنها بین مردم، حافظه‌‌های SSD موجود در بازار در اشکال مختلف، کارکردها، ظرفیت‌‌ها و قابلیت‌‌های متفاوت عرضه شدند. اما اگر قیمت و عملکرد تنها عوامل تصمیم گیری در خرید شما هستند، ممکن است به دلیل هزینه‌‌های پنهان، از خرید یک حافظه SSD پشیمان شوید. عملکرد پایدار، استقامت و حفاظت در برابر افت برق و قدرت از مواردی هستند که ‌می‌توانید هنگام خرید مورد توجه قرار دهید.

امیدواریم از مطلب ” سه دلیل برای انتخاب حافظه SSD Enterprise ” استفاده برده باشید. منتظر نظرات شما هستیم.
برای بررسی و خرید هارد سرور، روی لینک زیر کلیک کنید:
خرید هارد سرور