021-91003839
تهران، سید خندان، خ برازنده، پلاک 56، واحد 112
تاریخ ایجاد : 1399/01/30
371 بازدید

مقایسه هاردهای SSD و HDD

مقایسه هاردهای SSD و HDD

مقایسه و تفاوت هاردهای SSD و HDD

مقایسه هاردهای SSD و HDD

تفاوت بین SSD و HDD چیست؟ شاید درایوهای حالت جامد (دیسک حالت جامد) و هارد دیسک ها در ابعاد فیزیکی مشابه باشند، اما داده ها را بسیار متفاوت ذخیره می کنند. هر دو مزایا و معایب خود را دارند و تصمیم گیری در مورد نوع مناسب برای شما به نحوه استفاده شما بستگی دارد. این مقاله و راهنمایی های ما به شما نشان می دهد که هر نوع درایو ذخیره سازی چگونه کار می کند و کارایی آن برای شما چیست.

مقایسه هاردهای SSD و HDD

HDD

فناوری موجود در هارد دیسک یا همان درایوهای دیسک سخت به خوبی شناخته و آزمایش شده است. هارد دیسک ها بیش از 50 سال است که به طور پیوسته با افزایش ظرفیت ذخیره سازی آنها و کاهش اندازه بدنه طرفداران خود را افزایش داده اند. هارددیسک ها برای خواندن و نوشتن داده ها به دیسک های در حال چرخش یا پلاتر متکی هستند.

هارد دیسک ها چگونه کار می کنند؟

درایوهای سخت از یک یا چند پلاتر حساس مغناطیسی، یک بازوی محرک با هد خواننده برای خواندن آنچه بر روی هر پلات نوشته شده و یک موتور برای چرخش پلاترها و حرکت بازوها تشکیل شده است. همچنین یک کنترلر و سیستم عامل I / O در همه آنها وجود دارد که به بخش های سخت افزاری می گوید که چه کاری انجام دهند و چگونه با بقیه سیستم ارتباط برقرار کنند.

پلات ها در دایره های متحدالمرکز موسوم به ترک (track) قرار می گیرند. ترک ها (tracks) به واحدهای منطقی به نام بخش یا سکتور (sectors) تقسیم می شوند.

هر یک از ترک ها و سکتور ها به یک آدرس منحصر به فرد منجر می شوند که می تواند برای سازماندهی و یافتن داده ها مورد استفاده قرار گیرند. داده ها در نزدیکترین منطقه در دسترس نوشته شده اند. الگوریتمی وجود دارد که داده ها را قبل از نوشتن پردازش می کند و به سیستم عامل اجازه می دهد تا خطاها را تشخیص داده و تصحیح کند.

مقایسه هاردهای SSD و HDD

پلاترها با سرعت از پیش تعیین شده می چرخند (برای کامپیوترهای مورد استفاده معمولی، 4200 دور در دقیقه تا 7200 دور در دقیقه). این سرعتها با نرخ خواندن و نوشتن ارتباط دارد. هرچه سرعت از پیش تعیین شده بالاتر باشد، هارد دیسک سریعتر قادر به خواندن و نوشتن داده خواهد بود.

خواندن و نوشتن

هر بار که از کامپیوتر خود بخواهید داده ها را بازیابی یا به روزرسانی کند، کنترلر I / O به بازوی محرک نزدیک به آن مکان می گوید که خواندن / نوشتن اطلاعات را با وجود یا عدم وجود شارژ در هر آدرس بررسی کند و در نهایت داده ها را جمع آوری می کند. اگر درخواست بروزرسانی داده ها بود، خواندن / نوشتن شارژ را در مسیر و بخش آسیب دیده تغییر می دهد.

زمان لازم برای چرخش پلاتور و بازوی محرک برای پیدا کردن مسیر ترک و سکتور به عنوان زمان تاخیر شناخته می شود.

معایب HDD

معایبی که در مورد هارد دیسک های HDD وجود دارد، ناشی از بخش های مکانیکی است که برای خواندن و نوشتن داده ها استفاده می شود، زیرا یافتن و بازیابی اطلاعات فیزیکی زمان بیشتری را نسبت به پیدا کردن و بازیابی الکترونیکی داده ها می گیرد.

در صورت برخورد قطعات به یکدیگر یا پایین آمدن کیفیت قطعات مکانیکی می توانند آسیب ببینند و یا از بین بروند این نگرانی به اندازه ای که در لپ تاپ ها وجود دارد، به همان اندازه در کامپیوتر ها و سرور ها وجود ندارد. علاوه بر آن HDD ها سنگین تر هستند و از میزان انرژی بیشتری نسبت به SSD های استفاده می کنند.

مزایای HDD

از مزایای استفاده از درایوهای دیسک سخت این است که آنها یک فناوری اثبات شده هستند و غالباً نسبت به درایوهای حالت جامد برای همان میزان فضای ذخیره، ارزانتر می باشند. در حال حاضر در بازار، HDD ها دارای فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به SSD ها هستند.

SSD (درایو حالت جامد)

درایوهای حالت جامد از حافظه های فلش برای ارائه عملکرد و دوام بهتر استفاده می کنند. در هارد دیسک های (HDD) از آنجا که قسمت های کوچک و متحرک بسیاری در داخلشان وجود دارد و با وجود هد مغناطیسی، بازوی متحرک، هد و پلاتر و دیسک های چرخان کار کردن با آن برای ذخیره سازی اطلاعات مهم، اشتباه است و ممکن است اطلاعات مهم خود را از دست دهید.

با توجه به عدم وجود قطعات متحرک در درایو های حالت جامد، SSD ها دوام بیشتری دارند، عمل آنها معمولا گرمای کمتری تولید کرده و از انرژی کمتری استفاده می کنند.

مقایسه هاردهای SSD و HDD

NAND چگونه کار می کند؟

SSD ها را می توان به عنوان درایوهای USB بزرگ تصور کرد. آنها از همان فناوری پایه استفاده می کنند. NAND ، فناوری موجود در درایوهای حالت جامد است، به طور کلی نوعی حافظه فلش است. در ساده ترین روش می توان گفت، ترانزیستورهای gates شناور هر شارژ (یا عدم شارژ) را برای ذخیره داده ها ضبط می کنند.

Gates در یک الگوی شبکه قرار می گیرند، که بیشتر به یک بلوک سازماندهی می شود. اندازه بلوک می تواند متفاوت باشد، اما به هر ردیفی که شبکه (grid) را تشکیل می دهد یک صفحه (page) گفته می شود.

یک کنترلر SSD وجود دارد که عملکردهای مختلفی را، از جمله پیگیری محل قرارگیری داده ها انجام می دهد.

خواندن و نوشتن

به روزرسانی داده ها برای SSD ها پیچیده تر است. هنگامی که هر بخشی از آن به روز می شود، همه داده های موجود در یک بلوک باید تازه شوند. داده های موجود در بلوک قدیمی در یک بلوک دیگر کپی می شوند، این بلاک پاک می شود و با تغییر در یک بلاک جدید، همه داده ها بازنویسی می شوند.

هربار که از کامپیوتر خود بخواهید داده ها را بازیابی یا به روز کند، کنترلر SSD آدرس داده های درخواستی را جستجو کرده و وضعیت شارژ را می خواند.

هنگامی که درایو غیر فعال است، یک فرآیند به نام جمع آوری زباله انجام میگیرد تا اطمینان حاصل شود که اطلاعات موجود در بلوک های قدیمی که پاک شده است کامل انجام گرفته و بلوک مجدد برای دوباره نویسی آماده است.

فرآیند دیگری به نام TRIM وجود دارد که به SSD اطلاع می دهد که هنگام پاک کردن بلوک می تواند از نوشتن اطلاعات خاص صرف نظر کند. از آنجا که تعداد محدودی در هر بار بازنویسی وجود دارد، این فرایند یک فرایند مهم است که مانع از سایش و از بین رفتن زودرس درایو ذخیره سازی می شود.

برای جلوگیری بیشتر از سایش درایو ، الگوریتمی وجود دارد که مطمئن شود هر بلوک موجود در درایو مقدار مساوی از فرایندهای خواندن / نوشتن را انجام می دهد. این فرایند را سطح بندی سایشی می گویند و در هنگام کار درایو بطور خودکار اتفاق می افتد.

از آنجا که فرایند خواندن / نوشتن به حرکت داده ها نیاز دارد، SSD ها در هنگام ساخت معمولاً با ذخیره بالاترین حد دیتا پیش بینی می شوند. همیشه مقدار مشخصی از فضای خالی در درایو وجود دارد که به سیستم عامل گزارش نمی شود و در دسترس کاربر نیست. به طور کلی این امر اجازه می دهد تا فضای درایو برای جابه جایی و حذف بدون تاثیر بر ظرفیت ذخیره سازی کار کند.

معایب SSD

SSD ها با توجه به اینکه فن آوری های جدیدتری هستند و به همین ترتیب از هارددیسک ها گران تر هستند. اگرچه SSD در حال پیشرفت هستند، اما یافتن درایوهای حالت جامد با ظرفیت بزرگ سخت تر است. HDD ها می توانند به اندازه 2.5 برابر نسبت به SSD حافظه بیشتری داشته باشند.

فواید SSD

درایوهای حالت جامد حالت سریع تری را برای اجرای بازی ها، برنامه ها و فیلم ها ارائه می دهند. به دلیل فناوری استفاده شده در آنها، SSD ها سبک تر بوده و مقاومت بیشتری در برابر حرکت و افتادگی دارا هستند. علاوه بر این، درایوهای حالت جامد SSD ها از انرژی کمتری استفاده می کنند و به کامپیوترها و سرورها امکان خنک سازی بیشتری را می دهند.

نتیجه گیری

تفاوت دیسک های سخت و درایوهای حالت جامد در فناوری مورد استفاده برای ذخیره و بازیابی اطلاعات است. جدول زیر برخی از تفاوت ها را نشان می دهد.

HDD ها ارزان تر هستند و می توانید فضای بیشتری برای ذخیره سازی داشته باشید. اما SSD ها سریعتر، سبک تر و بادوام تر هستند و از انرژی کمتری استفاده می کنند. نیازهای شما تعیین می کند که کدام درایو ذخیره سازی بهترین کار را برای شما خواهد کرد.

با استفاده از جدول زیر در مورد مزایای درایوهای حالت جامد اطلاعات کسب کنید.

ویژگی SSD (درایو حالت جامد) HDD (دیسک سخت)
مصرف انرژی/باتری مصرف کمتر انرژی، 2 تا 3 وات/30 دقیقه شارژ بیشتر باتری مصرف بیشتر انرژی، 6 تا 7 وات/مصرف بیشتر باتری
هزینه گران ارزان
ظرفیت در حال ارتقا است اما تا 4 ترابایت هم تولید شده است تا 10 ترابایت در حال حاضر وجود دارد
زمان بوت سیستم عامل 10 تا 13 ثانیه 30 تا 40 ثانیه
نویز تقریباً بی صدا چرخش و اطلاعات یابی قابل شنیدن است
لرزش تقریباً بدون لرزش گاهی چرخش باعث لرزش می شود
تولید گرما تولید بسیار پایین گرما بدلیل عدم وجود اجزای مکانیکی کمی بیشتر نسبت به SSD ها تولید گرما می کند
نرخ خطا میانگین زمان بین میزان خرابی 2.0 میلیون ساعت است میانگین زمان بین میزان خرابی 1.5 میلیون ساعت است
سرعت کپی و نوشتن دیتا کمتر از 200 تا بالای 550 مگابایت در ثانیه مابین 50 تا 120 مگابایت در ثانیه
رمزنگاری پشتیبانی از FDE در برخی مدل ها پشتیبانی از FDE در برخی مدل ها
سرعت باز کردن فایل 30 درصد سریعتر از HDD ها کمتر از SSD ها
تاثیرپذیری از اثر مغناطیسی مقاوم در برابر اثرات مغناطیسی اثرات مغناطیسی ممکن است اطلاعات را حذف نماید

برای بررسی و خرید هارد سرور ، روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید هارد سرور HP